Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 97

Subiect: Puterile Paranormale

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Implicit Re: Puterile Paranormale

Citat Citat din cris Vezi post
    Isus nu a suferit ,ptr ca era Hristos.Nu a spus " bateti-va in cuie pe par" ,a spus altele.De ce nu incearca intai sa manifeste in ei pe Isus,si dup-aia sa incerce restul?
    Cineva se intreba pe alt forum cum ramanea situatia daca nu era " par " ci streang.Desigur ,e o ironie, fina ...eu nu judec ,aflu ,cercetez , intreb ,analizez ,intreb din nou ,gasesc raspunsuri...oamenii spun " bucura-te Marie ,cea plina de har" si ei se bat in cuie ....in loc sa se bucure ca Isus a existat, ei se crucifica ...fiecare cu tulburarile sale,cu calea sa.
    "suferinta"

multumita?...
    logic ca stiu... da ce vrei sa-i spun omului.... daca asta e credinta lui...
    practic eu si pe iuda il respect... va dati seama cata responsabilitate a fost pe umerii lui... ca sa duca misiunea la capat?... nu e usor sa-l "tradezi"... pe Iisus...

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din onixrg Vezi post
    eu am observat că treaba cu stigmatele e o chestie specifică catolicilor. nu știu de unde și cum a reușit să se transforme într-un cult la ei.
    mie personal mi se pare o chestiune de orgoliu nemăsurat - să te consideri vrednic de chinurile Mântuitorului. și apostolii când au vrut ceilalți să îi răstignească, au cerut să fie răstigniți cu capul în jos, că nu sunt vrednici

în ortodoxie nu am auzit de așa ceva (nu că le-aș fi auzit eu pe toate )
    poate pentru că în ortodoxie ar fi considerați demonizați și tratați ca atare.

(pentru eventualii catolici care citesc postul, îmi cer iertare pentru eventualele asocieri. e o observație)
    Este vorba de traditie aici, unii cu stigmatele ,altii cu icoanele care plang.
    Unii au corrida ,altii ignantul ,altii vanatoarea de mistreti ...
    Zona catolica este mai omogena ,zona ortodoxa are traditia zonei ( crucile umblatoare,plimbatoare ,strigoii) Nu cunosc in amanunt ,dar in zona catolica epurarea a fost dramatica. In zona ortodoxa ,multe traditii s-au impletit ptr ca a nu a existat epurare istorica ,adica masacre de sute de ani,ca zona era in formare.Au venit hunii ,au existat sarmatii ,pelasgii ,zone tribale fara interes economic ,metalele importante deja erau la Roma.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Alchimiel Vezi post
    "suferinta"
    Tot un fel de suferinta.

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din cris Vezi post
    Tot un fel de suferinta.
    am ma adaugat...ceva...

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Alchimiel Vezi post
    am ma adaugat...ceva...
    Sunt metafore, Iuda - poporul iudeu- manifestare a materialului creatiei inferioare a arhontilor .
    L-a tradat - misoginism - cele care au fost alaturi nu l-au tradat ,manifestarea mamei - care are de partea sa Aletheia (adevarul) Zoe (viata ) sofia(intelepciunea) si care este de 3 ori barbat ,prin acestea trei , are puritate ,care desi este un feminin este atributul tatalui.
    Argintii - al 4-lea element care a fost adus de magi.
    Materia tradatoare.Prostia,ignoranta,orbirea,alergatul dupa rezultat fara esenta(yahwe-elohim-annunaki).
    Nu exista nici un Iuda ,este simbol .Sunt manifestari complementare ale aceluiasi principiu.
    Toma necredinciosul este Iuda. Geamanul.Geamanul s-a " sinucis" , a scufundat materia in spirit si a devenit un intreg.Dar intai trebuia cufundata materia.
    Materia se scufunda in spiritual si invers.
    Cei doi pesti se ingemaneaza.Rezultatul unirii lor este varsatorul ,la locul mortii lui Adam , Adam primeste pe D-zeu .
    Adam Kadmon paseste pe pamant si sacrifica partea sa materiala care este falsa.
    Este inceputul sfarsitului erei vicului.
    Este intr-adevar anuntarea inceputului erei noi ,era de Aur.
    De aceea calendarul mayas se termina aici ,ptr ca erele (eonii) hindusi nu mai au aceaasi repetabilitate , anumite spirite intra in era de aur ,se transmuta.
    Daca Iuda nu " trada" dualitatea ,nici Isus (spiritul ) nu se impletea cu Iuda ( materia).
    Invierea nu avea loc.
    Ei sunt unul.Caduceul s-a impletit.
    Andu ,daca tu nu aveai acea postare ,eu nu aveam acest raspuns.
    Ultima editare de cris : 20 ian 2009 la 23:49

Anisa este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Posturi
    39

Citat Citat din padme Vezi post
    da, cam asa ceva !
    pai daca stigmatizatii, sau stigmatii, sau etc. ar primi acest "semn" al iubirii fata de isus, papa ar trebui sa fie stigmatizatul fruntas !
    interesant este ca vaticanul nu se repede niciodata sa declare aceste stigmate "minuni" ci "se abtine de la comentarii". si pe padre pio l-au banuit ca si-a facut singur ranile, ca si le mentine cu substante chimice si pana la urma tot nu s-au lamurit care a fost faza- aici poate ma insel- greu au acceptat ceea ce sustinea parintele.
    de altfel tot ceea ce tine de categoria "minuni" vaticanul este foarte reticent. mi-aduc aminte cum intr-o localitate vecina a inceput sa "planga" o icoana. reprezentantii bor evident s-au deplasat la fata locului sa vada daca este adevarat sau este o simpla strategie de marketing din partea preotului. puteti sa va luati de mine, mai exista si varianta asta !
    in fine, bor nu s-a lamurit de nimic, cel putin eu nu am aflat, in schimb imaginatia oamenilor a intrecut orice limite ! au inceput sa circule tot felul de povesti. cum ca o femeie care era necredincioasa, dar atentie, nu a declarat ea, au dedus "enoriasii" pentru ca a intrat in biserica si i-a luat foc caciula de blana ! pai era suficient sa se fi apropiat de o lumanare din gresala... si ma rog, alte povesti sf, dintre care ca un copil mut ar fi inceput sa vorbeasca- despre aceasta minune nu am auzit vorbindu-se absolut deloc la tv, ori ar fi fost o chestie medicala destul de interesanta. dar.. ma rog, asta e parerea mea !
    Eu am fost martor la luatul foc al caciulii, s-a intamplat la Biserica Icoanei, la slujba de Boboteaza. Femeia se inchina la icoane si nu era nici o lumanare aprinsa langa icoane, cineva a strigat la ea ca i-a luat foc caciula, a trebuit sa se duca sa-i arate si sa-l stinga pentru ca ea nu-si dadea seama ca e vorba despre ea. Normal, oamenii s-au intrebat de unde i-a luat caciula foc? Ea se inchina si saruta icoanele din altar. Oricum, trebuie sa ne gandim ca probabil a atins undeva o lumanare aprinsa, dar chiar si asa, nu e un semn tocmai pozitiv.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Citat Citat din Anisa Vezi post
    Ea se inchina si saruta icoanele din altar. Oricum, trebuie sa ne gandim ca probabil a atins undeva o lumanare aprinsa, dar chiar si asa, nu e un semn tocmai pozitiv.
    aoleu Anisa, asta e superstitie amestecata cu frica, scapa de ea!

Anisa este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Posturi
    39

Citat Citat din padme Vezi post
    aoleu Anisa, asta e superstitie amestecata cu frica, scapa de ea!
    Ce este superstitia? Nu inteleg unde vezi tu frica.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

"Oricum, trebuie sa ne gandim ca probabil a atins undeva o lumanare aprinsa, dar chiar si asa, nu e un semn tocmai pozitiv. "
    aici!

cosmin_rei este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Implicit

si cum facem distinctia intre superstitie si adevar?
    cum faci diferenta intre un copac materializat si iluzia unui copac materializat de un hindus daca pentru creierul tau rezultatul e acelasi?

dinel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2007
    Posturi
    94

...doua variante la intamplarea cu lumanarea (si mai ales ca cineva a postat ca a fost martor) :

* posibil ca persoana respectiva sa fi fost in cimitirul de langa biserica (daca avea langa ea un asemenea loc de odihna ) sa fi tamaiat pe cineva ,avand jar pe un suport anume si apoi s-a aplecat sa sufle peste el sa aprinda si sa se topeasca tamaia si din intamplare a sarit o scanteie pe "'caciula "'ei arzand-o mocnit si apoi ,in Biserica ,s-a aprins ....?

** daca femeia respectiva era credincioasa in "'sufletul ei pur "' ,cu toate ca mai avea iesiri deosebite din "'etica divina ",si a fost un semn de avertisment pentru "'credinciosii "' din Biserica flacara care a aparut din senin ...?

*** nu cred in acel semn negativ !
    "Jertfeste lui Dumnezeu jertfa de lauda si indeplineste Lui fagaduintele tale " [ David]

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

pentru creier e acelasi lucru si cand te uiti la iluzionisti, asta nu inseamna ca e adevarat, d'aia se si numeste "iluzie" si are loc in fata a mii de martori. daca ni s-ar dezvalui secretul n-am mai fi asa de fascinati. intotdeauna cand vrei sa vezi ceva, vezi ceea ce vrei sa vezi!
    credinta intr-un semn nu este un adevar, e superstitie.
    in acelasi context povestea tot cineva martor, ca au venit niste femei cu masina. intamplarea avea loc iarna. masina a patinat. martorii au declarat ca diavolul o impingea in sant iar dumnezeu a scos-o. pt cine nu a derapat cu masina... probabil ca o fi si asta o explicatie. din 6mld. de suflete, ce era sa faca, se ocupa de o masina care patineaza! ideea e ca sunt persoane care au o nevoie disperata de "miracole" si asta ca sa-si dovedeasca lor insisi credinta in dumnezeu.

ceea ce zice dinel cu jarul mi se pare mult mai plauzibil. mai ales, daca blana fiind uda nu s-a aprins imediat.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Ideea e ca lucrurile se intampla si ceea ce este supersitie pentru unii e adevar pentru altii si ceea ce e adevar pentru altii poate fi superstitie pentru unii...

Asa ca atata timp cat pentru X merge o treaba nu fiti atat de grabiti sa-l(o) judecati pentru ca fiecare avem "superstitiile" noastre.

Am vazut masini zburate de pe autostrada in parapet fara nici o explicatie plauzibila, am vazut icoane care au cazut singure si aveau un sistem de prindere care necesita ridicarea intai, am vazut oameni care cadeau la diferite slujbe in biserica si toate astea pot sa insemne mult pentru unii si altii nici macar sa nu clipeasca la ele dar sa se uite stramb la caderea unei frunze intr-o zi fara vant.

pentru data viitoare... fiecare, implicat in spiritualitate sau nu, are propria iluzie a realitatii

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Citat Citat din cosmin_rei Vezi post
    Am vazut masini zburate de pe autostrada in parapet fara nici o explicatie plauzibila, am vazut icoane care au cazut singure si aveau un sistem de prindere care necesita ridicarea intai, am vazut oameni care cadeau la diferite slujbe in biserica si toate astea pot sa insemne mult pentru unii si altii nici macar sa nu clipeasca la ele dar sa se uite stramb la caderea unei frunze intr-o zi fara vant.

haide mai cosmine.. o masina poate zbura in parapet din varii motive, nu mai zic de pierderea directiei, ai fost in masina respectiva ? stii tu care a fost rezultatul expertizei tehnice?
    si eu am vazut chestii care au cazut din acelasi sistem de prindere, pt ca nu au fost asezate cum trebuia. cine crezi tu ca-ti da icoanele jos de pe pereti? si eu era sa cad la slujba in biserica pt ca ma simteam foarte rau, lucru accentuat de nr. mare de lumanari aprinse, aglomeratia si aerul insuficient. plus scaderea brusca a tensiunii care apare la anumite persoane in urma statului in picioare- chestie confirmata de doctor.
    pai.. daca stai sa cauti "lucruri ciudate" normal ca te uiti stramb si la frunze.
    uite, daca vrei o chestie chiar fara nici o explicatie, cel putin nici doctorii n-au stiut s-o dea, vindecarea bunicului meu inaintea operatiei. lucruri ciudate exista, nu zice nimeni ca nu, dar sa nu exageram si sa vedem peste tot numai semne prevestitoare.

nu e vorba de a judeca pe cineva, e vorba de exprimarea unei pareri, pt ca pana la urma, judecat de altii sau nu, persoana respectiva tot pe calea lui merge.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Implicit

OK eu exemplificam doar si explicatiile ar fi ridicole.
    Oricum eu sunt sceptic pana cand nu "vad" si cum nu "vad" atunci ma bazez pe rezultate.
    Doar ca intr-o zi cand as fi mai mult sau mai putin constient si pregatit, cineva ar putea sa vina si sa-mi spuna "punctul tau de vedere e gresit sau calea ta e mai putin eficienta" si eu sa zic "dovedeste-o" si el sa-mi dovedeasca si-atunci sa invat sa fiu mai deschis si dispus sa las in urma atasamentele de o directie.

Subiecte Similare

1. Sunt utile capacitatile paranormale?
    De Ion Furtuna in forum Paranormal
    Replici: 270
    Ultimul post: 06 dec 2013, 22:38

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •