Pagina 5 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 83

Subiect: intrebari despre IE

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Implicit Re: intrebari despre IE

Citat Citat din Camelia Vezi post
    aici era vb de Dumnezeu si de fiii sai si nu de demoni precum Hitler.

e la mintea cocosului alegerea..

ps
    ca veni vorba de aceasta expresie. oare, cat de prost este cocosul daca e luat ca etalon al capacitatii minime de pricepere? si tot el e un fel de etalon al infatuarii adica al ego-ului..
    Toți suntem fii/fiicele lui Dumnezeu, fără nicio excepție.

Armonie!

Marian
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    Toți suntem fii/fiicele lui Dumnezeu, fără nicio excepție.

Armonie!

Marian
    nici nu te contrazic, dar ce legatura are cu subiectul?
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Ioo Vezi post
    mai vreti sa ardeti si azi opozanti pe rug

asta nde unde ti-a venit?

nu te necaji degeaba... Dumnezeu este mai presus de micile noastre n=conflicte ..

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Poate ca ar fi nimerit ca discutia cu titlul Mai multe despre Inforenergetica sa o setati ca sa fie prima in permanenta pe acest topic. Primele dou postari prezinta clar despre ce este vorba, astfel ca pe viitor sa nu mai existe nelamuriri si nedumeriri din pricina ca informatiile generale importante nu sunt la vedere.
    ce-ar fi sa va tineti promisiunile si sa nu mai striviti corolele? pai despre IE e vb, nu se vede?
    dar... aplicata...

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Camelia Vezi post
    ce-ar fi sa va tineti promisiunile si sa nu mai striviti corolele? pai despre IE e vb, nu se vede?
    dar... aplicata...
    Daca informatiile despre inforenergetica sunt undeva in lista cu discutii, de obicei in partea de jos, ele nu sunt accesate in timp util. Asta face ca sa apara intrebari fara subiect si predicat si sa se formeze impresii, numai, pe baza postarilor citite pe diagonala, de pe discutiile situate in partea superioara a listei. Urmarea, este vizibila, sper in postarile din ultimele zile.

In ceea ce priveste aplicarea, face fiecare cum poate, iar posibilitatile sunt nelimitate.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Daca informatiile despre inforenergetica sunt undeva in lista cu discutii, de obicei in partea de jos, ele nu sunt accesate in timp util. Asta face ca sa apara intrebari fara subiect si predicat si sa se formeze impresii, numai, pe baza postarilor citite pe diagonala, de pe discutiile situate in partea superioara a listei. Urmarea, este vizibila, sper in postarile din ultimele zile.

In ceea ce priveste aplicarea, face fiecare cum poate, iar posibilitatile sunt nelimitate.
    exact! fiecare face ce poate..
    cat pruiveste posibilitatile nelimitate... ehe... as zice sa va mai ganditi.. parerea mea..

discoverer este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    5

Buna ziua tuturor,
    fficeffice" />>>
    Dupa ce am citit multe postari pe forum, pe aceasta tema, m-am decis sa-mi etalez si eu unele nelamuriri in legatura cu IE.
    Din cate am inteles, IE respecta scrierile din Sfanta Scriptura, dar in acelasi timp se bazeaza pe masuratori si determinari alfa-numerice cu ajutorul ansei. Stiu ca in Sfanta Scriptura, Iisus zice: “Eu sunt Alfa si Omega, Calea si Adevarul”. Deci pentru ce mai e nevoie de aceste masuratori? Oare nu ne indepartam prea mult de Dumnezeu aprofundand aceasta latura a “stiintei”? Oare Iisus nu spune ca doar prin el ne vom mantui? Prin rugaciune. In Scriptura stiu ca se spune ca exista o singura cale, cea a pocaintei.
    Desi sunt de acord ca mai sunt si alte fenomene vazute si nevazute in legatura cu omul, si nu numai, stiu ca Biserica Ortodoxa sustine lozinca “crede si nu cerceta” (mie mi se pare ca se cerceteaza in IE cu acele masuratori).
    De ce abordez aceasta tema? Pentru ca am inteles ca cei care urmeaza cursurile de Infoenergetica sunt majoritari crestini-ortodocsi. De aceea tot din aceasta prisma as dori sa primesc eventualele raspunsuri.
    >>
    Imi puteti spune ce reprezinta numarul 666? Nu e intrebare aruncata la voia intamplarii; intreb pentru ca, la o sedinta de IE la care am ajuns intamplator prin primavara, s-a exprimat o alta parere decat cea care scrie in Sfanta Scriptura, si anume ca ar fi ceva de genul 600 zile de post, 60 zile rugaciune si 6 zile inca ceva (nu mai stiu exact sa reproduc acele cuvinte care s-au spus, ideaa e ca nu au fost conform Bibliei).
    >>
    Nu vreau sa ofensez pe nimeni, de aceea nici nu vreau sa fiu ofensat, vreau doar lamuriri.
    Am ajuns sa fac cunostinta cu IE datorita mamei mele, care e grav bolnava, si nu stiu daca s-o implic si pe ea sau s-o ajut cumva cu ajutorul IE, fara a ne abate de la canoanele crestin-ortodoxe. Consider ca nu se numeste militar cel ce nu respecta regulile din armata, la fel, cum nu se numeste crestin-ortodox cel ce nu respecta canoanele crestin ortodoxe din Sfanta Scriptura si ale Bisericii Ortodoxe (nu sunt cuvintele mele, ci spuse de altii mai abilitati decat mine sa vorbeasca in numele ortodoxiei).
    >>
    Daca se poate, sper sa purtam o discutie in mod civilizat pe aceasta tema, fara competitii in idei, ci doar lamuriri.
    >>
    P.S: Multumesc administratorilor pentru intelegere si scuze inca o data pentru greseala tehnica.
    >>

