Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 24

Subiect: Tentatia viitorului

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Tentatia viitorului

Discutia aceasta este o invitatie la visare de vis pe tema:

Cum v-ar placea sa fie lumea in care traim?

Invitatia este valabila pentru toti cei care trebuie, vor si pot sa raspunda strict la intrebare si in special pentru cei care au evidentiat pe forum aspectele negative ale lumii in care traim. Mentiunea speciala se impunea, pentru ca acesti useri au dat deja dovada ca sunt constienti ca lumea in care traim poate fi mai buna. In opinia mea, nu ajunge numai sa vedem aspectele negative, mai trebuie sa si construim, sa raspundem tentatiei viitorului, iar cei mai potriviti sunt pentru aceasta sunt oamenii preocupati de subiectele de spiritualitate.

Metoda de lucru pe care o propun este inspirata de brainstorming si consta in expunerea libera a raspunsurilor la intrebare, fara a critica in vreun fel opiniile anterior exprimate. Sunt permise oricat de multe interventii.

Ca sa fie limpede si clar, orice postare sau interventie critica fata de ceea ce s-a scris anterior sau expunere de motive negativista, va fi eliminata in momentul in care iau la cunostinta de ea, fara nici un fel de suparare.
    Ultima editare de Ion Furtuna : 14 feb 2009 la 20:16

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Implicit Re: Tentatia viitorului

Maamaaa aici avem probleme mari,trebuie neaparat sa fim on topic

"Cum mi-ar place sa fie lumea in care traiesc?"
    Incep ca la scoala.
    Mie mi-ar place ca lumea in care traiesc sa fie mai buna..
    Si am devenit putzintel constienta ca daca incep cu mine..efecte se vor vedea si in jurul meu..intai in familia mea, apoi printre neamurile care ma viziteaza,apoi printre amici..DAca eu as spune ceea ce simt,fara jena.. si celor de langa mine,ei ar spune altora si tot asa..vorba fuge repede,gandul se imprastie ca "gandul".

O lume mai buna as putea avea printr-o gandire pozitiva..
    IAr o gandire pozitiva ar rezulta cand eu intru in armonie cu viata mea si cu mine..
    Gandurile bune ar transforma lumea..daca nu as mai vedea paiul altuia din ochi si mi-as vizualiza doar barna mea.. .si as vedea ca eu poate sunt mai rea decat altul..sau sa nu ma gandesc la bun/rau ci doar "altfel decat mine"..ar fi un pas inainte.

Scriind asta,nu pot sa nu ma gandesc cum prin vorbaria mea multa supar lumea..apoi ma scot usor ca am gura mare..si nu le zic cu sufletul..dar ele raman spuse..

Cand spui ceva rau..mai putem vorbi de bunatate?

Ganduri bune dragii mei si iubire multa..astea ar putea transforma lumea..dar atata timp cate ne poticnim de cate un user care ne da noua impresia ca ne raspunde chioras...vedem si efecte..o lume in care fiecare e pt. el, pt. ca fiecare se gandeste la el..

Lumea ar putea deveni mai buna chiar de acum,daca am simti iubire pt. toti oamenii pamantului..si pt. tot ceea ce ne inconjoara,daca fiecare dintre noi ar trece peste absolut tot ce nu-i pica bine si ar iubi cu adevarat..

Multi avem copii,deci stim cum iti iubesti copilul..asta este iubirea adevarata si neconditionata,exact asa ar trebui sa simtim fiecare pt. fiecare..dar noi abia ne inghitim..
    Ultima editare de Ion Furtuna : 15 feb 2009 la 21:58

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Deasemenea lumea ar fi cu totul altfel daca ar exista o singura religie..in fond exista un singur Dumnezeu..de unde si pana unde s-a ramificat credinta in Dumnezeu in atatea religii..chiar e greu de inteles.
    Fiind atatea religii omul ca mine nu poate decat sa se intrebe ametit de cap "de ce oare?"iar nehotaratul.."care ar fi mai buna?"
    Daca credinta in Dumnezeu ar fi aceasi pt. fiecare si fiecare ar sti ca Dumnezeu nu poate insemna decat iubire si cum Dumnezeu este peste tot..deci si iubirea este peste tot..lumea s-ar simti mai in siguranta,mai unita,mai protejata si mai plina de iubirea aceea care vine de peste tot..

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Mi-as dori ca oamenii sa devina mai intelepti, si capabili sa inteleaga oamenii din jurul lor, sa inteleaga ca daca fac o postie o fac pentru ca sunt anumiti factori
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

O lume mai buna. In primul rind ar fi o lume in care nu ne-am mai construi probleme false. Sa nu uitam sa ne bucuram de sanatatea noastra, de dragostea cu care ne imbratiseaza sotul, copilul, parintii. Ce senini si linistiti am fi daca am fi multumiti cu ce avem si daca ne-am dori numai ce ne trebuie cu adevarat… Nu ar mai trece viata pe linga noi si ne-am opri mai mult pentru familie, credinta, liniste.

O lume mai buna. Sa ne faca placere sa vedem ce frumos e omul care ne-a salutat azi dimineata, desi nu ne cunoaste prea bine, ce frumos a rasarit soarele azi, ce multumire simtim atunci cind ne aplecam genunchii si spunem o rugaciune de multumire.

O lume mai buna. Sa ne placa sa traim mai curat si mai aproape de natura. In intimitatea casei noastre ne place curatenia, ordinea, frumosul. La fel sa ne placa si afara…. Sa simtim ca fiecare floare ne-a fost daruita de Creator tocmai pentru a ne face timp sa o privim si sa meditam la importanta unui fir de floare.

O ume mai buna. O lume perfecta, cred, am construi daca am reusi sa fim blinzi, impaciuitori, zimbitori. Ma intilnesc, uneori, pe drum cu o batrina. E cocirjata de spate, nu mai are dinti in gura, dar mereu zimbeste. Cred ca are peste 85 de ani, nu mai are copiii linga ea si e neputincioasa. Am intrebat-o cui ii zimbeste mereu. Mi-a raspuns: Ana, draga, da’ viata aiasta ii asa de frumoasa! De aia, zimbesc, draguta mea, ca tare-mi place viata aiasta!

Cred ca am trai mai simplu si mai usor daca doar am iubi. Nu ne-am mai incarca sufletul cu tot felul de alte stari (frica, invidie, indoiala, deznadejde, ciuda….) si am simti doar iubire si intelegere. A facut vecinul ceva ce ma deranjeaza: il inteleg, are motivele lui si pot suporta citva timp situatia asta.. Poate si eu, peste citeva zile, voi avea nevoie de intelegerea lui.

Ce bine ar fi daca ne-am aloca, zilnic, un minutel-doua sa analizam ce am gindit si am simtit, cum am reactionat la vorbele care ne-au fost adresate. Uneori mi-a fost rusine de reactia care am avut-o si de atunci am tras concluzia ca mai bine treci de doua ori prin inima vorbele aruncate nu numai prin minte… Este un exercitiu greu sa nu iti dai mereu dreptate numai tie. Foarte greu.

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Frumos subiect. Felicitari.

Vum mi-ar placea???

MAI CURATA!!!

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Vreau sa traiesc intr-o lume cu energie gratuita. Fara combustibili fosili. Fara poluare. Se povesteste ca Nikola Tesla (Nicolae Teslea) ar fi gasit solutia pentru aceasta energie gratuita, inca din secolul trecut, dar a dus-o cu sine in mormant sau a fost pusa la pastrare
    Ultima editare de Ion Furtuna : 23 feb 2009 la 21:23

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

eu as dori sa traiesc intr-o lume mai putin agresiva. cu oameni mai toleranti si care sa nu caute nod in papura si motiv de galceava din cauze inventate sau ranchiune nerezolvate. asta si la nivel personal si la nivel mondial.
    Ultima editare de Ion Furtuna : 25 feb 2009 la 10:05
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

akca este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2009
    Posturi
    9

Dpdv filozofic exista mai multe lumi:
    - roz
    - mov
    Eu traiesc in cea mov, fiindca sun realist si independent, dar as prefera-o oricand pe a roz

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Lumea in care traim este perfecta. Daca noi vedem imperfectiuni in ea asta e pentru ca noi suntem imperfecti dar perfectibili. Asta este rostul lumii sa fie o scoala in care noi invatam mai repede sau mai incet sau niciodata sa intram in armonie cu ea vazandu-i perfectiunea. A... asta e parerea mea.

mihaicaprariu@yahoo.com este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

Acum in minte am doar o idee si anume copii pe care ii crestem sa traiasca intr-o societate mai civilizata ,suntem responsabili pentru acest fapt ,sunt atat de multe lucruri frumoase de spus ,avem o tara minunata ,din acest punct de vedere visez doar la un lucru sa ajung sa spun ca sunt fericit ca sunt roman ca, copii nostri sunt in siguranta si ca pot trai in conditii civilizate .Depinde numai si numai de noi .multumesc!

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

este frumos sa visam ,doresc cu toata inima ca noi oamenii sa devenim mai amabili ,mai atenti unii cu altii,mai sinceri,mai buni ,sa ne purtam asa cum se poarta oamenii din satele romanesti autentice ,poate ca e prea mult dar asta doresc in clipa asta sa simtim ca traim in armonie .multumesc!

geanyna_ este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

As vrea in lume sa fie PACE SI LUMINA.
    Pacea este cheia intregii cunoasteri, a oricarui mister, a intregii vieti.

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

este bine ca sunt multi oameni care tot emit ganduri minunate despre viitor ele se vor impregna in subconstientul universal care le va da viata dar este necesara rabdarea si credinta ca o sa fie un viitor frumos asa cum dorim sa fie .Sper cu toata inima sa avem un viitor in care sa domine pacea si iubirea .

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

Cred ca toti oamenii care scriu pe acest forum ,doresc acolo in adancul sufletului lor sa se schimbe ceva si in exteriorul palpabil ,cred ca in viitorul nu prea indepartat acesti oameni minunati vor fii martorii propriilor manifestari,de aceea este in adevar bine sa construim in mod dinamic si cu credinta scenarii minunate despre lumea in care vrem sa traim ,o lume in care sa ne bucuram simplu de viata si sa spunem ce minunata este lumea creata de DUMNEZEU . Este loc pentru toti oamenii sub Soare ,de aceea cred ca totul depinde doar de noi ,sa lasam deci sa curga prin noi numai ganduri frumoase ,armonioase ,de liniste ,pace ,iubire .Sa anulam gandurile care distrug aceasta armonie .pacetuturor!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •