Pagina 4 din 22 PrimulPrimul 1234567891014 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 329

Subiect: Dedublarea Constienta (exercitiu)

Casandra este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    71

Implicit Re: Dedublarea Constienta (exercitiu)

Aveti dreptate domnule Furtuna ) imi prezint scuzele! Dupa cum se poate observa "graba strica treaba" si cand se intampla sa ai valul tras pe ochi , poti sa te uiti fix la obiectul cu pricina si sa vezi tot ce crezi tu. Eu tot Fortuna vedeam si punct ) pana s-a facut corectia. intresant aspectul asta si daca-l extrapolam...la toate aspectele vietii, la partea spirituala e un exemplu graitor. Numai bine!

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Draga Casandra, as vrea sa nu mai iei cele scrise ca pe un afront personal sau scrise in deradere ca nu este asa ! pe forum sunt cam 2 feluri de oameni: cei ca tine si cei ca mine. este perfect normal cand scrii ceva sa dai nastere la curiozitati pt cineva ca mine. sunt convinsa cam 80% ca si eu daca as scrie ca am inotat intr-un bazin cu un delfin ti-ai pune intrebarea "oare cum o fi fost?" .
    eu personal nu am avut "placerea" de a sta de vorba cu persoane care sustin ca au anumite calitati (de fapt ele nu spun niciodata ce au sau nu au) si sa nu le aiba in fapt. chiar despre una dintre ele n-am stiut, iar cand a inceput sa-mi spuna anumite lucruri m-a inspaimantat de-a dreptul ! asa ca eu nu iau in deradere ceea ce scrii tu, sau altcineva, chiar ma fascineaza ! si nu ! nu trebuie sa-mi raspunzi la nelamuriri, mai gandesc si cu voce tare !

Casandra este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    71

Te inteleg Padme, doar ca uneori unele lucrurile nu le poti posta pe un forum public. Aici e un nivel, despre ce povesteam eu.... e deja prea mult... e un alt nivel.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Pai ii poti raspunde pe privat ,daca vrei,desigur.
    O zi buna!
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

poznasul este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Salutare

Sunt foarte multi oameni pe acest pamant care practica dedublarea.. Este un fenomen relativ nou pentru cei care n-au studiat... Cei care au reusit acest lucru mi-au spus clar, ca nu exista nici un pericol... Pericolul apare ca in orice situatie noua din exagerarea temerilor noastre ... Oamenii care se tem de apa , pot muri inecati pentru ca nu vor invata niciodata sa inoate.. Am descoperit focu,electronica , am reusit sa dezintegram nucleul atomic chiar daca nu am cunoscut fenomenul in totalitate...etc

Eu personal am incredere in mine, am credinta ca dumnezeul m-a inzestrat cu forta de a face fata situatiilor noi si neprevazute. Asa ca eu vreau sa incerc acest experiment , da din dorinta de a cunoaste si din curiozitate ...

Deci Alchimistu despre asta spunea despre credinta , increderea in noi si in Dumnezeu etc...
    Necredinta se manifesta tocmai prin gasirea unor motive de a nu face un lucru...Mi creu e sa gasesti motivatia in a reliza ceva. Cand imi doresc ceva doar credinta ca va ajuta sa fac acel lucru si ma va pazi
    Teama este cel mai nociv fenomen... Prin teama suntem manipulati , controlati, ni se inrobeste sufletul.... Daca ti-e teama de un caine , mai mult ca sigur ca el te va musca iar tu vei capata ura fata de caini, daca il iubesti te va iubi si el....
    Oare de ce ne este teama , cand suntem creati dupa chipul si asemanarea SA...iar EL vegheaza non stop

Bafta fricosilor o sa va povestesc cum a fost pe-acolo

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

In tot ce facem exista un risc ... Cel mai usor lucru este sa nu riscam , sa stam in casa si sa filozofam....

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Daca copilul tau de 7 ani se apuca sa conduca masina din considerentele pe care le-ai spus mai sus ce crezi ca se va intampla? Sau daca eu fara nici o pregatire as pilota un avion de linie ce sar intampla? Eu sunt curajos si nu ma tem de nimic, zic c apot sa o fac.
    Iti spun eu sunt sanse mari sa fac accidente.
    Dar daca copilul invata se pregateste sa devina un bun sofer si la 18 ani va conduce singur o masina va fi foarte bine, chiar va aduce un aport societatii, la fel si eu daca voi face scoala de piiloti si daca am si caracteristicile necesare, vedere buna, sanatate excelenta, viteza de reactie o anumita inteligenta si o viteza de reactie voi fi un bun pilot. Altfel am toate sansele sa produc accidente si sa omor multi oameni.
    Sau sa fiu in situatia cand am varsta si caracteristicile necesare dar nu am un instructor si ma apuc de pilotaj de capul meu, iar am sanse mari sa produc accidente in care multi oameni inclusiv eu ne putem rani sau chiar muri.
    Un instructor care sa ne supravegheze si sa ne indrume pe toata perioada de pregatire ne va feri de toate aceste accidente.
    De asta iti spun c anu este bine sa experimentezi ceva fara sa fii pregatit sau sa nu ai un instructor care sa te supravegheze.
    Si propabil o sa imi spui ca daca ti se intampla ceva e doar treaba ta, dar nu este asa, sunt o multime de oameni care au destinul legat de al tau, care sunt conditionati de unele actiuni ale tale, si tu daca nu o sa mai poti face acele actiuni , lor le-ar fi foarte greu.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din poznasul Vezi post
    In tot ce facem exista un risc ... Cel mai usor lucru este sa nu riscam , sa stam in casa si sa filozofam....
    Ehe-he!!!
    Si aici exista riscul sa vina cineva poznas si sa glumeasca pe seama celor care nu indraznesc sa iasa afara fara haine corespunzatoare vremii.

E drept ca nu ati vrut sa ne impartasiti din cunoasterea dobandita de cei pe care-i aveti ca model si reper, dar asta este altceva.

In ceea ce priveste pledoaria dumneavoastra cu ajutorul si sprijinul divin, poate va mai uitati un pic prin NT la partea cu ispitirile Mantuitorului Iisus Christos. Macar din curiozitate!

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Da lovelife ai dreptate , tu ai completat cea ce am spus eu....
    Cu incredere si credinta vei gasi calea care te va duce la realizarea a cea ce ti-ai propus ... Nimic nu se face usor si de la sine... E nevoie de multa munca si indrumare... Nu ma refer doar la dedublare ci la orice actiune ,mai ampla ..

Aici intervine credinta , care iti da curaj si putere in straduinta ta de a realiza ceva.. Iar credinta in dumnezeu iti va oferi o indrumare... Stiu ca sunt multi sceptici si privesc spiritualitatea ca pe un basm frumos , dar va spun ca legatura dintre om si Dumnezeu este esentiala.. La un moment dat iti vei da seama ca Dumnezeu este de acord sau nu cu cea ce faci. (la yoga se numeste CONSACRARE)
    Eu nu practic Yoga si nu trebuie sa practici yoga ca sa ai o legatura cu Dumnezeu.
    Exista multe semne care iti va spune sa mergi inainte sau sa te opresti... Depinde doar de noi sa le vedem...
    Este clar , cine nu vede aceste semne nu are ce cauta sa incerce sa ajunga dincolo (in astral...). Dupa multa munca si straduinta ajungi la granita reusitei ,unii reusesc altii nu, esti la linia de finish... Doar Dumnezeu hotaraste ca tu esti capabil sa treci sau nu acea linie ..

Multumesc Lovelife ca mi-ai raspuns si ai completat ce-a ce am spus eu...

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

"Ehe-he!!!
    Si aici exista riscul sa vina cineva poznas si sa glumeasca pe seama celor care nu indraznesc sa iasa afara fara haine corespunzatoare vremii. "

Ies un pic din subiectul acestui topic
    Da , sa stiti ca sunt oameni care nu ies afara din casa pentru ca este frig sau pentru ca ploua chiar daca au haine corespunzatoare...
    Nu spun ca trebuie sa fim inconstienti ... Discernamantul este unul din cele mai mari daruri primite... Fara discernamant nu facem nimic...
    DAr cu tot discernamantul , fara credinta la fel ,nu putem face nimic ... Nu putem evolua spiritual....
    ----------------------------
    Da , eu o sa studiez problema cu dedublarea , prieteni de-ai mei care au reusit mi-au spus ca nu este nici un pericol... Dar nu pot sa ma bazez pe asta, este clar ca acolo este o lume noua pentru care nu suntem pregatiti.... De aceea astept cu nerabdare mesaje pe acest Forum , in special de la cei care au experimentat asa ceva

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Legat de entitati , sa definim ce inseamna etitati. Entitatile sunt acele fiinte constiente pe care noi inca nu avem capacitatea de a le percepe ... Unele traiesc in planul fizic , unele ne pot percepe pe noi altele nu ... Unele entitati sunt mai evoluate , traiesc si in planul fizic si in cel astral , altele traiesc doar in planul "astral"... Si noi traim in planul "astral" doar ca nu putem inca percepe constient acest plan.
    Dintre aceste entitati sunt unele care incerca sa pun stapanire pe sufletul nostru ... Aceste entitati le putem intalni in special in tipul somnului cand functiile organismul uman sunt mult diminuate . Aceste entitati ne induc vise (sugestii, imagini, stari ..etc) care au ca scop slabirea fortei spiritului . Aceste sugestii, imagini , stari (ISPITE) apar si in timpul activitatii doar ca sunt mai slabe. Probabil ca ati observat copii mai mici de un an care tresar in timpul somnului si incep sa planga, oare ce ar putea sa-i sperie pe acei copii daca ei duc o viata linistita si nu cunosc framantarile societatii?
    De ce incearca aceste entitati sa ne domine? Din acelasi motiv din care noi incercam sa ne dominam unii pe altii si sa ne facem rau.. Dorinta de putere si de control frustrarile ...etc
    Si noi suntem niste entitati mai mult sau mai putin bune care suntem mai mult sau mai putin acceptati in planul astral.

Intrebare : Suntem oare pregatiti sa infruntam aceste entitati in momentul in care iesim din aceasta cochilie protectoare care se numeste corp uman?

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din poznasul Vezi post
    Da , sa stiti ca sunt oameni care nu ies afara din casa pentru ca este frig sau pentru ca ploua chiar daca au haine corespunzatoare...
    Pai, daca nu au de ce sa iasa...

Da , eu o sa studiez problema cu dedublarea , prieteni de-ai mei care au reusit mi-au spus ca nu este nici un pericol... Dar nu pot sa ma bazez pe asta, este clar ca acolo este o lume noua pentru care nu suntem pregatiti.... De aceea astept cu nerabdare mesaje pe acest Forum , in special de la cei care au experimentat asa ceva
    Daca cereti s-ar putea si sa primiti.

Nu stiu cum, dar in Newsletterul de azi al Editurii FORYOU este o poveste adevarata (exemplificata si cu imagini) despre un somn care a vrut sa inghita o minge de baschet pripasita pe apa. Incercarea la dus la extenuare fiindca nu a mai putut respira asa cum este in firea pestilor. Iar scaparea i-a venit de la un om care a taiat mingea si l-a eliberat.
    Povestea are si o morala cumva amuzanta: nu “inghiti” mai mult decat poti… nu te mai poti da la fund dupa aceea…

Evident ca nu are nici o legatura cu subiectul topicului.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

poznasule, stii cum esti tu? prima data dai cu barda si dupa aia ajungi la concluzia/sau intelegi ce-au vrut sa spuna aia in care ai dat! si iti dai seama ca nu e cazul sa te arunci cu capul inainte! ti-or fi spus prietenii tai, dar au uitat sa mentioneze multe lucruri care tin de persoana proprie, ori aceste....experiente sunt cam proprii fiecaruia! stai linistit, eu nu am experimentat asa ceva!-din contra, sunt de principiu ca anumite lucruri daca trebuie sa vina, vin de la sine cand esti pregatit. nu are absolut nici o legatura cu frica ci mai degraba cu protectia propriei persoane-care d.p.dv. al meu a fost foarte bine explicata/exemplificata de lovelife!

d-le Furtuna, ba mie mi se pare ca morala povestii are o foarte mare legatura cu topicul!

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Continuand mesajul legat de entitati:

Din punct devedere al Fizicii , corpul uman este un sistem. Orice sistem funtioneaza in jurul unor constante . Corpul uman poate sa emita in mediul inconjurator si sa perceapa variabile raportate la acea constanta in anumite limite . Deci corpul uman este un sistem cu vibratie proprie (Viratie unda compusa din frecvetele combinate ale tuturor organelor corpului) . Corpul uman poate deasemenea sa perceapa vibratii apropiate de cele pe care le emite ( Lumina in spectrul infrarosii... ultraviolete, unde cerebrale ...etc) . Toate aceste perceptii si vibratii noi le numim REALITATE
    Dincolo de aceste perceptii umane exista o infinitate de palnuri si vibratii pe care nu le percepem (ex in planul microundelor ...etc). In aceste planuri traiesc alte fiinte a caror vibratii se pot intersecta cu ale noastre...

Deasemenea corpul uman este dotat cu un sistem de protectie (o sfera) care nu permite vibratiilor din alte planuri sa ne afecteze intr-un fel...
    Imaginativa un aparat de radio care poate receptiona anumite posturi (frecvente ) dar pe altele nu le poate receptiona .

Dincolo de aces plan al perceptiilor si al corpului fizic putem schimba postul de radio, exista acea componenta care ne permite iesirea din aceasta sfera , isi poate modifica constanta si nivelul vibratiei astfel incat poate pecepe si emite vibratii si in alte planuri , - sufletul (spiritul, corpul astral), Deci omul este o entitate superioara... Putem schimba postul de radio. Odata ce am iesit din acea sfera de protectie , ne putem astepta la orice, in planurile pe care le accesam putem intalni entitati si fenomene pe care nu le cunoastem si ar putea sa ne dauneze .... Exista un univers , o infinitate de fenomene pe care nu le cunoastem si nu stim in ce masura ne-ar putea dauna sau nu....

Ma scuzati daca m-a aberez,imi este greu sa ma fac inteles in cateva fraze, ar merita si un studiu si din punct de vedere stiitific al fenomenului de, dedublare...

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    48

Imi cer scuze, nu am avut intentia sa dau cu Barda ... Cred ca orice parere merita luata in seama, invat si eu de la ceilalti ... Imi pastrez ideea ca fara curaj si credinta nimic nu se poate realiza, asta nu exclude prudenta si discernamantul..

Acest topic se adreseaza celor interesati de acest fenomen , nu inteleg de ce mai intrati pe forum daca nu sunteti interesati de subiect... Cel mai usor este sa criticam si sa ne opunem... Haideti sa avem o atitudine costructiva si sa targem niste concluzii, sa invatam ceva daca tot suntem aici..

Imi cer scuze daca am jignit pe cineva

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •