Pagina 1 din 5 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 69

Subiect: Educatia parintelui

AlinaC este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    28

Implicit Educatia parintelui

http://www.scribd.com/doc/9428492/Ca...iiiArsenieBoca

http://www.scribd.com/doc/9429060/CopiiArsenieBoca

La adresele de mai sus gasiti 2 capitole ce prezinta o cazuistica bogata si tulburatoare referitoare la copii si parinti, in viziunea Parintelui Arsenie Boca.

Eu am oarecare probleme in a face pace intre aceasta lege a ereditatii pacatelor si legea karmei. Voi le gasiti (complet) compatibile?

Un exemplu:

"…A doua zi a tinut un cuvant de indrumare pentru credinciosii care erau de fata […] , era vorba de necazurile care le vin parintilor prin copii. Le-a zis despre cazuri cand parintii sunt responsabili pentru copiii lor, care vin in lumea aceasta cu defecte. A atras atentia asupra faptului de a fi oamenii cununati la biserica, de a avea slujba cununiei, a pus in atentie faptul ca sotii nu trebuie sa consume bauturi alcoolice , deoarece si un pahar de vin pe care il bea cineva, care dupa aceea se angajeaza la conceperea unui copil, este daunator pentru copilul care urmeaza sa se nasca. A atras atentia ca atata vreme cat cineva care a fost in razboi si se intoarce acasa si inca mai are visuri cu groaza pe care a trait-o pe front in timpul razboiului, cata vreme mai are astfel de traume sa zicem, nu are voie sa se angajeze la conceperea copiilor , deoarece copiii pot sa aiba neputinte de pe urma faptului ca parintii nu sunt destul de linistiti. Asa ca Parintele era de atunci, din 1942, preocupat de chestiuni de felul acesta, de responsabilitatea parintilor pentru copiii lor." (din marturiile Arhim. Teofil Paraian despre Parintele Arsenie Boca, in "Marturii din Tara Fagarasului despre Parintele Arsenie Boca")

eu ma intrebam cum functioneaza chestiile astea, in principiu sunt convinsa ca sunt valabile, dar ma intrebam oarecum mai "tehnic" cum si de ce se intampla mecanismele astea de "transmitere" de "hibe" de la parinti la copii. vreo idee?...

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Educatia parintelui

AlinaC ,nu exista principii chiar general valabile .
    Cum sa -ti spun eu ...exista " pacatele parintilor" care se rasfrang asupra copiilor(culmea ca exact la acest lucru ma gandeam venind de la servici,pe drum) dar acest lucru nu inseamna ca daca parintele a fost calau sigur copiii lui vor fi handicapati sau vor avea o viata distrusa.
    In lumea astrala adesea ,cel mai adesea ,spiritele oamenilor isi aleg o traiectorie a vietii cu anumite incercari ,isi aleg si parintii.Aceasta alegere este facuta ptr a evolua spiritual.
    Unele suflete sunt ingrozite sa vina in corp ,pe pamant ,acestea sunt totusi trimise aici impotriva vointei lor.
    Dar sa revin la " pacatele parintilor" -daca acestia au boli genetice ,o parte din aceste boli -" pacate " se rasfrang asupra copiilor.Desi sunt cunoscute cazuri de mama cu HIV si bebelus perfect sanatos.
    Pacatele cele mai grave ale parintilor sunt cele pe care le regasim in cuvintele lui Isus: " ce om e acela care da o piatra copilului sau cand acesta cere paine?"
    Aici sta problema principala : parintii sunt adesea asa inchistati in mentalitatea lor retrograda ,in sclavia lor mentala ,incat distrug sau truncheaza viata copilului .
    " Iubirea soacrei" nu s-a nascut si ea din nimic ,este un fapt real.
    Bunicul meu a lutat in razboi pana la cotul Donului.Copiii lui au fost perfect sanatosi si destepti.A facut ce-a putut sa le faca praf viata ,datorita conceptiilor lui despre viata .

Venirea unui copil pe lume nu inseamna incastrarea lui intr-un sistem social ,inseamna sa ajuti acel spirit sa se dezvolte singur,pe drumul lui.
    Sa cresti un copil inseamna sa-i acorzi libertatea de gandire si de manifestare in baza valorilor adevarate.
    Problema este ca multi parinti nu au valori,au clisee.
    Valori inseamna sa pregatesti copilul mental si psihic sa fie un om bun si sa faca fata evenimentelor " rele".

Copilul in starea de " foetus" este protejat de placenta precum si de o " placenta" astrala .Oamenii nu au inca intreaga responsabilitate asupra vietii foetusului deoarece sunt inapoiati spiritual.

Ce spune Arsenie Boca despre vin este adevarat ,vinul consumat si orice bautura fermentata la fel face ca produsii -copiii sa isi uite vietile anterioare.
    Ultima editare de cris : 25 dec 2008 la 09:38
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Ce spune parintele este ca orice perturbare care o are parintele in structurile si sufletul lui va determina o tulburare in sufletul copiilor, si o persoana agitata nu poate sa atraga decat foarte rar copii cu destin frumos, achiar daca sunt inteligenti si buni acei copii, vor avea multe necazuri sisuferinte, subiectul este foarte comple, dar parintele are dreptate.
    Gandestete la samanta de grau stresata in diverse forme, sau facut experiente cu seminte de grau in preajma carora au fost mereu stres, nervi, injuraturi, etc. au incoltit mai greu, si mai putine, si au dat nastere la plante cu anomalii genetice, si anomalii de structura, au rezultat plante mai strambe, mai putin rezitente la boli etc.
    Asa este si cu copii
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

[quote=lovelife;13858]Ce spune parintele este ca orice perturbare care o are parintele in structurile si sufletul lui va determina o tulburare in sufletul copiilor, si o persoana agitata nu poate sa atraga decat foarte rar copii cu destin frumos, achiar daca sunt inteligenti si buni acei copii, vor avea multe necazuri sisuferinte, subiectul este foarte comple, dar parintele are dreptate.
    Gandestete la samanta de grau stresata in diverse forme, sau facut experiente cu seminte de grau in preajma carora au fost mereu stres, nervi, injuraturi, etc. au incoltit mai greu, si mai putine, si au dat nastere la plante cu anomalii genetice, si anomalii de structura, au rezultat plante mai strambe, mai putin rezitente la boli etc.
    Asa este si cu copii

Parintele nu are sau are dreptate,el manifesta o energie ,corecta sau nu,armonioasa sau nu.

Mama mea fizica ,este incredibila ea intotdeauna tipa ,se agita ,se da din colt in colt,nu doarme sa vada " amantul " vecinei ,plange dupa 1 leu chiar daca are sute de mii in cont,sufera daca nimeni " nu-i da " nimic...este o figura tare.
    Chiar este .Nu semanam deloc ,nici macar fizic.
    In 1986 i-am spus ca tatal meu este D-zeu ,s-a suparat rau ,in 89 a rezolvat problema,m-a dat afara din casa." fa-ti ca si eu mi-am facut'/
    Toata dragostea,mama ,fara tine nu as fi fost ce sunt azi.Sunt om.
    Si nu sunt mama mea.Nu sunt in clisee sociale,ca de ele am avut parte destul.
    Mi-e dor uneori sa fi avut o mama ,din pacate la acest capitol ...vad vecinii.
    Cu unii vecini vorbesc si azi,dupa...30 de ani...dintre cei plecati dincolo as mentiona aici pe B.,fost ministru,un om bun,desi fost ministru.

Dar ce reponsabilitate avem sa ne iubim ca suntem frati !
    Ca mama si tata ne e D-zeu,albi sau negri.
    Ptr mine mama nu este un chip din copilarie ,ci prietenul pe care mi l-as fi dorit ca adult.
    Parinte nu inseamna sa feti si alaptezi un pui ,ci sa fii in stare sa-l iubesti si peste 40 de ani chiar pe individul care ti-a aparut prin viata ,nedorit.
    Ultima editare de cris : 25 dec 2008 la 12:04

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

pai asa e mai lovelife si in preajma florilor, tot din experimente, cele stresate se ofilesc, etc. asa e si cu oamenii, se nasc sanatosi si pe parcurs se schimba datorita agentilor de stres din mediul inconjurator ! zici ca o persoana agitata nu poate atrage copii cu destin frumos-pai asta n-ai cum sa o stii,iar daca copilul are destinul frumos si tu nu pricepi ca are viata lui, agitat fiind il strici, fara macar sa-ti dai seama ! ca bautura dauneaza produsului de conceptie am mai auzit, dar ca parintii au probleme (si nu genetice ) nu cred ca are vreo relevanta ! dupa razboi ar fi trebuit sa nu se mai nasca nici un copil, pe timpul lui ceausescu multi dintre copii ar fi trebuit sa fie adevarate anomalii, s.a.m.d-

eee! chestia cu parinteala e o problema grea ! parintele in general nu intelege faptul ca fiul este o persoana de sine statatoare, complet diferita, cu personalitate si dorinte proprii si nu el-parintele. e greu sa intelegi ca propriul copil nu-ti apartine, e un individ diferit, care se manifesta diferit, are o viata proprie si trebuie ocrotit cand e mic (logic cu dragostea de parinte si etc) si indrumat sa gandeasca singur, sa decida singur, sa-si manifeste propria personalitate ! cel care reuseste sa fie si parintele si prietenul copilului eu zic ca a inteles corect cum sta treaba ! si eu am avut destule infranari din cauza ca unul din parintii mei nu reusise sa faca ce vroiam sa fac la momentul respectiv si pe acest criteriu n-am avut voie nici eu, pt ca logic, nu eram capabila ! ma mai uitam la un sitcom american ce are ca personaje principale o familie si ca subiect viata de zi cu zi si mai ales copii, educatia lor, etc. chiar ma gandeam ca filmul asta a fost facut cu o echipa de psihologi pentru ca altfel nu-mi explic cum ar fi putut sa scrie cineva scenariul pentru asa ceva si cred ca a fost facut tocmai cu scopul de a scoate in evidenta acest aspect, relatia parinte-copil, diferenta dintre a ocroti, a sprijini si a indruma, capacitate decizionala etc. cati dintre voi isi lasa copilul sa decida, sau macar il intreaba, in privinta lucrurilor cu adevarat importante ! eu am cunoscut pe cineva si intr-adevar copilul e de exceptie. nu stiu daca faptul ca mama are studii de psihologie are vreo relevanta !
    e adevarat, greu se iese din clisee !
    Ultima editare de padme : 25 dec 2008 la 14:31

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Suferinta din razboi, ia determinat pe oameni sa se intoarca la spiritualitate, suferinta din foamete la fel, teama din perioada comunista la fel, aceste evenimente au determinat declick-uri oamenilor, toate suferintele pe care le avem ne sunt necesare, este solutia derezervapentru ca nu am vrut sa ascultam si sa facem prin iubire
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Pe vremea lui Ceau populatia era impartita in doua; fricosii si cei care simteau lehamite...fricosii au fost mai tari ,dupa.Cei cu lehamite sunt intre doua lumi nici aici -nici afara.

Am vazut si eu filme cu familii cu probleme si psihologi.Tari ,psihologii,super ,din copii razgaiati(cu probleme) au facut copii normali.

Pana una -alta nu e nevoie de studii ,e nevoie doar sa fii sincer interesat...dincolo de... " ce,ti-am dat sa mananci si ti-am luat haine ,ce mai vrei?"

Sa stiti ca sunt putini oameni care isi iubesc copiii neconditionat.
    Societatea este formata din copii crescuti conditionat ,din clisee.Umbre.Fantome neclare .
    Oameni reali sunt putini ,foarte putini .Sunt rari dar merita cautati.Restul Sunt copii xerox dupa un cliseu,sunt cei care renunta la orice .
    Pacat,ce explozie spirituala ar fi daca fiecare om si-ar folosi darurile .
    In loc de beculete de Craciun oamenii ar trebui sa lumineze asa ,ei sunt lumina lumii ,totusi beculetele sunt mai luminoase.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Suferinta din razboi, ia determinat pe oameni sa se intoarca la spiritualitate, suferinta din foamete la fel, teama din perioada comunista la fel, aceste evenimente au determinat declick-uri oamenilor, toate suferintele pe care le avem ne sunt necesare, este solutia derezervapentru ca nu am vrut sa ascultam si sa facem prin iubire
    Da,este corect ,suferintele sunt pe calea progresului.
    dar nu suferintele celor implicati direct in razboi sau foamete,acestea au dus doar la crime si furaciune/
    Urmasii...insa ,n-au fost asa.
    Albii au dus negri in sclavie,apoi i-au eliberat .
    Urmasii lor au ales un presedinte negru si musulman in america. Ei nu,urmasii,da.Justice has been made.Mai departe ,vedem.

AlinaC este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    28

fragment din "Alte marturii despre Parintele Arsenie Boca" (vol 3) :

"
    In grupul nostru de credinciosi era o doamna din Brasov care tot plangea. Parintele a intrebat-o: "De ce plangi, ma?"."Am un baiat de 18 ani si nu ma asculta deloc, ba imi vorbeste si urat." "L-ai botezat?" "Da, Parinte!" "I-ai pus nume?" "Da, Parinte!" "Si i-ai zis pe nume?". Ea a tacut. Parintele s-a adresat credinciosilor si a zis: "Uite, asa patesc cei care nu le zic copiilor pe nume, ci le zic toate negativele: impielitatule, raule, dracusorule, magarule si altele, in loc sa le ziceti bunule, ingerasule, iubitule, scumpule, ori sa le ziceti numele ce i-l dati la Botez. Asa ii aveti cum ii strigati."Apoi i-a zis femeii sa nu plece cu grupul de la Brasov, sa mai stea 2-3 zile la manastire.
    "

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

off, pacat ca nu mai traieste parintele asta ca m-as fi dus sa-i spun cum ma striga pe mine tata, fix pe nume, de ajunsesem sa-l urasc mai rau decat nu stiu ce(numele) ! si nu era deranjant numai pentru mine, avea si amenintari de la vecini ca daca ma mai striga in halul ala nu-i mai calca curtea ! depinde si cum rostesti un cuvant, cu dulceata, cu manie, cu indiferenta, in functie de asta ai raspuns - asta a vrut sa spuna parintele! ori in orice carte despre problemele oamenilor in general, probleme de adaptare, de comportament ale copiilor, etc. scrise in general de psihologi, am gasit aceeasi chestie, dintre care un exemplu imi vine acum in minte, asta ca sa exprim mai bine ce vreau sa spun: o mama ii tot spunea fiului in varsta doar de cativa ani ca nu e bun de nimic si cel mai probabil va putrezi in puscarie, (in america e faza, dar asta nu are relevanta) si i-a tot repetat, pana cand la 17 ani copilul savarsteste intr-adevar o infractiune si intra in inchisoare. practic mama l-a predestinat pentru asta. i-a repetat atat de mult incat respectivul a ajuns sa creada ca numai de asta e capabil. aceasta gresala o fac majoritatea parintilor. eu am avut discutii cu cineva care ii zicea copilului "ba da prost esti, cum poti ba sa fii asa de prost " si m-am enervat. atunci nu citisem nimic despre ce am scris mai sus. m-am certat cu el (parintele), i-am atras atentia ca este foarte rau sa-i supuna asa pt ca incet incet copilul va pricepe ca.. e doar prost si atat, ori asta va fi suficient sa-l limiteze in tot ceea ce va dori sa faca. mi-a raspus "pai si ce, pe mine de cate ori nu m-au facut ai mei prost ". ce sa mai zic, am tacut.

dupa care, in partea a doua, sa luam cazul doamnei care plangea. eu nu cred ca din cauza ca nu si-a strigat copilul pe nume, sau ca il maltrata in vreun fel, mititelu' se purta asa. tipurile astea de comportament mai au in comun si grupul din care faci parte, familia cat este de permisiva sau nu, si ceva gene. eu am pe cineva in familie, sunt in lant, toti sunt rude, veri, nepoti, seamana intre ei si sunt absolut la fel, ei sunt "oaia neagra" si cu toti au incercat parintii toate variantele. nu s-au schimbat deloc pe parcursul vietii. cu genetica nu te pui. nu mai zic ca la unul dintre ei, bunica-mea a zis o vorba mare "are capu' lu' X" adica seamana cu persoana respectiva, tot ruda, dar pe alta ramura, asemanari si fizice si de comportament. asa ca....

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Daca observi , cele scrise sunt " marturii DESPRE" nu marturii directe.
    E vorba de asemenea si de o femeie -pe care nu o cunoastem - si un copil -pe care nu il cunoastem.
    Eu mi-as dori sa fi vazut umerii femeii si ai copilului,umerii lor.

Oricat cineva spune diamantului " balega" ,diamantul nu se face balega,dar trimite inapoi cele ce i se spun.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

da asa este ! dar cand un parinte plange/se framanta din cauza comportamentului copilului e destul de grav.

"Eu mi-as dori sa fi vazut umerii femeii si ai copilului,umerii lor. "
    adica ??

pai diamantul nu se face balega dar se crede balega !

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

"Eu mi-as dori sa fi vazut umerii femeii si ai copilului,umerii lor. "
    adica ??
    [/quote]

Adica as vrea sa vad umerii lor ,ai oamenilor despre care e vorba aici.
    Umerii lor sunt cei care mie mi-ar " vorbi" ,nu stiu cum sa explic.
    In alta ordine de idei ,nu exista copii " idioti" care dovedesc genialitatea?

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

aaa ! am inteles !

steven spielberg !

Data inscrierii