Pagina 5 din 22 PrimulPrimul 123456789101115 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 329

Subiect: Dedublarea Constienta (exercitiu)

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Dedublarea Constienta (exercitiu)

Citat Citat din padme Vezi post
    d-le Furtuna, ba mie mi se pare ca morala povestii are o foarte mare legatura cu topicul!
    Daaaaa???? Pot eu sa va contrazic?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din poznasul Vezi post
    Din punct devedere al Fizicii , corpul uman este un sistem.
    Daca plecati de la modele de tip femeie gonflabila, puteti sa utilizati acest punct de vedere. Si asta pentru ca fizica studiaza un anumit domeniu de manifestare al materiei nevii. Altfel viul si esenta lui este inca o necunoscuta pentru cunoasterea umana actuala.
    Nu va lasati pacalit, va rog frumos, si dumneavoastra, de sintagma "corp fizic" care este utilizata pentru a descrie tocmai complexitatea fiintei umane.

E drept ca, uneori, principiul similitudinii a condus la descoperiri noi. De cele mai multe ori insa conduce la erori pentru ca indreapta atentia in directii nepotrivite si da iluzia intelegerii.
    Ultima editare de Ion Furtuna : 04 oct 2009 la 14:24 Motiv: corectare greseli de scriere :)

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Cred ca orice parere merita luata in seama, invat si eu de la ceilalti ... Imi pastrez ideea ca fara curaj si credinta nimic nu se poate realiza, asta nu exclude prudenta si discernamantul..

Acest topic se adreseaza celor interesati de acest fenomen , nu inteleg de ce mai intrati pe forum daca nu sunteti interesati de subiect... Cel mai usor este sa criticam si sa ne opunem... Haideti sa avem o atitudine costructiva si sa targem niste concluzii, sa invatam ceva daca tot suntem aici..
    OK! Daca tot vorbiti despre prudenta si discernamant atunci am sa va spun ceva care probabil ca stiti sau poate nu stiti.

Asa cum spuneati in prima postare, dumneavoastra ati discutat cu persoane care au incercat si au reusit. Sunt mult mai multi care au incercat si au reusit, numai ca unii dintre ei nu au mai putut sa povesteasca ce si cum, dupa. Eu am intalnit si oameni care mi-au spus ca a fost o experienta terifianta

Motivatia dumneavoastra pentru acest tip de experienta, pe care ati exprimat-o pana acum, este de a cunoaste si curiozitatea.
    Repet din nou: ce cunoastere au dobandit cei cu care ati discutat si care spun ca au experimentat fara evenimente neplacute?
    In ceea ce priveste curiozitatea este o caracteristica extraordinara atunci cand este echilibrata de prudenta si discernamant.

Din experienta proprie si a altora (care a ajuns la mine) pot sa va spun ca puteti dobandi mai multa cunoastere citind o carte SF, iar daca este vorba de adrenalina, atunci o puteti obtine mai usor vizionand filme de groaza.

Daca vreti sa va cunoasteti limitele, inclusiv demonstrarea curajului, mie mi se pare mai de folos implicarea in viata de zi cu zi decat astfel de experimente.

In ceea ce am scris este vorba, numai, despre cum se vad lucrurile din punctul meu de vedere, si ma bucur ca sunteti de acord cu exprimarea parerilor. Nu pot decat sa sper ca atunci cand veti trece la astfel de experimente sa fiti intradevar in cunostinta de cauza.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Eu incerc sa indemn la discernamant, pentru ca daca cineva aplica ceva ce gaseste pe acest forum si o pateste sunt si eu partial responsabil si raspund in fata dreptului judecator, dar acum daca spun cate si ceva informatii mai utile si care avertizeaza de pericole nu mai poate spune ca nu a fost avertizat.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

percival este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

Salutare

Sunt foarte multi oameni pe acest pamant care practica dedublarea..
    ....
    Bafta fricosilor o sa va povestesc cum a fost pe-acolo
    Salut poznasule !
    Precizez si eu : dedublarea astrala este o practica foarte des intalnita pentru ca in orice moment in care omul adoarme se intampla acest lucru. Problema principala ramane intr-adevar problema mentinerii constientei.
    Iar o precizare: toate definitiile conceptuale care te ajuta aici (in lumea fizica), dincolo nu-ti mai sunt de folos. Prin urmare, curajul trebuie sa devina o componenta activa sufleteasca ca dincolo sa-ti fie o forta ajutatoare.
    Spun (forta), un pic fortat, pentru ca dincolo te poti intalni cu aceste notiuni-fiinte. In primul rand, in general, dedublarea astrala (pentru ca ramai investmantat in corpul astral (confundat adesea cu spiritul ca esenta) permite diferite experiente, DAR (si este bine de stiut) toate aceste experiente au o legatura cu tine (personala) la inceput, si nu au claritatea-obiectiva care vine mai tarziu.
    Ce inseamna ca au o legatura personala?
    Inseamna ca incet, incet tu iti doresti sa ai o alta constienta si un alt raport cu lumea spirituala care pana acum te-a ajutat la nivel inconstient; tu vrei sa ajuti preluand din aceasta munca cu tine individual pe care ea o face. Si atunci apar diferite entitati care te ajuta in acest scop; nu este necesar aici sa le definim ca "rele" sau "bune"; este insa necesar, sa definim faptul ca in acest corp astral, frica, de exemplu,se manifesta printr-o intalnire-eveniment cu "fiinte" care sunt atrase de aceasta componenta a ta (chiar daca tu in lumea fizica te autodefinesti ca si curajos) si ea se va manifesta de-acum in colo pe lungi perioade de timp.
    Eu (personal) am avut o perioada cam aprox. de trei ani, in care nopti intregi am avut intalniri constiente la acest prag dintre lumi, in care imi doream sa nu adorm si in care prietenul cel mai bun imi era Cioran cu ale sale insomnii.
    Aceste trairi pe care majoritatea le au (la intrarea constienta in lumea astrala) este cea denumita in unele scoli ca intalnirea cu Pazitorul Pragului care dealtfel il intalnesti la fiecare adormire sau sub diferite forme in alte cai spirituale (ca nume); (dar care altfel iti adoarme si el constienta)
    Urmeaza alte si alte experiente care se gasesc pe drum.
    De aceea, la inceput tu ai prima legatura constienta in corpul tau astral (denumit si corpul sufletesc, al dorintelor, etc.) cu ceea ce se numeste astralul inferior, si de aceea multi se opresc in fata acestor prime evenimente (multe se pot povesti aici...de la injuraturi pana la experiente terifiante);iar cand o sa incepi sa urci spre lumea adevarata spirituala (devachanul superior) tot atata de mult o sa si cobori in tine (ca si cunoastere).
    Da, este foarte adevarat : poti avea acces la diferite secvente ale timpului, poti sa-ti lungesti membrele "astrale", poti sa vezi de exemplu, intreaga panorama a incoronarii lui Bonaparte, (binenteles in anumite conditii) "mirosind" mirosurile si auzind ceea ce s-a intamplat acolo, si chiar cum cadeau razele de soare pe drapajul vestmantului sau, sau poti gasi ce efect produce in anumite organe fizice sa spunem, sentimentul de nationalism exacerbat.. DAR toate acestea in momentul in care sunt NECESARE pentru infaptuirea unui ACT MORAL.
    Se poate sa treaca ani, sau zeci de ani in care chiar sa intelegi o experienta "astrala" facuta; de obicei cele mai importante sunt si cele mai cautate sa fie ascunse sau voalate.
    Aici sunt postate felurite experiente. Insa cine a trecut sa spunem, printr-o experienta ca cea a "intrarii intr-un templu spiritual" intelege tot limbajul "metaforic" prin care aceasta i-a fost transmisa celui in cauza si stie si ce experiente il astepata pe acela; obiectivitatea aceasta se obtine insa (mai) tarziu.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

stati asa sa ma lamuresc si eu! toata lumea zice de aceasta dedublare astrala din timpul somnului si d'abia acum mi-am dat seama: adica ce vrea sa insemne asta, ca in timpul somnului cand se produce aceasta dedublare inconstienta, noi suntem pusi intr-un fel de stand-by si visam?!! sa nu-mi ziceti ca visele fac parte din dedublare, sau ca aia vedem cand are loc aceasta dedublare pt ca ar fi chiar hilar!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Ceea ce se intampla in timpul somnului nu este chiar dedublare pentru ca individul nu este constient.
    In timpul somnului o parte din suflet se degaja, se desprinde de trupul fizic dar totusi ramane legat de restul sufletului ramas in trupul fizic acesta printr-un string sau asa zisul cordon de argint. Aceasta parte din suflet care se desprinde viziteaza anumite locuri si persoane dragi, este instruit si pregatit de ingerii ajutatori si de alte entitati specializate pentru perioada urmatoare, pentru evenimentele ce se vor intampla si se incarca cu anumite energii specifice.
    Din aceste motive au loc si visele premonitorii, dar in general visele noastre sunt foarte codate pline de simbolisitica si sunt un rezultat a bucatii de suflet ramasa in trup si a cea care a plecat. Majoritatea viselor nu ni le aducem aminte.
    Cand dormim si sufletul nostru paraseste partial trupul riscul de accidente este minim, pentru ca totul se intampla pe baza unor mecanisme bine puse la punct, sunt entitati care supravegheaza sa nu se intample nimic rau, etc.

In momentul cnad o faci constient si nu esti bine pregatit, intervine gandirea noastra care inlatura anumite elemente de protectie sau face ceva ce este periculos, exista reguli sa se incalce reguli, nu se solicita ajutorul ingerilor specializati, etc si de aici riscul de a se intampla diverse accidente. Eu personal din practica am intalnit destule persoane care au suferit diverse accidente in urma unor astfel de experiente, si unele din ele chiar au ajuns cu probleme psihiatrice grave, asa ca nu va jucati cu ceva ce nu cunoasteti si nu puteti controla.
    Una dintre regulile principale este ca trebuie sa poti face fata la situatii limita ce pot aparea fara sa te sperii si sa intri in panica, pentru ca daca te-ai speriat ai incurcat-o.

Degajarea unei parti din suflet periodica este absolut necesara pentru un om, pentru ca daca nu face asta nu isi poate asigura o parte importanta din energiile specifice vietii ceea ce in timp duce la boala si in unele cazuri poate duce chiar la moarte
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Citat Citat din padme Vezi post
    stati asa sa ma lamuresc si eu! toata lumea zice de aceasta dedublare astrala din timpul somnului si d'abia acum mi-am dat seama: adica ce vrea sa insemne asta, ca in timpul somnului cand se produce aceasta dedublare inconstienta, noi suntem pusi intr-un fel de stand-by si visam?!! sa nu-mi ziceti ca visele fac parte din dedublare, sau ca aia vedem cand are loc aceasta dedublare pt ca ar fi chiar hilar!
    Dedublarea este strict legată de proprietatea numită "dualism".
    Atunci cînd Sinele (Corpul spiritual, sufletul) este armonizat cu Ego-ul (identitatea corpului fizic) suntem unu, dar atunci cînd apare un mic defazaj între aceste două "corpuri" putem spune că suntem dedublați. Cînd defazajul este maxim apare senzația (nu sînt sigur dacă ar trebui să-i spun: fenomenul) de acorporalitate, desprindere de trup. Acesasta este dedublarea de care vorbesc "spiritiștii".
    Dedublările/disocierile cele mai frecvente sunt cele de tipul neatenției, atunci cînd trupul acționează din instinct, fără control contient, iar mintea face cu totul altceva, sau nimic. Uneori sunt patologice și trebuie tratate.
    Alte dedublări frecvente sunt visul și halucinația ("visul cu ochii deschiși"), sau concentrarea puternică în meditație.

Atenție: Tu nu ești "vocea din mintea ta". Aceea este vocea Ego-ului.
    Tu ești existența pură(nefiltrată de creier) Sinele.
    Identitatea de Sine este Ego-ul, Tu ești ceea ce ești nu ceea ce crezi/conștientiezi că ești.
    Răspunsul lui Dumnezeu: "Eu sînt cel ce sînt." Punct

De unde și vorba din popor: Mintea te minte. Fii cuminte!

Armonie!

Marian

P.S. Eu sînt ateu/agnostic și vorbesc strict din acestă perspectivă.
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

percival este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Una dintre regulile principale este ca trebuie sa poti face fata la situatii limita ce pot aparea fara sa te sperii si sa intri in panica, pentru ca daca te-ai speriat ai incurcat-o.
    (Lovelife)
    Am sectionat din raspunsul dvstra. aceasta fraza, in ideea precizarii ca aparitia unor trairi de genul acesta, nu sunt ceva neobisnuit si nu este necesar sa le catalogam in felul acesta.
    Exista trairi a caror beautitudine si inaltare te pot duce deasemenea pe alte cai. Trebuie insa inteles, ca fara a face fata la astfel de provocari si situatii, nu exista un real progres in drumul de autocunoastere.

(Padme)
    Ce se intampla in timpul somnului trebuie inteles in sensul explicativ al postului lui Lovelife. La adormire, se intampla acest lucru in structura spirituala a omului; partea de "suflet" care ramane legata de structura fizica si pe care o tine in viata (se poate spune "stand-by" dar doar in sensul constientei fizice, de veghe, dar nu in sensul unei constiente mai inalte, cea pe care o discutam - "astrala") unii o denumesc corp eteric, pentru ca are niste functiuni diferite; dar pe scurt, ea sta ca baza a proceselor de dedublare, proceselor meditative, etc.
    Visul este doar perceptia acestor trairi astrale de catre corpul eteric, la revenirea in corpul fizic. INSA, asa cum stiti, acest corp are proprietatea de a simboliza si a transforma aceste trairi. Este, daca vreti sa folosim o comparatie mai bruta, la fel cum apare oglindita intr-o mare cu valuri, sa spunem, imaginea lunii. Putem vedea toate aceste mii de straluciri, reflexii, in valurile marii, dar ne putem face cu greu o parere despre discul auriu si detaliile care apar la o observare directa. Cam asta ar fi o diferenta intre constienta care apare ca "vis" fata de trairile imediat mai inalte in sfera astrala.
    Toata lumea viseaza. O etapa mai inalta decqat a constientei visului, este asa numitul vis lucid unde putem spune ca apare o trasatura volitiva si devii din spectator - regizor.
    Semnul ca viata de vis capata o tenta mai organizata, ca putem deslusi din dramatica ei o serie de factori, cum spunea Lovelife, care pot avea si capacitatea premonitorie, ne pot spune ca incepe incet, incet sa apara mugurii constientei mai inalte - aceea in corpul astral. (asta datorita caracteristicii timpului astral care "curge" pentru noi din viitor. In om se aprinde flacara constientei Eului (prezent) din acest vartej care se produce intre timpul trecut (eteric) si cel din viitor (astral).
    In cazul constientei care se inalta exista trepte mai inalte (denumite de unii - muzica sau armonia sferelor, si mai departe, care incep de la Devachan in lumea spirituala)

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

ok, sa zicem ca am priceput!
    poate imi explica si mie cineva ce a fost asta: am adormit foarte repede si foarte adanc(asa am perceput eu) si am visat?! ceea ce s-a intamplat in urmatoarele... nu stiu ce marja de timp sa dau ca nu m-am uitat la ceas sa vad exact cat am dormit, poate cateva minute, poate o jumatate de ora, dar nu mai mult! deci, am "visat" ceva ce de fapt mi s-a parut real, adica eu asa am perceput chestia respectiva ca traita la momentul "visusului" sau ce-o fi fost! si s-a intamplat imediat visului, cu zgomote, dialoguri, etc. asta sa zicem ca e faza cea mai ciudata care mi s-a intamplat pana acum! cosmin_rei mi-a dat o idee sa notez tot si sa analizez poate reusesc sa inteleg de ce se intampla anumite lucruri, sau mai bine zis sa le interpretez.

poznasul este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Implicit Despre vise

Cand eram copil am avut multe vise "reale". Aceste vise au disparut odata cu maturizarea... Din fericire inca mai am astfel de vise dar foarte rar ...

MA refer la vise constiente in care sunt constient ca dorm si visez , pot sa modelez visul cum vreau eu si am trairi de o asemenea intensitate incat nu pot fi definite...
    Eu le-as numi "absolute" . Am simtit sentiment de bucurie imensa , m-am trezit razand in lacrimi visand constient, din pacate am simtit si ura absoluta incontrolabila , am simtit dragoste imensa si nedirectionata... Deasemenea am avut vise in care rezolvam probleme de fizica si matematica de nivel inalt fara pix sau creion, faceam descoperiri stiintifice si aveam un grad de cunostinte foarte vast ...
    Nu-mi mai amintesc exact ambientul in care se petreceau visele , dar imi amintesc trairile fantastice pe care nu am mai reusit sa le retraiesc..

DEasemenea am avut vise in care eram atat de constient ( aveam o putere de concentrare si o limpezime a mintii dincolo de orice imaginatie) incat , dimineata , cand m-am trezit , realitatea mi se parea de fapt un vis iar visul realitate ... Inca mai am vise care sunt continuare a unor vise din copilarie, in timpul visului imi amintesc exact la ce varsta am mai visat acel subiect si imi amintesc in detaliu intamplarile din visul din copilarie...

Intradevar mi-a dat seama ca de fapt realitatea este un sir de trairi , iar imaginile vizuale , sunetele..etc sunt nesemnificative pe langa trairile oamenilor... Aceste trairi compun viata noastra , viata fiind definita printr-un sir de experiente spirituale...

Multumesc tuturor pentru mesajele de pe acest forum , ma bucur ca mi-ati dat ocazia sa va impartasesc din trairile mele, fara a fi ridiculizat...

Bafta multa

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Daca plecati de la modele de tip femeie gonflabila, puteti sa utilizati acest punct de vedere. Si asta pentru ca fizica studiaza un anumit domeniu de manifestare al materiei nevii. Altfel viul si esenta lui este inca o necunoscuta pentru cunoasterea umana actuala.
    Nu va lasati pacalit, va rog frumos, si dumneavoastra, de sintagma "corp fizic" care este utilizata pentru a descrie tocmai complexitatea fiintei umane.

E drept ca, uneori, principiul similitudinii a condus la descoperiri noi. De cele mai multe ori insa conduce la erori pentru ca indreapta atentia in directii nepotrivite si da iluzia intelegerii.
    In mesajul meu am incercat sa explic , ca inclusiv din punct de vedere al fizicii se poate deduce ca in plan cuantic exista entitati inteligente..

Daca cititi mai in detaliu mesajul meu , va veti da seama ca am am descris mai mult decat ideea de corp fizic... Corpul fizic este doar o parte din fiinta umana... Fizica nu studiaza doar corpurile fizice ci studiaza in special transferul de energie , undele , CUANTICA (fenomenele relative) ...etc Materia este doar energie statica , conservata , eu discutam de energia dinamica , utila , despre lumina ...etc.
    Haideti sa nu dam cu pietre in tot cea ce a descoperit stiinta pana in prezent ...
    Noua nu ne este dat sa cunoastem decoperirile contemporane ... Acestea se tin intr-un seif bine incuiate iar noi suntem mentinuti in mediocritate, noi trebuie doar sa producem si sa cumparam sunte niste roboti ( PAPUSI GONFLABILE)...

Einstein a fost un filozof care a facut descoperiri in fizica dicolo de materie cu toate ca nu a avut nici cele mai elementare notiuni de fizica ....

Nu uitati ca o lunga perioada de timp descoperiile stiintifice erau realizate de biserica iar religia mergea mana in mana cu stiinta .... Peste tot in lume , in China, India...etc exista trei mari preocupari Filozofia, religia si Stiinta..

Imi cer scuze ca inainte de a incerca dedublarea incerc sa-mi explic si rational o parte din fenomenele pe care le voi intalni si incerc sa ma pregatesc din toate punctele de vedere .

Aveti cumva certitudinea ca intelegeti corect dedublarea si ca nu v-a fost indreptata atentia in directii nepotrivite sau ca nu au aparut erori in cea ce studiati? Nu are nimeni certidudinea aceasta , de aceea ne intalnim pe acest forum , sa punem pe masa toate ideile si sa incercam sa ajungem la un numitor comun...

Multumesc de raspuns

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Am si eu o intrebare : A practicat cineva de pe acest forum , dedublarea si din alte motive decat curiozitatea ?
    Da am putea experimenta dedublarea pentru ca vrem sa accedem la alte nivele spirituale... Nu avem certitudinea ca prin dedublare vom accede la acele nivele ... Evolutia spirituala se poate face si aici, costient ... Degeaba practic dedublarea daca sun un om frustrat plin de sentimente negative ...

Haide-ti sa fim sinceri cu noi insine , cati din cei care intra pe acest forum nu au inceput din curiozitate, sa studieze acest fenomen ..... Eu macar sunt sincer...

Un alt motiv pentru care vreau sa experimentez dedublarea este ca vreau sa aflu niste adevaruri... Poate cineva acolo ma va indruma , ce ar trebui sa fac pentru evolutia mea spirituala .... Atat in religie cat si in yoga si alte practici spirituale , informatiile sunt contradictorii, incomplete ..... Pana la urma scopul meu nu este sa ma dedublez , ci sa evoluez spiritual iar dedublarea sper ca imi va oferi niste raspunsuri.

Ce sfaturi puteti sa-mi dati ?

Multumesc

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

In mesajul meu am incercat sa explic , ca inclusiv din punct de vedere al fizicii se poate deduce ca in plan cuantic exista entitati inteligente..

Daca cititi mai in detaliu mesajul meu , va veti da seama ca am am descris mai mult decat ideea de corp fizic... Corpul fizic este doar o parte din fiinta umana... Fizica nu studiaza doar corpurile fizice ci studiaza in special transferul de energie , undele , CUANTICA (fenomenele relative) ...etc Materia este doar energie statica , conservata , eu discutam de energia dinamica , utila , despre lumina ...etc.
    Haideti sa nu dam cu pietre in tot cea ce a descoperit stiinta pana in prezent ...
    Noua nu ne este dat sa cunoastem decoperirile contemporane ... Acestea se tin intr-un seif bine incuiate iar noi suntem mentinuti in mediocritate, noi trebuie doar sa producem si sa cumparam sunte niste roboti ( PAPUSI GONFLABILE)...

Einstein a fost un filozof care a facut descoperiri in fizica dicolo de materie cu toate ca nu a avut nici cele mai elementare notiuni de fizica ....

Nu uitati ca o lunga perioada de timp descoperiile stiintifice erau realizate de biserica iar religia mergea mana in mana cu stiinta .... Peste tot in lume , in China, India...etc exista trei mari preocupari Filozofia, religia si Stiinta..

Imi cer scuze ca inainte de a incerca dedublarea incerc sa-mi explic si rational o parte din fenomenele pe care le voi intalni si incerc sa ma pregatesc din toate punctele de vedere .

Aveti cumva certitudinea ca intelegeti corect dedublarea si ca nu v-a fost indreptata atentia in directii nepotrivite sau ca nu au aparut erori in cea ce studiati? Nu are nimeni certidudinea aceasta , de aceea ne intalnim pe acest forum , sa punem pe masa toate ideile si sa incercam sa ajungem la un numitor comun...

Multumesc de raspuns
    Poate data viitoare cititi mai cu atentie raspunsurile. Fiindca nici nu dau cu pietre si nici nu sunt chiar in necunostinta de cauza, cel putin in ceea ce priveste fizica.

Daca tot vreti sa va pregatiti din toate punctele de vedere pentru plecarea in necunoscut, atunci va rog frumos sa luati in calcul si posibilitatea de a va intalniti acolo cu toti cei fata de care ati nutrit sentimente negative si in special de furie, suparare, desconsiderare, manifeste si in special nemanifeste.

Interesanta ideea aceasta cu certitudinea numitorului comun.

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Poate data viitoare cititi mai cu atentie raspunsurile. Fiindca nici nu dau cu pietre si nici nu sunt chiar in necunostinta de cauza, cel putin in ceea ce priveste fizica.

Daca tot vreti sa va pregatiti din toate punctele de vedere pentru plecarea in necunoscut, atunci va rog frumos sa luati in calcul si posibilitatea de a va intalniti acolo cu toti cei fata de care ati nutrit sentimente negative si in special de furie, suparare, desconsiderare, manifeste si in special nemanifeste.

Interesanta ideea aceasta cu certitudinea numitorului comun.
    Da , cum am mai spus am avut vise in care am simtit sentimente extreme, atat de ura ( inclusiv fata de persoane dragi)cat si de bucurie sau dragoste ... In mod sigur acele vise sunt doar o mica parte din cea ce as putea intalni acolo.... Avand in vedere ca este o experienta spirituala este evident ca toate trairile vor fi mult amplificate , atat negative cat si cele pozitive .... In mod sigur este o experienta marcanta , mai ales pentru cei mai experimentati care au ajuns la nivele mai inalte .... Oare cum va reactiona mintea noastra cand ne vom intoarce dintr-o astfel de experienta ?... Vom ramane marcati sau nu , cred ca asta depinde de noi ....

Intradevar explicatia stiintifica este neesentiala comparativ cu experientele spirituale la care am putea fi supusi..

Multumesc domnului Ion Furtuna pentru ca a adus in discutie acest aspect ...

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •