Pagina 7 din 7 PrimulPrimul 1234567
Rezultate de la 91 la 103 din 103

Subiect: Rugaciuni ajutatoare

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Implicit Re: Rugaciuni ajutatoare

[media]http://www.youtube.com/watch?v=-DiIpBQQpGc&feature=player_embedded[/media]
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

bamse este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    17

Implicit Raspuns Rugaciuni ajutatoare

Eu am convingerea ca rugaciunea nu este un sir de cuvinte bine alese pentru ca nu avem pe cine impresiona . Dumnezeu stie toate cele ascunse ale noastre .Rugaciunea e o stare nu un roman .Nici macar nu stim ce sa cerem .

eqvagel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    31

Sunt foarte curios cati au citit biblia si cati au incercat sa inteleaga ceva din ea.Parca nu era nevoie decat de "tatal nostru"sau Isus asa spunea.parca tot pe acolo se spunea sa nu te nchini la chip cioplit,ori eu nu prea stiu casa de crestin fara tot felul de icoane mai mult sau mai putin facatoare de minuni.Acum vad ca exista tot felul de rugaciuni si pentru cei cu functii mai mici in aparatul dumnezeiesc.Nu vi se pare ca este ca o cerere la orice ghiseu?

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Daca ei citi cu mai mare atentie fara sa fii blocat cand citesti in "adevarul" tau vei vedea ca lucrurile nu sunt chiar asa cum zici tu. La ce sa referit cand a zis chip cioplit, care erau evenimentele de atunci? Tu de ce ai CI de identitate, de ce ai fotografie cu mama ta? Tu chiar crezi ca Tatal Ceresc este asa de extremist ca tine? sau este o fiinta echilibrata?
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    31

Nu eu sunt cel blocat,din contra sunt deschis la orice dar imi place sa mi folosesc din cand in cand si neuronu ala adormit pe care l mai am.N am vrut sa jignesc pe nimeni iar ideea de extremist mi se pare putin deplasata.Fiecare este liber sa creada ce vrea si in ce vrea,cu cei indoctrinati care vad lumea doar in alb si negru am eu o problema.ei sunt extremistii.asteptam pareri nu acuze.Multumesc

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Vezi ce a patit arie cel care a promovat aceasta afirmatie ca icoaneel nu sunt bune?
    De ce a dat Moise aceste legi? Ce faceau evreii cand sa intors de pe munte, la ce anume se inchinau? Era vorba de o reprezentare a lui Dumnezeu? La ce se incahinau? Dar heruvinii si ce mai era sculptat pe chivotul legamantului nu sunt si ei "chip cioplit"
    Tu poza parintilor tai o calci in picioare si ii ddai foc ca este chip cioplit? Daca da unde este respectul?
    Dar sfantul apostol cand a facut potretul Sfintei Fecioara a incalcat si el legea? Dar Iisus cand a ales sa isi lase chipul pe sfanta marama si sfantul giulgiu a indemnat la pacate oameniii? Ne credem mai intelepti si stim sa interpretam mai bine legile decat Hristos?
    Nu am chef sa mai dezbat acest subiect sa discutat de multe ori, eu sunt atent la efectele anumitor fapte si asa descoperi care sunt legile divine reale , nu cele interpretate dogmatic sau inventate de unii si altii pentru ca atat i-a dus minte, iar noi sa luam asa argumentele lor fara sa le filtram cicstit prin propria constiinta
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    31

Care este sfantul apostol care a facut portretul?Exista un astfel de portret?Asta este o informatie care daca o puteti sustine a ti putea da un sens supararii care v a cuprins.

Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    17

Omul este slab nu neaparat in credinta manifestata catre Dumnezeu ci si fata de sine ,deaceea pentru multi sunt necesare icoanele ,ii ajuta .Intradevar nu ar trebuii sa avem nevoie nici de icoane nici de rugaciunile frumos intocmite dar nu oamenii i-au cerut lui Iisus ,spunandu-i ?: Doamne invata-ne sa ne rugam! , si asta au cerut pt ca ei credeau ca rugaciunile lor nu erau ascultate pt ca nu li se indeplineau dorintele ,dar de fapt nici atunci si nici acum noi nu stim ce sa cerem .Dumnezeu nu raspunde dorintelor care satisfac EUL.

Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    31

Intr un sat sunt 100 de case in care fiecare isi doreste ceva.sigur vor exista cereri care se vor bate cap in cap.Oare cui ii va raspunde Dzeu?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din eqvagel Vezi post
    Intr un sat sunt 100 de case in care fiecare isi doreste ceva.sigur vor exista cereri care se vor bate cap in cap.Oare cui ii va raspunde Dzeu?
    Dumnezeu da mereu doar daca este necesar cu adevarat, si daca o meriti, daca este bine pentru tine. De multe ori cerem lucruri care nu sunt benefice cu adevarat pentru noi.
    De exemplu pentru un om foarte sarac care nu a a invatat suficiente despre ce inseamna chibzuinta, modestie, etc, o suma mare de bani este o pedeapsa si nu un dar. Vei vedea asta daca vei urmari viata celor care au castigat sume mari la loterie, in mare parte din cazuri viata lor a fost mai rea ca inainte. Dar in cazul in care au castigat acele sume mari oameni care deja aveau o situatie materiala buna lucrurile stau altfel.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    31

Oare cei cu boli foarte grave in fata carora medicii ridica neputinciosi din umeri nu merita? Oare nu vor sti ce sa faca cu sanatatea?N am auzit niciunde pe acest forum ;noi cei care credem cu adevarat ne rugam pentru toti cei care nu pot nu stiu sau nu vreau.Fiecare pentru el.Unde i dragostea fata de aproapele tau?unde i mila crestina? Numai ipocrizie

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din eqvagel Vezi post
    Oare cei cu boli foarte grave in fata carora medicii ridica neputinciosi din umeri nu merita? Oare nu vor sti ce sa faca cu sanatatea?N am auzit niciunde pe acest forum ;noi cei care credem cu adevarat ne rugam pentru toti cei care nu pot nu stiu sau nu vreau.Fiecare pentru el.Unde i dragostea fata de aproapele tau?unde i mila crestina? Numai ipocrizie
    Bati campii, cu acuza asta.
    Se ajuta si oamenii cu rugaciuni, sfaturi, vorbe bune si chiar material.
    Dar cel mai bun ajutor este acela cand il inveti sa prinda peste si sa isi faca singur de mancare, daca ii dai mereu peste, tu si ii si il gatesti si el poate sa o faca ii faci un mare defavor, nu il ajuti, il inveti lenes, comod, binenteles daca poate munci si depinde ce anume poate munci.
    Dar fiecare idiferent de boala sau neajunsul pe car eil avem trebuie sa invatam sa dam si noi ceva inapoi societatii oamenilor de langa noi. In iata primesti exact ceea ce daruiesti, dai iubire, compasiune si mila primesti la fel cand ai nevoie si inca altele pe deasupra, daca dai jigniri, vorbe urate, lacomie vei pierde ce ai.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    17

Mila crestina apartine oamenilor ,daca Dumnezeu ar insemna mila noi am fi niste tute , Dumnezeu este iubire .Este o mare diferenta intre mila si iubire.

Pagina 7 din 7 PrimulPrimul 1234567

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •