Pagina 1 din 7 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 103

Subiect: Rugaciuni ajutatoare

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Rugaciuni ajutatoare

Ma gandeam ca frumos si bine ar fi sa ne daruim unii altora rugaciunile care stim ca ne-au facut bine in viata. Daca sunt acatiste sau altle de acest fel, mai lungi, se paote da link, dar sunt si rugaciuni mai mici sau deosebite, care nu fac obiectul cartilor d erugaciune si care pot sa ajute foarte mult.

Am pus acest subiect la crestinism, dar pot fi rugaciuni care nu contravin crestinismului, ca spirit de manifestare al binelui, si care, de asemnea, cred ca isi pot gasi locul in acest topic.

sper din suflet sa fie de folos!

putem, de asemnea, sa scriem aici si sfaturi despre cum ne rugam, care sunt treptele rugaciunii, cum s epractica rugaciunea, etc...

Sfântul Ioan Scărarul. "Să nu învinuiești cumva pe fratele tău când te rogi pentru el, sau să-i ceri pedeapsă", cum îi pun unii în pomelnice la vrăjmași. Nu-i voie! Chiar dacă îi puneți pe unii la vrăjmași, Biserica știți cum se roagă? Biserica se roagă pentru vrăjmași să-i înțelepțească, să le ierte păcatele, să-i aducă la cunoștința adevărului, să-i facă blânzi și să-i întoarcă cu bine.

------------------------------

Rugăciunea este maică și împărăteasă peste toate faptele bune. Dar cum este ea maica tuturor faptelor bune? Că doar marele Apostol Pavel spune: Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea; iar mai mare decât toate este dragostea.. Nu spune așa?

Deci iată că cea mai mare faptă bună nu-i rugăciunea, după Sfinții Părinți, ci este dragostea. Dar de ce totuși Sfinții Părinți au spus că rugăciunea este maică a tuturor faptelor bune? Pentru că ea aduce în sufletul nostru și pe dragoste. Dragostea de Dumnezeu și dragostea de aproapele nu vin pe altă cale în sufletul nostru, decât pe calea rugăciunii!

PARINTELE CLEOPA
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Re: Rugaciuni ajutatoare

Ne rugam cu sufletul curat, pur, ca de copil si lep[adam toate hainele aparentelor , atunci cand ne rugam... DOAMNE AJUTA!

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Mi-a placut aceasta fotografie... cred ca si voua.. e rugacinea ca stare interioara..

IERTARE

DOAMNE, iarta-ma, nu ma judeca dupa slabiciunea si rautatea mea, ci dupa bunatatea TA !Ca un om am gresit, ca un DUMNEZEU, IARTA-MA!

O PERSOANA CARE TE IUBESTE

Intr-adevr,
    tu nu-l vezi pe Dumnezeu,
    nu-l intalnesti pe drum,
    nu poti sa-i strangi mana.
    Insa atunci cand cauti adevarul,
    atunci cand te straduiesti
    sa promovezi pacea,
    de fapt tu afirmi ca
    "Dumnezeu exista".
    El rasare in tine ca
    si soarele dimineata;
    creste in tine ca
    si samanta in pamant;
    este langa tine
    ca o persoana care te iubeste.
    El este izvorul oricarei vieti,
    este speranta oricarui om,
    este speranta oricarei inimi.
    El este aproape,
    chiar daca tu nu-l vezi;
    te asculta,
    chiar daca tu nu-l auzi;
    se gandeste la tine
    chiar daca tu il uiti:
    pentru ca a trai
    inseamna sa-l respiri
    pe Dumnezeu.

Vito Morelli

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Rugaciune de multumire penru binefacerile primite de la Dumnezeu

Ruciune de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu

Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nosteu, Dumnezeule a toată milostivirea, care ai nemăsurată milă, nespusă și neajunsă iubire de oameni, căzănd acum către a Ta slavă, cu frică și cu cutremur, aduc Ție mulțumire pentru binefacerile de care m-ai învrednicit pe mine nevrednicul robul Tău. Te slăvesc, Te laud și te cănt ca pe un Domn, Stăpân și făcător de bine. Și iarăși căzănd înaintea Ta, îți mulțumesc și cu smeremie mă rog nemăsuratei și negrăitei Tale milostiviri, ca și de acum înainte să-mi dăruiești faceri de bine, ca să sporesc în dragostea de Tine și de aproapele meu. Izbăvește-mă de tot răul și necazul. Daruiește-mi liniște și mă învrednicește ca în zilele vieții mele totdeauna să-Ți aduc și să grăiesc și să cănt cele preabune Tatălui și Fiului și Duhului Sfănt, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Autor : siluan anthonitul

UBEȘTE ȘI FĂ CE VREI, ROAGĂ-TE SI FĂ CE VREI Rugăciunea este forma fundamentală de raportare la Dumnezeu, de stabilire a unei relații personale cu El. Creștinul aflat în rugăciune devine "împreună cetățean cu sfinții,cu oamenii din casa lui Dumnezeu" (Efeseni 2,19) , parte a lacășului Lui. Rugă ciunea plăcuta Domnului este cea de mulțumire, rostită de un suflet neprihănit care ascultă vocea tainică a Duhului Sfînt: "căci nu știm cum trebuie să ne rugăm, dar însuși Duhul mijlocește pentru noi cu suspinuri negrăite." (Romani 8, 26). Multumirile aduse Domnului sunt parte importanta a unei rugaciuni, pentru ca preocuparile lumii sunt deja cunoscute in fata lui Dumnezeu: " Arunca grija ta Domnuluiu si El insusi te va hrani." (Psalm LIV, 25). Se stie ca un suflet umil, neprihanit aduce mai multa lumina in rugăciune decît unul necredincios prins în patimile lumii, iar pilda vameșului si a fariseului din Evanghelia după Luca este grăitoare în acest sens. Prin rugăciune este pusă în fața noastră neputința și păcatele care devorează încetul cu încetul sufletul. Smerenia si pocăinta sunt fundamentele rugăciunii. Imporțanta neprihănirii o aflam in Filipeni, unde Sfîntul Apostol Pavel îndeamnă la înlaturarea întunericului din suflete si la continua căutarea a Luminii: "Fiți fără prihană și curați, copii ai lui Dumnezeu, fără vină, în mijlocul unui neam ticălos si stricat, în care străluciti ca niște lumini în lume"(Filipeni 2, 15). Prin smerenie, omul se depărteaza de faptele firii pămîntești și astfel aduce în sufletul său Harul primit de la Dumnezeu, căci Iisus însusi a cunoscut smerenia și a îndemnat lumea să aleagă o asemenea faptă duhovnicească care hrăneste sufletul pustiit cu iubirea lui Duimnezeu: "Învățați de la mine ca sunt smerit si blînd cu inima". (Mt. 11, 29).. Despre intelegerea omului care pierde harul pentru a regăsi "amintirea de Dumnezeu", cuviosul Siluan Anthonitul ne invată că lupta cu patimile lumești si biruirea lor cere o permanentă smerenie însoțită de rugăciune, dar păstrarea minții in lupta împotriva puterii demonilor: "Ține mintea ta in iad si nu deznădajdui" ( Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei, cuviosul Siluan Athonitul, ed. Deisis, Sibiu, 2001) trebuie sa fie continua. Rugaciunea cere liniste interioara: "Daca n-ai nimic de zis asculta-ma! Taci si te voi invata intelepciunea" (Iov 33,33), il sfatuieste Elihu pe Iov pregatindu-si cuvintele de preamarire a puterii divine, dar si inlaturarea gandurilor desarte din inima : "Acesti oameni ma cinstesc cu buzele, dar cu inima sunt departe de mine" si "Nu oricine imi zice Doamne, Doamne va intra in imparatia Cerurilor". Simpla rugaciune facuta cu gura nu este de folos, ci se cere repetarea deasa a acesteia si folosirea a putine cuvinte si a virtutilor crestinesti: "Nu te grabi sa deschizi gura si sa nu iti rosteasca inima cuvinte pripite inantea lui Dumnezeu" (Eccl. 5, 2) pentru ca "Dumnezeu este duh si cine se inchina lui trebuie sa se inchine in duh si adevar" (Ioan IV, 24). Staruinta in rugaciune este redata de Sfantul evanghelist Luca: "se cuvine sa se roage pururea si sa nu se leneveasca" (Luca 18, 1).

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

am și eu aici de zis ceva să n-o lăsăm numai pe camelia

pe mine m-a ajutat de când mă știu - Paraclisul Maicii Domnului citit/rugat 40 de zile

m-a ajutat în toate și în orice. cu rezultate vizibile, obiective, măsurabile, dacă e să mă exprim așa

Doamne ajută!

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

[media]http://www.youtube.com/watch?v=IciGt2Iti0U&feature=PlayList&p=9A96ECBAC89EF2F1&index=12&playnext=2&playnext_from=PL[/media]

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

as dori sa scriu aici pentru cei ce nu stiu inca, rugaciunea de iertare in 3 parti, cea cu care si prin care, va puteti rezolva unele probleme cu persoanele cu care nu sunteti compatibili sau cu care, din diverse si neinsemnate motive, ati ajuns sa nu va intelegerti.
    aceasta rugaciune se face dupa ce in rpealabil ne facem o lista cu toti aceia pe care ii consideram neprieteni sau care ne-au facut sa suferim sau pe care noi, in nestiinta noastra, i-am facut sa sufere cu vioie sau fara.
    dupa ce facem lista, luam fiecare opersoana in aprte, si spunem rugaciunea, de atatea ori de cate ori este nevoie, pana ce simtim ca sufletul s-a eliberat.
    se face fata de oameni vii sau care au decedat
    fata de ingerii păe care i-am suparat
    fata de ingerii ce coordoneazxa anumite activitati, anumite ocupatii, anumite locuri sau casa, familia, prietenia, relatiile, intelepciunea, etc.
    se face fata se sufletele copiilor avortati si fata de parinti sau persone necunoscute care ne agreseaza pe stada, in autobuz, etc
    fata d epers pe care le nedreptatim prin tot ce facem sau nu facem.
    deci, in orice situatie

se va observa ca, dupa ce incepe acest proces al iertarii de toate si de catr etoti, apar in mint ecolegi d ecare uitasem, fosti prieteni. imediat facem aceasta rugaciune fata d eei, deaorece din cauze stiute sau nestiute, ceva tulbure si nepotrivit exista intre voi.

va doresc mult succes

scriu imediat si rugaciunea

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

RUGACIUNEA IN 3 PARTI

PARTEA 1

IN NUMELE TATALUI, AL FIULUI SI AL SFANTULUI DUH,
    SFANTA TREIME SI MAICA DOMNULUI,
    ajutati-l pe x (numele vostru) sa il ierte pe y (numele prietenului), acum si pentru totdeauna si in totalitate,
    pentru toate greselile facute de acesta,
    acum sau altadata,
    cu voie sau fara de voie
    cu cunoastere sau fara de cunoastere,
    cu stiinta sau fara de stiinta,
    cu gandul, cu vorba , cu fapta,
    sau pentru ca prin faptele mele l-am pus in sittuatia de a gresi. amin, semnul crucii

PARTEA 2

ajutati-l pe Y (numele prietenului) sa il ierte pe x (numele vostru), acum si pentru totdeauna si in totalitate,
    acum sau altadata,
    cu voie sau fara de voie
    sau pentru ca prin faptele mele l-am pus in sittuatia de a gresi. amin, semnul crucii

PARTEA 3

ajutati-i pe x (numele vostru) si pe y (numele prietenului), sa se ierte unul pe altul si impreuna sa fie iertati DE CATRE SFANTA TREIME, acum si pentru totdeauna si in totalitate,
    acum sau altadata,
    cu voie sau fara de voie
    sau pentru ca prin faptele mele l-am pus in sittuatia de a gresi.
    si pentru ca, prin conflictul lor nerezolvat
    au tulburat cerurile d elumina ale SFINTEI TREIMI
    si PACEA UNIVERSALA.
    amin, semnul crucii

sa va fie de folos

ioanalina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    87

Rugăciune pentru a primi mai multă energie
    fficeffice" />> >
    Arhanghele Mihail, vă rog pe tine și pe îngerii care te ajută să veniți acum la mine. Vă rog să tăiați și să înlăturați tot ceea ce îmi secătuiește energia. Ajutați-mă să-mi refac energia până la nivelul ei firesc de vitalitate. Mulțumesc.

Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    87

Rugăciune pentru a găsi curajul de a-ți urma Menirea Vieții
    fficeffice" />>>

>>
    Arhanghele Mihail, te rog să vii la mine acum. Te rog frumos să pogori în mintea și inima mea și să înlături toate temerile care mă împiedică să fac schimbările necesare în viață. Ajută-mă să mă simt în siguranță materială și emoțională. Ajută-mă să mă eliberez de teama de a face schimbări. Te rog ajuta-mă să merg înainte fără teamă, cu deplină credință în Dumnezeu. Te rog să mă ajuți să aflu că Dumnezeu mă sprijină cu aceeași energie cu care menține planetele pe cer. Las acum toate grijile și temerile mele în seama lui Dumnezeu. Ajută-mă să aflu, să cred și să-mi deschid inima pentru iubire ca să pot trimite aceeași iubire către Domnul și toți copiii săi. Îți mulțumesc. Amin.

Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    87

Rugăciune pentru vindecarea relațiilor de familie
    Doamne Dumnezeule,
    Știu că celălalt membru al familiei mele și eu avem amândoi îngeri păzitori. Îi rog pe acești îngeri păzitori să ne ajute să ne vindecăm problemele și neînțelegerile. Vă rog, ajutați-ne să ne eliberăm de orice mânie sau neiertare. Fie ca toate efectele greșelilor noastre să se risipească și să fie uitate de oricare dintre cei implicați. Te rog, ajută-mă să las deoparte orice judecată față de mine sau față de alții. Te rugăm ca îngerii noștri păzitori să ne dea cât se poate de limpede îndrumările Tale, știind că voia Ta pentru noi e pace. Mulțumesc.

Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    87

Rugăciune pentru vindecarea de poftele nesănătoase
    fficeffice" />>>
    >>
    Dragi îngeri, >>
    Va rog să mă înconjurați cu harul vostru vindecător și să mă ajutați sa-mi vindec poftele pentru alimentele și băuturile nesănătoase. Vă rog să mă ajutați să scap de pofta pentru substanțe toxice și să mă ajutați să fiu motivat să trăiesc și să mă hrănesc sănătos. Vă rog să mă călăuziți atunci când cumpăr, prepar și mănânc alimentele și să mă îndrumați cum să trăiesc fără să poluez propria ființă și lumea noastră. Cu multă dragoste și recunoștință, vă mulțumesc.

Casandra este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    71

Urmatoarea rugaciunea se spune timp de 9 marti la rand iar rezultatul este notabil.

Sfanta Marta, ma intrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei spriji cand mi-e greu. Spre a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune. Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele. In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Manituitorului lumii in casa ta din Betania, te implor roaga-te si pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi, astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durerea care ma coplesteste acum .... [ aici se pune dorinta ]
    Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta, infrange orice greutatea precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.

Apoi se spune o data Tatal Nostru. Dupa care de 3 ori:

Bucura-te Marie, cea plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus. Sfanta Marie, Maica lui Dumnezeu, roaga-te pentru noi pacatosii, acum si in ceasul mortii noastre. Amin!

ingerrebel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2009
    Posturi
    2

Rugaciune pt mantuire...
    Dumnezeul meu,cred in Tine si ma rog Tie intareste-mi credinta!Te iubesc,sporeste-mi dragostea! Ma pocaiesc,fa-mi cainta sa prisoseasca!Te slavesc ca pe intaiul meu inceput!Te doresc ca pe cea mai inalta dorinta a mea!Iti multumesc ca Binefacatorului meu cel vesnic!Te chem ca pe puternicul meu ajutor.
    Dumnezeul meu,binevoieste si povatuieste-ma cu intelepciunea Ta,calauzeste-ma cu dreptatea Ta,mangaie-ma cu milostivirea Ta,apara-ma cu puterea Ta.
    Iti inchin,o,Dumnezeule,gandurile,faptele,suferintele mele,ca in viitor sa ma gandesc la Tine,sa graiesc de Tine,sa lucrez dupa voia Ta,sa sufar pentru Tine.
    Doamne eu voiesc ceea ce voiesti Tu,pentru ca Tu voiesti sa ma supun voii Tale si fagaduiesc sa fac ceea ce voiesti Tu.Te rog cu umilinta,lumineaza-mi mintea,oteleste-mi voia,curata-mi trupul si sfinteste-mi sufletu!Dumnezele preabun,ajuta-ma sa ma curatesc de gresalele trecute,sa biruiesc ispitele viitoare si sa lucrez cuvintele virtutii.Umple inima mea de dragoste pentru bunatatea Ta,de ura pentru gresalele mele,de ravna pentru binele aproapelui si de defaimare pentru desertaciunile lumii.Fa-ma sa fiu supus mai marilor-mei si cu dragoste catre catre cei mai mici ,credincios prietenilor si iertator vrasmasilor mei.
    Vino,Atotputernice,intru ajutorul meu,ca sa biruiesc cele sapte pacate de capetenie,care sunt pricina tuturor pacatelor.Sa biruiesc adica:mandria,prin smerenie crestineasca;iubirea de argint prin milostenie;invidia,prin dragoste si bucurie pentru binele aproapelui;desfranarea prin infranare si curatire;lacomirea prin cumpatare;minia prin rabdare;lenea prin barbatie crestineasca.Asemenea sa biruiesc si toate celelalte pacate si patimi ce izvorasc din acestea.Si-mi da virtutile crestinesti:credinta,nadejdea,dragostea.Dumnezeul meu fa-ma intelept intru lucrarile mele,curajos in primejdii,rabdator in nenorociri si smerit in propasire.Nu ma lasa sa uit vreodata a fi cu luare aminte la rugaciuni si in biserica,cumpatat la masa,repede la implinirea datoriilor si statornic in hotarari.Doamne insufla-mi grija sa am intodeauna constiinta dreapta ,infatisare cuviincioasa,vorbire folositoare si purtatre in buna raduiala.Da-mi harul tau,ca sa ma deprind a-mi stapani intodeauna patimile,a ma invrednici de darurile Tale,a pazi legea Ta si a merita mantuirea.Dumnezeul meu,fa sa cunosc cat de mici sunt bunataile pamantesti si cat de mari sunt cele ceresti,cat de scurt este timpul acestei vieti si cat de nemarginita este vesnicia.Ajuta-mi sa fiu intodeauna gata de moarte si sa nu ma cutremur de judecata Ta,sa scap de chinurile cele vesnice si sa dobandesc raiul prin Iisus Hristos,Domnul Nostru.Amin.

Pagina 1 din 7 1234567 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •