Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 103

Subiect: Rugaciuni ajutatoare

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Implicit Re: Rugaciuni ajutatoare

dar cum se va chema și cum îl cheamă pe autor?
    ca să știm cum s-o recunoaștem

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

eu il stiu de parintele Oancea
    parintele a lucrat si la traducerea bibliei
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Cand o sa fie tiparita cartea cu toate rugaciunile o sa o gasiti si la fundatie.
    Multumesc!
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

stroeloretta este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

referitor la cereri in general multi oameni cred ca daca cer bunastare astae neaparat ceva rau,ca a fi bogat sau in bunastare nu e ceva neaparat bun,eu inclin sa cred ca tot ce e bun si ce ne dorim cu adevarat ca este o casa pe care ne-o imaginam ,ca este participare la o conferinta care trezeste un anumit sentiment in noi,ca e sanatate atunci cind nu mai intrezareste nici o speranta,ca este acumularea de cunostinte adica intelepciune sunt toate bune ,daca noi ne-o dorim si o cerem cu toata ardoarea divinitatii.Atunci cind vin in viata omului sunt daruri.ca e osotie credincioasa ca e sanatate, ca este bunastare ,intelepciune, ridicare din mocirla pina la curtea regelui astea toate s-au mai intimplat pt. ca unii au avut credinta mare...

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din stroeloretta Vezi post
    referitor la cereri in general multi oameni cred ca daca cer bunastare astae neaparat ceva rau,ca a fi bogat sau in bunastare nu e ceva neaparat bun,eu inclin sa cred ca tot ce e bun si ce ne dorim cu adevarat ca este o casa pe care ne-o imaginam ,
    Mai, se prea poate ca tu sa ai mare drepatte, desi eu cred altceva.
    Uite,eu,de exemplu: am un ban, il dau aiurea. Pai cum crezi tu ca Dumnezeu mi-ar incredinta sume mai mari cand eu nu pot dramui sume mici?
    Si eu tot o casa as vrea, ca sa nu mai fiu dependenta de ai mei.
    O casa mica, cu curte, cu gradina, cu flori, eventual cu niste salcii si un mic lac.De bun-simt as spune. Nimic rau in asta, ca doar nu aspir la toate astea cu gand rau.
    E drept, daca in garajul subteran se odihneste silentios si un Q7, nu zic "nu".
    Deci, eu cred totusi ca daca in viata actuala nu iti este ingaduit sa ai prea mult din punct de vedere material, este pt ca alte dati ai utilizat resursele materiale gresit.

ca este participare la o conferinta care trezeste un anumit sentiment in noi,
    Daca conferinta aia e constructiva pt tine si trebuie sa ajungi la ea, dar trebuie nu in contextul tau, ci al Sfintei Treimi, atunci vei ajunge si vei avea si toate resursele necesare, de toate felurile, pt a ajunge acolo.
    ...Puiu la ele!

stroeloretta este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

http://www.scribd.com/doc/7534653/Pu...stientului-tau draga Etienne aici pe forum cineva ne-a dat aceasta carte si noua s-o citim citeste-o si tu poate iti schimba parerea si tie,Eu iti urez sa ti se implineasca visurile in legatura cu casa de ce nu in fond?Nu se stie niciodata poate te mariti daca nu esti deja maritata si poate are sotul asa o casa cum iti doresti tu cine stie .In "viata asta" iti este ingaduit sa ai atit cit vrei tu ceea ce ai tu e mult pt. unul sarac lipit, care doarme pe jos in Calcuta,si tot ceea ce ai tu e putin in comparatie cu altii,ideea de bogatie e o chestiune relativa...
    In biblie nu scrie nicaieri ca nu-ti este ingaduit sa ai o casa sau sa-ti doresti un sot bun dragastos copii o casuta asa ca nu faci nici un rau dorindu-le.Eu nu mai cred in reincarnare eu cred ca exista doar o viata si ca anumite texte din biblie au fost gresit interpretate inducind oamenilor ideea ca ceea ce pot face astazi ar putea lejer lasa pe data viitoare,sau sa nu faca altuia rau nu din cauza ca il iubeste pe acel om ci doar pt. ca astfel si-ar face siesi rau adica in alta viata raul s-ar intoarce la cel care a facut rau,lucrurile aluneca lin spre alte chestiuni total egoiste, de aceea nu cred in ideea cu reincarnarea si daca ma insel atunci ups ghinion m-am inselat ,dar pur si simplu nu exista destule dovezi palpabile pt mine sa ma faca sa spun da domnle exista reincarnare.

Casandra este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    71

Si pentru cine are timp si doreste , merita citita si urmatoarea carte : http://www.scribd.com/doc/6482302/TR...PRE-CUNOASTERE

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

http://www.scribd.com/doc/7534653/Pu...stientului-tau draga Etienne aici pe forum cineva ne-a dat aceasta carte si noua s-o citim citeste-o si tu poate iti schimba parerea si tie,Eu iti urez sa ti se implineasca visurile in legatura cu casa de ce nu in fond?Nu se stie niciodata poate te mariti daca nu esti deja maritata si poate are sotul asa o casa cum iti doresti tu cine stie .In "viata asta" iti este ingaduit sa ai atit cit vrei tu ceea ce ai tu e mult pt. unul sarac lipit, care doarme pe jos in Calcuta,si tot ceea ce ai tu e putin in comparatie cu altii,ideea de bogatie e o chestiune relativa...
    In biblie nu scrie nicaieri ca nu-ti este ingaduit sa ai o casa sau sa-ti doresti un sot bun dragastos copii o casuta asa ca nu faci nici un rau dorindu-le.Eu nu mai cred in reincarnare eu cred ca exista doar o viata si ca anumite texte din biblie au fost gresit interpretate inducind oamenilor ideea ca ceea ce pot face astazi ar putea lejer lasa pe data viitoare,sau sa nu faca altuia rau nu din cauza ca il iubeste pe acel om ci doar pt. ca astfel si-ar face siesi rau adica in alta viata raul s-ar intoarce la cel care a facut rau,lucrurile aluneca lin spre alte chestiuni total egoiste, de aceea nu cred in ideea cu reincarnarea si daca ma insel atunci ups ghinion m-am inselat ,dar pur si simplu nu exista destule dovezi palpabile pt mine sa ma faca sa spun da domnle exista reincarnare.
    Multumesc pt carte, o voi rasfoi (citi) .
    In rest, e dreptul tau sa crezi sau nu in ce doresti.
    ...Puiu la ele!

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Cand o sa fie tiparita cartea cu toate rugaciunile o sa o gasiti si la fundatie.
    La fundatie nu am mai ajuns.,
    A aparut cartea au ba ?
    ...Puiu la ele!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Am o intrebare si va rog frumos sa-mi da-ti un raspuns.
    Ce intelegeti prin "miluieste" din rugaciunea inimii (isihasta)?

"Doamne Isuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!"

Multumesc frumos!

PS Ma intereseaza in special intelesurile personale. Definitiile din dictionare le-am vazut.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

atunci cand Dumnezeu te miluieste, el ravarsa tot harul sau si e ca si cum te-ar incorpora in sine.. astfel , te cureti d epacate si de zilele negre si de fiecare intamplare nefericita..
    ca o vizualizare.. copilaroasa.. e c asi cand m-as trezi cu o galeata de apa aurita ce imi este turnata brusc pe crestet..ma si vad ridicantd mainile si razand la soare.. fericita si proaspata deodata..
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Fii bun si ma curata, sterge murdaria lasata de certuri, de ura, de invidie, de ginduri rele, ma reaseaza in ordinea in care ar trebui sa fie o zidirea ta.
    Da-mi pace, intelegere a ceea ce inseamna viata si dragostea, da-mi putere sa trec peste incercari, da-mi intelepciune ca sa nu bijbii dupa cautarea raspunsurilor astfel incit sa nu pierd timp pretios, ajuta-ma sa calatoresc pe cararile tale si ajuta-mi miinile sa faca lucruri bune.

E ca si cum ai cere sa reaseze foile in ordine intr-o carte. Daca sunt rupte si rasfirate sunt doar o suma de gunoaie, dar daca sunt legate in ordine formeaza o particula de intelepciune de care se poate folosi multa lume.

"Miluieste-ma" este o cerere atit de complexa, incit cred ca i se poate aplica proverbul "ai grija ce ceri pentru ca s-ar putea sa capeti".

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din savanah Vezi post
    Fii bun si ma curata, sterge murdaria lasata de certuri, de ura, de invidie, de ginduri rele, ma reaseaza in ordinea in care ar trebui sa fie o zidirea ta.
    Da-mi pace, intelegere a ceea ce inseamna viata si dragostea, da-mi putere sa trec peste incercari, da-mi intelepciune ca sa nu bijbii dupa cautarea raspunsurilor astfel incit sa nu pierd timp pretios, ajuta-ma sa calatoresc pe cararile tale si ajuta-mi miinile sa faca lucruri bune.

E ca si cum ai cere sa reaseze foile in ordine intr-o carte. Daca sunt rupte si rasfirate sunt doar o suma de gunoaie, dar daca sunt legate in ordine formeaza o particula de intelepciune de care se poate folosi multa lume.

"Miluieste-ma" este o cerere atit de complexa, incit cred ca i se poate aplica proverbul "ai grija ce ceri pentru ca s-ar putea sa capeti".
    rugaciunea aceasta minunata ar eun autor sau este din sufletul tau?

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Este doar explicatia mea, a ceea ce inteleg ca cer atunci cind spun "milueste-ma".
    Ii raspundeam domnului Furtuna si am scris cam ce este in sufletul meu atunci cind spun "Doamne, Iisuse Histoase, Fiul lui Dumnezeu milueste-ma".

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din savanah Vezi post
    Este doar explicatia mea, a ceea ce inteleg ca cer atunci cind spun "milueste-ma".
    Ii raspundeam domnului Furtuna si am scris cam ce este in sufletul meu atunci cind spun "Doamne, Iisuse Histoase, Fiul lui Dumnezeu milueste-ma".
    da, stiu ca era p-t el, dar voiam sa stiu daca acestea sunt gandutrile tale, pt ca mi-au placut f mult.

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •