Rezultate de la 1 la 11 din 11

Subiect: El Camino

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit El Camino

Ptr ca am pomenit despre acest itinerariu spiritual ,un drum asemanator celui la " Mecca" poate ar merita dezbatut subiectul.
    Nu voi incepe evident cu intrebarea " cine si-ar dori sa parcurga camino ? " este prematur ,poate multi nici n-au auzit de camino.
    In ce ma priveste ,straniu,dar inainte de orice calatorie interesanta citesc o carte a cuiva care a calcat pe " el camino".Acum doi ani inainte sa plec la Bournemouth intr-o calatorie care nu mi-o doream si care chiar imi statea in " gat" ,am citit caminoul lui Coelho .Am luat cartea cu mine ,doream sa o comentez.Vax ! Dupa ce am descoperit anticariatul , cartea a disparut din atentia mea.
    Totusi ,calatoria a fost deosebita ,daca tot nu doream sa o fac i-am acordat toata atentia mea.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Implicit Re: El Camino

Citat Citat din cris Vezi post
    Ptr ca am pomenit despre acest itinerariu spiritual ,un drum asemanator celui la " Mecca" poate ar merita dezbatut subiectul.
    Nu voi incepe evident cu intrebarea " cine si-ar dori sa parcurga camino ? " este prematur ,poate multi nici n-au auzit de camino.
    In ce ma priveste ,straniu,dar inainte de orice calatorie interesanta citesc o carte a cuiva care a calcat pe " el camino".Acum doi ani inainte sa plec la Bournemouth intr-o calatorie care nu mi-o doream si care chiar imi statea in " gat" ,am citit caminoul lui Coelho .Am luat cartea cu mine ,doream sa o comentez.Vax ! Dupa ce am descoperit anticariatul , cartea a disparut din atentia mea.
    Totusi ,calatoria a fost deosebita ,daca tot nu doream sa o fac i-am acordat toata atentia mea.
    Eu stiu de Compostela... drumul apostolului Iacob... din cate am inteles ar fi ceva peste 500 de km...
    asi dori sa-l parcurg... toti care au mers pe acest drum si-au infrant multe limitari... si au avut parte de foarte multe revelatii...
    recomand acea carte tuturor... Jurnalul unui Mag de Paulo Coelho... are si ceva tehnici... si vorbeste despre ordinul Ram al bisericii catolice...

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Da,este chipul caii lactee pe pamant.
    Aceasta este cartea pe care am citit-o acum doi ani.
    Santiago - Sant Iacob-Sfantul Iacob.
    Este un drum de 800 de km.Pe jos.
    Zilele trecute inainte de drumul pe care l-am facut la Miscolt,am citit Camino de Shirley Temple Mac Laine.Sambata dimineata cand am plecat chipul lunii a fost extraordinar.

hai_duc este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    66

samuraii in japonia medievala aveau ca si sarcina sa calatoreaca 1000 de zile.
    pe jos, somn in natura, meditatie..
    in acest fel se autodisciplinau, se scuturau de iluzii.. cei care reuseau sa faca mai multe calatorii de 1000 de zile erau tare apreciati.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Nu cunosc subiectul,dar poti detaila daca stii mai multe.
    Eu admir japonezii.

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din hai_duc Vezi post
    samuraii in japonia medievala aveau ca si sarcina sa calatoreaca 1000 de zile.
    pe jos, somn in natura, meditatie..
    in acest fel se autodisciplinau, se scuturau de iluzii.. cei care reuseau sa faca mai multe calatorii de 1000 de zile erau tare apreciati.
    interesant...dar ai uitat sa specifici de care samurai... nu oricare avea voie sa faca acel drum... cei de speta joasa nu avea dreptul de asi parasi serviciul militar...

hai_duc este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    66

corect, nu am specificat. dupa cate stiu eu pentru samuraii aflati in slujba lorzilor trebuia o permisiune speciala.
    totusi desi la noi se cunoastea rigurozitatea, si seriozitatea samurailor, in realitate lucrurile nu stateau chiar asa. mai schimbau stapanii si ei, mai de voie sau de nevoie.

desigur pentru a lua o asa decizie iti trebuia o hotarare si o putere de discernamant superioara majoritatii.
    tot in general, luptatorii, sa le spunem asa (samurai, ronini sau ninja) luau aceasta decizie de a pleca 3 ani dupa ce atingeau deja un nivel de maestrie in lupta cu armele japoneze, in special sabia.

recomand ca si carti de o savoare excelenta, Musahi la polirom, si Taiko.

aa si inca ceva hagakure - in sens literal 'ascuns de frunze' o carte comparabila cu 'cartea celor 5 cercuri'de myamoto musashi. strategie japoneza, numai buna de predat...
    o puteti gasi aici.
    http://www.rosenoire.org/archives/Hagakure.pdf

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din hai_duc Vezi post
    recomand ca si carti de o savoare excelenta, Musahi la polirom, si Taiko.

http://www.rosenoire.org/archives/Hagakure.pdf

Subscriu. Musashi (o carte in 2 volume la Polirom) este splendida si rafinata.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

A facut cineva de pe froum El Camino,sau cunoasteti pe cineva care a facut acest drum?Eu am zis ca il voi face la 40 de ani

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

eu am zis de acum câțiva ani că-l fac. mă documentasem, tot. dar nu s-a legat
    probleme de timp
    oricum, aspirația rămâne!

după ce ajung o să postez detalii

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Poate il faci inaintea mea, eu as putea sa fac acest drum, doar cand se vor duce copiii mei la liceu,sau facultate..iar sotul meu cand iese la pensie)

SA fim sanatosi si il vom face cand va fi timpul.

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •