Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 20 din 20

Subiect: Fiecare pofta are o cauza

BAndreea este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    4

Smile Re: Fiecare pofta are o cauza

Salut
    In legatura cu poftele si cu modul de a ne hrani am dat peste niste fisiere audio acum ceva timp(nu am apucat sale ascult pe toate) despre patimi si tamaduirea lor, iar intr-unul dintre acestea era vorba despre gastrimarghie. Mie mi s-a parut destul de logic ceea ce a fost prezentat.
    Am gasit si un articol despre aceasta:

http://www.logos.md/forum/showthread.php?t=585

Desi probabil unora ceea ce e scris in articol presupune o anumita indoctrinare eu va rog sa-l cititi in mod rational lasand la o parte limbajul folosit, cititi va rog mesajul si nu modul in care a fost prezentat.

Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    4

Smile Re: Fiecare pofta are o cauza

P.S. Sunt de acord cu ceea ce ati scris despre pofte si cauzele lor. Am mai dat peste articole despre acest subiect. Este foarte folositor in special pt a evita sa mananci ceea ce nu iti face bine si cu limita.
    Multumesc

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Fiecare pofta are o cauza

Citat Citat din BAndreea Vezi post
    Salut
    In legatura cu poftele si cu modul de a ne hrani am dat peste niste fisiere audio acum ceva timp(nu am apucat sale ascult pe toate) despre patimi si tamaduirea lor, iar intr-unul dintre acestea era vorba despre gastrimarghie. Mie mi s-a parut destul de logic ceea ce a fost prezentat.
    Am gasit si un articol despre aceasta:

http://www.logos.md/forum/showthread.php?t=585

Desi probabil unora ceea ce e scris in articol presupune o anumita indoctrinare eu va rog sa-l cititi in mod rational lasand la o parte limbajul folosit, cititi va rog mesajul si nu modul in care a fost prezentat.
    Bun venit pe forum!
    Daca tot lansati provocarea de a citi rational, de ce nu incepeti dumneavoastra sa ne prezentati dumneavoastra mesajul?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    4

Implicit Re: Fiecare pofta are o cauza

Pentru a explica cel mai bine ceea ce am vrut sa spun prin a citi rational voi da un exemplu si anume unei prietene io-am dat si ei sa citeasca diverse articole scrise cu limbajul specific si nu a vrut sub pretextul ca i se pare indoctrinator si ca o enerveaza si nu il poate citi, ea fiind obisnuita sa citeasca articole mult mai familiare ca limbaj fiindu-i si mai usor sa le inteleaga.
    Iar in legatura cu articolul, parerea mea este ca prezinta faptul de a manca nu ca un pacat ci ca o modalitate, unpretext de a gresi. De exemplu eu sunt foarte rea de foame, adica cand mi-e foame nu prea se poate discuta cu mine...astfel ratiunea mea este umbrita de "pantece" ceea ce nu este deloc bine (inca ma straduiesc sa trec peste lucrul acesta). Si cand imi este foame cam mananc in nestire, care este iar o greseala...ma concentrez prea mult la ce imi spune stomacul, corpul in loc sa am rabdare, sa ma concentrez la lucrurile care chiar trebuie facute. Iar dupa ce mananc nu prea mai sunt apta de nimic, desi noi ar trebui sa manacam pt a avea energie pt a face lucrurile de zi cu zi si nu sa ne obosim organismul (aici apare unul dintre scopurile fizice ale postului si anume, renuntand la anumite alimente sau chiar la toate-in postul negru-ii dam corpului nostru ocazia sa se odihneasca, la fel ca si in cazul meditatiei pt sistemul nostru nervos). In acest sens cred eu ca in anumite cazuri mancare ne umbreste ratiunea.
    Adoua forma a gastrimarghiei la care se refera articolul este "căutare a plăcerii de a mânca" prin "căutarea unor feluri de mâncare gustoase, fine, delicate". Adica cautarea de ati satisface intr-un mod egoist poftele, foamea, renuntand la o oarecare modestie, ca merele romanesti desi sunt urate si mici si cu multe pete pe ele tot mere sunt desi nu se compara cu cele gasite in supermaket-uri , perfecte, rotunde, cu o culoare uniforma, etc. La fel un exemplu ar fi si branza: branza este foarte buna si hranitoare desi gustul unei branze de vaca nu se compara cu acea specialitate mucegaita, cea din urma de multe ori fiind un simplu poft. Sau urda simpla pe care o stim cu totii nu difera cu mult de cea ricotta, doar ca ultima are o denumire italiana si un pret mai mare.
    Aceasta a doua forma a gastrimarghiei presupune o iubire de sine prin satisfacerea "pantecelui" prin diverse specialitati, o anumita mandrie si poate in unele cazuri aroganta.
    Recunosc ca la unele alimente calitatea chiar face diferenta din multe puncte de vedere si nu zic sa mancam numai porcarii, insa sa nu o dam spre mandrie, aroganta, cum am mentionat mai sus, pastrandu-me totusi modestia.
    Repet, acesta e punctul meu de vedere, si imi pare rau daca am deranjat pe cineva cu ce am spus, si imi mai pare rau daca am gresit unele lucruri despre care am scris (posibil sa fi inteles eu gresit sau sa nu ma fi informat eu bine).
    As fi scris mai mult dar cosider ca am zis deja destule si ar trebui sa mai las is pe altcineva sa-si exprime parerea .

amsterdamshop este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2012
    Posturi
    3

Implicit Raspuns Fiecare pofta are o cauza

eu am niste pofte chiar ciudate uneori, imi vine sa mananc tencuiala de pe periti, fier, cenusa, nu am incercat chiar sa le mananc, dar cand o sa fiu gravida ce fac?!:-s

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte Similare

1. Legatura cauza efect in suferinte
    De lovelife in forum Tratamente Inforenergetice
    Replici: 187
    Ultimul post: 08 iul 2011, 19:35
  2. Am probleme cu apa, care e cauza?
    De Gabico in forum Discutii libere
    Replici: 16
    Ultimul post: 30 dec 2008, 14:26

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare