Pagina 4 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 69

Subiect: Educatia parintelui

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Educatia parintelui

Daa,si sunt copii pe care nimeni nu prea i-a invatat nimic si au ajuns departe prin propriile puteri ....avea bunica o vorba : conteaza ce s-a pus acolo in om cand a fost plamadit ,nu prea intelegeam eu ce zice ,dar ma tem ca avea dreptate,ca ea a avut 2 clase saraca ,ce sa-i invete pe copiii ei?
    Dar a avut copii buni ,fiecare si-a vazut de viata sa si si-a construit viata ,cat au putut ...puteau si mai mult daca nu era bunicul.
    Mai conteaza si copilul cum e ....sunt copii si copii.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

DA, sunt copii pe care nu-i intelegi si sunt deasemenea parinti pe care nu-i intelegi.
    Chiar in dimineata asta vorbeam de soacra mea cu sotul ,ma chinui sa nu o critic,sa o inteleg, dar uneori mi-e imposibil...
    Acum soacra e in Italia la munca cica,munceste sa isi ajute copiii?D-zeu stie pt. ce munceste, intrucat baga vrajba intre copii..in sensul ca sta la unul si desigur ii da aluia..si nu ca nu ar avea acesta servici ,ci pt. ca acestuia ii place sa fie domn bag seama..vrea un apartament cum nu are altul si deasemenea o masina sa pice orasul cand o vede..ei acum daca le are,mai are si nevoie de bani pt. a plati rata,deci soacra femeie buna fiind munceste..
    Mie nu vrea sa imi stea cu copiii 2 luni sa muncesc pe dincolo,ca dehh nu are rabdare,copiii sunt obraznici,trebuie sa platesc o straina..
    Asta vara cand a murit tata nu a stat pe noapte cu ei cat eram eu la priveghi..era vorba doar de doua zile amarate,ca nu vroia nepotul sa doarma la mine,adica copilul lui fiusu cu care sta..cand am venit pe la 11 noaptea sa ma imbrac mai gros a zis ca pleaca..ca pe copii sa-i culc daca tot vreau sa stau la priveghi si sa-i las singuri in casa..a ramas sotul cu ei si eu singura la priveghi..a doua zi am apelat la o vecina..
    DAr ma chinui in continuarre sa o inteleg sa stiti

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Ce sa zic...soacra-mea nici nu si-a vazut nepotul vreodata ...incearca sa nu pui la suflet.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Nu pun,sau pun dar imi trece repede,mi-e ciuda ca barfesc,ma rog,comentez..

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Nu stiu unde am citit ca barfa strica dintii,pe bune.
    Te poti abtine ,nu?

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Camelia stie ! ea a scris chestia cu dintii si barfa !
    oricum, mai bine 3 randuri pe forum, decat sedinte la psiho, sau mai stiu eu, fel de fel de boli "pe sistem nervos" !

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

pai de la barfa am ajuns la comentat si acum ma abtin si de la comentat si dintii imi sunt buni,asta-i de bine,nu?

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din cris Vezi post
    Eu ca parinte imi doresc in primul rand sa nu ajung o povara ptr copil ,candva!
    Ptr copil imi doresc sa pot sa-l ajut daca imi cere acest lucru ,cand va fi adult,evident .Dar il voi iubi indiferent ce va face

Sa nu fiu o povara este, intra-adevar, lucrul pe care mi-l doresc cel mai mult. Si spun asta din postura omului care l-am ingrijit cinci ani pe socrul meu paralizat complet si acusi fac doi ani de cind il ingrijesc pe tatal meu care e paralizat complet!
    Nu vreau sa detaliez prin cite stari treci, cum ajungi la limita puterilor in fiecare seara, cum trebuie sa fii drepti si sa te apuci de spalat rufe atunci cind ai vrea sa mai stai putin in pat....
    Initial am spus ca trebuie sa gasesc ajutoare, dupa aceea am redus cerintele... acum ma bucur ca am pe cineva care il hraneste pe tata la prinz (cit noi suntem la servici) si mai trece dupa-amiaza sa vada daca e bine. Atit. Nu pune mina sa mute un pahar cu apa.
    Bietul tata plinge cind vede in ce stare este, eu am zile cind sunt darimata si tocmai de aceea imi doresc sa ma pot ingriji atit timp cit sunt pe picioare. Dupa aceea, sa nu fiu o povara pentru nimeni.
    Nu stiu, insa, citi constientizeaza asta. De fiecare data cind nu ii grija de tine, de corpul tau, cu fiecare abuz ne apropiem sansa de a deveni poveri pentru copii nostri.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Vaii de mine..saraca de tine..imi pare rau ca treci printr-o situatie atat de grea..

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din gabryna Vezi post
    Vaii de mine..saraca de tine..imi pare rau ca treci printr-o situatie atat de grea..

Asta este. Fiecare are o cruce de dus si se pare ca asta este a mea si a sotului meu. Din pacate nu avem frati sau surori care sa ne ajute, asa ca ne descurcam singuri-singurei....
    Ma rog sa avem putere si tarie sa rezistam.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Vei avea cu siguranta si tarie si putere daca va rugati pt. asta.
    Te pup cu drag!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Imi pare tare rau Savanah ptr ce spui.Trebuie sa fie tare greu ,sunt alaturi de tine si iti doresc multa putere si rabdare .
    Cand ma gandesc ca te-am mai suparat si eu cu ii-urile mele .

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din cris Vezi post
    Imi pare tare rau Savanah ptr ce spui.Trebuie sa fie tare greu ,sunt alaturi de tine si iti doresc multa putere si rabdare .
    Cand ma gandesc ca te-am mai suparat si eu cu ii-urile mele .

Fii pe pace, draga mea! Noaptea, cind stau treaza si astept sa se faca ora de schimbat pampersul sau de administrat medicamentele (stii, cam ca la copiii mici), citesc carti. Unele dintre ele sunt din ciclul "Gramatica paractica a limbii romane" sau "Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie"...
    De aici mi se trage

P.S. Pe de alta parte, am avut un profesor de limba si literatura romana (Dumnezeu sa il odihneasca) un mare dascal, cu o vocatie desavirsita.
    Dl. Profesor Buta era mereu dispus sa vina la finalul zilei de scoala (dupa ultima ora) sa mai stea de vorba cu noi ca sa fie convins ca fiecare copil a plecat cu lectia invatata acasa. Ne-a insuflat dragostea fata de limba romana, fata de lectura si gramatica, iar cea mai mare lauda pe care o primeam (si o asteptam) cu totii era "imi pare bine sa am prieteni destepti". Ne asculta, ne punea nota si la urma asteptam sa auzim cuvintele astea... Degeaba luam un 9 sau un 10 daca nu auzeam ca suntem prietenii lui... Mare dascal, dupa cum spuneam.

Fat_Frumos Avatar
    Fat_Frumos este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    298

Citat Citat din savanah Vezi post
    Fii pe pace, draga mea! Noaptea, cind stau treaza...
    In nevointe si necazuri se desavarseste crestinul si abia atunci incepe sa simta prezenta Mangaietorului.
    Ceea ce pentru ceilalti este de nesuferit si nu pot rabda, pentru noi este mangaiere si iubire!
    Pe noi Dumnezeu ne rasfata in chip tainic, in adancul simtirii celei mai curate!
    "Cu lacrimi si suferinta am semanat, dar cu bucurie si cu fericire vom culege roadele campului nostru!" (camp id est camp de constiinta, suflet)
    Romanul la care scriu (neterminat):

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Lupul de Nea: "iubeste si fii iubit/a"

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din Fat_Frumos Vezi post
    In nevointe si necazuri se desavarseste crestinul si abia atunci incepe sa simta prezenta Mangaietorului.
    Ceea ce pentru ceilalti este de nesuferit si nu pot rabda, pentru noi este mangaiere si iubire!
    Pe noi Dumnezeu ne rasfata in chip tainic, in adancul simtirii celei mai curate!
    "Cu lacrimi si suferinta am semanat, dar cu bucurie si cu fericire vom culege roadele campului nostru!" (camp id est camp de constiinta, suflet)
    Nu vrea sa folosesc vorbe mari, dar, da, ai dreptate!
    In orice zi sau ceas in care mi se pare ca mai un pic si cad, sau nu mai am rabdare si putere sa fac toate cite trebuiesc facute intr-o zi si sa mai am si grija de tata, incep sa citesc. Cartile de rugaciuni, cartile de pilde pe care le folosea bunicul meu la predici, carti mai usurele sau la care trebuie sa meditez mult. Si imediat trec toate problemele lumesti pe planul al doilea....
    Cimpul nostru il avem zi de zi la dispozitie. Faci un lucru bun = ai mai pus o saminta buna, ajuti un pic inima ta sa bata si pentru altceva decit pentru grijile zilnice = ai sansa de o recolta fericita......

Pagina 4 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •