Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 26

Subiect: Sinca Veche

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Talking Sinca Veche

Cine a ajuns pe la Tamplul dacic(apoi Biserica crestina) de la Sinca Veche?

Se pare ca acel templu avea doua altare... in care unul are incrustat staua in sase colturi si un chip undeva in partea stanga (Iisus sau Zalmoksa)... undeva in dreapta templului sunt niste bucati de stanca taiate foarte drept... daca treceti pe acolo sa va uitati la forme... am intalnit o stanca aproape cubica... nu am intrebat pe nimeni cei drept...cine le-ar fi taiat si le-a lasat acolo... in orice caz is maricele...

Acel templu este considerat ca fiind o poarta catre alte dimensiuni... se pare ca au fost cazuri in care au intrat oameni si pur si simplu nu au mai iesit...

mai exista si poze in care apar diferite forme sau campuri energetice... cercuri de foc(la altarul cu steaua lui David si chipul respectiv)...
    Iar daca iti pui o dorinta ti se indeplineste (la momentul potrivit)... multi se pare ca s-au vindecat de multe boli mergand acolo...

De acest templu si fosta Biserica (cu doua altare) se ocupa un mic schit de calugari(sau manastire...cu toate ca era cam mica) ...

Recomand tuturor sa mearga acolo... desi veti avea si un motiv de suparare in momentul in care veti vedea peretii templului scrijeliti cu chestii gen : Maria+Gigi intr-o inimioara 1985 ... sau Eu am fost aici!...adi 1997

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: Sinca Veche

Si eu vreau sa ajung pe acolo, poate pe la vara daca o sa am un weekend liber
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Cateva poze
    Ultima editare de Alchimiel : 30 ian 2009 la 08:16

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

inca 5 poze... ar mai fi de postat, dar mai bine mergeti si simtiti locul...
    Ultima editare de Alchimiel : 30 ian 2009 la 08:16

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Unde este aceasta Sinca Veche ??
    si nu fii suparat ! grafiti de prost gust se gasesc peste tot, unii atata pot, atata fac, trebuie sa fim ingaduitori nuuuuuuu ???

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din padme Vezi post
    Unde este aceasta Sinca Veche ??
    si nu fii suparat ! grafiti de prost gust se gasesc peste tot, unii atata pot, atata fac, trebuie sa fim ingaduitori nuuuuuuu ???
    Foarte frumos spus...

http://www.revistafelicia.ro/da_In_t...ul_1000556.htm

vezi ca sunt si cateva prostioare de la ziarist... mai baga si de la ei... cateva chestii... ori nu le inteleg pe cele care le au deja...si le explica aiurea...

http://www.spiritus.ro/GRUP/RO/templul_ursitelor.htm

In drum spre manastirea de la Sinca Veche
    http://www.crestinortodox.ro/Manasti...-22-19958.html

In judetul Brasov... ciudat nu mai tineam minte...unde este....

cosmin_rei este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Este pe harta in Judetul Brasov. Am fost acolo. Dar datele stiintifice sunt atat de incoerente incat m-am multumit cu placerea de a o vizita. Pentagrama si jumatate din chipul lui Dumnezeu sunt simboluri interesante dar nu stiu cand au aparut. Locul are o energie ca orice loc de rugaciune sau destinat ritualurilor.

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din cosmin_rei Vezi post
    Este pe harta in Judetul Brasov. Am fost acolo. Dar datele stiintifice sunt atat de incoerente incat m-am multumit cu placerea de a o vizita. Pentagrama si jumatate din chipul lui Dumnezeu sunt simboluri interesante dar nu stiu cand au aparut. Locul are o energie ca orice loc de rugaciune sau destinat ritualurilor.
    Personal l-am simtit mult mai puternic decat o fosta Biserica...sau templu... ascunde ceva... un secret mai profund...

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Prin 1999, grota de la Sinca Veche era inca nevandalizata. ERA CURTATA. Pacat. ...

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din anima Vezi post
    Prin 1999, grota de la Sinca Veche era inca nevandalizata. ERA CURTATA. Pacat. ...
    de aceea scria Maria + Ion 13 iulie 1975?
    sau Cosmin+Mariuca 1963?

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Am fost si eu in vara la grota ,sau templu,cum sa-i spun...locul este destul de vandalizat ,desi zona este destul de locuita-e o manastire ,erau si niste nene intr-o ghereta ...totusi peretii din grota sunt plini de inscrisuri si semne contemporane,pacat.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

http://www.sincaveche.ro/

intrati aici pentru o prezentare 3D ....!!!!

sorin2505 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    7

De un an si ceva nu a mai scris nimeni nimic aici ???
    Am aflat intamplator de minunea asta si mi-am propus ca in vara sa merg
    neaparat sa vizitez zoma.

Wioleta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    3

Nu rata sansa sa vezi ceea ce nu ai mai vazut, si mai ales ceea ce o sa simti. Eu am fost de multe ori! Nu le-as spune spirite, petele care se vad pe poze, ci le-as numi entitati. Cel putin asa le-am perceput eu . Aici, chiar in locul unde se vede cerul, mai bine zis in conul de lumina, pentru ca este un con de lumina, si el se vede si in pozele afisate mai sus, am vazut pentru prima data aura .Aici gasiti o mare incarcatura energetica, si mai ales te incarci cu energie pozitiva. Este extraordinar felul cum te simti atunci cand pleci de acolo, si iti doresti cu ardoare sa revi cat mai repede.

sorin2505 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    7

Am totusi o nelamurire cu acele "pete" sau nu stiu cum sa le spun...
    Am fost acum doi ani prin vreo 2-3 saline si anele fotografii au iesit pline de astfel de "pete", dar numai anumite poze, f. putine.
    Eu am crezut ca a luat-o razna aparatul.
    Totusi am sesizat niste puncte minuscule pe obiectiv, probabil din cauza sarii din atmosfera.
    Dar de ce apare fenomenul doar in unele poze (f.putine) si in majoritatea nu ?
    Daca le gasesc (s-ar putea sa le fii sters) o sa le postez aici.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •