Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 20

Subiect: Fiecare pofta are o cauza

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Fiecare pofta are o cauza

Fiecare pofta are o cauza
    O IDEE PE ZI

Fiecare pofta are o cauza
    Unora le este pofta de ciocolata, altora de ceva sarat.
    Oricare ar fi pofta ta, uneori este atat de puternica incat te face
    sa iesi din casa in miez de noapte si sa te duci la magazin sa-ti
    cumperi mancarea dupa care salivezi.
    Pofta de un anumit aliment este modul corpului prin care iti spune ca
    duce lipsa de vreo substanta din acea mancare.
    Si de multe ori ca sa-ti satisfaci intr-adevar pofta, trebuie sa
    mananci altceva decat crezi ca ai nevoie.

Daca ti-e pofta de ciocolata.
    Ai nevoie de magneziu.
    Pe care il gasesti in nuci, seminte, legume, fructe.

Daca ti-e pofta de ceva dulce.
    Ai nevoie de:
    crom pe care il gasesti in brocoli, struguri, branza, fasole boabe,
    pui, ficat de vitel
    carbon pe care il gasesti in fructe proaspete
    fosfor pe care il gasesti in pui, vita, ficat, peste, oua, lactate,
    nuci, legume, fulgi
    tryptophan pe care il gasesti in branza, carne de miel, ficat,
    spanac, cartofi, stafide

Daca ti-e pofta de paine, paine prajita
    Ai nevoie de azot
    Pe care il gasesti in mancaruri proteice: peste, carne, fasole boabe,
    nuci

Daca ti-e pofta de grasimi (chipsuri), prajeli
    Ai nevoie de calciu
    Pe care il gasesti in mustar, ceapa, brocoli, legume, susan, branza,
    nap

Daca ti-e pofta de cafea sau ceai
    Ai nevoie de:
    fosfor pe care il gasesti in pui, vita, ficat, peste, oua, lactate,
    nuci, legume, fulgi
    sulf pe care il gasesti in galbenusul de ou, ardei rosii, usturoi,
    ceapa
    sare
    fier pe care il gasesti in peste, carne de pasare, fructe de mare,
    verdeata, cirese negre

Daca ti-e pofta de alcool, pastile care sa te relaxeze
    Ai nevoie de:
    proteine pe care le gasesti in carne de pui, de porc, nuci, lactate,
    fructe de mare
    calciu pe care il gasesti in mustar, ceapa, brocoli, legume, susan,
    branza, nap
    potasiu pe care il gasesti in masline negre, cartofi, spanac,
    verdeturi amare

Daca ti-e pofta de gheata
    Ai nevoie de fier
    Pe care il gasesti in peste, carne de pasare, fructe de mare,
    verdeata, cirese negre

Daca ti-e pofta de mancare prajita
    Ai nevoie de carbon
    Pe care il gasesti in fructe proaspete

Daca ti-e pofta de bauturi acidulate
    Ai nevoie de calciu
    Pe care il gasesti in mustar, ceapa, brocoli, legume, susan, branza,
    nap

Daca ti-e pofta de mancaruri sarate
    Ai nevoie de cloruri
    Pe care le gasesti in peste, lapte de capra, sare de mare

Daca ti-e pofta de mancaruri acide
    Ai nevoie de magneziu
    Pe care il gasesti in nuci, seminte, legume, fructe

Daca ti-e pofta de lichide
    Ai nevoie de apa
    Trebuie sa bei circa 8-10 pahare de lichid pe zi

Daca ti-e pofta de solide mai degraba decat lichide
    Ai nevoie de apa
    Corpul tau a fost dezhidratat pentru o perioada asa lunga de timp
    incat nu mai simte nevoie de apa.
    Trebuie sa bei cat mai multa apa posibil pentru a reveni la normal.

Daca ti-e pofta de bauturi reci
    Ai nevoie de mangan
    Pe care il gasesti in alune, nuci, arahide, ananas, coacaz negru

Daca ai anumite pofte in perioada premenstruala
    Ai nevoie de zinc
    Pe care il gasesti in carne rosie, fructe de mare, radacinoase,
    salata, legume cu frunze

Daca iti este mai mereu foame

Ai nevoie de:
    silicon pe care il gasesti in nuci, seminte
    tirozina pe care o gasesti in suplimentele de vitamina C, portocale,
    verdeturi, legume si fructe rosii
    tryptophan pe care il gasesti in branza, carne de miel, ficat,
    spanac, cartofi, stafide

Daca nu ai pofta de mancare
    Ai nevoie de:
    vitamina B1 pe care il gasesti in fasole, nuci, seminte, ficat
    vitamina B3 pe care o gasesti in ton, carne de vita, pui, curcan,
    porc, legume, seminte
    cloruri pe care le gasesti in peste, lapte de capra, sare de mare

Daca ti-e pofta de tutun
    Ai nevoie de
    silicon pe care il gasesti in nuci, seminte
    tirozina pe care o gasesti in suplimentele de vitamina C, portocale,
    verdeturi, legume si fructe rosii
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

diasomie Avatar
    diasomie este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

Smile Re: Fiecare pofta are o cauza

Interesanta abordare. fizica.

In sistemul medical oriental
    ficare gust e asociat unei energii din cele 5 de baza si prin urmare atractia sau aversiunea fata de unul sau mai multe gusturi arata probleme vis a vis de energiile asociate.
    dealtfel in cadrul diagnosticului , pe langa cititul pulsurilor, studiatul irisului, a limbii, culorea pielii, afinitati cu anotimpuri, diagnosticul se pune si dupa afinitati sau aversiuni fata de alimente si gusturi.

In plus se mai ia in calcul si modul de a manca al pacientului ( privind un anumit aliment sau gust)

de ex:
    gustul acru e in relatie cu energia vantului. dar aceasta guverneaza 2 meridiane ficat si VBiliara. Vine intrebare atunci : cat de des mancati acru. Posibil raspuns: "la fiecare mancare posibila beau bors acru, mananc 2 lamai pe zi , etc". concluzie1: mananca nonstop , nu in salturi concluzie 2: are o deficienta constanta sau de tip inn pe energia vantului adica pe meridianul ficat.

sau: "mananc sarat destul de des, dar nu la absolut fiecare masa/fiecare zi Dupa pofta, Uneori mananc sarat alteori parca nu mai doresc.

sarea poarta energia frigului: daca pofta e ocazionala ca mai sus e afectat ( temporar) meridianul si poate si organul vezica urinara..poate o infectie urinara ( care e caldura) Daca mananca cu la absolut fiecare masa, e o deficienta mai profunda si e afectat meridianul rinichiului.
    vand

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Fiecare pofta are o cauza

Nu stiu de ce, dar impresia mea este ca materialul respectiv este premergator la o informatie de tipul: vedeti cate nevoi aveti? De ce sa va bateti capul cu atatea cautari cand exista produsul XLXLXL care va face puternici si fericiti?

M-a distrat ce scrie la apa.

Domnule diasomie, cand mai aveti timp, va rog sa continuati fiindca ce ati scris este o perspectiva interesanta si utila.
    Multumesc frumos!

andreiutxa este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    3

Eu intr-un timp am avut pofta de ficat de pasare. Mancam aproape in fiecare zi si asta m-a tinut cateva luni bune. Bineinteles, am mai luat pauze, norocul cu perioadele de post dar chiar am mancat ficatei o perioada indelungata. Acum mi-a trecut Sa fie o lipsa de fier? Proteine?

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Am mai citit pe undeva articolul ăsta, nu mai știu pe unde, dar la momentul respectiv l-am ignorat.
    Cred că ar fi interesantă o verificare a lui. Căci dacă este real, atunci e de un mare ajutor.

Mie de ex, în ultimele multe luni mi se face frecvent poftă de pâine și/sau de cafea. Două pofte complet sănătoase, știu...
    Dar în ceea ce privește cafeaua dădeam vina pe viciu.

Dacă ajung să-mi fac niște analize și se confirmă sau nu ce zice la articol, vă anunț.

diasomie Avatar
    diasomie este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

Din pacate nu stiu ce sa spun referitor la paine si cafea...
    Sunt produse compuse si nu le pot analiza energetic sau ca influienta energetica asupra organismului...De paine ma pot atinge in sensul ca este energia umiditatii prin urmare ori splina/pancreasul ( ca meridian) ori stomacul sunt in deficit , as banui mai degraba ca pancreasul ,pentru ca pofta a fost de lunga durata.....Nu inseama ca aveti organul bolnav, deloc , ci doar ca poate i-ar mai trebui ceva energie ( a umiditatii) pe care o tragea din paine...
    De cafea nu stiu ce sa zic , ma mai documentez, insa sigur se gasec explicatii in cartile de tao ..
    apropo pot sa fac o recomandare..
    o carte rara ( calitate exceptionala) si foarte tehnica TAO PENTRU ALIMENTATIE ..inca se mai gaseste... cumparati-o si o asa intelegeti multe. Aproape toate alimentele pe care le stiti, puse pe energii, sisteme , afectiuni...rar o asa de buna documentatie.
    vand

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

mulțumesc pentru carte.
    legat de pâine, pot să vă spun că am probleme cu stomacul - un helicobacter pylori de mult, l-am dus la vindecat numai după ce a început să deranjeze mai tare
    deci asta trebuie să fie
    și pot înlocui nevoia de pâine cu altceva care să furnizeze stomacului acea energie de care spuneați?

Eolh este offline Experienta Mugurel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Hmm.. mie nu mi se face pofta de nimic amintit mai sus.. doar de sushi.. asta fiind orez fiert, peste si alga marina.. deci nici dulce, nici sarat, nici acru.. nici nimic.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din Eolh Vezi post
    Hmm.. mie nu mi se face pofta de nimic amintit mai sus.. doar de sushi.. asta fiind orez fiert, peste si alga marina.. deci nici dulce, nici sarat, nici acru.. nici nimic.

Asta inseamna, oare, ca ai nevoie de o calatorie in Japonia??

Eolh este offline Experienta Mugurel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Da.. poate.. tot ce-mi lipseste este.. sponsorul.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Domnule Furtuna,
    nu am gasit in lista o alta pofta: pofta de a-i trage un genunchi in fatza (cu toata dragostea) unui semen iubit (cum ar fi cei care ne trimit in concediu obligatoriu 10 zile, etc si altii ca ei), din cauza caruia ai nelinisti si neplaceri (ca sa ma exprim plin de plastilinia).
    Bag seama ca astfel de pofte nu fac parte din arsenalul natural al necesitatilor umane (se regaseste doar la unele specii mai involuate)
    Acuma, lasand gluma la o parte, sitati ca si animalele au pofte? Dar ele chiar stiu ce le trebuie. Adica un caine, daca paste iarba, il doare burta sau il doare capul. Am urmarit o catelusa a unui prieten, care mancase ceva ce nu i-a priit, a iesit prin gradina si a inceput sa caute iarba. dar nu manca orice iarba, ci o alegea cu mare grija si manca numai ce ii trebuia ei.
    Eu ma inacdrez la capitolul celor carora le este mereu foame. Adica am capacitatea paranormala sa ma ridic flamand de la masa. Sau sa mananc mult is bine si dupa o ora sa ma tavalesc de foame. cat priveste pofta, nu prea cunosc sentimentul, nu stiu sa imi fi fost pofta vreodata de ceva, poate si pentru ca sunt capabil sa mananc orice se baga in gura.
    Dar voiam sa fac o mica observatie: sa nu se confunde pofta cu necesitatea. De exemplu, daca joci tenis o ora jumate, vara, pe soare si ai uitat sa iti iei cu tine o sticla de apa la pachet si il vezi pe unul ca bea cu sete dintr-o sticla de suc rece si galgaietoare, normal ca ti se aprind toate beculetele. Nu neaparat de pofta, ci de necesitate. la fel, dupa o zi de munca, in care nu ai avut timp sa mananci, il vezi pe unul ca musca cu pofta dintr-un ceva, ti se face instantaneu pofta de acel ceva, chiar daca in mod normal nici nu te-ai atinge de el.
    N'est ce pas?
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Acuma, lasand gluma la o parte, sitati ca si animalele au pofte? Dar ele chiar stiu ce le trebuie. Adica un caine, daca paste iarba, il doare burta sau il doare capul. Am urmarit o catelusa a unui prieten, care mancase ceva ce nu i-a priit, a iesit prin gradina si a inceput sa caute iarba. dar nu manca orice iarba, ci o alegea cu mare grija si manca numai ce ii trebuia ei.
    aia nu e pofta, practic se trateaza, sau daca isi cauta altceva o face din acelasi motiv, organismul lui cere! pt ca de pofta ar cauta...o bucatica de carnita.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Domnule Furtuna,
    nu am gasit in lista o alta pofta: pofta de a-i trage un genunchi in fatza (cu toata dragostea) unui semen iubit (cum ar fi cei care ne trimit in concediu obligatoriu 10 zile, etc si altii ca ei), din cauza caruia ai nelinisti si neplaceri (ca sa ma exprim plin de plastilinia).
    Wow!!! Daca din aceste cauze avem placerea de a va revedea pe forum, parca nu-mi mai vine sa introduc si aceasta pofta in lista.
    Din antichitate ne vine o zicere: alimentele sa va fie medicamente. Numai ca atunci nu era inca inventata sticla care sa induca tot soiul de pohte. Mai mult chiar, cunosteau ierburi care taiau orice pofta. Cei care nu se mai pot duce de atatea pofte, daca au noroc, ii gasesc pe cei care stiu despre ce-i vorba.
    Eu ma inacdrez la capitolul celor carora le este mereu foame. Adica am capacitatea paranormala sa ma ridic flamand de la masa. Sau sa mananc mult is bine si dupa o ora sa ma tavalesc de foame.
    Incaaaaa???
    cat priveste pofta, nu prea cunosc sentimentul, nu stiu sa imi fi fost pofta vreodata de ceva, poate si pentru ca sunt capabil sa mananc orice se baga in gura.
    Si cu genunchiul cum ramane?
    Dar voiam sa fac o mica observatie: sa nu se confunde pofta cu necesitatea. De exemplu, daca joci tenis o ora jumate, vara, pe soare si ai uitat sa iti iei cu tine o sticla de apa la pachet si il vezi pe unul ca bea cu sete dintr-o sticla de suc rece si galgaietoare, normal ca ti se aprind toate beculetele. Nu neaparat de pofta, ci de necesitate. la fel, dupa o zi de munca, in care nu ai avut timp sa mananci, il vezi pe unul ca musca cu pofta dintr-un ceva, ti se face instantaneu pofta de acel ceva, chiar daca in mod normal nici nu te-ai atinge de el.
    N'est ce pas?
    Mais, oui!!

De fapt asta era si ideea topicului: corpul emite semnale despre necesitatile lui. Unele din ele se refera la pofta de ingurgita ceva. Iar de la acel ceva se poate ajunge la niste concluzii despre suferintele inca nemanifeste ale corpului.

Puteti sa-i multumiti Lui Dumnezeu ca sotia dumneavoastra nu v-a terorizat cu poftele de viitoare mamica, astfel ca acum v-ati oprit numai la galgaitoarea sticla de suc rece.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din padme Vezi post
    aia nu e pofta, practic se trateaza, sau daca isi cauta altceva o face din acelasi motiv, organismul lui cere! pt ca de pofta ar cauta...o bucatica de carnita.
    Asta in caz ca nu este vorba de rasa aceea delicatesa coreeana.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Bine v-am regasit. Sper sa am timp mai mult de forumeala. In ultimul timp am fost pasiv, am mai citit din ce s-a scris, dar nu am mai intervenit. Au aparut subiecte interesante. Ma mai bag si eu in vorba din cand in cand.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Legatura cauza efect in suferinte
    De lovelife in forum Tratamente Inforenergetice
    Replici: 187
    Ultimul post: 08 iul 2011, 19:35
  2. Am probleme cu apa, care e cauza?
    De Gabico in forum Discutii libere
    Replici: 16
    Ultimul post: 30 dec 2008, 14:26

Etichete pentru acest subiect