Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 58

Subiect: Menirea omului pe acest pamant

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Implicit Re: Menirea omului pe acest pamant

Draga Sorin,

Nu trebuie sa te sperii de ceea ce se intampla acum...am sa iti spun ceea ce am constientizat mai de mult...cu cat am mai multe greutati in fata, cu atat sunt mai convins ca sunt pe calea cea buna, atata vreme cat fac voia Mantuitorului.
    Gandeste-te ca sotia ta este la fel ca si tine: sub asediu, si ca poate nu constientizeaza in aceeasi masura situatia in care va aflati. Faptul ca il abuzeaza verbal imi spune ca nu simte ca este iubita, ca nu exista o comunicare eficienta intre voi si probabil ca il vede ca pe fructul unei relatii care nu mai are finalizarea sperata.
    Eu m-as duce sa pun acatiste de 40 zile la cat mai multe manastiri si biserici cu rugaciune numai pe problema asta si as incerca sa fiu cat mai apropiat de amandoi. Roaga-te sa ii poti iubi pe amandoi mai mult si sa constientizezi unde anume ati gresit si mai ales sa vi se ofere situatiile necesare pentru a repara greselile. Sunt convins ca se vor limpezi lucrurile curand. Trebuie sa intelegi ca tu singur trebuie sa constientizezi cauzele principale si ca nu iti oferim raspunsuri gata mestecate (e un exercitiu pe care trebuie sa il faci).

Cu bine,
    Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Draga Sorin,

Stiu ca in momentele de agitatie, de greu, nu ai putere sau chef sa citesti rinduri trimise de niste nume, de niste voci din necunoscut. Dar fiecare dintre cei care iti scriem aici suntem oameni care am trecut prin diverse probleme, care am avut si noi de urcat Golgota noastra....
    Din suflet te rog sa nu dai friu liber primului instinct in astfel de momente. Iti spun din proprie experienta, ca sunt clipe in care iti versi toata furia pe cei care iti sunt cel mai la indemina, fara sa iti dai seama ca iti sunt si cei mai dragi oameni. Te poti purta frumos cu vecinii, cu colegii, dar cind ajungi acasa uiti de retinerile care functioneaza in public si dai tot raul din tine.
    Trebuie sa vorbiti, sa ii spui sotiei tale dar si tie ca va aveti unul pe altul, ca voi trei formati un tot. Parintii se duc, prietenii si apropiatii au fiecare familiile lor, dar voi trei va sunteti cei mai apropiati, va aveti unul pe altul prin legaturi care sunt mai presus de un act semnat sau un inel pe deget.
    Biserica poate fi un sprijin, discutiile cu cei in care ai incredere, dar, asa cum spunea si Catalin, pina la urma este lupta voastra si numai a voastra!

Toata dragostea si sustinerea noastra. Scrie-ne cit poti de mult caci asa te mai descarci si tu.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Da,sa scrie cat de mult,este o idee buna.
    Pe langa ca se descarca ,scriindu-si problemele, le contureaza si ptr sine.
    Bafta !!!Toti oamenii trec prin greutati ,unii supravietuiesc!

In primul meu msg ti-am scris ceva ,nu mi-ai raspuns.
    Ma tem ca " problema "nu este la tine.
    Numai bine!
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

"data nasterii mele este: 26.07.1968 (asta daca o avea vreo importanta)"

are importanta, fireste...

iti voi scrie cateva aspecte, acelea de care poate ar trebui sa tii cont

TU esti in zodia leului, in primul decan al acestei zodii, ceea ce are importanta foarte mare, deoarece, nu ai tendinta de a fi atat de agresiv ca cei nascuti in august si care isi impun vointa calcand in picioare pe oricine, fiind vanitosi si dand din coate pentru a fi buricul pamantului peste tot. de fapt, chiar si in cazul acelora, daca au un nivel cultural si educational mai ridicat, pot ajunge sa isi manifeste generozitatea in cea mai frumoasa si desavarsita forma.

leii din primul decan, ca Vasile Alecsandri, de exemplu, sunt fiinte indreptate mai mult spre meditatie si filozofie, considerand ca este sub demnitatea lor sa ia fata altora doar prin aspect si animatie... acesti lei au tendinta sa mediteze, sa adune familia la un loc, prietenii, sa fie credinciosi pana la moarte, de aceea, nu le va fi usor. A fi pastrator al valorilor nu e usor, dar e necesar sa iti asumi responsabilitatea ca atare. Deci, asa cum spunea Claudiu, nu te lasi, cu cat va fi mai greu, cu atat esti mai aproape de binele personal si al celor dragi, de armonie.
    Pe an, se pare ca esti maimutica, facand parte din cel mai inteligent semn al zodiacului chinezesc. Am vrut sa iti scriu toate acestea, ca sa stii, ca esti foarte dotat intelectual si afectiv emotional si pentru a nu te indoi nici o clipa de cele ce le poti face si indrepta. Repet, Claudiu ti-a dat niste sfaturi practice si foarte bune, care ti s epotrivesc foarte bine. Ai incredere in ceea ce stii ca trebuie s afaci, fii ferm si bland, fa tu totul si mergi inainte si ceilalti, te vor urma atata vreme cat te vor iubi. cei ce nu t eiubesc dau singuri inapoi, nu e cazul sa le intorci tu spatele.
    Eu as prefera s apui intrebari punctuale, daca ai...

cu drag,

voi mai scrie.. si voi incerca, pe cat pot, sa raspund si la intrebarea ta, CARE ESTE MENIREA NOASTRA PE PAMANT...

FRUMOASA INTREBARE..
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

am promis sa mai scriu.. despre menirea omului..
    toti sunt de acord ca menirea omului pe aceasta lume este aceea de a se mantui. ma refer la menirea sa spirituala. caci altfel, putem creste copii, putem iubi, putem suferi ca nu suntem iubiti, putem face de toate..

si totusi intr-o zi, nimic nu ne va linisti sufletul mai mult decat sa stim ca ne indreptam spre Dumnezeu cu tot ce avem mai bun si mai frumos in noi, cu toata iubirea noastra.

caci iubitii sunt nestatornici si ne vor uita, copiii cresc si vor pleca, prietenii se vor risipi, insa Iisus vesnic va straluci in inima noastra, statornic si viu , fara ca nimic sa il izgoneasca de acolo, daca l-am primit cu sinceritate.

el nu se va poticni de frumusetea nostra sau de lipsa ei, de inteligenta nostra sau de lipsa ei, de farmecul nostru sau de lipsa lui. de ceea ce suntem sau de ceea ce nu putem fi. El ne va iubi mereu la fel, ne va fi alaturi fara sa aiba toane si fara sa ne izgoneasca pentru ca in locul nostru a aparut altcieneva mai frumos, mai destept, mai bun sau mai puternic.
    nimic nu il va face sa ne uite, sa ne parasesca, sa se tocmeasca sau sa puna conditii pentru a ne da iubirea si a ne potoli setea.
    pe cand toti cei din lume vor stramba din nas, ne vor uri sau pur si simplu ne vor parasi fara mila, si fara s aintrebe o data macar ce s eintampla in urma lor, El va ramane pur si vesnic iubitor alturi...
    Si oare numai pentru aceadsta ar trebui sa ii urmam?
    OARE?
    Ultima editare de Camelia : 08 feb 2009 la 21:33

Anton este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Posturi
    56

Citat Citat din Camelia Vezi post
    caci iubitii sunt nestatornici si ne vor uita, copiii cresc si vor pleca, prietenii se vor risipi, insa Iisus vesnic va straluci in inima noastra, statornic si viu , fara c animic sa nu il izgoneasca d e acolo daca l-am primit cu sinceritate
    Deci menirea omului ar fi sa lepede tot ce este trecator? Prin Biblie se spune: totul este vanare de vant.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Anton Vezi post
    Deci menirea omului ar fi sa lepede tot ce este trecator? Prin Biblie se spune: totul este vanare de vant.
    ca atasament...

Data inscrierii
    februarie 2009
    Posturi
    56

ca atasament...
    Usor de spus.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Usor de spus.
    Nu a spus nimeni ca nu e greu. dar nu e graba si nici nu trebuie s ane suparam daca nu reusim. aceste aspecte se realizeaza in timp, intr-o viata d eom, nu toti avem revelatii pe care sa le putem urma

dar trebuie s agandim pozitiv, adica, sa incercam. in acest proces de tetasare, care nus e realizeaza imediat, iti pui intrebari, incepi sa meditezi de ce asa si nu altfel, sa cauti solutii, si sate cunosti. pe tine si pe cei pe care ii iubesti.

si eu am trecut prin asta si inca mai trec. unele mi-au iesit, altele nu.
    nu cred ca intotdeauna trebuie s apleci d elanga parinti, copii sau marile iubiri pentru a reusi sa te detasezi. de ex la mine metodele dure nu dau rezultate, ci dimpotriva.
    pe cand bunatatea si intelegerea fac minuni. si cred ca asa suntem toti sau multi dintre noi.
    ca atare, pentru a scapad eatasamente si a-i urma lui Iisus, este o cale si are legatura cu sufletul.

Asa cum spunea Lazarev, ptima iubire este Dumnezeu, caci astfel te apropii de esenta si ai mai mult a intelegere pentru celelalte.

Data inscrierii
    februarie 2009
    Posturi
    56

Iisus spune: lasa tot si urmeaza-Ma.
    Hindusii spun acelasi lucru: totul este iluzie - Atman este adevarul
    Ceilalti au acelasi mesaj.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

da, dar sa nu uitam c ahindusii intai se casatoreau, isi cresteau copiii si abia apoi s e retrageau in asceza. si numai cei ce doreau si simteau nevoia.
    femeile rameneau sa ajute mai departe. se dedicau.

aici, problema prietenului nostru nu este sa plece de acasa ci cum s ainvete sa isi salveze familia si sa fie detasat de diferitele aspecte negative, astfel incat sa isi mentina si el exhilibrul si sa ii ajute si pe cei din familie

Data inscrierii
    februarie 2009
    Posturi
    56

da, dar sa nu uitam c ahindusii intai se casatoreau, isi cresteau copiii si abia apoi s e retrageau in asceza. si numai cei ce doreau si simteau nevoia.
    femeile rameneau sa ajute mai departe. se dedicau.

aici, problema prietenului nostru nu este sa plece de acasa ci cum s ainvete sa isi salveze familia si sa fie detasat de diferitele aspecte negative, astfel incat sa isi mentina si el exhilibrul si sa ii ajute si pe cei din familie
    Nu numai hindusii (desi sunt putine cazuri). Budistii deasemenea. etc. RAMANE IDEEA: LASA TOT! Restul sunt interpretari ale persoanelor care nu vor sa renunte, care doar cocheteaza cu ideea.

Sper ca prietenul respectiv sa gaseasca calea cea buna pentru el. Eu am luat mot a mot titlul topicului.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Spus bine, dar excelent ,desi foarte pe scurt.
    2000 de ani de vorbe si dezbateri sunt goana dupa vant!De aici si sintagma vorbelor goale!

" lasa tot si urmeaza-ma!"
    " lasa egoismul ,rautatea,religia si habotnicia si extremismul tau limitat "...culoarea pielii ...ei ,da ,in sfarsit ceva scris cu cap si nu cu pantof!
    Eu am zis ca oamenii n-au murit de tot.mai sunt si oameni vii.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din cris Vezi post
    Spus bine, dar excelent ,desi foarte pe scurt.
    2000 de ani de vorbe si dezbateri sunt goana dupa vant!De aici si sintagma vorbelor goale!

" lasa tot si urmeaza-ma!"
    " lasa egoismul ,rautatea,religia si habotnicia si extremismul tau limitat "...culoarea pielii ...ei ,da ,in sfarsit ceva scris cu cap si nu cu pantof!
    Eu am zis ca oamenii n-au murit de tot.mai sunt si oameni vii.
    ADICA CE VREI S ASPUI CRIS?
    CA TOT CE E SCRIS PE AICI, cu exceptia a ce a scris anton e scris d e oameni care nu au cap?
    si nu judeca?
    dar tie nu iti e asa putin rusine?
    oricat de desteapta te-ai crede, ar trebui in numele acelei nemaipomenite desteptaciuni cu care te tot bati in piept, sa respecti oamenii,
    ca tot ai zis de lasat egoismul si restul, paote si infatuarea ar mai trebui lasata.

chiar ma dezamagesti cu aerele tale .
    dai tot felul de verdicte de parca tu detii adevarul suprem.
    ce vrei sa spui?
    ca restul sunt egoisti si prosti si limitati?
    stii tu?
    cine te crezi oare de pui etichete pe tot forumul asta?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

U r twisting my words.
    Vreau sa spun ce am spus.
    Tu ce cauti in discutie?

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Cum sa facem ca acest forum sa fie mai bun?
    De lovelife in forum Sfaturi si sugestii
    Replici: 149
    Ultimul post: 25 nov 2010, 18:57
  2. Ajutor!!! Cum se foloseste acest forum?
    De lovelife in forum Anunturi importante privind forumul
    Replici: 10
    Ultimul post: 15 nov 2008, 18:22
  3. Evolutia spirituala o omului dupa Pavel
    De cris in forum Crestinismul
    Replici: 5
    Ultimul post: 06 sep 2006, 20:56

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile