Pagina 3 din 22 PrimulPrimul 12345678913 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 329

Subiect: Dedublarea Constienta (exercitiu)

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Dedublarea Constienta (exercitiu)

Excelente comentarii ,Cassandra si Love!
    Foarte adevarat!
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

"structuri nemuritoare" ? traducerea va rog !

si iar nu inteleg ce zice Cassandra ca a bruiat-o cineva care nu avea calitati de clarvazator, dar care doar s-a informat foarte mult in legatura cu aceasta calitate ???!!! nu inteleg cum e posibil! dar ma rog... eu nici n-am cum sa pricep, asa ca nu va bateti capu' era doar o nedumerire !

si vizavi de periculozitatea acestui topic, nu stiu pe bune, cine s-ar apuca sa faca asa ceva de unul singur ! in al doilea rand, nu stiu cata lume crede in realitatea acestui fapt, cred ca pt unii e o distractie copioasa ! pe de alta parte, imi amintesc de jocurile copilariei cand faceam sedinte de spiritism ! nu mai stiu cum anume chemam spiritele, jocuri prostesti de copii. pana cand ma uit o data pe discovery si vad ca niste persoane au facut acelasi lucru si au chemat o entitate, nu stiau cine e, ea si-a dezvaluit identitatea, apoi au plecat "pe urmele" numelui sa vada ce descopera. surprize surprize ! au aflat cine era si ce se intamplase cu el(era un barbat).un medium insa a zis un lucru care m-a pus pe ganduri: nu va jucati cu asa ceva, nu stiti pe cine chemati ! ma gandesc si acum cateodata la tampenia aia, dar cred ca nestiind ce facem, n-am facut nimic in fapt.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din padme Vezi post
    "structuri nemuritoare" ? traducerea va rog !
    Structuri nemuritoare reprezinta acele parti dintr-o fiinta, care nu mor niciodata, pe scurt sufletul si spiritul
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

pai si "moartea ce de-a doua" la ce se refera, daca tot ai adus vorba !
    si apoi care e diferenta dintre spirit si suflet ???!!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

si iar nu inteleg ce zice Cassandra ca a bruiat-o cineva care nu avea calitati de clarvazator, dar care doar s-a informat foarte mult in legatura cu aceasta calitate ???!!! nu inteleg cum e posibil!
    Ii putem influenta pe cei din jur cu gandurile noastre, despre asta este vorba.
    eu nici n-am cum sa pricep
    Nu vi s-a intamplat sa va vina in gand cineva, sa va ganditi la o persoana si apoi sa sune telefonul si sa fie chiar acea persoana? Sau sa spuneti aceleasi cuvinte simultan cu alta persoana?

si vizavi de periculozitatea acestui topic, nu stiu pe bune, cine s-ar apuca sa faca asa ceva de unul singur !
    Si daca ar fi o singura persoana si ar fi destul. Dar sunt si astfel de oameni si pe in topic se vorbeste si despre asa ceva.
    nestiind ce facem, n-am facut nimic in fapt.
    Exista prevederi ale legilor omenesti sau chiar legi, despre care nu stim si pe care daca le incalcam facand ceea ce nu stiam ca nu trebuie, suportam consecintele.

Este un topic deschis de cineva ca si-a inceput viata sexuala si o cam bagase pe maneca, nestiind ca se poate intampla sa apara si dereglari ale ciclului. Daca cititi acolo veti vedea ca nu era singura care nu stia. Dar sperietura ei era foarte reala.

Faptul ca nu vedem o parte din lumea aceasta si in felul acesta nu prea stim ce facem, nu ne scuteste de consecinte atunci cand incalcam legile care o guverneaza.

Apostolul Pavel spune intr-o epistola: "Multe imi sunt cu putinta, dar putine de folos."

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

pai si "moartea ce de-a doua" la ce se refera, daca tot ai adus vorba !
    si apoi care e diferenta dintre spirit si suflet ???!!
    Nu stiu la ce te referi
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

" moartea cea de-a doua" este o expresie intalnita in vt, imi pare rau, nu am cum sa dau exemplu un verset !

Domnule Furtuna, de fapt eu sper (m-am exprimat gresit mai sus) ca n-am facut nimic! adica nestiind cum se face corect chestia respectiva, sa nu fi reusit sa facem ceva. pentru ca da, asa este, consecintele le suporti indiferent daca cunosti legea sau nu! oricum nu s-a intamplat nimic dupa, am si uitat, d-abia cand am vazut documentarul respectiv mi-am adus aminte ! tocmai d-aia sper sa nu-si manifeste nimeni nici o curiozitate in nici un sens vizavi de cele scrise mai sus !
    Ultima editare de padme : 04 feb 2009 la 21:07

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

"Ii putem influenta pe cei din jur cu gandurile noastre, despre asta este vorba"- aici m-am distrat putin ! daca reusesc sa imi influentez astfel barbatul, va cred pe cuvant !

"Nu vi s-a intamplat sa va vina in gand cineva, sa va ganditi la o persoana si apoi sa sune telefonul si sa fie chiar acea persoana? Sau sa spuneti aceleasi cuvinte simultan cu alta persoana? "-stiu si eu chestia aia cu "aceeasi lungime de unda"- de fapt am inteles-o, dar in speta fiind vorba despre o persoana extrasenzitiva(parca asa se zice nu ?) si alta persoana care sustine ca are o anumita calitate, ma gandeam ca "bruiatul" are loc la alt nivel ! pentru ca altfel Cassandra n-ar mai fi facut mica investigatie sa vada daca persoana respectiva este intr-adevar clarvazatoare sau nu, ori ea nu era sigura ! inseamna ca simtea bruiatul mai mult decat l-as fi simtit eu, de ex.

Casandra este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    71

Multumesc domnule Ion.Fortuna pentru completare. Ati inteles perfect la ce ma refeream ! Padme permite-mi sa nu raspund la curiozitati, eu sunt multumita ca macar/cel putin o persoana a inteles la ce ma refeream , si tocmai am mentionat acea persoana! [ am totusi convingerea ca sunt mai multi cei care inteleg cu adevarat ceea ce se posteaza pe aici ]O seara linistita!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

"Ii putem influenta pe cei din jur cu gandurile noastre, despre asta este vorba"- aici m-am distrat putin ! daca reusesc sa imi influentez astfel barbatul, va cred pe cuvant !
    Aaaaaa, pai aveti o modalitate cu mult mai eficienta: glasul! Exista si acolo consecinte, depinde de masura pe care o folositi. Sau tocmai asta vreti sa evitati? Puteti sa o faceti simplu spunandu-va in gand ca barbatul dumneavoastra este cel mai grozav din lume, are cele mai grozave calitati, este cel mai iubitor din lume, este sursa continua si inepuizabila a fericirii dumneavoastra. Si ori de cate ori vreti sa schimbati ceva la el, vizionati-l ca si cand ar avea acea calitate. V-ar ajuta daca ati face lista despre vorbeam la topicul Secretul.

fiind vorba despre o persoana extrasenzitiva(parca asa se zice nu ?) si alta persoana care sustine ca are o anumita calitate, ma gandeam ca "bruiatul" are loc la alt nivel ! pentru ca altfel Cassandra n-ar mai fi facut mica investigatie sa vada daca persoana respectiva este intr-adevar clarvazatoare sau nu, ori ea nu era sigura ! inseamna ca simtea bruiatul mai mult decat l-as fi simtit eu, de ex.
    E drept ca influentele acestea depind de persoana. Sunt persoane mai sensibile, sau avem sensibilitati exagerate pe anumite domenii. Oamenii sunt curiosi si in domeniul nevazut, neavand certitudini, apeleaza la diverse persoane care pretind si au (sau nu au) anumite capacitati. Se obtin diverse raspunsuri mai mult sau mai putin complete, inteligibile sau nu. Oricum, influentele exista pentru ca cel care cere un raspuns devine receptiv, adica ii creste sensibilitatea. Acel "vreau" este extrem de important in cresterea sensibilitatii pe domeniul de interes. Ce obtinem la el este alta poveste.

Parerea mea este ca daca avem intrebari, nelamuriri cel mai simplu si mai bine este sa ne rugam la Dumnezeu sa ne dea raspunsuri limpezi si clare la problemele care ne preocupa. Apoi asteptam fara pareri preconcepute, iar raspunsurile nu vor intarzia sa apara. Totul este sa fim pe faza. Dar e doar o parere.

Dar poate o sa posteze userul Casandra un raspuns la intrebarile dumneavoastra, pentru ca stie mai bine ce i s-a intamplat. M-am bagat si eu un pic seama. Astept si eu.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Dar poate o sa posteze userul Casandra un raspuns la intrebarile dumneavoastra, pentru ca stie mai bine ce i s-a intamplat. M-am bagat si eu un pic seama. Astept si eu.
    Ei vedeti cum functioneaza? Simultaneitate, sincronicitate. Cand am dat trimite replica, raspunsul deja fusese dat.
    Priviti ora si minutul la cele doua postari.

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    71

Se fac prea multe persupuneri si se introc sensurile cuvintelor in majoritatea mesajelor. Este o reactie probabil normala rastalmacirea cuvintelor, disecarea lor de catre useri, dar, va intreb domnilor: nu ne abatem de la imaginea de ansamblu?

Domnule Fortuna, probabil stiti ca certitudinile stau doar in puterea de credinta a cuiva, vedeti cazurile de autosugestionare, sau cum indicati mai sus puterea gandului si forta creatoare a universului....dar si aici totul suporta nuante...[ nuante ce depind de "filtrul" fiecarui individ....]

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    71

Ei vedeti cum functioneaza? Simultaneitate, sincronicitate. Cand am dat trimite replica, raspunsul deja fusese dat.
    Priviti ora si minutul la cele doua postari.

- Corect, am remarcat si eu ! - "cere si ti se va da"

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Casandra Vezi post
    Se fac prea multe persupuneri si se introc sensurile cuvintelor in majoritatea mesajelor. Este o reactie probabil normala rastalmacirea cuvintelor, disecarea lor de catre useri, dar, va intreb domnilor: nu ne abatem de la imaginea de ansamblu?

Domnule Fortuna, probabil stiti ca certitudinile stau doar in puterea de credinta a cuiva, vedeti cazurile de autosugestionare, sau cum indicati mai sus puterea gandului si forta creatoare a universului....dar si aici totul suporta nuante...[ nuante ce depind de "filtrul" fiecarui individ....]
    Aveti dreptate, dar asta este caracteristica forumului, nu este un mediu prea facil: una scrii alta se intelege si cam fiecare intelege ce vrea si poate. Avantajul este ca in acest fel invatam unii de la altii si ca putem vedea si alte puncte de vedere asupra unui subiect oarecare. Tocmai nuantele sunt cele care dau un anume farmec forumului, care astfel devine "taram fermecat ". Iar imaginea de ansamblu devine mai clara. Se intampla si glisari, ca din postare in postare apar subiecte noi si interesante. Si atunci se bate fierul cat e cald. Uneori si apa in piua.
    Cata vreme ne mai pastram simtul umorului, este minunat.

PS Ma cheama Furtuna, ca pe fenomenul meteo.

Fat_Frumos Avatar
    Fat_Frumos este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Tocmai nuantele sunt cele care dau un anume farmec forumului, care astfel devine "taram fermecat ".
    Cata vreme ne mai pastram simtul umorului, este minunat.
    Taram fermecat!... :eek: faceti ce faceti dle Furtuna si ma starniti ,
    dar cine sunt atunci Zmeii, Cosanzeana si mai ales Baba_Cloanta ?...
    Probabil fiecare user are panteonul altfel configurat poate ca si zmeii se cred fetisori frumosi si pe Fat Frumos il arata cu degetul numindu-l zmeu... iar Baba Cloanta ia locul Cosanzenei... si culmea, toata lumea o crede!... pentru ca farmecele sunt "teza ei de doctorat"!...
    si poate ca e bine sa o credem pe Baba_Cloanta cand ne spune ca povestea se termina cum vrea ea: Fat_Frumos si Baba_Cloanta au trait fericiti pana la adanci batraneti!...

p.s. si de ce nu, Baba_Cloanta are ca balaurul din poveste mai multe capete... iduri si ipuri prin proxy!...

Intrebare: Ce iubeste cel mai mult Baba_Cloanta ?
    Raspuns: Sa fie in centrul atentiei!
    Romanul la care scriu (neterminat):

Lupul de Nea: "iubeste si fii iubit/a"

Pagina 3 din 22 PrimulPrimul 12345678913 ... UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •