Pagina 1 din 7 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 97

Subiect: Puterile Paranormale

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Implicit Puterile Paranormale

Puterile paranormale sunt in numar de 40: 8 principale si 32 secundare.

Exemple de puteri paranormale ar putea fi levitatia, dedublarea, bilocatia, clarauzul sau cea mai intalnita clarviziunea.

Aceastea se pot obtine prin controlul complet a trei elemente: energia mentala, energia sexuala si respiratia.

Prin controlarea uneia dintre ele automat deveniti constienti si de celelalte doua, ele fiind strans legate intre ele. Pentru a putea controla aceste energii trebuie sa avem o minte pura si eliberata de toate gandurile viciate ce au menirea de a limia fiinta umana.

Pentru a avea o minte pura este necesar sa ne eliberam complet de mentalul intelectual al fiintei umane si sa ne lasam in voia Constiintei Universale pentru a ne armoniza cu Universul ce ne inconjoara.

Este necesar sa nu va doriti sa obtineti aceste puteri cu orice pret deoarece marea majoritate a celor care ajung la acest stadiu al evolutiei au tendinta de a stagna pe acesta treapta.

Obtinerea acestor puteri paranormale este strans legata de Mantuire(Iluminare budista). Treapta urmatorea fiind Eliberare de Ignorantasi contopirea cu Constiinta Universala.

Un adevarat Maestru veritabil nu va face demonstratii ale puterilor sale paranormale in public deoarece el este modest si nu vrea sa dovedeasca nimanui nimic, iar acestea nu ar avea oricum un efect convingator asupra celor care asista la ele. Puterile paranormale se obtin doar prin Credinta, iar simplele demonstratii ale acestora nu au nici un efect asupra oamenilor decat acela de truc ieftin.

Revenind la cele 3 energii care dupa cum spuneam trebuiesc controlate perfect. Rolul acestui control este de a elibera o energie vitala numita Kundalini care se afla in stare latenta in centrul energetic Muladara. Aceasta energie dupa activare va urca prin fiecare centru pana in Ajna si Sahasrara. Ajunsa in acesti centri energetici aceasta va activa puterile paranormale si prin diferite exercitii acestea pot fi dezvoltate intr-un timp foarte scurt.

Cele 3 energii se pot controla cate una pe rand sau toate odata:

Energia mentala - eliberarea de mental (incercati sa nu ma judecati ci doar observati ce este in jurul dumneavoastra)

Respiratia - respiratia se poate controla prin exercitii de Pranayama (4sec-16sec-8sec : inspiratie - retentie - expiratie)

Energia sexuala - abstinenta (absolut orice gand erotic si viciat il dezvoltati va blocheaza energia mentala si sexuala si indirect pe cea a respiratiei).

Retineti:

Pentru a renunta la vicii : “Cel care vrea sa izgoneasca dracii, sa-si robeasca mai intai patimile. Daca pe manie o vei birui, s-a izgonit dracul acesteia; asemenea pentru fiecare alta patima” (Sf. Pitrion, ucenicul Sf. Antonie)

PUTERI PARANORMALE:

1. Clarauzul:

- Capacitatea de a primi idei si raspunsuri la orice intrebare din lumea de dincolo.

2. Telepatia:

- Capacitatea de a comunica mental cu alte persoane prin imagini si sunete(dialog)

3. Clarmiros:

- Capacitatea de a simti mirosul a ceea ce ne inconjoara fara a intra in contact cu el

4. Clarviziunea:

-Capacitatea de a putea vedea entitatile fara trup sau din alte dimensiuni si a unor momente din alte vieti personale sau ale altui individ, etc.

5.Telekinezia:

- Capacitatea de a misca obiecte de la distanta cu puterea gandului, vointei.

6. Invizibilitatea:

- Capacitatea omului de a deveni invizibil atunci cand doreste.

7. Dedublarea:

- Capacitatea de decorporalizare, iesirea constienta in astral

8. Bilocatie:

- Capacitatea de a fi in doua locuri sau mai multe deodata.

9. Inedia:

- Capacitatea de a supravietui cu prana-> nu mai esti dependent de hrana fizica.

10. Levitatia:

- Capacitatea de a nu simti greutatea fizica - capacitatea de a dezvolta antigravitatia.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Puterile Paranormale

Domnule Andu-Marian de ce nu treceti si sursa acestor informatii?
    Ati da posibilitatea si altora sa se adape de la expertii puterilor.
    De pilda, pe mine ma intereseaza foarte tare ultima dintre cele 8 care sunt zece.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    De pilda, pe mine ma intereseaza foarte tare ultima dintre cele 8 care sunt zece.
    Pai de ce asi lua omului placerea de a cauta singur calea?...
    Si in primul rand am de scris prea multi kilometri de informatie...)
    Cum eu mi-am cautat singur... din toate sursele informatia necesara...ar putea si restul..
    Ultima editare de Alchimiel : 13 dec 2008 la 10:20

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Andu-Marian Vezi post
    Pai de ce asi lua omului placerea de a cauta singur calea?...
    Si in primul rand am de scris prea multi kilometri de informatie...)
    Cum eu mi-am cautat singur... din toate sursele informatia necesara...ar putea si restul..
    Calm, calm gandim problema, analizam situatia, ca suntem oameni nu baloti de paie!
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Cele 10 prezentate nu sunt cele principale... ci cele mai intalnite ... principale si secundare...

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Sursa nu o vei gasi pe net...
    iar ce e mai sus nu e un simplu copy -paste

cat despre ultima ... de ai rabdare oi spune si cum se activeaza...

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

La LEVITATIE... presupun ca te referi...
    Presupun ca stii despre Sf. Teodora de la Sihla!...
    Cand aceasta facea Rugaciunea Inimii levita la aprox. 60 cm inaltime...
    Rugaciunea inimii parca am vazut si pe aici pe forum un subiect legat de ea in care Catalin explica despre aceasta ca in timp se rezuma la a repeta intr-una "Iisus"...cand faceti acest lucru e bine sa va concetrati pe centrul Anahata (4 - in zona inimii)...
    App. de pronuntia rugaciunii...ea trebuie sa se combine cu rasuflarea:
    "Pomenirea lui Iisus[adica rugaciunea lui Iisus] sa se uneasca cu rasuflarea ta" zice Sf. Ioan Sinaitul monahilor sai, "Si atunci vei cunoaste folosul linistii"
    (Sf. Ioan Scararul, Scara, in filocalia a IX, trad. Pr. D. Staniloae, edit. IBMBOR, Bucuresti, 1980, p. 394)

Asta e calea care o recomand tuturor care vor sa experimenteze levitatia... Sfatul meu nu faceti demonstratii toti vor percepe aceasa ca pe un truc ieftin... sau va vor considera nebuni... eventual SRI ul abea asteapta ceva material de studiu...

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Va multumesc frumos, domnule Andu-Marian, pentru raspunsuri!

Eu ma refeream la "capacitatea de a dezvolta antigravitatia".

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Va multumesc frumos, domnule Andu-Marian, pentru raspunsuri!

Eu ma refeream la "capacitatea de a dezvolta antigravitatia".
    Pai... presupun ca se potriveste... in tipar... desi nu am mentionat in exercitiu si acest lucru""... m-am gandit ca ar fi mai folositoare calea asta cu rugaciunea(putin mai grea...deoarece Levitatia in cazul asta vine prin Gratie Divina...doar de considera Mantuitorul)...

cosmin_rei este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Nu inteleg cum dezvoltarea centrului Inimii prin rugaciunea Inimii are ca efect Levitatia. Pot sa presupun doar ca aceasta informatie este partiala. Dupa mintea mea centrii energetici trebuie dezvoltati in aceeasi masura pentru ca o concentrare sa aiba un astfel de efect asupra corpului uman. Iar nu inteleg ce legatura ar avea stimularea Centrului Inimii cu stapanirea elementului Aer care are ca si corespondenta Centrul Vorbirii. Daca nu cumva o luam ca si o fraza de concentrarea (asemanatoare unei mantre) si adoptam o pozitie relaxanta (asemeni unei asane) ea poate servi ca si o metoda de distantiere de influentele exterioare din lumea fizica si de izolare a zgomotului mental acest exercitiu avand ca si rezultat printre altele, levitatia. Pe langa ideea de efect al Gratiei Divinitatii fiind vorba de un rezultat in lumea fizica nu trebuie uitat aspectul practic in prezentarea unei situatii. Mi-ar placea sa aflu cat mai multe detalii asupra semanticii si efectelor specifice ale Rugaciunii Inimii, daca stie cineva.

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din cosmin_rei Vezi post
    Nu inteleg cum dezvoltarea centrului Inimii prin rugaciunea Inimii are ca efect Levitatia. Pot sa presupun doar ca aceasta informatie este partiala. Dupa mintea mea centrii energetici trebuie dezvoltati in aceeasi masura pentru ca o concentrare sa aiba un astfel de efect asupra corpului uman. Iar nu inteleg ce legatura ar avea stimularea Centrului Inimii cu stapanirea elementului Aer care are ca si corespondenta Centrul Vorbirii. Daca nu cumva o luam ca si o fraza de concentrarea (asemanatoare unei mantre) si adoptam o pozitie relaxanta (asemeni unei asane) ea poate servi ca si o metoda de distantiere de influentele exterioare din lumea fizica si de izolare a zgomotului mental acest exercitiu avand ca si rezultat printre altele, levitatia. Pe langa ideea de efect al Gratiei Divinitatii fiind vorba de un rezultat in lumea fizica nu trebuie uitat aspectul practic in prezentarea unei situatii. Mi-ar placea sa aflu cat mai multe detalii asupra semanticii si efectelor specifice ale Rugaciunii Inimii, daca stie cineva.

1. Ceea ce am prezentat eu ca modalitate de dobandire a levitatiei a fost dovedita... Sf Teodora asa levita(desi nu asta era scopul concentrarii ei)... eu personal aceasta metoda am adaptat-o ... metodele sunt mai multe... si te asigur ca exersarea puterilor se face pe centrele Ajna si Anahata...
    (ptr levitatie... se poate incerca si cu manta "yam" pe anahata sau "Iisus" ca mantra... sau efectiv prin pranayama 100 de cicluri inspiratie - retentie pe plin - expiratie "16 - 64 - 32" dar iti garantez ca nu o sa reusesti ) app. la 46 de cicluri cunosti iluminarea -mantuirea- ti se releva Iisus Hristos -Isaya -Issa- Rama ---- 3 ani de munca intensa iti dau pana reusesti ) )

2. Legat de Rugaciunea Inimii:

Rugaciunea Inimii unita cu rasuflarea ta aduce linistea:

1. "Pomenirea lui Iisus[adica rugaciunea lui Iisus] sa se uneasca cu rasuflarea ta" zice Sf. Ioan Sinaitul monahilor sai, "Si atunci vei cunoaste folosul linistii"
    (Sf. Ioan Scararul, Scara, in filocalia a IX, trad. Pr. D. Staniloae, edit. IBMBOR, Bucuresti, 1980, p. 394)

2. Sf. Isichie Sinaitul, amintind aceste cuvinte ale Sf. Ioan Scararul, adauga : "biciuieste-i pe vrajmasi cu numele lui Iisus; si cum a zis oarecare intelept, sa se uneasca numele lui Iisus de rasuflarea ta si atunci vei cunoaste folosul linistii"
    (Isichie Sinaitul, Suta intaia de cuvinte despre impotrivire si rugaciune, in Filocalia IV, trad. Pr. D. Staniloae, Edit. Arhidicezana, Sibiu, 1946, p 65-66)

3. Acele binecuvantari au fost admirabil descrise de Nichita Stithatul in tratatul sau intitulat "Despre curatirea mintii"
    (Cuviosul Nichita Stithatul, Suta a doua a capetelor naturale, despre curatirea mintii)

4. Linistea (isihia) este starea netulburata a mintii, seninatatea sufletului liber si bucuros, temelia netulburata si neinvolburata a inimii in Dumnezeu, vederea luminii, cunostiinta tainelor lui Dumnezeu, cuvantul de intelepciune din cugetul curat, adancul intelesurilor lui Dumnezeu, rapirea mintii, vorbirea cu Dumnezeu, ochiul neadormit, rugaciunea inmii, odihna neostenita in osteneli mari si, in sfarsit, unirea si legatura cu Dumnezeu.

"Cel ce nu s-a depasit", zice Sfantul Maxim Marturisitorul, adica "nu a lasat in urma toate cele ce sunt in vreun chip subiecte ale intelectului, nu poate fi pe de-a-ntregul eliberat de schimbare", adica, nu se poate bucura de linistea deplina si vesnica in ferita unire cu Dumnezeu.
    (First Century on Theology, The Philokalia, Farber and Farber, Londra 1981, pag. 131)

Prin combinarea rugaciunii inimii adresate lui Iisus cu respiratia noastra ne eliberam mentalul de absolut orice preocupare si ne racordam la Dumnezeu(Constiinta Universala).

Toate cele de mai sus sunt o fractiune din cele prezentate la capitolul Rugaciunea Inimii din cartea "Dorul de Dumnezeu" de John Breack la paginle 208-209.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Mersi de informatie.
    Nu zic ca nu merge, intreb de ce merge? Fiindca mi se pare anormal ca pentru dezvoltarea oricarei puteri paranormale sa fie necesara o meditatie doar pe Anahata (ori prin mantra, ori prin pranayama) cu ajutorul Ajna. De unde stii ca asta-i singurul lucru pe care il faceau cei care levitau pentru a levita?

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Mersi de informatie.
    Nu zic ca nu merge, intreb de ce merge? Fiindca mi se pare anormal ca pentru dezvoltarea oricarei puteri paranormale sa fie necesara o meditatie doar pe Anahata (ori prin mantra, ori prin pranayama) cu ajutorul Ajna. De unde stii ca asta-i singurul lucru pe care il faceau cei care levitau pentru a levita?
    Centrul vorbirii la care te referi tu e Vishuddha ... si nu este chakra aerului(is 4 elemente si 7 chakre)... si chiar de ar fi... levitatia nu tine de aer...
    tine de concetrare si de iubire... "puterile"(calitatile) se pot activa(ele sunt prezente la toti...dar din diferite motive au fost dezactivate) prin Gratie Divina...prin prificare... prin credinta si incerdere in sine...

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Anahata e iubire, purficarea poate sa tina si de Muladhara precum increderea in sine poate sa tina de Svadhistana si credinta de Sahasrara. Deci nu este o singura chakra care trebuie dezvoltata pana la urma... deci repetarea unei mantre pentru o singura chakra mi se pare prea putin folositoare pentru orice efect notabil.
    Iubirea poate face minuni OK dar pentru cine, cand, cat si cum? Nimeni nu leviteaza fara sa aiba intentia sa leviteze si aceasta putere paranormala ca si celelelate trebuie dobandita in urma stabilirii unui echilibru personal cu ajutorul oricarui sistem (chakre, elemente, sephiroth, centri IE etc.) altfel rezultatele sunt sporadice, intamplatoare si nu te poti baza pe ele uneori fiind daunatoare.
    Ultima editare de cosmin_rei : 15 dec 2008 la 11:19

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Anahata e iubire, purficarea poate sa tina si de Muladhara precum increderea in sine poate sa tina de Svadhistana si credinta de Sahasrara. Deci nu este o singura chakra care trebuie dezvoltata pana la urma... deci repetarea unei mantre pentru o singura chakra mi se pare prea putin folositoare pentru orice efect notabil.
    Ma omule... a incerca sa ti activezi o putere paranormala pe o singura chakra nu inseamna ca iti dezvolti acea chakra...

ci pur si simplu te folosesti de ea(sau de ele)... nu de alta dar mai toate puterile "paranormale" si vindecarile miraculoase si ce mai vrei tu... tin de concetrare si sentimentul pur de iubire(ajna si anahata)...
    sunt si puteri paranormale care tin de Manipura sau alte chakre...
    Kundalini (care ajuta la elevarea omului) se activeaza doar prin Muladara... desi multi spun ca nu isi are salasul acolo... cei drept nu ar fi in muladara ... dar sunt plasate amandoua in acelasi loc... iar circuitul incepe prin Muladara ... si doar prin muladara se trezeste...

Pagina 1 din 7 1234567 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Sunt utile capacitatile paranormale?
    De Ion Furtuna in forum Paranormal
    Replici: 270
    Ultimul post: 06 dec 2013, 22:38

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •