Pagina 7 din 22 PrimulPrimul 1234567891011121317 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 91 la 105 din 329

Subiect: Dedublarea Constienta (exercitiu)

istoricul este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    4

Implicit Re: Dedublarea Constienta (exercitiu)

Facem parte dintr-un sistem cibernetic ,la cel mai inalt nivel tehnologic posibil trebuie deci doar sa intram in inregistrarea (regresie) cu problema cautata si sa avem acceptul sa avem informatia respectiva si este ok.(cauta si vei gasi) M.I.

poznasul este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Citat Citat din istoricul Vezi post
    Facem parte dintr-un sistem cibernetic ,la cel mai inalt nivel tehnologic posibil trebuie deci doar sa intram in inregistrarea (regresie) cu problema cautata si sa avem acceptul sa avem informatia respectiva si este ok.(cauta si vei gasi) M.I.
    Daca ne era permis acaesul la anumite informatii , le aveam pana acum ... Probabil nu suntem pregatiti , suntem mult prea mici.. Oricum aici este vorba de un nivel mult mai inalt decat orice sistem cibernetic , un nivel in care informatia la nivelul nostru de gandire si perceptie, nu mai are nici o valoare... Am putea implanta in creierul unei furnici informatii despre cum se conduce o masina ....
    Cand vine vorba de " cel mai inalt nivel tehnologic posibil", acest cuvant se raporteaza la posibilitatile umane care sunt mult prea limitate .

Va veni un moment in care le vom simti si le vom sti pe toate .... Suntem ca niste butoiase din care vor iesi superbi fluturi care isi vor lua zborul ..

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Fiecare moarte reprezinta o renastere , nimic nu este degeaba , nimic nu se pierde...

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Citat Citat din poznasul Vezi post
    Daca ne era permis acaesul la anumite informatii , le aveam pana acum ... Probabil nu suntem pregatiti , suntem mult prea mici..
    Nimeni nu permite sau blochează accesul altuia.
    Fiecare își permite sau blochează accesul la informații.
    Totul ține de nivelul de pregătire și de deschidere la realitate.
    Iluziile/fanteziile sunt un blocaj formidabil.

Pentru a putea "vede" nu trebuie decît să luați realitatea exact așa cum este.

Renunțați la interpretări.
    Renunțați la vise.
    Dechideți ochii.
    Trezițivă!

sau...

Rămîneți în starea adormită și visați în continuare.

Armonie!

Marian
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    Pentru a putea "vede" nu trebuie decît să luați realitatea exact așa cum este.
    Cum este de fapt realitatea cand unii transpira si alti mor de frig? Acum este Octombrie , spune-mi este frig sau cald afara ? Eu zic , ca este cald , eu prefer frigul, imi place iarna... Toti colegii i-mi spun ca este frig de fapt ...
    Pestele e bun la gust sau nu este ? Eu stiu ca nu-mi place pestele, dar unora le place...

Realitatea este o interpretare a unui sir de perceptii extrem de limitate... Este un sir de comparatii in jurul unor repere... Fiecare om interpreteaza "realitatea " in felul lui , realitatea difera de la om la om...

Spre exemplu spatiu , stanga -dreapta , sus - jos sunt notiuni care tin de reperul ales ... In realitate nu exista stanga sau dreapta , sus sau jos sau daca exista explicati-mi ce sunt pentru ca eu nu pot sa le ating si nu pot decat sa visez la ele...

Am niste intrebari pentru tine:

1. Ce este timpul ? Exista sau este o notiune abstracta atribuita de oameni unui sir de transformari ? Care este realitatea ?

2. Spune-mi ce parere ai de microunde sau radiatiile ultraviolete, cum le vezi sau cum le simti?

3. Exista alte fiinte pe , pamant care care nu le vedem sau percepe?

(Desigur oamenii au descoperit ca exista bacterii si virusi pe care nu le putem vedea sau musculite care zboara atat de repede incat , la fel nu le putem percepe.. Exista chiar animale transparente ...
    In fiecare an se descopera sute de noi forme de viata din ce in ce mai adaptate pentru a se sustrage perceptiilor umane)
    .................................................. ...................................

Sunt multi oameni pe acest pamant care si-au largit capacitatile de perceptie si au vazut o realitate complet diferita , bineinteles pentru ca au vazut lucruri noi , necunoscute , acesti oameni nu au visat ci au muncit din greu la fel ca un sportiv care isi dezvolta capacitati fizice uluitoare sau un matematician sau fizician ...

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Cum este de fapt realitatea cand unii transpira si alti mor de frig? Acum este Octombrie , spune-mi este frig sau cald afara ? Eu zic , ca este cald , eu prefer frigul, imi place iarna... Toti colegii i-mi spun ca este frig de fapt ...
    Pestele e bun la gust sau nu este ? Eu stiu ca nu-mi place pestele, dar unora le place...

Realitatea este o interpretare a unui sir de perceptii extrem de limitate... Este un sir de comparatii in jurul unor repere... Fiecare om interpreteaza "realitatea " in felul lui , realitatea difera de la om la om...

Spre exemplu spatiu , stanga -dreapta , sus - jos sunt notiuni care tin de reperul ales ... In realitate nu exista stanga sau dreapta , sus sau jos sau daca exista explicati-mi ce sunt pentru ca eu nu pot sa le ating si nu pot decat sa visez la ele...

Am niste intrebari pentru tine:

1. Ce este timpul ? Exista sau este o notiune abstracta atribuita de oameni unui sir de transformari ? Care este realitatea ?

2. Spune-mi ce parere ai de microunde sau radiatiile ultraviolete, cum le vezi sau cum le simti?

3. Exista alte fiinte pe , pamant care care nu le vedem sau percepe?

(Desigur oamenii au descoperit ca exista bacterii si virusi pe care nu le putem vedea sau musculite care zboara atat de repede incat , la fel nu le putem percepe.. Exista chiar animale transparente ...
    In fiecare an se descopera sute de noi forme de viata din ce in ce mai adaptate pentru a se sustrage perceptiilor umane)
    .................................................. ...................................

Sunt multi oameni pe acest pamant care si-au largit capacitatile de perceptie si au vazut o realitate complet diferita , bineinteles pentru ca au vazut lucruri noi , necunoscute , acesti oameni nu au visat ci au muncit din greu la fel ca un sportiv care isi dezvolta capacitati fizice uluitoare sau un matematician sau fizician ...

Realitatea e că unii transpiră și alții mor de frig. Acum e Octombrie, afară e frig sau cald afară, relativ la baza de referința. Pentru colegii tăi e frig.
    Peștele e bun la gust sau nu este. Ție îți place și altora nu le place.

Realitatea este un sir de perceptii extrem de limitate... Fiecare om simte "realitatea " in felul lui , realitatea difera de la om la om...
    Realitatea este că interpretăm orice informație primită, dar rezutatele sunt interpretări fictive, mai mult sau mai puțin utile.
    Orice interpretare depășește sfera noțiunii de realitate. Realitatea este. PUNCT

Spre exemplu spatiu , stanga -dreapta , sus - jos sunt notiuni care tin de reperul ales ...

Am niște răspunsuri pentru tine:

1. Timpul este o noțiune care definește ordinea în care se întîmplă evenimentele.
    Timpul poate fi definit din mai multe puncte de vedere:
    1.1 Timpul fizic. Precum orice mărime fizică, timpul fizic poate fi măsurat direct și el reprezintă succesiunea ireversibilă a evenimetelor fizice. Timpul fizic reprezintă cu stictețe trecutul și sensul de curgere este dinspre trecut spre prezent, în același sens cu creșterea entropiei (complexității) universului.
    1.2. Timpul real. Precum orice mărime reală, nu poate fi măsurată ci doar simțită. Timpul real nu are sens propriu de curgere, deoarece în realitate toate evenimentele au loc simultan. Timpul real este veșnic prezent. Sensul de curgere al timpului prezent este sensul în care au loc evenimentele, adică sensul mișcării în spațiu. Mărimile reale nu pot fi decît estimative, veșnic fluctuante. În realitate nu poți simți decît variațiile.
    1.3. Timpul virtual/psihologic. Precum orice mărime virtuală, tipul virtual nu poate fi măsurat direct dar poate fi calculat. Timpul virtual este o mărime a viitorului și arată ordina în care ar putea avea loc evenimentele. Timpul virtual este în limita posibilului și are grade de probabilitate de întîmplare a evenimentelor viitoare. Timpul virtual curge dinspre viitor spre prezent odată cu creșterea probabilității evenimentelor de a avea loc, iar un eveniment atinge probabilitatea de existență 1, în clipa prezentă., cînd devine real.
    1.4. Timpul imaginar. Precum orice mărime imaginară, este adimensională relativ la ea însăși. Adică timpul imaginar este atemporal, deci nu are sens de curgere. În imaginație poți face ce vrei cu timpul și îl poți interpreta în orice fel, dar asta nu-l va face niciodată nici fizic, nici real și nici virtual.

La fel pentru oricare din principiile fundamentale zalmoxiene IO:
    Spațiul, Energia, Timpul, Materia, Unda, Instincul, Conștiința, Memoria, Anticipația, Existența.

2. Simt undele prin organele de simț artificiale: senori sensibili la acele fenomene. Aceste informații sunt de a doua mînă așa că trebuie să le folosesc cu discenămînt, scepticism și mare atenție.

3. Da. Dar eu mă refeream la ființele pe care le vedem și le percepem dar le ignorăm din cauză că le interpretăm greșit existența pentru că educația ne-a impus definiții eliminatorii în loc de definiții clasificatorii. Astfel tot ceea ce nu aparține definițiilor nu este observat. De zeci de ori mai multe informații se pierd din cauza acestei educații deficitare.

Exemplu de informații neobservate:
    [media]http://www.youtube.com/watch?v=nDQYdU5p0KY&feature=player_embedded#[/media].................................................. ...................................

Nu contest în nicun fel informațiile dobîndite de acei oameni, sau calitățile lor.
    Contest însă capacitatea de a le interpreta corect și de al le categorisi corect în clase de informații: fizice, reale, psihice sau imaginație.
    Am observat aceste deficiente în mediul științei de vîrf cum ar fi Astrofizica sau Mecanica Cuantică. Deasemenea în domeniille Psihologice, mai ales în Psihiatrie și Religie.

Armonie!

Marian
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Uite unde pot duce problemele de interpretare, datorate educației deficitare:

Test pentru a vă da seama dacă aveți nevoie să luați o pauză de la meditații intense:

Avem un om mut, acesta vrea sa cumpere o perie de dinti.
    Cum se exprima?
    Incepe sa imite la vanzator ca se spala pe dinti, acesta il intelege si reusesc tranzactia.
    Avem un om orb, care vrea sa-si cumpere ochelari de soare.
    Cum se va exprima?
    Aveti un pic timp de gandire, inainte sa treceti AICI unde se gaseste raspunsul.....

Armonie!

Marian

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

omul mut poate sa scrie sau sa arate spre periuta de dinti sau chiar sa o duca la casa
    Orbul pur si simplu vorbeste
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Citat Citat din lovelife Vezi post
    omul mut poate sa scrie sau sa arate spre periuta de dinti sau chiar sa o duca la casa
    Orbul pur si simplu vorbeste
    Dar ai observat că răspunsul este un linc spre un alt forum?

Armonie!

Marian

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Implicit Realitatea

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    Orice interpretare depășește sfera noțiunii de realitate. Realitatea este. PUNCT
    Multumesc de raspuns ... Cele mai multe divergente apar din intelegerea diferita a unor termeni ... Oamenii care discuta pe acelasi subiect incearca sa exprime acelasi lucru in termeni diferiti, termeni care nu are acelasi sens pentru cei doi ... De aceea am tinut sa cunosc viziunea dumneavoastra asupra termenului de "realitate" ....
    Punctul meu de vedere:
    Dincolo de realitatea , care exista , in natura sunt fenomene pe care le percepem limitat sau nu le percepem deloc.. Pentru oameni termenul de realitate este de fapt interpretari a cea cea ce simt si percep ei .

Intradevar orice interpretare fictiva se raporteza la aceleasi perceptii limitate si la un rationament limitat bazat pe experientele noatre de pana acum. Este prea mult sa spunem, ca interpretarile noastre sunt realitate.

Este clar ca anumite evenimente , cum ar fi ciocnirea a doua masini tin de realitate, realitatea superficiala , evidenta.

Va dau un exemplu :

Intr-un accident de masina cu victime soferul a spus ca acel accident a fost un semn divin , o revelatie pentru el si el a decoperit nu stiu ce. REALITATEA este ca sunt oameni care vor suferi toata viata in urma acelui accident...

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Implicit Realitatea

Aici insa discutam despre altceva . Discutam desre spiritualitate...

Realitatea este ca omul moare... Realitatea este ca multi oameni au simtit si constientizat prezenta lui Dumnezeu. Realitatea este ca oamenii au sentimente.. Dincolo de realitatea materiala si factuala exista realitatea sentimentelor umane.. Oamenii au descoperit ca dincolo de corpul pe care-l percepe oamenii au multe alte calitati , omul este o entitate mult mai complexa dincolo de percepriile sale ... Exista multe forme de transfer de energie exista multe fenomene REALE pe care nu ni le putem explica...

Unii oameni si-au largit domeniul de perceptie, au studiat sau au inventat aparatura ultraperformata si au VAZUT , evenimente sau aspecte dincolo de interpretari fictive...
    Multi oameni au vazut si alte aspecte ale realitatii dincolo de orice interpretare fictiva
    Oamenii , dea-lungul a multor generatii au gasit raspunsuri la anumite intrebari ...

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Implicit Re: Realitatea

Multumesc de raspuns ... Cele mai multe divergente apar din intelegerea diferita a unor termeni ... Oamenii care discuta pe acelasi subiect incearca sa exprime acelasi lucru in termeni diferiti, termeni care nu are acelasi sens pentru cei doi ... De aceea am tinut sa cunosc viziunea dumneavoastra asupra termenului de "realitate" ....
    Punctul meu de vedere:
    Dincolo de realitatea , care exista , in natura sunt fenomene pe care le percepem limitat sau nu le percepem deloc.. Pentru oameni termenul de realitate este de fapt interpretari a cea cea ce simt si percep ei .

Intradevar orice interpretare fictiva se raporteza la aceleasi perceptii limitate si la un rationament limitat bazat pe experientele noatre de pana acum. Este prea mult sa spunem, ca interpretarile noastre sunt realitate.

Este clar ca anumite evenimente , cum ar fi ciocnirea a doua masini tin de realitate, realitatea superficiala , evidenta.

Va dau un exemplu :

Intr-un accident de masina cu victime soferul a spus ca acel accident a fost un semn divin , o revelatie pentru el si el a decoperit nu stiu ce. REALITATEA este ca sunt oameni care vor suferi toata viata in urma acelui accident...
    De acord. Problema de comunicare este aproape de nerezolvat.
    Realitatea e că niciodată nu putem fi siguri că am spus ceea ce vrem, și că am auzit ceea ce trebuie.

REALITATEA e că sunt oameni care probabil vor suferi toată viața în urma acelui accident.
    Realitatea e că nici măcar nu putem fi siguri dacă a fost accident sau nu. Pentru asta trebuie mai întîi să definim termenul de accident.
    Realitatea se referă strict la prezent, iar viitorul nu este real.
    Viitorul e posibil și probabil, adică virtual/psihologic, dar nu e real.

Probabilitatea este densitatea posibilităților și este cuprinsă între 0 și 1, preobalilitate zero fiind un fenomen imposibil, probabilitate 1, fiind un fenomen real.
    Fenomenele cu probalilitate de existență între 0 și 1 sunt virtuale/psihologice și aparțin viitorului.
    Fenomenele cu probabilitate 1, sunt reale și au există/se întîmplă chiar acum.
    Fenomenele cu probabilitate negativă sunt fictive, iluzii, și nu pot exista în viitorul apropiat (cu o peroadă de timp egală cu cea scursă de la momentul zero și pînă acum, adică în jur de 13,5-16,4 miliarde de ani).
    Fenomenele cu probabilitate mai mare de 1 sunt fenomenele fizice, care au avut deja loc, deci amintiri ale trecutului.
    Aceasă proprietate a fenimenelor fizice de a avea probabilitate mai mare de 1, le face să fie măsurabile din mai multe referințe (puncte de vedere).
    Adică, un fenomen fizic unic poate fi observat de mai mulți observatori, la momente diferite de timp și apoi comparînd observațiile putem proba corectitudinea lor (similitățile).
    Toate schimburile de informații probabile (ce po fi probate și verificate) în interioarul universului au loc în planul fizic, adică sunt mărimi ale trecutului ce nu mai pot fi schimbate.
    Din acest motiv fizicienii nu pot observa viața: viața nu este un principiu fizic, e reală.

Armonie!

Marian

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Implicit Re: Realitatea

Aici insa discutam despre altceva . Discutam desre spiritualitate...

Realitatea este ca omul moare... Realitatea este ca multi oameni au simtit si constientizat prezenta lui Dumnezeu. Realitatea este ca oamenii au sentimente.. Dincolo de realitatea materiala si factuala exista realitatea sentimentelor umane.. Oamenii au descoperit ca dincolo de corpul pe care-l percepe oamenii au multe alte calitati , omul este o entitate mult mai complexa dincolo de percepriile sale ... Exista multe forme de transfer de energie exista multe fenomene REALE pe care nu ni le putem explica...

Unii oameni si-au largit domeniul de perceptie, au studiat sau au inventat aparatura ultraperformata si au VAZUT , evenimente sau aspecte dincolo de interpretari fictive...
    Multi oameni au vazut si alte aspecte ale realitatii dincolo de orice interpretare fictiva
    Oamenii , dea-lungul a multor generatii au gasit raspunsuri la anumite intrebari ...
    Nu le contest în nicuin fel trăirile și calitățile, numai interpretările.
    Din același motiv al lipsei unui limbaj corect definit.
    Iar religiile, cultele, curentele filosofice, și alte limbaje deficitare nu fac decît să tulbure apele prin interpretări cu utilitate locală.
    Nu fac decît să secționeze cunoașterea în domenii ce împiedică dezvoltarea vieții spirituale, pentru că ne îndepărtează de la necesar și util la fantezie.

Revenind la subiect: Dumnezeu există și e real.

Armonie!

Marian
    Ultima editare de Marchidan21 : 16 oct 2009 la 12:59

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Legat de acet topic am mai putea defini si termenul de ADEVAR care uneori este confundat cu termenul Realitate... Cred ca si eu undeva am suprapus acesti termeni... Cred ca oamenii care cerceteaza , cauta adevarul si nu cauta sa descopere realitatea..sau poate le cauta pe-amandoua

Aici , recunosc, imi scapa si mie ceva , inca nu am corect definit in mintea mea acesti doi termeni

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Legat de acet topic am mai putea defini si termenul de ADEVAR care uneori este confundat cu termenul Realitate... Cred ca si eu undeva am suprapus acesti termeni... Cred ca oamenii care cerceteaza , cauta adevarul si nu cauta sa descopere realitatea..sau poate le cauta pe-amandoua

Aici , recunosc, imi scapa si mie ceva , inca nu am corect definit in mintea mea acesti doi termeni

Definiții DEXONLINE:

REALITÁTE, realități, s.f. Existență efectivă, obiectivă; fapt concret, lucru real, stare de fapt; p. ext. adevăr. ♢ Loc adv. În realitate = de fapt, efectiv, în adevăr. ♦ (Fil.; la sg.) Materia care există în afara conștiinței omenești și independent de ea

REALITÁTE s. 1. v. adevăr. 2. v. existență. 3. adevăr, veridicitate, (livr.) veracitate, (înv.) veritate.

ADEVẮR, adevăruri, s.n. 1. Concordanță între cunoștințele noastre și realitatea obiectivă; oglindire fidelă a realității în gândire; ceea ce corespunde realității, ceea ce există sau s-a întâmplat în realitate. ♢ Adevăr obiectiv = conținutul obiectiv al reprezentărilor omului, care corespunde realității, lumii obiective, independent de subiectul cunoscător. Adevăr relativ = reflectare justă, însă aproximativă, limitată a realității.

Realitatea este numai trăirea a ce există aici și acum. Orice altceva este amintire fizică, sau simulare emoțională sau interpretare fictivă.

Realitatea este întotdeauna adevărată, dar nu poate fi comparată cu nimic pentru ai verifica valoarea de adevăr, pentru că imediat ce ai trăit-o s-a sfîrșit și deja simți atceva. Realitatea e veșnic shimbătoare.

Adevărul este o noțiune mai extinsă și se suprapune cu toate cela 4 noținuni:
    Adevărul fizic poate fi verificat experimental.
    Adevărul real există dar nu poate fi împărtășit.
    Adevărul virtual/psihologic este relativ și nu poate fi verificat direct.
    Adevărul imaginar/fictiv, este nedefinit. În fantezii adevărul nu are sens.

După cum spunea un mare statistician român cursanțior săi:
    _ Dacă îți pui fundul cu o fesă pe o plită încinsă la roșu și o fesă pe un bloc de ghiață, media e bună, dar în realitate e vai și-amar de fundul tău!

Armonie!

Marian

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •