Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 33

Subiect: Intrebari

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Intrebari

Citat Citat din gabryna Vezi post
    )Bine domnule Furtuna,uitati link-ul
    http://math.arizona.edu/~dumitras/dragos/Cleopa3.html

Cititi-l pana la capat, eu am scris doar o mica parte din tot ce este scris acolo

Numai bine.
    Multumesc frumos!
    Asa parca este mai bine.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

O fi mai bine..dar cateva comentarii care sa ne lumineze asa cum stiti dumneavoastra..nu aveti?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

O fi mai bine..dar cateva comentarii care sa ne lumineze asa cum stiti dumneavoastra..nu aveti?
    Pai daca ma ispititi, ce pot sa fac?

si inca

Deocamdata...

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

E bun si asa)Stiti de ce?pentru ca prima data le-am vazut ca pe niste semne de intrebare..adica "ce sa zic tu copila,da-mi pace"
    Apoi le-am vazut ca pe niste luminite.."na tu copila lumina si mergi in pace")

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

E bun si asa)Stiti de ce?pentru ca prima data le-am vazut ca pe niste semne de intrebare..adica "ce sa zic tu copila,da-mi pace"
    Apoi le-am vazut ca pe niste luminite.."na tu copila lumina si mergi in pace")
    Mda, se pare ca aveti ceva cu orgoliul meu. Nu pot decat sa va multumesc!

Deja ati primit destule raspunsuri mai bune decat as putea sa dau eu.
    Ma bucur ca sunteti o cautatoare si va duceti sa cautati competente.
    Este calea cea buna pentru a va gasi propriile raspunsuri.

Cand a fost vorba despre dogme, am cautat si am aflat un lucru foate interesant: dogma este un corp de subiecte care sunt considerate adevarate si care sunt obiect de credinta. Ceva similar cu principiile din fizica: se cunosc, sunt definite si nu pot fi demonstrate, dar care constituie baza dezvoltarilor ulterioare. Cam asa si cu dogma, se poate discuta pe marginea ei la nesfarsit si toti care discuta fac asta pe propriul risc: pot veni altii care sa-i conteste sau sa demonstreze ca nu au dreptate. Conciliul de la Niceea si celelalte care au mai fost, tocmai o asta au facut: au rezolvat probleme de subiecte de credinta.

Totdeauna au exista si probabil ca vor exista in continuare pareri privind aspecte de ordinul doi, trei, etc legate de modalitatile de manifestare de catre oameni, de comportament ideal pentru un credincios in viata de zi cu zi.

Cand aceste modalitati de comportament ideal nu sunt respectate incep problemele. Iar aceste probleme se materializeaza in final in fel de fel de dizidente. Asta e cauza, dupa mine, pentru care au aparut divizarile in sanul crestinismului. Si la musulmani se pare ca este cam la fel, ca si ei au diverse ramuri, care ajung si la confruntari sangeroase.

E adevarat ce spuneati ca ideal ar fi ca sa fie o singura religie. In realitate, se pare ca pana acum, ajungerea la un nivel de dezvoltare a unei religii a condus la divizarea ei, mai intai pe motive de nuante, apoi pe motive mult mai serioase. Daca o religie este privita ca o filozofie de masa, populara, atunci vor apare mereu probleme de interpretare, in functie de personalitatile mai mult sau mai putin proeminente care au ceva de spus, dar si de conditiile socio-economice existente la un moment dat.

In ceea ce-i priveste pe ceilalti membri ai comunitatilor religioase, lucrurile sunt mai simple: oamenii sunt nevoiti sa traiasca impreuna si gasesc solutii ca sa o faca bine, dincolo de convingerile religioase care sunt mai degraba subiecte de intimitate decat unele de dezbatere publica.

Referitor la link-ul postat: mi se pare ca cine l-a facut public a avut o contributie la text prin sublinierile care apar. E drept ca acolo apare titlul care spune ca tot textul apartine parintelui Cleopa, dar mai apar si binecuvantari si aprobari. Am vazut si cu alte ocazii ca acesta este obiceiul, astfel incat o carte pe teme de spiritualitate crestina sa fie considerata ca valabila, adevarata. Cam asa adecurg lucrurile si in lumea stiintifica: lucrarile de specialitate se publica in reviste. O revista serioasa este considerata revista care are referenti, adica persoane care prin activitatea lor s-au dovedit a fi competente intr-un domeniu sau altul al unei ramuri a stiintei.
    Pe de alta parte exista niste diferente intre transcrierea unei discutii sau a unui interviu luat unei personalitati si elaborarea unui material scris de catre aceeasi personalitate. O diferenta este data de limbajul nonverbal care nu poate fi reprodus. Am unul sau mai multe fimulete cu parintele Cleopa si acolo am vazut, ca parintele raspundea la intrebari si in functie de persoana care punea intrebarile. Parca ar fi cautat sa-i dea persoanei sau grupului acele informatii care ii sunt necesare atunci.

Competenta parintelui Cleopa in domeniul spiritual crestin-ortodox a fost dobandinta prin ceea ce a facut pentru oamenii care au venit sa-i ceara ajutorul ca slujitor de Hristos. Ea se baza e drept si pe anumite convingeri proprii, care apar in materialul la care ati facut referire. Dar, dupa mine, mult mai importante mi se par lucrurile pe care le-a facut parintele pentru oameni. Daca va uitati la intrebarile care i-au fost puse veti vedea ca ele au urmarit o anumita directie.

In exemplele de viata pe care le da, nu spune ca s-a dus la cineva ca sa ii impuna ceva, dar daca oamenii au ajuns la el atunci el i-a ajutat cum a putut el mai bine. Cand a fost voba ca au venit unii cu "razbel", sa-i schimbe convingerile capatate intr-o viata intreaga de eforturi si confirmari, atunci nu s-a lasat mai prejos.

Pana la urma, putem sa citim tot ce s-a scris, sa fim "toba" de informatii, fara testarea informatiilor pe propria piele, prin experienta proprie, nu putem ajunge prea departe.

Dumneavoastra spuneti bine cand spuneti ca Mantuitorul a venit cu indemnul la iubire, dar poate tineti cont ca s-ar putea ca sa fie semeni care nu stiu ce este iubirea si care au nevoie de frica ca sa o cunoasca, sau de extrem de multa iubire. Undeva in filmul Peaceful Warrior este o replica frumoasa:"Oamenii care sunt cel mai greu de iubit sunt aceia care au nevoie de cea mai multa iubire."

Wow! Se pare ca m-am intins cam mult.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Nu stiu de ce ati pomenit de orgoliu..eu chiar am glumit,poate mi-am permis cam multa gluma si imi cer scuze!
    Intradevar nu ma gandisem ca ar putea contribui si altcineva la scrierile Parintelui..
    Parerea mea clara referitoare strict la subiect,este ca acelasi Dumnezeu exista pentru toti,indiferent de secta,religie,nationalitate,de asta nu m-am indoit nici o clipa...De ce sunt insa atatea..?pai numai Dumnezeu stie..si la cat suntem fiecare de diferiti...cu siguranta nu va fi o singura religie vreodata..

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

"Oamenii care sunt cel mai greu de iubit sunt aceia care au nevoie de cea mai multa iubire."

Interesant. De ce se intampla asa? Firesc ar fi sa fie greu de iubit cei ce nu au nevoie si ca atare refuza.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din anima Vezi post
    "Oamenii care sunt cel mai greu de iubit sunt aceia care au nevoie de cea mai multa iubire."

Interesant. De ce se intampla asa?
    Pentru ca este greu sau foarte greu sa manifesti Iubirea Lui Dumnezeu prin propriile structuri astfel incat sa umpli o necesitate, un gol imens de iubire.

Firesc ar fi sa fie greu de iubit cei ce nu au nevoie si ca atare refuza.
    Daca nu are nevoie inseamna ca primeste suficient din alta sursa si de calitate mai buna. Sau, cazul trist, e satul de manifestarile de iubire neiubitoare, departate de Iubirea Divina. Dar si acestea nu au fost deloc intamplatoare.

Iubirea inseamna in primul rand acceptare neconditionata a celuilalt fara dorinta de a-l schimba si este un dar. Iar darurile sunt acceptate, primite sau nu. Fortarea, incalcarea Liberului Arbitru in numele iubirii, transforma darul in instrument de tortura.

Mai sunt pe forum discutii frumoase si interesante despre iubire de unde puteti sa aflati mult mai multe. Eu nu pot sa am decat punctul meu de vedere. Cand sunt mai multe deja se schimba totul: apare o viziune.

ioanalina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    87

Domnule Ion Furtuna,cum il ,,vedeti" dumneavoasta pe DUMNEZEU?Cum il percepeti?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din ioanalina Vezi post
    Domnule Ion Furtuna,cum il ,,vedeti" dumneavoasta pe DUMNEZEU?Cum il percepeti?
    Este cea mai grea si mai indiscreta intrebare care mi-a fost pusa vreodata.
    E grea pentru ca nu exista cuvinte ca sa pot sa descriu si sa fiu multumit.
    Este indiscreta pentru ca se refera la cea mai profunda zona a fiintei mele.

In acelasi timp este un prilej de a reinnoi indemnul de a citi cartea Christinei Grof -Setea de intregire, unde se vorbeste despre modul in care-l percep pe Dumnezeu oamenii. Carti de referinta, site-uri de referinta

Ca bonus , mai este si un subiect de meditatie privind atributele divine de omnipotenta, omniprezenta si omniscienta.

ioanalina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    87

ca e grea,nu e o problema,dar pt faptul ca e indiscreta,imi cer scuze.multumesc pentru linc.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din ioanalina Vezi post
    ca e grea,nu e o problema,dar pt faptul ca e indiscreta,imi cer scuze.multumesc pentru linc.
    Ok!
    Nu aveati de unde sa stiti! Nu-i nici o problema!
    Sa va fie de folos!

adrian_bene este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2009
    Posturi
    3

imi place Gabryna ca il cauti pe dumnezeu si vrei sa te apropi de el mai mult si vrei sa il cunosti mai mult imi place ca ai vorbit de draoste, iubire, credinta, biserica, dar vreau sa aflu mai mult despre biserica si iti pun o intrebare daca nu te superi ce inseamna biserica ai zis ca este trupul lui Hristos si este adevarat oare putem fi noi biserica
    Vreau sa te intreb daca citesti biblia sau si alte carti

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Nu stiu daca pot spune ca il caut pe Dumnezeu..intrucat am stiut mereu ca este cu mine(dar eram prea oarba sa vad)..il simt in tot ceea ce ne inconjoara..deci as putea spune ca nu mai caut ,pentru ca stiu ca este in mine si peste tot..
    Despre Biserica,nu am eu prea multe de spus..
    Despre Biblie..ma cam doare capul cand o citesc..
    Citesc multe carti legate de spiritualitate..incerc sa le citesc pe toate cele recomandate pe aici..Carti care prezinta iubirea lui Dumnezeu,libertatea omului de-a alege,incerc sa stau departe de ..toate cele ce prezinta un Dumnezeu care pedepseste..cum mi se pare ca il prezinta Biblia..

adrian_bene este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2009
    Posturi
    3

gabryna vreau sa te salut si iti multumesc ca ai raspuns la intrebarea mea ai zis ca nu-l mai cauti pe dumnezeu fiindca el este in tine vreau sa te indemn ca in fiecare zi trebuie sal cautam sa-i multumim pt tot cea ce face pt noi iar in ce priveste biblia este cuvintul lui atunci cum putem spunem ca el este in noi daca ne doare capul cind citim biblia este sigurul adevar sper ca nu te-ai suparat daca vrei poti sa intri sa vb mai multe pe im-l adrian_bene

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Intrebari despre celulita
    De Catalin in forum Masajul
    Replici: 9
    Ultimul post: 07 ian 2013, 16:38
  2. intrebari despre IE
    De Camelia in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 82
    Ultimul post: 24 ian 2012, 03:58
  3. Intrebari, dileme, probleme
    De Eolh in forum Sfaturi si sugestii