Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 33

Subiect: Intrebari

tib_i este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    28

Implicit Intrebari

Mi-a placut titlul topicului :"Ce au valoros alte confesiuni religioase, si legatura lor cu religia crestina"? Poate totusi reformulam :
    - au ale confesiuni religioase ceva valoros?(eventuala lor legatura cu religia crestina)
    - sau : alte confesiuni au ceva valoros?
    - sau : confesiunile sunt confesiuni, doar crestinismul e religie?
    Ce inseamna religie si ce inseamna confesiune ?
    Ei, m-am cam intins cu intrebarile - cel putin pentru prima postare. Sa ma scuzati . Sau nu .
    Oricum, imi place forumul.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Implicit Re: Intrebari

Nici un raspuns..si eu as fi curioasa sa aflu..

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Cred ca omului i s-a dat cu picatura, cate putin din Dumnezeu, pentru a putea face fata si a nu se speria foarte tare..

Mai cred, de asemnea, ca in afara de adevar, orice credinta sau religie are frumusetea ei aparte, ingaduita de Dumnezeu, deoarece nimic nu a aparut in afara de ceea omul a putut simti.

Ca sa poti ajunge la inima cuiva, cel mai simplu este sa o iei pe cararea batuta de el zilnic, adica, pe drumul cunoscut.

Ca atare, chiar daca Dumnezeu este unic, el are conotatiile civilizatiilor care l-au primit, astfel incat regulile si invataturile sa se poatrivesca, sa fie specifice si sa folosesca.

Mai cred ca anumite obiceiuri integrate si care dau farmec sarbatorilor si celebrarilor, imbraca in haina de sarbatoare orice act sacru in care omul intinde mainile catre Dumnezeu si il recunoaste in inima sa. Din acest motiv, religiile sunt diferite si in acelasi timp au aceeasi idee de baza, mantuirea. Inteleasa de fiecare uneori diferit, uneori apropiat.

Mai cred ca, intr-o buna zi, va fi o singura religie si o singura credinta.

Mai cred ca viitorul este al religiei personale.

Sigur ca fiecare credinta are frumusetea ei, intelepciunea ei, particularitatile si invataturile ei, desi, in esenta, toti dorim acelasi lucru.
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Ar fi parca mult mai usor sa fie o singura religie..nu stiu de ce..dar ar fi mai usor.
    Ei vezi?uite diferenta de gandire..in timp ce eu imi zic.."de ce sunt atatea"tu iti spui "si ce daca sunt atatea"..Tu accepti simplu..eu tot pun intrebari..normal ca nu e bine, pt. ca nu stiu daca castig ceva..dar ce sa fac daca asa e aluatul meu..?

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din gabryna Vezi post
    Ar fi parca mult mai usor sa fie o singura religie..nu stiu de ce..dar ar fi mai usor.
    Ei vezi?uite diferenta de gandire..in timp ce eu imi zic.."de ce sunt atatea"tu iti spui "si ce daca sunt atatea"..Tu accepti simplu..eu tot pun intrebari..normal ca nu e bine, pt. ca nu stiu daca castig ceva..dar ce sa fac daca asa e aluatul meu..?
    Hai, mai, Gabrinuto, ca e aluat bun. Fa si tu o combinatie. Intai pui intrebarea, apoi faci afiormatia. si apoi incerci sa afli de ce e bine?
    Daca ai in minte ca totul este o evolutie si ca desi e fff greu uneori, si se aduna multa, multa suferinta, totusi drumul este in sus si nu in jos, atunci incerci sa te gandesti la faptul ca Dumnezeu STIE CE FACE. Stie de ce ingaduie, de ce lasa sa treaca, de ce astepta si cum procedeaza, ce strategii sa gasesca, pentru ca sa ajungem cu un mm mai sus in credinta si intelegere.
    Asa poti afla multe din frumusetile divine. Gandind ca daca sunt, inseamna ca au un rost. Care este insa rostul> pai sa ne gandim.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din tib_i Vezi post
    Mi-a placut titlul topicului :"Ce au valoros alte confesiuni religioase, si legatura lor cu religia crestina"? Poate totusi reformulam :
    - au ale confesiuni religioase ceva valoros?(eventuala lor legatura cu religia crestina)
    - sau : alte confesiuni au ceva valoros?
    - sau : confesiunile sunt confesiuni, doar crestinismul e religie?
    Ce inseamna religie si ce inseamna confesiune ?
    Ei, m-am cam intins cu intrebarile - cel putin pentru prima postare. Sa ma scuzati . Sau nu .
    Oricum, imi place forumul.
    Sa nu uitam de intrebari, Gabrina. incearca sa raspunzi aici.!!

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Au un rostSa stim ce inseamna Dumnezeu si eu stiu ca inseamna iubiresi iar intreb de ce parintele Cleopa zice ca cea mai mare frica a unui om trebuie sa fie frica de Dumnezeu si ca ortodoxia este religia crestina..nu sectantii sau alte religii,vezi cum mi se bat in cap?)tot aluatul e de vina.

Aaa intrebarile..pai zic si eu cum ma pricep, din punctul meu,toate religiile,toate toate il au in comun pe Dumnezeu,iubirea si credinta in Dumnezeu,sper ,cel putin asa ar trebui sa fie..nu am citit inca despre alte religii sa stiu mai multe..

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Au un rostSa stim ce inseamna Dumnezeu si eu stiu ca inseamna iubiresi iar intreb de ce parintele Cleopa zice ca cea mai mare frica a unui om trebuie sa fie frica de Dumnezeu si ca ortodoxia este religia crestina..nu sectantii sau alte religii,vezi cum mi se bat in cap?)tot aluatul e de vina.
    Parintele Cleopa a cunoscut adancurile religiei crestin ortodoxe, acelea care tin de mister si d eintailnirea adevarata. EL stie si de acolo , din acea postura vorbeste. A stat in pustie, a stat ca sluga la porci, a facut de toate si stie. Dar parintele Cleopa a fost un om al credintei si un om tare de tot. Nu toti suntem in stare de asta.
    Sectele d ecare zice el reprezinta un fel de introducere in cele sfinte pe cale rationala, care e mai usoara.
    Cealalta cale, a simtirii si a despietririi inimii e mai grea, asa ca fiecare ce paote. Dar pentru el ar fi fost apa d eplaoie crestinismul acela usurel si explicat.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Citat Citat din Camelia Vezi post
    Parintele Cleopa a cunoscut adancurile religiei crestin ortodoxe, acelea care tin de mister si d eintailnirea adevarata. EL stie si de acolo , din acea postura vorbeste. A stat in pustie, a stat ca sluga la porci, a facut de toate si stie. Dar parintele Cleopa a fost un om al credintei si un om tare de tot. Nu toti suntem in stare de asta.
    Sectele d ecare zice el reprezinta un fel de introducere in cele sfinte pe cale rationala, care e mai usoara.
    Cealalta cale, a simtirii si a despietririi inimii e mai grea, asa ca fiecare ce paote. Dar pentru el ar fi fost apa d eplaoie crestinismul acela usurel si explicat.
    Nu ma indoiesc ca Parintele a avut o viata grea..si a biruit.Dar a biruit in felul lui..Eu daca il caut toata viata pe D-zeu si trec prin cele mai grele incercari..si abia apoi ajung la el..crezi ca asa se va intampla cu toti?El zice ca frica inseamna Dumnezeu,eu zic ca dragostea!
    Pe Dumnezeu nu cred ca trebuie sa-l cauti in adancimile ortodoxiei..ci in tine si in ceea ce te inconjoara..
    Tu nu ai ingrijit porci si nu ai stat in pustiuri,ai fost simpla si buna si l-ai gasit!Nu respecti indreptarul de spovedanie si cu toate astea il ai pe Dumnezeu in tine

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Citat Citat din Camelia Vezi post
    Sa nu uitam de intrebari, Gabrina. incearca sa raspunzi aici.!!
    Uite ce am gasit..cred ca raspunde bine la intrebari:

:Sa stiti ca nu toata credinta in Dumnezeu este buna. Auzi ce spune marele Apostol Pavel : Fiule Timotei, sfatuieste pe crestini sa fie sanatosi in credinta. Poate sa creada cineva in Dumnezeu si credinta lui sa nu-i aduca nici un folos, daca nu crede cum marturiseste Biserica, adica credinta adevarata Ortodoxa. Si dracii cred in Dumnezeu ! Nu spune Apostolul Iacob ( cap. 2, 19 ) ca si demonii cred si se cutremura ? Dar ce le foloseste diavolilor credinta, daca ei nu fac voia lui Dumnezeu ?
    Primul fel de credinta este CREDINTA DREAPTA, adica ORTODOXA, singura care este lucratoare si mantuitoare.
    Apoi este credinta schismatica. Schismaticii sunt acei cu stilul vechi de la noi. Ei au credinta ortodoxa, exact ca noi, dar fiindca nu asculta de Biserica, se numesc dezbinati de Biserica. Sunt afurisiti de Biserica, pana vin si se intorc inapoi, sa asculte de Sfantul Sinod.
    Credinta schismatica este si credinta catolica, care inseamna universala, dar nu mai este dreapta, adica ortodoxa, caci au schimbat unele dogme stabilite de Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti la cele sapte Sinoade Ecumenice. Din aceasta cauza ei s-au rupt de credinta si de crezul ortodox si cred in Papa.
    Apoi este credinta eretica. Si sectarii cred, dar asta este credinta eretica. Daca cineva stramba credinta ortodoxa, ea nu mai este dreapta si nu-i placuta lui Dumnezeu. Ca marele Apostol Pavel spune asa : Pace peste cei ce vor urma cu dreptarul acesta - adica cu dreapta credinta - si peste toti alesii lui Dumnezeu. Si iar zice : Fiule Timotei, lupta-te ca un bun ostas al lui Iisus Hristos, ca cine nu se lupta dupa lege, nu se incununeaza ( 2 Timotei 2, 5 ).
    Deci este o lupta si o credinta lucratoare, cand se face dupa legea lui Dumnezeu. Aceasta este credinta dreapta. Iar daca nu-i credinta dreapta, aceea este credinta eretica sau schismatica sau stramba, adica cu abatere de la dreapta credinta ortodoxa.
    Protestantii zic " Sola fide ", mantuirea numai prin credinta. Omul se mantuieste numai prin credinta, fara fapte, zic ei. Oare nu auzi ce spune Apostolul Iacob ? Credinta fara fapte e moarta, ( cap. 2, 20 ), precum si faptele fara credinta. deci credinta care nu este unita cu faptele bune ne este mantuitoare; ca si diavolii cred, dar nu fac voia lui Dumnezeu.
    Ati auzit ce spune marele Apostol Pavel ? Acea credinta este mantuitoare, care se lucreaza prin dragoste. Credinta cunoscatoare au si dracii, iar credinta lucratoare o au numai crestinii cei buni. Credinta care este impodobita si imbracata cu faptele bune este credinta lucratoare, care aduce mantuire sufletului. Numai credinta care se lucreaza prin dragoste, numita credinta ortodoxa lucratoare, il poate mantui pe om.
    Deci, sa nu va inselati cu ideile sectarilor, care vin din sanul Bisericii Protestante, care zic ca numai credinta, adica " Sola Fide " ajunge pentru mantuire, si ca pot sa-si faca de cap, ca n-au nevoie de sfat. Sau " Sola Gratia ", care inseamna mantuirea prin har. Nu este adevarat !
    A zis Apostolul : In dar suntem mantuiti ? Da. Dar acelasi Apostol care a zis aceasta, a spus si : Toti vom sta inaintea divanului lui Iisus Hristos, ca sa luam fiecare dupa cum a lucrat, dupa faptele lui. Ai auzit ca cere fapte ?
    Si Mantuitorul spune in Evanghelie : Cand va sedea Fiul Omului pe scaunul slavei Sale ... si va rasplati fiecaruia dupa faptele lui; si in Psalmul 61 zice : Ca Tu vei rasplati fiecaruia dupa faptele lui. Auzi ce le spune lor Hristos ? Toata fapta buna sau rea, o va trage Dumnezeu la judecata. Si in multe parti ale Scripturi iveti gasi acestea. Deci, numia credinta dreapta este mantuitoare, daca este unita cu faptele.
    Auzi ce spune Sfantul Apostol Iacob : Daca ar veni cineva la voi si ar fi goi si lipsiti de hrana cea de toate zilele si v-ar cere ajutor, si le-ai zice : Du-te, frate ! Mergi in pace ! Dumnezeu sa te hraneasca; Dumnezeu sa te faca sanatos, Dumnzeeu sa te primeasca, dar nu i-ai dat nimic, care este folosul ? ( Iacob 2, 14 - 17 ). Fereasca Dumnezeu ! Dumnezeu ar putea sa-l miluiasca fara sa-l trimita la tine. Dar l-a trimis la tine sa vada dragostea ta; sa vada credinta ta, ca tu vrei sa-l ajuti, sa-l hranesti, sa-l primesti ca pe un strain in casa ta si sa-l adapi.
    Deci, creddinta ortodoxa unita cu fapta buna este credinta mantuitoare. Iar acea credinta in care nu-ti pasa de durerea aproapelui tau, este credinta stearpa, nelucratoare si nu aduce mantuire, caci credinta fara fapte este moarta.
    Credinta mozaica, este credinta evreilor primita prin proorocul Moise. Ei nu cred in Iisus Hristos, Mantuitorul lumii, refuzand Legea cea Noua adusa de El si de aceea prigonesc pe crestini.
    Alta credinta este credinta pagana, a celor ce nu cred in adevaratul Dumnezeu. Cele mai mari religii pagane sunt : mahomedanismul, budismul, brahmanismul, parsismul, hinduismul, sintoismul, etc. Ei se inchina la alti dumnezei, care sunt idoli sau diavoli. Ce zice psalmismul David ? Idolii paganilor sunt argint si aur, lucruri facute de maini omenesti; gura au si nu vor grai .. si celelalte. deci, cine crede in alti Dumnezei si nu se inchina Dumnezeului Celui in Treime, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, Dumnezeu Care a facut cerul si pamantul, acela are credinta pagana.
    Credinta crestina poate fi uneori superstitioasa, alteori fanatica. Oamenii care cred in vrajitorii, in descantece, in vise, in vedenii si alte naluciri, acestia sunt oameni superstitiosi si au credinta bolnava sau stricata.
    N-ai vazut ce spune la Cartea intelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah, la capitolul 34 ? Precum este cel ce alearga dupa vant si vrea sa prinda umbra sa, asa este omul care crede in vise. Ca pe multi visele i-au inselat si au cazut cei ce au nadajduit in vise. Cel ce crede in vise este asemenea celui ce merge la vrajitori.
    Dar ce este credinta fanatica ? Credinta care nu are la baza dreapta socoteala. Are un elan in toate : posteste prea mult, se nevoieste prea mult, o ia strasnic cu postul, cu milostenia, cu lepadarea de sine, cu metaniile si n-are un bilant, n-are o dreapta socoteala. Vorba proverbului : " N-o lua lata, ca ramane negrapata ! "
    Credinta fanatica stii cum este ? Cum ai incarca o masina cu tot felul de bunatati si pe urma i-ai da drumul la vale fara frana. Se duce si unde ajunge,se rastoarna. Gata ! Asa-i credinta fanatica.
    Nu asa ! Toata fapta buna trebuie s-o conduca dreapta credinta in Iisus Hristos si dreapta socoteala sau cumpana dreapta. Dumnezeiasca Scriptura zice : " Nu te abate nici la dreapta nici la stanga. Calea de mijloc este cale imparateasca ". Deci, este o credinta care nu are echilibru, o credinta fara dreapta socoteala se numeste fanatica. O ia intr-o parte si mai incolo se rastoarna.

Stefan cel Mare n-a fost baptist ! Mircea cel Batran n-a fost evanghelist sau adventist ! Alexandru cel Bun n-a fost martorul lui Iehova; nebunii astia care au iesit acum. Nici o secta nu exista in tara noastra pe atunci. Acestia vin din strainatate, platiti de masoni, sa ne strice dreapta credinta si originea noastra si radacina noastra de popor ortodox.
    Ce spune Sfantul Efrem Sirul ? " Cu omul eretic sa nu vorbesti, in casa sa nu-l primesti, la masa sa nu stai cu dansul, buna ziua sa nu-i dai ". Acestia sunt inaintemergatorii lui Antihrist. ca Mantuitorul a spus la Efeseni, prin Apostolul Pavel : Biserica este Trupul lui Hristos, iar cap al Bisericii este Hristos. Fiecare sectar care s-a despartit de Biserica, s-a despartit de Hristos. Este om al satanei

Evanghelia spune : In vremea de apoi vor iesi hristosi mincinosi si pe multi vor insela. Paziti-va de sectari, care dau brosuri prin trenuri, prin gari si prin cutiile de posta si unde vad oameni, dau gratuit otrava lor. cand vei vedea o carte ca nu are aprobarea Sfantului Sinod si nu are cruce pe ea, da-o pe foc, chiar Biblie daca este ! Daca-i sectara si scrie sa nu va mai inchinati la icoane, da-o pe foc ! Nici un pacat nu ai ! Aceasta este otrava semanata de inaintemergatorii lui Antihrist. Toate sunt otrava.
    Sa tineti credinta pe care ati supt-o de la piepturile maicilor voastre ! Sa tineti credinta pe care o avem de doua mii de ani ! Nu va luati dupa slugile satanei, care vin din Apus cu milioane de dolari. Ei cumpara pe cei prosti si nelamuriti in credinta, sa rupa unitatea si sufletul poporului roman si vor sa faca cele mai mari erezii si nebunii in tara asta.
    Paziti-va de nebunii acestia ! Au case de rugaciuni, dar acolo-i casa satanei. Unde nu sunt preoti si arhierei, nu este Hristos. Ca Mantuitorul a spus asa la Apostoli : Luati Duh Sfant ! Carora le veti ierta pacatele, iertate vor fi. Iar carora le veti tine, tinute vor fi.Nu la sectari le-a spus acestea, ci la Apostoli, la episcopi si la preoti!
    Ultima editare de gabryna : 12 feb 2009 la 13:26

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Uite ce am gasit..cred ca raspunde bine la intrebari:
    Nu era mai simplu decat copy/paste sa puneti un link?
    S-au daca postati un citat, sa da-ti sursa si apoi sa puneti si ceva ganduri proprii alaturi?
    E doar o parere.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Daca dau link-ul..se poate ca unii sa nu intre,ori este foarte bine sa se vada clar si sa citim sa mai stim si noi una alta in aceste vremuri..
    PAreri personale nu mai dau ca pic mereu pe alaturi..
    Citind acest material, mi s-a parut interesant si mi-a amintit de aceste intrebari..am zis ca poate raspunsurile mai lumineaza si pe altcineva

Nu stiu daca mai conteaza si sursa..adica de ce ar conta?Sursa nu ar trebui sa modifice comentariile nu?adica nu conteaza cine a scris atata timp cat raspunde cat de cat subiectului

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Daca dau link-ul..se poate ca unii sa nu intre,ori este foarte bine sa se vada clar si sa citim sa mai stim si noi una alta in aceste vremuri..
    S-ar putea sa va inselati daca va inchipuiti ca sunt prea multi cei care citesc un text atat de lung.
    PAreri personale nu mai dau ca pic mereu pe alaturi..
    Si atunci preferati unele de-a gata?

Nu stiu daca mai conteaza si sursa..adica de ce ar conta?Sursa nu ar trebui sa modifice comentariile nu?adica nu conteaza cine a scris atata timp cat raspunde cat de cat subiectului
    In primul rand s-ar putea sa fiti acuzata de plagiat, ca asa ele apar ca si cand ar fi ale dumneavoastra, chiar daca spuneti ca le-ati gasit.
    In al doilea rand, daca sunt de la sectari? Ca in domeniul asta, orice parere poate fi interpretata ca sectarism. S-ar putea gasi cineva care sa va acuze si ca vreti sa abateti oamenii de la "calea dreapta". Am folosit ghilimele fiindca este citat din textul postat de dumneavoastra.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

)Bine domnule Furtuna,uitati link-ul
    http://math.arizona.edu/~dumitras/dragos/Cleopa3.html

Cititi-l pana la capat, eu am scris doar o mica parte din tot ce este scris acolo

Numai bine.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

este foarte importanta sursa ! lasa-ma sa ghicesc: sfaturiortodoxe.ro?

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Intrebari despre celulita
    De Catalin in forum Masajul
    Replici: 9
    Ultimul post: 07 ian 2013, 16:38
  2. intrebari despre IE
    De Camelia in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 82
    Ultimul post: 24 ian 2012, 03:58
  3. Intrebari, dileme, probleme
    De Eolh in forum Sfaturi si sugestii