Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 38

Subiect: Eminescu vs. Einstein

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: si de ce e vs???

Citat Citat din Alchimiel Vezi post
    Nu prea inteleg la ce te referi...
    Dna Camelia avea in partea de jos a mesajelor un citat din Eminescu iar userul anima unul din Einstein.
    dar eu nu faceam poante... is cat se poate de serios...
    Ei acuma si dumneavoastra, uneori si lucrurile serioase sunt considerate poante. Se intampla!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Dna Camelia avea in partea de jos a mesajelor un citat din Eminescu iar userul anima unul din Einstein.
    Nu ma refeream la acest aspect... mi-am dat seama despre lucrul acesta...

era vorba doar de intepatura doamnei anima pe care nu am inteles-o prea bine... si doream o explicatie mai profunda...

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Eminescu vs. Einstein

Andu ,nici eu n-am inteles cum e cu" vs" si "vs", si cine ce a " muscat " sau nu.Nu mi se pare important .
    Nu faci te rog o sinteza a sarpelui si sensurile sale in spiritualitate la topicul " taine" ?
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din cris Vezi post
    Andu ,nici eu n-am inteles cum e cu" vs" si "vs", si cine ce a " muscat " sau nu.Nu mi se pare important .
    Nu faci te rog o sinteza a sarpelui si sensurile sale in spiritualitate la topicul " taine" ?
    pai Eminescu a pus in poezie teoria aia inaintea lui Einstein...
    deci cine e primul?...
    tinand cont ca eminescu in poeziile sale are multe influente alchimice si cabalistice...
    Eistein de asemenea era un mare cabalist cat despre alchimie nu stiu... dar ceea ce vroia sa demonstreze el... este mercurul folosofic in alchimie... energia pura... spiritul lui Dumnezeu... care poate fi extras... alchimia detine precese foarte sofisticate de extragere a spiritului, sufletului si materiei in principii diferite... purificarea lor si apoi reunirea in cantitati armonioase... si rezulta piatra filosofala...
    Eistein incerca sa uneasca toate formulele intr-o singura formula bazata pe aceasta energie...

deci Eminsescu a avut bunul simt sa scrie o poezie frumoasa despre acest lucru...
    iar domnul Einstein o intreaga teorie pe care sa si-o atribui ca descoperire... nu contest faptul ca nu era un geniu... ca nu e usor sa expui ceva spiritual in ceva material... ce e sus este si jos... ce este deasupra este si dedesupt...

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

era vorba doar de intepatura doamnei anima pe care nu am inteles-o prea bine... si doream o explicatie mai profunda...
    Era de drag, domnule, de drag!

Cum tot de drag, te rog frumos sa acorzi atentie si examenului care te asteapta la vara (sau vara viitoare )?
    Stiu ca poti sa faci multe si ca ai sa faci numai ceea ce trebuie.
    Era doar, asa, o chestie de drag.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Nu ma refeream la acest aspect... mi-am dat seama despre lucrul acesta...

cred ca daca nu era vs, primeai si explicatia...

si nu-i mai zice doamna, ca nu e maritata.
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din Camelia Vezi post
    cred ca daca nu era vs, primeai si explicatia...

si nu-i mai zice doamna, ca nu e maritata.
    Imi pare rau dar nu fac investigatii despre viata personala a oamenilor... nu ma priveste...

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Imi pare rau dar nu fac investigatii despre viata personala a oamenilor... nu ma priveste...
    uite , vezi? daca imi pun mintea cu tine? imediat bati campii si te victimizezi.
    unde dai si unde crapa.. cine ti-a zis sa faci investigatii.. ?? ti-a recomndat cineva?
    pur si simplu ti-am spus. atat. fara interpretari.

repede sa dai cu clontu.

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

uite , vezi? daca imi pun mintea cu tine? imediat bati campii si te victimizezi.
    unde dai si unde crapa.. cine ti-a zis sa faci investigatii.. ?? ti-a recomndat cineva?
    pur si simplu ti-am spus. atat. fara interpretari.

repede sa dai cu clontu.

Eu?... victima?... imi pare rau daca intelegeti alceva... dar de cand am intrat pe forumul acesta... ati inteles in totdeauna gresit ceea ce am postat si va-ti bagat peste mine... asa ca va rog sa va pastrati parerile ptr dumneavoastra... nu ma intereseaza!!! ... presupun ca stiti de unde am invatat asta(ultima parte)...

O zi buna si multa sanatate...
    All love!!!

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Eu?... victima?... imi pare rau daca intelegeti alceva... dar de cand am intrat pe forumul acesta... ati inteles in totdeauna gresit ceea ce am postat si va-ti bagat peste mine... asa ca va rog sa va pastrati parerile ptr dumneavoastra... nu ma intereseaza!!! ... presupun ca stiti de unde am invatat asta(ultima parte)...

O zi buna si multa sanatate...
    All love!!!
    felicitari pentru ca ai invatat!
    eu? victima? va, dar se paote? pai ai recunoste tu vreodata? asa, ca tot vrei sa evoluezi.mda, eu nu inteleg, tu te exprimi..... e firesc.. consecintele dupa cauze.. de, ca doar stim.

si da, nu ma intereseza, dar asta nu inseamna ca nu am pareri sau ca nu mi le voi expune. mai depinde si daca am timp. uite maine ctred ca nu am.

realxeaza-te, nu fi micul pisalog, e doar un forum, iar aici lumea se impaca la fel de repede cum se cearta.. sau ma rog, cum s e..incontreaza..

dar acum pe bune, ce ti-a venit sa interpretezi asa ce am scris? adica tu mereu scobesti asa sa cauti sensuri ascunse? nu e cazul. nu sunt carti sacre pe aici. obioceiul nu e bun. nu cred ca e sanatos. la varsta ta... s-ar presupune ca nu ai idei de astea.. te simti persecutat? ca sa stiu.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

uite, eu iti propun altceva.. daca tot ai pus titlul acestasta, hai sa mergem pe el
    sau sa mergi
    uite, incearca sa gasesti citate de eminescu si care s afie vs citatele de einstein
    sau viata sau ceva
    ca vs inseamna in opozitie cu..

deci?

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

felicitari pentru ca ai invatat!
    eu? victima? va, dar se paote? pai ai recunoste tu vreodata? asa, ca tot vrei sa evoluezi.mda, eu nu inteleg, tu te exprimi..... e firesc.. consecintele dupa cauze.. de, ca doar stim.

si da, nu ma intereseza, dar asta nu inseamna ca nu am pareri sau ca nu mi le voi expune. mai depinde si daca am timp. uite maine ctred ca nu am.

realxeaza-te, nu fi micul pisalog, e doar un forum, iar aici lumea se impaca la fel de repede cum se cearta.. sau ma rog, cum s e..incontreaza..

dar acum pe bune, ce ti-a venit sa interpretezi asa ce am scris? adica tu mereu scobesti asa sa cauti sensuri ascunse? nu e cazul. nu sunt carti sacre pe aici. obioceiul nu e bun. nu cred ca e sanatos. la varsta ta... s-ar presupune ca nu ai idei de astea.. te simti persecutat? ca sa stiu.
    sunt alergic la "sofisti"...
    nu mai lungiti subiectul ca se ajunge la alceva... mai ales daca vb despre persecutie
    iar chestia cu forumul nu prea ati stiut sa o aplicati cand mi-ati sarit in cap...pe subiectul cu dogmele ... si va-ti simtit "persecutata" ca nu v-am lasat sa va etalati "cunoasterea" ... nu stiu cum am facut asta... dar treaca...

aici a fost greseala... avand in vedere ca sunteti la IE... se ridicau pretentii ceva mai mari...

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

DOAMNE DUMNEZEULA MARE, in ce hal poti abera.. ai impresia ca o postare pe forum e asa un ca=pat de tara..vai tie..

e adevarat ca pe cine nu lasi sa maora ...

mda
    bine, m-am lamurit.. intuitia mea a fost buna.. trebuia sa tin cont..
    am zis ca tot ar mai fi o peranta cu tine..

bravo, zii inainte.. nu te opri.. macar sa am si eu motuive de amuzament:
    Bine te-am regasit! Nu cred ca este cazul sa mai speri ca se vindeca. Are soricul prea gros. E, de fapt, doar un fetelea. N-are vana de barbat in el. ) De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere. Asta si la 50 de ani la fel va fi. Se va certa cu nevasta in parte. ) N-ai ce-i cere. Mai bine vii la mine, ca vreau sa deschid un subiect nou. .

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

saracul Eminescu...
    uneori, e mai bine cand e ignorat, decat interpretat fara pic de respect, fara pic de rusine..

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

uite, eu iti propun altceva.. daca tot ai pus titlul acestasta, hai sa mergem pe el
    sau sa mergi
    uite, incearca sa gasesti citate de eminescu si care s afie vs citatele de einstein
    sau viata sau ceva
    ca vs inseamna in opozitie cu..

deci?
    Mi se pare o idee foarte buna si sper sa fie luata in seama. Ce zici Alchimiel, raspunzi la aceasta provocare frumoasa? E on topic!

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Replici: 8
    Ultimul post: 06 nov 2010, 15:48
  2. Eminescu
    De Adriana Popa in forum Discutii libere
    Replici: 4
    Ultimul post: 26 mai 2009, 11:07
  3. MIHAI EMINESCU si NATIONALISMUL ROMANESC
    De Basil in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 3
    Ultimul post: 06 feb 2009, 11:50