Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 38

Subiect: Eminescu vs. Einstein

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Implicit Eminescu vs. Einstein

Geniu vs. Geniu

Cum umblam asa pe net sa mai citesc ici colo cate-o stire am dat pe roportal de un baiat de treaba care avea o nelamurire. Saracutul nu intelegea un lucru. Daca Einstein a formulat Teoria Relativitatii (generale mai exact) de ce Eminescu stia de acest lucru cu mult inaintea lui?
    Sa analizam putin situatia:
    Einstein a demonstrat ca cel mai rapid lucru din Univers este lumina (aprox. 298.000 km/s). Apoi a demonstrat ca lumina Soarelui ajunge pe suprafata planetei noastre in aprox. 8 minute, iar lumina reflectata de Luna in aprox. 30 de secunde. Deci ceea ce vedem noi pe cer cand ne uitam la Soare este soarele in urma cu 8 minute sau Luna in urma cu 30 de secunde.
    In aceeasi teroie spune ca daca Soarele ar disparea brusc noi abea peste 8 minute am observa acest lucru, deci anumite stele de pe cer care se afla la distante foarte mari(ex: 10 milioane de ani lumina) desi ele ar putea sa fie de mult stinse noi inca le percepem lumina si abea peste cateva milioane de ani or sa dispara sclipirea lor de pe cerul nostru.
    Iar acum o sa va dau aceasi teorie in stilul Eminescu:

"La steaua" de M. Eminescu

"La steaua care-a răsărit
    E-o cale-atît de lungă,
    Că mii de ani i-au trebuit
    Luminii să ne-ajungă.

Poate de mult s-a stins în drum
    În depărtări albastre,
    Iar raza ei abia acum
    Luci vederii noastre.

Icoana stelei ce-a murit
    Încet pe cer se suie;
    Era pe cînd nu s-a zărit,
    Azi o vedem și nu e.

Tot astfel cînd al nostru dor
    Pieri în noapte-adîncă,
    Lumina stinsului amor
    Ne urmărește încă.."

Ciudat nu? Multi va intrebati cum este acest lucru posibil. Eminescu decedat in 1889 a expus o teorie a lui Einstein emisa in anul 1915.
    Ei bine va sugerez sa studiati cabala veche sau alchimia hermetic-paracelsiana. Si veti observa ca teoriile acestea existau de mii de ani.
    Einstein a expus intr-un limbaj de fizica, iar Eminescu intr-un limbaj poetic.
    La fel si E=mc² ce cunatifica energia disponibila a meteriei(orice corp indiferent de stare poseda energie), in alchimie este enuntata in felul urmator: orice corp are spirit.
    La fel si cu formula magica care urma sa uneasca toate teoriile intr-una singura si acea energie primara a Universului din care s-a creat tot pe care Einstein a incercat sa le descopere in alchimie sunt redate ca Spiritul lui Dumnezeu cu ajutorul caruia se obtine Piatra Filosofala - pulberea primordiala a universului care prin adaptare a format materia toata.
    In fine aici va las pe voi sa cercetati mai departe deoarece Alchimia nu este o stiinta New Age ce se poate invata pe internet. In schimb se poate promova.
    Asa ca va las sa trageti singuri concluziile!

Gasiti si pe www.alchimiasipoezia.blogspot.com

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Eminescu vs. Einstein

Einstein nu a pretins ca " stie" sau " descopera " ceva .
    El a spus " sunt praf inaintea lui D-zeu" ," sunt inspirat" .
    Einstein nu a pretins nimic ,ci altii in numele lui.
    Einstein cauta o formula unica ptr D-zeu.
    Daca epoca era alta ,el o spunea.
    Dar epoca era cea a conflictelor atlanteene renascute pe pamant.
    Si in numele lui Isus are loc acelasi fenomen .

Ciudat cum Caissi a prezis fenomenul ,dar uneori unii din noi ar trebui poate sa avem un limbaj mai cifrat.
    Intr-un fel, ca sa stim cine cu cine vorbim.Poate nu ca sa stim dar ca sa iasa la iveala mai repede si mai clar.
    (ziceam si eu,dar nu-i musai)
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din cris Vezi post
    Einstein nu a pretins ca " stie" sau " descopera " ceva .
    El a spus " sunt praf inaintea lui D-zeu" ," sunt inspirat" .
    Einstein nu a pretins nimic ,ci altii in numele lui.
    Einstein cauta o formula unica ptr D-zeu.
    Daca epoca era alta ,el o spunea.
    Dar epoca era cea a conflictelor atlanteene renascute pe pamant.
    Si in numele lui Isus are loc acelasi fenomen .

Ciudat cum Caissi a prezis fenomenul ,dar uneori unii din noi ar trebui poate sa avem un limbaj mai cifrat.
    Intr-un fel, ca sa stim cine cu cine vorbim.Poate nu ca sa stim dar ca sa iasa la iveala mai repede si mai clar.
    (ziceam si eu,dar nu-i musai)
    Atat Einstein cat si Eminescu au transmis informatia intr-un alt mod adegvat societatii in care traiau... cei drept Einstein a avut mai mare impact...cu metoda lui... Iar Eminescu ceva mai micut...legat de constientizarea acestui lucru("teoria relativitatii")...

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Felicitari, domnule Andu-Marian, ca ne-ati adus aminte de Eminescu si ca incercati sa-i aduceti un omagiu prin postarile dumneavoastra de astazi. Mi-ati produs o bucurie, pentru ca gestul dumneavoastra imi arata ca valorile neamului nu sunt uitate, cu toate eforturile unora de a le trece in domeniul uitarii.
    Multumesc frumos!
    Citat Citat din Andu-Marian Vezi post
    Daca Einstein a formulat Teoria Relativitatii (generale mai exact) de ce Eminescu stia de acest lucru cu mult inaintea lui?
    Sa analizam putin situatia:
    Einstein a demonstrat ca cel mai rapid lucru din Univers este lumina (aprox. 298.000 km/s). Apoi a demonstrat ca lumina Soarelui ajunge pe suprafata planetei noastre in aprox. 8 minute, iar lumina reflectata de Luna in aprox. 30 de secunde. Deci ceea ce vedem noi pe cer cand ne uitam la Soare este soarele in urma cu 8 minute sau Luna in urma cu 30 de secunde.
    In aceeasi teroie spune ca daca Soarele ar disparea brusc noi abea peste 8 minute am observa acest lucru, deci anumite stele de pe cer care se afla la distante foarte mari(ex: 10 milioane de ani lumina) desi ele ar putea sa fie de mult stinse noi inca le percepem lumina si abea peste cateva milioane de ani or sa dispara sclipirea lor de pe cerul nostru.
    In citatul de mai sus sunt cateva inexactitati: dezvoltarea teoriei relativitatii restranse (si apoi a celei generalizate) a avut la baza un postulat introdus de Einstein care spune ca viteza limita in Univers este viteza luminii in vid. In link-ul de mai jos se gasesc date privind viteza luminii si istoria masurarii ei:
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Viteza_luminii

Ciudat nu? Multi va intrebati cum este acest lucru posibil. Eminescu decedat in 1889 a expus o teorie a lui Einstein emisa in anul 1915.
    Nu este ciudat pentru ca in 1851 determinarile experimentale ale vitezei luminii au dat valoarea de 298.000 km/s iar cele din 1875, 299.990 km/s.
    Eminescu a fost in tinerete la studii universitare in Germania si a luat cunostinta de cele mai noi teorii stiintifice ale vremii. Poezia "La steaua" arata ca nu l-a interesat nu numai filozofia ci si teoriile stiintifice cele mai noi.
    Ultima editare de Ion Furtuna : 15 ian 2009 la 01:00

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit si de ce e vs???

si Eminescu si mai tarziu Einstein, care nu l-a cunoscut pe Eminescu s-au inspirat din vechile vede indiene, ce cuprind ample cosmogonii si pe care amandoi le-au citti si au meditat asupra loc, mai ales ca ele erau la moda in cultura germana a acelor vremuri.

tot aceste Vede l-au influentat si pe Freud, dar in mod special pe Jung, care a si plecat pe urmele lor in calatorii de studiu personal.

si dece vs??
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Felicitari, domnule Andu-Marian, ca ne-ati adus aminte de Eminescu si ca incercati sa-i aduceti un omagiu prin postarile dumneavoastra de astazi. Mi-ati produs o bucurie, pentru ca gestul dumneavoastra imi arata ca valorile neamului nu sunt uitate, cu toate eforturile unora de a le trece in domeniul uitarii.
    Multumesc frumos!
    Valorile neamului nu sunt uitate, dovada ca Eminescu este inca studiat in scoli..Si mai ales ca piticii din clasele primare fac astazi concurs de poezii in onoarea marelui poet!

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

da, dar din pacate viata si activitatea lui (Eminescu) sunt prezentate distorsionat si nu este corect ! un om pana la 39 de ani eu zic ca a facut cat nu fac altii intr-o viata, aparator al poporului roman prin scrierile sale a deranjat pe multi, ceea ce a dus la moartea "accidentala". apoi, in viata amoroasa, singurul lucru pe care l-a iubit, n-a putut avea parte de el, intrucat alt luminat al vremii, Titu Maiorescu, sustinea ca geniul nu poate crea decat din suferinta si ca cei 2 nu este recomandat sa se casatoreasca, trebuie impiedicat prin orice mijloace acest lucru, sa nu-i fie alterat geniul creator, distrugand astfel 2 vieti, pt ca dupa ce a "murit", iubita lui Veronica Micle s-a sinucis ! am auzit cum ca Eminescu ar fi murit din cauza sifilisului! apoi, pe wikipedia scrie ca suferea de o boala psihica necesitand internarea in spital si supus unor tratamente... scria in articol in ce fel l-au "tratat". Apoi scrie ca autopsia a fost efectuata intr-un mod superficial, iar cauza mortii ramane neclara ! apoi ca sunt scrieri ?? in care se mentioneaza ca a fost asasinat ! noua invatatoarea ne spunea ca a vrut sa traverseze strada si a fost lovit de o trasura ! si eu am crescut cu aceasta idee ! Rusine cui trebuia sa-l reabiliteze, sa spuna adevarul despre viata si moartea lui ! asta e ceea ce am citit eu intr-un articol, dedicat Veronicai Micle, publicat in Formula As si alte postari pe internet pe alte forumuri si wikipedia. daca mai gasesc articolul il postez !
    Ultima editare de padme : 15 ian 2009 la 15:18

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Implicit Re: si de ce e vs???

Citat Citat din Camelia Vezi post
    si dece vs??
    Ca asa am dorit sa trec eu...
    Cat despre varianta cu inspiratul... am pomenit si eu... cabala si alchimia contin si cosmologie... iar alchimia inclusiv crearea lumii...
    spre exemplu Eminescu are o lucrare filosofica Archeus ... care este o substanta alchimica importanta si de asemenea exista si un tratat alchimic(filosofic) vechi avand acest nume despre care face si Paracelsus referire...
    Si mai este o chestii... mai toate geniile au fost preocupate de alchimie... in anumite perioade ale timpului alchimia devenind un obiect de studiu predat chiar la universitate(foarte multi studenti sperau sa iasa din saracie cu ajutorul pietrei filosofice)... bineinteles fara urmari importante...datorita materialelor interpretate prost...

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Imi amintesc ca la 16 ani eram "prinsa" tare de Eminescu...citisem toata proza sa si o parte din poezii,citisem biografia sa ,scrisa de G. Calinescu..incercam sa scriu si ca el)si aveam asa o mila..mi se rupea sufletul ca a trait atat de putin si atat de rau..cum mi se parea mie..ca nu a mai apucat sa vada ce "mare" a ajuns sa se poata bucura si el putin..Ma tinut in jur de un an "pasiunea"..Ei, si ce vreau sa zic?desi citeam ce se scria oarecum rau de el..in sufletul meu nu intrau decat lucrurile bune pe care le facuse ,le lasase..

PS.Concursul scolar s-a numit "Dor de Eminescu", fie-mea a luat premiul 3(clasa a doua),premiul intai la luat o piticuta mai mica cu un an ca fie-mea(clasa intai)

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din padme Vezi post
    da, dar din pacate viata si activitatea lui (Eminescu) sunt prezentate distorsionat si nu este corect ! un om pana la 39 de ani eu zic ca a facut cat nu fac altii intr-o viata, aparator al poporului roman prin scrierile sale a deranjat pe multi, ceea ce a dus la moartea "accidentala". apoi, in viata amoroasa, singurul lucru pe care l-a iubit, n-a putut avea parte de el, intrucat alt lumiat al vremii, Titu Maiorescu, sustinea ca geniul nu poate crea decat din suferinta si ca cei 2 nu este recomandat sa se casatoreasca, trebuie impiedicat prin orice mijloace acest lucru, sa nu-i fie alterat geniul creator, distrugand astfel 2 vieti, pt ca dupa ce a "murit", iubita lui Veronica Micle s-a sinucis ! am auzit cum ca Eminescu ar fi murit din cauza sifilisului! apoi, pe wikipedia scrie ca suferea de o boala psihica necesitand internarea in spital si supus unor tratamente... scria in articol in ce fel l-au "tratat". Apoi scrie ca autopsia a fost efectuata intr-un mod superficial, iar cauza mortii ramane neclara ! apoi ca sunt scrieri ?? in care se mentioneaza ca a fost asasinat ! noua invatatoarea ne spunea ca a vrut sa traverseze strada si a fost lovit de o trasura ! si eu am crescut cu aceasta idee ! Rusine cui trebuia sa-l reabiliteze, sa spuna adevarul despre viata si moartea lui ! asta e ceea ce am citit eu intr-un articol, dedicat Veronicai Micle, publicat in Formula As si alte postari pe internet pe alte forumuri si wikipedia. daca mai gasesc articolul il postez !
    da, cel care era seful echipei de medici care aveau grija de sanatatea lui Eminescu(tratat cu MERCUR) era evreu... toti stim ca Eminescu nu iubea evreii datorita faptului ca 10% din populatia tarii erau evrei ce imigrasera ilegal in tara noastra...
    Si astea acuza in stanga si dreapta anumite personalitati pentru antisemitism... ar trebui sa-i acuzam si noi pentru crimele care le-au savarsit impotriva poporului nostru...

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Am scris si eu 4 versuri de Eminescu ,dar vad c-au disparut.

Din haos,Doamne,m-am nascut si m-as intoarce-n haos
    Si din Repaos m-am nascut mi-e sete de repaos.
    La multi ani geniului Eminescu!

Ps: mie mi se pare din ce in ce mai clar faptul ca Eminescu a fost omorat ,posibil asa cum au spus oarece martori ,i-au spart capul cu pietre.
    El nu era poet ,era jurnalist in primul rand ,pare ca a deranjat pe mai multi.

PPs: este o carte publicata ," Chestiunea evreiasca" de M Eminescu.(ed VESTALA ,Buc ,2005)

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

pai, da, asa am auzit si eu, dar neinteresandu-ma nu am scris. se pare ca are o lucrare care a deranjat foarte mult, nu am citit-o, nici macar nu mai imi amintesc titlul, scria cineva despre ea pe un forum.

vad ca deja s-a sesizat cineva

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din padme Vezi post
    pai, da, asa am auzit si eu, dar neinteresandu-ma nu am scris. se pare ca are o lucrare care a deranjat foarte mult, nu am citit-o, nici macar nu mai imi amintesc titlul, scria cineva despre ea pe un forum.

vad ca deja s-a sesizat cineva
    Eu n-am citit cartea,am rasfoit-o doar .Pare sa dea in evrei.

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Citat Citat din Andu-Marian Vezi post
    Citat din Camelia
    si dece vs??
    Ca asa am dorit sa trec eu...
    ..
    vs Intre semnatura ta si a mea!! Era o gluma, desi nu s-a prins nimeni si forumistii au luat-o in serios. Sa mori de ras! De plan! De derizoriu si de poantele lui AM!!!

ANDU face ANDU!!!
    Ultima editare de lovelife : 17 ian 2009 la 11:27

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din anima Vezi post
    vs Intre semnatura ta si a mea!! Era o gluma, desi nu s-a prins nimeni si forumistii au luat-o in serios. Sa mori de ras! De plan! De derizoriu si de poantele lui AM!!!
    Nu prea inteleg la ce te referi...dar eu nu faceam poante... is cat se poate de serios...

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Replici: 8
    Ultimul post: 06 nov 2010, 15:48
  2. Eminescu
    De Adriana Popa in forum Discutii libere
    Replici: 4
    Ultimul post: 26 mai 2009, 11:07
  3. MIHAI EMINESCU si NATIONALISMUL ROMANESC
    De Basil in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 3
    Ultimul post: 06 feb 2009, 11:50