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Ca sa iti raspund la intrebare, te rog sa iti raspunzi singur si la alte intrebari.
    Dar de ce ai nevoie sa masori la piata cate kilograme de cartofi sau fructe cumperi, de ce cand ti se fac analize trebuie sa se stie numarul de celule albe, sau glicemia, sau calciu, etc?
    Consideri ca analizele medicale prin care se "masoara" calciu, vitamine, hormoni, dimensiuni ale unor organe etc, sunt incalcari ale bibliei?
    Daca raspunsul tau la aceste intrebari este ca este gresit atunci ............
    Arata-mi tu unde scrie in noul testament sau in alta parte "Crede si nu cerceta", din ce stiu eu este un concept aruncat de cineva tocamai pentru a impiedica ca oameni sa fie mai constienti de realitate. Oamenii care cunosc, care studiaza sunt mai greu de manipulat.
    Acele informatii cu 666 nu au legatura cu IE, e o opinie personala a celui ce a spus asta, care nu are absolut nici o legatura cu inforenergetica.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    5

Merci Lovelife pentru raspuns, dar, din pacate, raspunsul tau nu este tocmai ce asteptam.
    Rog a nu se confunda domeniul spiritual cu domeniul medical (sau stiintific). Asteptam un raspuns din punct de vedere spiritual. Nu cred ca scopul masuratorilor din IE este pentru a determina un diagnostic pur medical sau o cauza medicala; asta inteleg din ce mi-ai spus.
    Dupa cate stiu, masuratorile cu ansa sunt pentru a determina anumite valori din campul energetic. Nu cred ca aceste valori apartin terminologiei medicinii alopate.
    Sunt de acord ca o autocunoastere de Sine ne ajuta in unele cazuri, dar conform Sfintei Scripturi si canoanele Bisericii Ortodoxe, urmam oare Calea si Adevarul.
    Doar atat ma intereseaza, vreau sa-mi ajut o persoana din familie d.p.v. medical, in acelasi timp respectand si regulile crestin -ortodoxe. As prefera argumente mult mai solide in acest sens.

Am senzatia ca mai rau am deranjat cu acest subiect, decat sa cer lamuriri. Sorry daca e asa

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Pai masuratorile inforenergetice ajuta la diagnostic si tratament, ajuta la perfectionare, la corectarea de carente la fel ca analizele medicale, medicina clasica ignora partea sufelteasca, dar in ultimii ani sa inceput sa se puna accentul si pe partea sufelteasca, si se analizeaza afectiunile fizice si din punct de vedere al sufletului, a campului energetic.
    Aparatul de biorezonanta functioneaza pe astfel de principii si multe altele.
    Daca te iei de terminologie ca nu este inclusa in medicina alopata, tu doar iti cauti scuze, acum 100 de ani o multime din denumire nu erau cunoscuta in medicina, in diverse sisteme aceeasi caracteristica poate fi denumita diferit si poate avea sisteme de masura gresite.
    In legatura cu masurarea biocampurilor in fizica se masoara biocampurile dar mai grosiere, deoarece aparatele de masura clasice inca nu au o sensibilitate suficienta de mare.
    A cunoaste, a cerceta nu este ceva gresit, ci este chiar ceva necesar in drumul spre mantuire, multi din sfinti au cercetat, au incercat sa il inteleaga pe dumnezeu, sa il cunoasca, sa ii cunoasca creatia, sa cunoasca omul cu caracteresticile sale
    Iisus a spus ceva de genul "eu sunt adevarul la care se ajunge prin cunoastere"
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    5

Lovelife, spune-mi te rog: din cate am inteles majoritatea practicantilor sunt crestin-ortodocsi. E adevarat ca la infoenergetica exista doctrina de reincarnare? Daca da, se contrazice principiilor Bisericii Ortodoxe pentru ca nu acceapta asa ceva niciodata.
    Acum ma intreb eu, oare ce fel de ortodocsi sunt aceeia care sustin 2 principii total antagonice?

Ma repet, nu e absolut nimic cu ofensa din ceea ce am scris pana acum.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Arata-mi unde scrie in noul sau vechiul testament care combate reincarnarea? eu pot sa dau cateva exemple care nu pot fi explicate decat astfel.
    Inforenergetica nu promoveaza reincarnarea si nici nu o neaga.
    Eu ca om si inforenergetician, in urma studiilor si experientelor personale am ajuns la concluzia ca exista, eu din principiu incerc sa aflu adevarul si nu iau toate dogmele de bune.
    De exemplu acum cateva sute de ani era o dogma ca pamantul este plat, cei care au sustinut asta nu cumva au stat un pic mai departe de adevar, nu cumva au negat adevarul, si cum Iisus este adevarul inseamna ca lau negat pe Iisus.
    Eu personal am discutat cu cativa calugari mai intelepti si mai experimentati, si unii din ei au zis ca din experienta personala considera ca exista, un alt mare duhovnic al romaniei a zis ca are carti vechi crestinesti in care se vorbeste despre asta
    Un site
    si un

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    5

Noul sau vechiul testament nu stiu daca contrazice sau nu (pe viitor iti voi raspuns mai exact), dar stiu ca Biserica Ortodoxa nu o sustine, chiar o NEAGA.
    Ce inseamna a fi "calugar mai intelept si mai experimentat"? Exista o scara de valori in acest sens, ca o competitie? Poti sa-mi dai numele acelui mare duhovnic al Romaniei?

Din cate spui, inteleg ca nu esti crestin ortodox; spui ca nu iei toate dogmele de bune, eu referindu-ma la dogma ortodoxa.

Seara buna!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Sunt crestin ortodox activ si practicant, dar a fi ortodox nu inseamna sa nu gandesc singur, nu inseamna sa nu studiezei si sa nu incerci sa afli adevarul.
    De exemplu acum unii capi ai bisericii vor sa ne bage in cap ca masoneria este buna, pentru ca ei sunt lideri masoni, eu cu asta nu pot fi de acord, chiar daca cel ce spune asta este patriarh, episcop, mitropolit sau staret.
    Dogmele sunt concluzii la care sau ajuns la un moment dat de catre anumiti lideri ai bisericii, dar faptul ca un om declara o dogma nu inseamna neaparat ca ele sunt adevaruri, eu iau totul pe bune.
    Nu pot sa iti spun numele duhovnicului pentru ca si asa este agresat de capii bisericii pentru pozitia sa antimasonica, oricum este recunoscut de biserica romana ca mare duhovnic. Un calugar intelept si experimentat se vede dupa modul cum abordeaza diverse probleme, se vede din predica sa, mai ales din trairea duhovniceasca si din multe altele.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    5

Eu nu ma refeream la oamenii care slujesc in biserica, ci la principiile solide ale Bisericii Ortodoxe. Scriptura e aceeasi pentru toata lumea, dar problema e ca au aparut foarte multe interpretari ale acesteia si vor mai apare (cuvintele preotilor Argatu, Arsenie Papacioc, Cleopa si multi altii).
    Aseara, dupa ce am vorbit putin cu tine, citeam o carticica scrisa de parintele Cleopa in care spunea ca, Calea Domnului este printre 2 ziduri: una in dreapta care reprezinta frica de Dumnezeu (ceea ce-mi de gandit in cazul multora care spun ca sunt ortodocsi, dar...), si alta in stanga care reprezinta frica de moarte (in sensul sa fim pocaiti in ultimul ceas, ca apoi urmeaza trecerea la cele vesnice). Spre seara iti spun exact numele cartii.
    Asadar dupa moarte urmeaza vesnicia, nu o alta viata conform notiunii de reincarnare. Spun asta pentru ca am auzit si teoria ca sufletul trebuie sa se reincarneze si sa treaca prin 7 vieti, aceste reincarnari avand rol de purificare si pentru a intelege mai bine esenta noastra, ceea ce cred ca Biserica Ortodoxa nu predica asa ceva.
    Ortodoxia (nu neaparat toti slujitorii ei) predica pocainta si frica de Dumnezeu, lucrurile cele mai esentiale.
    Asta seara e posibil sa vorbesc cu un mare duhovnic ortodox si, posibil, sa-ti spun mai multe.

O zi buna!

P.S: Am ajuns sa-mi pun astfel de intrebari datorita unei boli grave ale unui membru din familia mea si sa caut solutii spre vindecare, nu sa ma amestesc in optiunile spirituale din viata altora.

Pagina 5 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Intrebari despre celulita
    De Catalin in forum Masajul
    Replici: 9
    Ultimul post: 07 ian 2013, 16:38
  2. Intrebari, dileme, probleme
    De Eolh in forum Sfaturi si sugestii
    Replici: 101
    Ultimul post: 18 aug 2009, 10:08
  3. Intrebari
    De tib_i in forum Alte confesiuni