Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 69

Subiect: Educatia parintelui

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Implicit Re: Educatia parintelui

eh, acuma ai fost plecata, o sa incerc sa-mi revin ))))))))))))

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din padme Vezi post
    aaa ! am inteles !

steven spielberg !
    Te rog sa spui mai multe daca stii despre Spielberg.Am vizitat laboratorul unde a creat chestia cu dinozaurii,dar aici m-am oprit.(am uitat de el)
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

eh, acuma ai fost plecata, o sa incerc sa-mi revin ))))))))))))
    don't be cruel to me

Ps ; in general dupa asemenea " fapte" am o perioada de izolare personala in public.Nu stiu cum sa explic,dar tu sigur vei intelege.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

eee, citeam pe undeva- daca mai imi amintesc in ce carte iti trimit titlul- ca acest steven era cam timid si considerat cam slab de minte de catre profesorii sai, retras, si nu mai stiu cum. ceea ce au interpretat ei gresit a fost faptul ca el era de fapt un copil visator, se si vede ca imaginatia nu-i lipseste.

da, izolare personala in public, cam asta fac si eu cateodata, la denumirea asta nu m-am gandit niciodata !

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Pai nu te-ai gandit ca am inventat-o eu acum -dar fenomenul este real...exista.

Steven era timid? Fac pariu ca nu scotea capul din pamant.
    Era " slab de minte" ? Eu cred ca-l considerau handicapat psihic.

Seamana fizic si ca manifestari foarte mult cu imperiul ...Porti ,(gates) ...cu hary (poterasul)
    Si Caissi era considerat un copil cu probleme si totusi el a fost un mare profet.
    Ei au fost geniali si n-au renuntat la sine.In schimb o gramada dintre noi ,ceilalti ,renuntam si ne mai si plangem-eu sunt prima pe lista.(totusi cred ca " noi" ceilalti ,aveam mai multe de partea noastra la faza asta,dar am renuntat )
    (numele le scriu asa ca sa nu apara la un search pe net,asa m-am gandit eu)

AlinaC este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    28

ieri scrisesm un raspuns mai lung legat de cateva discutii de aici, dar din pacate am avut ceva probleme tehnice - am fost logat-a afara si nu am mai reusit sa intru.

intre timp mi-am pierdut inspiratia de ieri, dar sper sa revina.

mai jos un articolas care mi s-a parut fainut, l-am scris pe computer pt cineva care se plangea de oarecare probleme cu copilul, si m-am gandit sa vi-l dau si voua:

Obraznicia

Aceste randuri doresc sa-i ajute pe copiii mai mult sau mai putin obraznici sa gaseasca intelegere la oamenii din jururl lor. Obraznicia nu are nimic de-a face cu agresivitatea. Cand copiilor incepe sa le treaca ceva prin cap - de exemplu, sa scoata portita de la gradina vecinului si sa o puna la cateva sute de metri mai incolo sau sa incerce soneriile strainilor si sa vada de la o distanta sigura reactia acestora, ori sa puna sare in cutia de zahar sau invers sau chiar sa-si imagineze pacaleli in toata legea de 1 aprilie - , atunci acesta este un semn al inteligentei si al disponibilitatii la actiune, asadar o dovada a unei anumite forte a Eului lor. Este expresia unei trepte premergatoare unei capacitati care, mai tarziu, la varsta adulta, este foarte apreciata: umorul. Desigur ca obrazniciile amintite aici nu trebuie confundate cu actiunile sadice, distructive, manifestate in mod rautacios, ce sunt intotdeauna expresia unor situatii pedagogice dezolante.
    Ferice de copilul care gaseste in mediul sau adulti ce s-au tinut ei insisi odinioara de pozne. Acestia intampina indeobste cu intelegere o strengarie, lucru ce ramane perceptibil si in situatia in care adultul trebuie sa intervina atunci cand copilul intrece de-a binele masura. Poznele sunt expresia faptului ca exista la copil un surplus de forte, ca inteligenta lui lucreaza si ca exista o nevoie de activitate ce nu si-a gasit inca, pentru a se desfasura, un obiect potrivit. In viata ulterioara, acestea se preschimba in disponibilitate de a interveni, ingaduinta si intelegere ce vine in ajutorul mahnirii cauzate de insuccesele cotidiene, mari sau mici, comice sau serioase.

-- extras din "Cresterea si ingrijirea copilului" de Wolfgang Goebel si Michaela Glockler; (cartea este fundamentata pe principiile pedagogiei Waldorf)

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Alina , daca scrii un msg si dai "trimite replica" si iti cere logarea in ferestra urmatoare dai " back" de la sageata verde de sus.
    Cobori fereastra din dreapta sus " _ " in subsol(adica msg-ul tau) si te loghezi din nou pe net pe forum.
    Revii la fereastra coborata in subsol cu msg initial si dai " trimite replica".
    Daca iti da error,poti salva mesajul; in doc word pe calculatorul tau si reiei re-logarea pe forum dupa ce intri pe net.

Ps: principiile Waldorf sunt initiate de R .Steiner.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    28

Sa cream contextul optim pentru copii...

"Orice educatie este autoeducatie, iar noi, ca dascali si educatori, cream de fapt doar contextul in care copilul se autoeduca. Trebuie sa realizam contextul optim, pentru ca, prin noi, copilul sa se educe singur, asa cum trebuie sa se educe el prin propriul sau destin launtric" - Rudolf Steiner

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    28

Citat Citat din cris Vezi post
    AlinaC ,nu exista principii chiar general valabile .
    Cum sa -ti spun eu ...exista " pacatele parintilor" care se rasfrang asupra copiilor(culmea ca exact la acest lucru ma gandeam venind de la servici,pe drum) dar acest lucru nu inseamna ca daca parintele a fost calau sigur copiii lui vor fi handicapati sau vor avea o viata distrusa.
    In lumea astrala adesea ,cel mai adesea ,spiritele oamenilor isi aleg o traiectorie a vietii cu anumite incercari ,isi aleg si parintii.Aceasta alegere este facuta ptr a evolua spiritual.
    Unele suflete sunt ingrozite sa vina in corp ,pe pamant ,acestea sunt totusi trimise aici impotriva vointei lor.
    Dar sa revin la " pacatele parintilor" -daca acestia au boli genetice ,o parte din aceste boli -" pacate " se rasfrang asupra copiilor.Desi sunt cunoscute cazuri de mama cu HIV si bebelus perfect sanatos.
    Pacatele cele mai grave ale parintilor sunt cele pe care le regasim in cuvintele lui Isus: " ce om e acela care da o piatra copilului sau cand acesta cere paine?"
    Aici sta problema principala : parintii sunt adesea asa inchistati in mentalitatea lor retrograda ,in sclavia lor mentala ,incat distrug sau truncheaza viata copilului .
    " Iubirea soacrei" nu s-a nascut si ea din nimic ,este un fapt real.
    Bunicul meu a lutat in razboi pana la cotul Donului.Copiii lui au fost perfect sanatosi si destepti.A facut ce-a putut sa le faca praf viata ,datorita conceptiilor lui despre viata .

Venirea unui copil pe lume nu inseamna incastrarea lui intr-un sistem social ,inseamna sa ajuti acel spirit sa se dezvolte singur,pe drumul lui.
    Sa cresti un copil inseamna sa-i acorzi libertatea de gandire si de manifestare in baza valorilor adevarate.
    Problema este ca multi parinti nu au valori,au clisee.
    Valori inseamna sa pregatesti copilul mental si psihic sa fie un om bun si sa faca fata evenimentelor " rele".

Copilul in starea de " foetus" este protejat de placenta precum si de o " placenta" astrala .Oamenii nu au inca intreaga responsabilitate asupra vietii foetusului deoarece sunt inapoiati spiritual.

Ce spune Arsenie Boca despre vin este adevarat ,vinul consumat si orice bautura fermentata la fel face ca produsii -copiii sa isi uite vietile anterioare.
    Poti sa imi spui mai multe despre acea placenta astrala? (ce intelegi prin ea)
    Nu stiu daca te referi la principiile despre care vorbeste Steiner, care spune ca exista mai multe nasteri - fizica, eterica, astrala, a Eului tot la cate 7 ani - si, de exemplu, pana la 7 ani, copilul este invaluit inca in etericul mamei, etc...
    Poate te referi insa la altceva, si tare ma intereseaza la ce.

Inca o "curiozitate": la ce te-ai referit prin "iubirea soacrei?"

Altfel, ma gandesc ca la venirea unui copil in lumea fizica se impletesc 2 feluri de mosteniri:
    -una spirituala, facultatile dobandite personal de acea fiinta in cursul evolutiei sale (diversele reincarnari)
    -una ereditara - venita prin parinti, bunici, strabunici etc

Acuma problema care s-ar pune ar fi oare cum se impletesc acestea 2 si din ce cauze (poate karmice, sau poate lucruri pe care si le-a propus in noua viata copilul?)

Alina

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    28

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Ce spune parintele este ca orice perturbare care o are parintele in structurile si sufletul lui va determina o tulburare in sufletul copiilor, si o persoana agitata nu poate sa atraga decat foarte rar copii cu destin frumos, achiar daca sunt inteligenti si buni acei copii, vor avea multe necazuri sisuferinte, subiectul este foarte comple, dar parintele are dreptate.
    Gandestete la samanta de grau stresata in diverse forme, sau facut experiente cu seminte de grau in preajma carora au fost mereu stres, nervi, injuraturi, etc. au incoltit mai greu, si mai putine, si au dat nastere la plante cu anomalii genetice, si anomalii de structura, au rezultat plante mai strambe, mai putin rezitente la boli etc.
    Asa este si cu copii

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    28

[...]
    dupa care, in partea a doua, sa luam cazul doamnei care plangea. eu nu cred ca din cauza ca nu si-a strigat copilul pe nume, sau ca il maltrata in vreun fel, mititelu' se purta asa. tipurile astea de comportament mai au in comun si grupul din care faci parte, familia cat este de permisiva sau nu, si ceva gene. eu am pe cineva in familie, sunt in lant, toti sunt rude, veri, nepoti, seamana intre ei si sunt absolut la fel, ei sunt "oaia neagra" si cu toti au incercat parintii toate variantele. nu s-au schimbat deloc pe parcursul vietii. cu genetica nu te pui. nu mai zic ca la unul dintre ei, bunica-mea a zis o vorba mare "are capu' lu' X" adica seamana cu persoana respectiva, tot ruda, dar pe alta ramura, asemanari si fizice si de comportament. asa ca....
    Am citit in ultima vreme mai multe scrieri de si despre Parintele Arsenie.
    Este mai mult decat evident ca avea clarvedere - lucru pe care de altfel mi-a fost povestit si de la un domn batran care l-a cunoscut personal.
    Ma gandesc ca ceea ce a spus fiecarei persoane a fost in primul rand foarte personal, pentru ca inainte de a deschide persoana repectiva gura, Parintele Arsenie stia tot ce a facut, ce a gandit si de ce a venit la el.
    Totusi, pe langa acest caracter personal, mie mi s-a parut ca multe dintre sfaturile date sau cuvintele rostite au si o latura de adevar general valabil.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

da si eu am auzit ca era o persoana deosebita !
    "multe dintre sfaturile date sau cuvintele rostite au si o latura de adevar general valabil"- da, dar de multe ori nu vezi daca nu ti se aduce in atentie !

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

AlinaC,ai copii?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Da,Alina ,la ce spune Steiner ma refer,dar mai exista cineva care a scris despre aceste lucruri si nu-mi amintesc cine.

" -una spirituala, facultatile dobandite personal de acea fiinta in cursul evolutiei sale (diversele reincarnari)
    -una ereditara - venita prin parinti, bunici, strabunici etc"

Cred ca fiinta spirituala alege si parintii ,deci si mostenirea genetica a acestora ,alege o cale care ajuta acel spirit sa evolueze.
    Totusi,sunt suflete care nu doresc sa revina inapoi pe pamant din astral ,ptr ca in astral aceste suflete au rezultatul faptelor lor si devin ingrozite.
    Aceste suflete refuza reincarnarea si sunt trimise in corp pe pamant impotriva dorintei lor.
    Of,mi-am amintit unde am citit despre aceste lucruri ,la Alain Kardec.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Lazarev mai scrie despre asta.

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Reguli postare