Rezultate de la 1 la 11 din 11

Subiect: Carti pt dezvoltarea sufleteasca si spirituala a copiilor nostri

AlinaC este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    28

Implicit Carti pt dezvoltarea sufleteasca si spirituala a copiilor nostri

Salutare,

m-ar interesa ce carti ati gasit interesante / utile in care sa se vorbeasca si despre educatia spiritual-sufleteasca a copilului, nu doar despre cea trupeasca.

Si altfel, ce carti pentru copii considerati ca sunt folositoare pentru "dezvoltarea" (evolutia, buna-crestere a) sufletului lor? (daca aveti ceva exemple concrete, titluri si autori, etc)

Alina

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: Carti pt dezvoltarea sufleteasca si spirituala a copiilor nostri

Eu recomand Omraam Aivanhov, gasesti prin scrierile lui multe, si pentru un copil spiritual si parintii trebuie sa devina mai spirituali
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Eu recomand Omraam Aivanhov, gasesti prin scrierile lui multe, si pentru un copil spiritual si parintii trebuie sa devina mai spirituali
    Eu n-am citit nimic de Aivainhov,dar rezonanta energetica este ok.Cred ca merita citit.Astept impresii.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Cris Aivanhov este unul din marii intelepti ai acestei plante, si are un stil de a vorbi pe intelesul tuturor, e un om pe car eil am ca model
    aici ai o material dua o conferinta a lui Aivanhov despre craciun de acum 50 de ani
    http://www.scribd.com/doc/3412751/om...-nedeterminism
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Am sa cercetez.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    28

Salut

de Aivanhov, referitor la subiectul patinti - copii eu am citit mai de mult Galvanoplastia spirituala (pt cine e interesat am gasit-o in format electronic aici: http://www.scribd.com/doc/3412861/om...tia-spirituala ). Cartea mai e cunoscuta sub titlul "o educatie care incepe inainte de nastere" sau ceva de genul asta (este acelasi continut sub acest titlu). Am gasit-o plina de sfaturi interesante,. am gasit insa si idei cu care nu stiu daca sunt complet de acord, sau cel putin nu stiu daca le-am inteles bine. (referitor la asta, poate pe viitor o sa deschid cateva mici discutii sa va cer parerea)
    Altfel am mai citit relativ multe carti de acelasi autor, dar erau axate pe alte subiecte. A mai scris alte carti pe subiectul parinti-copii sau educatie copil?

Alina

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Omraam Aivanhov este singura persoana, la a carui idee nu am avut ce sa contrazi, poate la aunele in prima faza, dar apoi cand incepeam sa le inteleg, mi-am dat seama ca avea dreptate, numai eram prea orgolios si tineam la "adevarul meu" e unul din putinii initiati care vorbeste in acelasi timp si complex si simplu, si pentru profesor universitar si pentur cel care care roaba cu mortar, sau praseste gradina, este un initat pe care eu il iubesc f mult, este un om intradevar echilibrat si a avut la randul lui ca maestru spiritual, un mare intelept
    Un site
    si un

Mara Cernek este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2007
    Posturi
    2

Ultima citita de mine este Galvanoplastia Spirituala - Aivanhov. E foarte frumoasa. Daca n-ai citit si te intereseaza, cauta pe digibook. Nume Utilizator: digibook, Parola: cartionline. Numai bine!

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    28

Copilul mic este religios
    --Articol extras din "Cresterea si ingrijirea copilului" de Wolfgang Goebel si Michaela Glockler--

Copiii aduc pe lume o incredere neconditionata, a carei intensitate nu poate fi comparata decat cu cea mai profunda daruire religioasa. Acest lucru se poate observa, de exemplu, in timpul examenului general al unui sugar de trei luni. Copilul se afla dezbracat pe masa de infasat, iar mama sta alaturi si asteapta ca medicul sa verifice pe rand daca „totul este in ordine". Medicul vrea sa inceapa examinarea, cand observa cum copilul il priveste cu ochii larg deschisi. Simte cum aceasta privire il patrunde pana in strafunduri - incotro priveste copilul ? Pe cine vrea sa intalneasca ? Cum este posibil sa poata privi atat de mult, de neclintit, de deschis in ochii unui strain? Unde mai intalnim o astfel de privire ? Aceasta se intampla in momentele in care ne deschidem cu totul in fata unui alt om. Sugarul este, in schimb, deschis in acest fel in fata oricarui om. Ceea ce apare mai intai in privire devine vizibil in anii urmatori de viata si in restul comportamentului: o abordare suverana a lumii, o asimilare si o imitare pline de daruire a tot ceea ce se intampla in jurul sau. Prin aceasta se exprima o incredere primordiala cutremuratoare si speranta fara margini ca adultul va face pentru el tot ceea ce este necesar. Cu totii am trait in primii ani ai copilariei o astfel de perioada de daruire fara limite si am avut o astfel de incredere originara. Ulterior, o asemenea relatie cu lumea reapare ca o trasatura de caracter dobandita, aceea de a ne putea lega pe deplin de un lucru, de a ne „darui" unei cauze sau drept orientare religioasa constienta spre Dumnezeu si lumea ingerilor. Cand discutam cu parintii despre copiii mici care se comporta ca si cum lumea ar fi cu totul si cu totul deosebita, demna de incredere si de a fi imitata, intr-un cuvant, „divina", de multe ori se obiecteaza: „Nu ar trebui insa explicat copilului cat mai curand posibil ca acest lucru nu este adevarat? Ca lumea nu e perfecta, ca trebuie sa te protejezi, sa lupti si sa te aperi ? ". Intrebarea capata de la sine un raspuns atunci cand ne indreptam privirea spre ochii voiosi, plini de asteptari ai copiilor. Ei insisi sunt raspunsul: a le „deschide ochii" pentru nevoile si necazurile lumii poate avea sens abia atunci cand au dobandit fortele necesare pentru a depasi astfel de probleme. O „deschidere prematura a ochilor" conduce la nesiguranta si slabiciune, indoieli privind sensul propriei existente, ce vor fi greu de depasit mai tarziu. Intrebarea parintilor ar trebui de fapt sa sune astfel: ce putem face pentru ca aceasta incredere primordiala in lume sa nu fie inselata ? Astfel incat copilul sa simta ca in jurul sau sunt adulti care se straduiesc ca lumea sa fie totusi„buna" ? Ce putem face pentru ca, pe parcursul evolutiei sale, copilul sa fie in asa fel fortificat, incat ulterior sa poata face fata lucrurilor nu tocmai bune din viata ?
    Numai in copilarie exista mama si tata care fac totul pentru copil, se ingrijesc de tot ce-i trebuie, il iubesc pentru simplul fapt ca exista. Mai tarziu in viata, o astfel de legatura cu alti oameni nu exista decat rareori. Nostalgia unei astfel de relatii sta insa ascunsa in fiecare dintre noi. Pe parcursul vietii, ea se poate dovedi un etalon pentru formarea capacitatii de a iubi, marcata de virtutea daruirii. Cu cat ii vor fi mijlocite copilului mai multe impresii care sa nu-i insele increderea originara, cu atat mai mult aceasta calitate a vietii se va putea consolida sub forma experientelor si va fi, mai tarziu, tel interior si consolidare sufleteasca.
    Impotriva acestor consideratii se obiecteaza de multe ori ca, intr-adevar, cele relatate suna convingator, insa in epoca actuala este greu sa avem incredere in viata. Violenta si teama, incertitudinile sociale si pericolul razboaielor, distrugerea mediului, poluarea radioactiva a unor zone intinse ale pamantului si nereusitele personale reprezinta pericole existentiale. La fel de netagaduit ca si aceste pericole este insa si experienta ca prin fiecare privire de copil in viata noastra patrunde ceva ce sugereaza si alte realitati ale vietii si ne pune in fata intrebarii: de unde ne tragem din punct de vedere spiritual ?
    Privita astfel, religiozitatea este un lucru pe care noi il putem invata de la copiii mici. Trairile pe care le avem in relatia cu ei ating o dispozitie religioasa, care este general umana. De ce ne este oare ingreunat atat de mult accesul constient la aceasta lume? Chiar si astazi, cand nostalgia omenirii dupa o legatura reala cu lumea spirituala este rearticulata mult mai clar si s-a conturat o intreaga literatura pe teme ezoterice ?

Cartea a aparut la Polirom, se putea comanda de pe site-ul editurii dar se pare ca momentan e epuizata.
    http://www.polirom. ro/catalog/ carte/cresterea- si-ingrijirea- copilului- practici- terapeutice- alternative- ghid-medical- si-pedagogi- 1690/

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    28

O carte cu povestiri pt copii din traditia ortodoxa, carte a Ilenei Vasilescu pe care am gasit-o de curand intr-o librarie cu carti de la Humanitas (in Timisoara). Mi se pare frumoasa, de aceea m-am gandit sa va spun si voua despre ea.
    http://www.sophia. ro/Povestiri- pentru-copii- dupaA-traditiaA- ortodoxa- de-Ileana- Vasilescu- colectie_ carte-ro- 41.htm
    Ileana Vasilescu este fost cadru didactic cu experienta atat in traditional cat si in alternativa Waldorf si tine la Bucuresti conferinte pentru publicul larg, pe teme privind educatia copilului ca fiinta formata din gandire, simtire si vointa - adica trup, suflet, spirit

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    28

La adresa de mai jos am gasit o conferinta (sau mai exact un rezumat a 3 conferinte) de R. Steiner (fondatorul pedagogiei Waldorf) pe tema temperamentelor umane. Traducerea nu este una foarte fericita, dar pentru cei interesati in mod viu , poate oferi cateva puncte cheie pentru cautarea de solutii creative sau practice, adaptate temperamentului copilului / copiilor pe care ii educa:

http://www.scribd. com/doc/13731257 /eBooks-Antropos ofia-ROM- Rudolf-Steiner- Secretul- Temperamentelor- Umane

Subiecte Similare

1. SARMISEGETUSA - Un loc sacru al stramosilor nostri
    De Nicoleta in forum Itinerarii spirituale
    Replici: 51
    Ultimul post: 08 iul 2010, 17:20
  2. ce ne invata copiii nostri?
    De Dana Di Maiuta in forum Familia: copii, parinti, bunici
    Replici: 46
    Ultimul post: 24 dec 2008, 18:12
  3. vibratia spirituala a datei de nastere
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 23