Pagina 5 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 103

Subiect: Rugaciuni ajutatoare

alinutza109 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    15

Implicit Re: Rugaciuni ajutatoare

Din pacate a copiat mesajul de 2 ori de aceea vi se pare f lung.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din alinutza109 Vezi post
    Din pacate a copiat mesajul de 2 ori de aceea vi se pare f lung.
    nu-i mare bai, ma ajuta ochelarii !
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    15

Ce este rugăciunea? În ce anume stă ființa ei cea adevărată? Cum o putem învăța? De ce fel de simțire e încercat duhul creștinului care se roagă cu smerenie?
    Întrebări de felul acestora ar trebui să fie îndeletnicirea neîntreruptă pentru mintea și inima omului credincios, fiindcă în vremea rugăciunii omul stă de vorbă cu Dumnezeu, intră într-o legătură harică cu El, și trăiește întru Domnul. Atât Sfinții Părinți, cât și dascălii Bisericii, ne răspund la toate aceste întrebări prin cuvinte întemeiate pe o luminare a harului; pe aceasta ei au dobândit-o ca pe un rod al rugăciunii, la care pot ajunge, deopotrivă, atât omul simplu, cât și cel înțelept“ (Ep. Nicom.).
    „Creștinul nu trebuie să uite vreodată, că îi este de trebuință să se unească în întreaga lui ființă, cu Domnul și Mântuitorul Hristos. Noi trebuie, într-adevăr, să-I facem loc, pentru ca El să se sălășluiască în mintea și inima noastră, iar pentru o astfel de unire cu Domnul, cel mai bun și mai plin de nădejde mijloc, după împărtășirea cea cu Trupul și cu Sângele Lui, este Rugăciunea lui Iisus făcută cu mintea.
    Dar oare Rugăciunea lui Iisus este poruncită și mirenilor? Fără îndoială; este de nelipsit, pentru că, după cum s-a spus mai sus, tot creștinul trebuie să se unească în inima lui cu Domnul, iar către această unire, Rugăciunea lui Iisus este mijlocul cel mai desăvârșit“ (Ep. Iustin).
    Valaam, 27 iulie 1936
    Igumenul Hariton

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    15

"Când vă rugați nu spuneți cuvinte de prisos ca păgânii, căci Tatăl vostru știe de ce aveți nevoie." (Matei, 6: 5, 6, 7,

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    15

Când vă rugați nu faceți ca ipocriții cărora le place să se roage pentru a fi văzuți de oameni. Ci tu, când te rogi, intră în odăița ta, încuie ușa și roagă-te Tatălui tău, care este ascuns și Tatăl tău care vede în ascuns îți va răsplăti

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Alinuta, si noi avem google.
    Daca vrei sa ai mai multe mesaje scrise, scrie mama din mintisoara ta! Lasa copierea.
    Apropos, lucrezi la vreun xerox ?
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    15

Tu crezi ca totzi care au postat plide,rugaciuni sau alte chestii folositoare sufletului nu au intrebuintat copy paste.Uratttttttttttt,imi pare rau,vad ca nu sunt primita bn pe acest forum care spune si SPIRITUALITATE. Trista si urata atitudinea ta.Dumnezeu sa te ajute in continuare sa iti lumineze mintea si sa iti ia rautatea.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Tu crezi ca totzi care au postat plide,rugaciuni sau alte chestii folositoare sufletului nu au intrebuintat copy paste.Uratttttttttttt,imi pare rau,vad ca nu sunt primita bn pe acest forum care spune si SPIRITUALITATE. Trista si urata atitudinea ta.Dumnezeu sa te ajute in continuare sa iti lumineze mintea si sa iti ia rautatea.
    Mai bine roaga-te pt lumina sufletului tau. De al meu are cine sa aiba grija.
    Iar cuvantul 'urat' se scrie cu un singut 't'.
    Primita esti oriunde doresti sa fii. Important este ce vrei sa TRANSMITI si ce vrei sa obtii. Esti pe un forum se spiritualitate ca sa dai copy-paste sau sa...impartasesti ceva din experienta ta?
    Trist si urat este cand omul nu astepata decat laude, gudurari, aplauze si pupici. Nu cand iti spune in fata un lucru banal.
    ...Puiu la ele!

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Etienne Vezi post
    Mai bine roaga-te pt lumina sufletului tau. De al meu are cine sa aiba grija.
    Iar cuvantul 'urat' se scrie cu un singut 't'.
    Primita esti oriunde doresti sa fii. Important este ce vrei sa TRANSMITI si ce vrei sa obtii. Esti pe un forum se spiritualitate ca sa dai copy-paste sau sa...impartasesti ceva din experienta ta?
    Trist si urat este cand omul nu astepata decat laude, gudurari, aplauze si pupici. Nu cand iti spune in fata un lucru banal.
    Etienne, eu sunt prima la pupici gudurari... hai sa zicem, vreau nu vreau d ela catelul meu simpatic , aplauze la scena deschisa primesc si ma bucur de ele si laudele sunt binevenite daca sunt p[e drept, adica meritate. dar de ce crezi tu ca lumea tre s afie musai incruntata si cu tzandara sarita sau cu capsa pusa sau in orice caz, gata de lupta??? eu te cred pe cuvant ca ai intentii bune, dar nu cu barda, scumpa mea.
    ce ai cu fata? si daca a grresit ii taiem capul? fii si tu mai dulce, mai catifelata..
    acu' ce sa fac, iti convine nu iti convine,
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

"Știința Inițiatică concepe rugăciunea ca întâlnirea sufletului
    nostru cu Spiritul Cosmic și a spiritului nostru cu Sufletul
    Universal. Tocmai această întâlnire dă forță rugăciunii noastre.
    Acela care își închipuie că a te ruga înseamnă să adresezi cereri
    insistente Domnului: "Am nevoie de bani, am nevoie de o casă...
    vreau să mă căsătoresc...să-mi elimin dușmanii", acestea nu vor
    fi împlinite, dar mai ales el nu va descoperi niciodată
    adevăratele dimensiuni ale ființei sale profunde.
    Sensul rugăciunii, ca și al tuturor exercițiilor spirituale,
    este de a determina întâlnirea a ceva în noi cu o entitate de
    aceeași natură din univers și care îi este complementară. În
    acest caz se produce un fel de încrucișare care constituie cel
    mai mare secret al religiei: sufletul omenesc (feminin) caută
    Spiritul Divin (masculin) și spiritul omenesc (masculin) caută
    Sufletul Universal (feminin). Sufletul nostru devine roditor
    datorită Spiritului Cosmic, iar spiritul nostru fertilizează
    Sufletul Universal. Tocmai datorită acestei încrucișări noi
    devenim creatori în lumea spirituală, și aceasta înseamnă cu
    adevărat a te ruga."

Omraam Mikhaël Aïvanhov

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    15

Camelia,iti multumesc pt ce ai scris,dar crede-ma chair nu stiu cu ce am gresit oare in afara de faptul ca am ales sa scriu o rugaciune pe acest site?M-am bucurat cand am vazut ca se numeste SPIRITUALITATE si am crezut ca unii chiar sunt de buna credinta dar se pare ca m-am inselat.Am cerut adminului sa imi sterga contul de pe acest forum .Chiar nu stiu daca doresc sa postez o rugaciune folositoare sufletului cum multi ati facut sunt curioasa nu ati folosit copy-paste?Cred ca este frustrata rau fata asta pt ca i-am raspuns la o intrebare pe care o macina.Ce se intampla cu sufletul copiilor avortati si bineinteles nu i-a picat bn.Ma vai retrage frumos de pe acest forum cerandu-va iertare daca am gresit.Doamne Ajuta!

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Camelia,iti multumesc pt ce ai scris,dar crede-ma chair nu stiu cu ce am gresit oare in afara de faptul ca am ales sa scriu o rugaciune pe acest site?M-am bucurat cand am vazut ca se numeste SPIRITUALITATE si am crezut ca unii chiar sunt de buna credinta dar se pare ca m-am inselat.Am cerut adminului sa imi sterga contul de pe acest forum .Chiar nu stiu daca doresc sa postez o rugaciune folositoare sufletului cum multi ati facut sunt curioasa nu ati folosit copy-paste?Cred ca este frustrata rau fata asta pt ca i-am raspuns la o intrebare pe care o macina.Ce se intampla cu sufletul copiilor avortati si bineinteles nu i-a picat bn.Ma vai retrage frumos de pe acest forum cerandu-va iertare daca am gresit.Doamne Ajuta!
    Alinuto, nu fi suparata. era si ea intr-o zi mai putin buna. incearca sa intelegi ca nu a vrut sa te supere, cine stie ce s-a intamplat.
    sau, mai bine, gandeste-te ca nu conteaza. indiferent de cauza care a generat acest conflict.
    la inceputul acestui sibiect, am postat RUGACINEA DE IERTARE IN TREI PARTI. Citeste ce am scris acolo, si fa aceasta rugaciune cu Eienne, astfel incat energiile negative sa se anihileze pemntru totdeauna.
    vei vedea ca te vei simti mult mai bine dupa aceea.
    si nu iti sterge contul, pentru ca nu rezolvi nimic. incearca sa ramai si sa gasesti alti prieteni.
    pup fata si ii doresc o saptamna luminata..

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    15

Camelia,din fericire eu chiar stiu ce inseamna iertarea.Acest incident l-am luat ca pe o ispita si in gandul meu am zis Doamne iart-o!Ai grija sa nu iti ureze si tie sa iti vezi de lumina ta ca tot ne-ai urat saptamana luminata.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Camelia,din fericire eu chiar stiu ce inseamna iertarea.Acest incident l-am luat ca pe o ispita si in gandul meu am zis Doamne iart-o!Ai grija sa nu iti ureze si tie sa iti vezi de lumina ta ca tot ne-ai urat saptamana luminata.
    ei, si daca imi ureaza o sa o pup!, pentru ca este op urare frumoasa si benefica, daca asa o intelegi, si chiar o sa urmez acest sfat, si imi voi vedea in continuare DE LUMINA MEA, , sa creasca, sa infloreasca si sa parfumeze locul si sa bucure pe toti.
    iti doresc o saptamna minunata!

andram este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    1

Sfanta Marta, ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu. Spre a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune. Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele. In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania, te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi, astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durerea care ma copleseste acum .............(se spune dorinta).
    Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta, infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale. Apoi se spune:
    1. Tatal nostru
    2. Bucura-te Marie, plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus. Sfanta Marie, Maica lui Dumnezeu, roaga-te pentru noi pacatosii, acum si in ceasul mortii noastre. Amin
    Sfanta Marta, roaga-te pentru mine si familia mea.

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •