Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate de la 31 la 38 din 38

Subiect: Eminescu vs. Einstein

Fat_Frumos Avatar
    Fat_Frumos este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Implicit Re: Eminescu vs. Einstein

Citat Citat din anima Vezi post
    Mi se pare o idee foarte buna si sper sa fie luata in seama. Ce zici Alchimiel, raspunzi la aceasta provocare frumoasa? E on topic!
    Ar mai putea fi interpretat subiectul si in alt mod:
    Regretatul academician Mihai Draganescu in lucrarile sale,
    printre care si cartea publicata cu titlul "Inelul lumii materiale"
    presupune, cerceteaza si justifica rational existenta si manifestarea de_sine_statatoare a unor "spatii informatie-energie-materie" care isi continua permanenta si dupa moartea trupeasca a celor (oamenilor) care au fondat si/sau participat la formarea si transformarea dialectica a acestor structuri (i.e.).
    O. Ivanhov denumeste intr-una din cartile sale structuri asemanatoare cu cele descrise de M. Draganescu, prin numele de egregor.
    M. Draganescu are in "Inelul lumii materiale" ca exemplificare un "spatiu" cu numele "eminescu", care se face obiect al discursului spre sfarsitul lucrarii sale.
    Dupa cum a aratat dl. I. Furtuna in mesajul dansului, dar vad ca initiatorul subiectului Eminescu vs. Einstein pare sa nu fi observat (de ce ? doar pentru ca nu-i convenea ?), viteza luminii era deja calculata cu o precizie din ce in ce mai buna inainte de 1889, iar marele nostru poet si profesor preocupat de filosofiile si stiintele vremii era la curent.
    Oricine avea la indemana sa interpreteze, odata fiind cunoscuta viteza luminii si raportand-o la timp si distanta dintre pamant si astrii, semnificatia paradoxului de care ne atentioneaza Eminescu in poezia "La steaua".
    Eminescu deci a facut o interpretare pe care sunt convins ca au mai facut-o si alti oameni ai vremii, unii dintre ei care nu au ajuns niciodata ilustri, fizicieni si matematicieni putin cunoscuti sau necunoscuti.
    Diferenta consta in faptul ca Eminescu a pus concluzia sa, derivata din cateva calcule simple (inmultire/impartire), intr-un limbaj bine slefuit care a atins inimile cititorilor si a dominat timpurile invingand istoria.
    Limbajul lui Einstein exprima insa ecuatiile dintre invariabilele fizicii.
    Eminescu a spus acum "o vedem si nu e". Si ? Si nimic, nu a spus nimic mai mult! A atras atentia asupra unui paradox senzorial in sfera experientelor umane din acest Univers.
    Einstein insa a dezvoltat formule de calcul complexe cu aplicabilitate in constructia de nave spatiale, zborul interstelar, ne-a descoperit astfel in plus cunoasterea ca, dupa cum Eminescu a realizat ca putem vedea o stea "si nu e", putem vedea, deplasandu-ne cu o viteza care tinde la viteza luminica, o dimensiune geometrica (si nu numai un corp intreg) "care nu e" sau nu putem vedea una "care este". Si prin aceasta ma refer la modificarea lungimii, latimii unui corp dupa viteza sistemului de referinta in care se afla un alt observator decat cel care observa acelasi obiect, intre aceste doua sisteme de referinta existand o viteza care face ca experientele celor doi observatori sa fie mult diferite desi refera acelasi obiect (corp material).
    De asemenea celebra ecuatie E=mc2, masa zero a fotonului, conversia masa-vibratie, dualitatea corpuscul unda, campul unificat sunt parti ale "egregorului einstein" (chiar daca erau la inceput doar sub forma de "muguri" si s-au dezvoltat mult si ulterior prin intermediul altor fizicieni contemporani) care nu se suprapun cu egregorul "eminescu".
    egregorul einstein si egregorul eminescu se suprapun in mica masura.
    Intersectia acestora nu cred ca permite un subiect cu titlul propus de initiator: "Einstein vs. Eminescu"
    Tocmai de aceea discutia a capatat tenta semita/antisemita.
    Cred ca nu s-a gandit nimeni la o confruntare "sangeroasa" ci dupa cum se obisnuieste la melodiile vremii cand doi cantareti interpreteaza un cantec impreuna si se scrie de exemplu "Shakira vs. Sting". Amandoi interpretii canta pentru a ne bucura auzul, nu pentru a se razboi unul cu altul.
    Romanul la care scriu (neterminat):

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Lupul de Nea: "iubeste si fii iubit/a"

persefona este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    4

hey , ce ciudat!
    Azi am scris si eu o chestie de gen, adica tot Eminescu Versus Einstein, dar eu fac referire la opera LUCEAFARUL, din punctul meu de vedere e cea mai geniala poezie existenta! Comentariul meu e uploadat pe referate.ro, dar cred ca va aparea in curand daca dai search pe google!
    Anyway, imi place ce ai scris tu, desi ai facut o elaborare mult mai ampla decat a mea! eu am scris doar cateva detalii mici, ptr o chestie ff mare, de altfel! Te invit sa o citesti pe net, si sa imi lasi o parere!
    MS

Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    4

Hey, un lucru ramane cert, Eminescu a fost un geniu, si nu ma refer doar la teoria relativitatii expusa de el prin literatura. Ci de toate operele lui in general.
    Am scris si eu un comment asemanator, Eminescu versus Einstein, doar ca am fauct referire la Luceafarul, si nu am scris asa de amplu, ci doar cateva detalii.

Fat_Frumos Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Citat Citat din persefona Vezi post
    hey , ce ciudat!
    Azi am scris si eu o chestie de gen, adica tot Eminescu Versus Einstein, dar eu fac referire la opera LUCEAFARUL, din punctul meu de vedere e cea mai geniala poezie existenta! Comentariul meu e uploadat pe referate.ro, dar cred ca va aparea in curand daca dai search pe google!
    Anyway, imi place ce ai scris tu, desi ai facut o elaborare mult mai ampla decat a mea! eu am scris doar cateva detalii mici, ptr o chestie ff mare, de altfel! Te invit sa o citesti pe net, si sa imi lasi o parere!
    MS
    Buna, persefona
    mie mi te adresezi sau faci referire la unul din mesajele anterioare scrise aici de altcineva ?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    4

ah...pe bune ca nu stiu unde se trimit mesajele astea! ma adreses atat tie cat si celorlalti!

Fat_Frumos Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

"Anyway, imi place ce ai scris tu, desi ai facut o elaborare mult mai ampla decat a mea!"

SUntem p eun forum unde posteaza mai multe persoane, discuta, suntem "noi" cand ni te adresezi tuturor, si tu cand te adresezi unuia, preferabil sa numesti pe "tu-ul" caruia i te adresezi... nu ?

Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    4

da fat frumos, ai dreptate, ar fi trebuit sa specific! anyway! am o scuza, de fapt eu am mai multe scuze, dar nici una nu functioneaza
    poate mai facem schimb de pareri!
    kiss

RankM este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    4

Mda nu cred ca personalitatile puse in discutie suporta compartie si nici mentalitatea lor. Restul sunt coincidente

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Subiecte Similare

1. Replici: 8
    Ultimul post: 06 nov 2010, 15:48
  2. Eminescu
    De Adriana Popa in forum Discutii libere
    Replici: 4
    Ultimul post: 26 mai 2009, 11:07
  3. MIHAI EMINESCU si NATIONALISMUL ROMANESC
    De Basil in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 3
    Ultimul post: 06 feb 2009, 11:50