Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 97

Subiect: Puterile Paranormale

Alchimiel este offline USER Bobocel
    Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Implicit Re: Puterile Paranormale

Citat Citat din Andu-Marian Vezi post
    Ma omule... a incerca sa ti activezi o putere paranormala pe o singura chakra nu inseamna ca iti dezvolti acea chakra...

ci pur si simplu te folosesti de ea(sau de ele)... nu de alta dar mai toate puterile "paranormale" si vindecarile miraculoase si ce mai vrei tu... tin de concetrare si sentimentul pur de iubire(ajna si anahata)...
    sunt si puteri paranormale care tin de Manipura sau alte chakre...
    Kundalini (care ajuta la elevarea omului) se activeaza doar prin Muladara... desi multi spun ca nu isi are salasul acolo... cei drept nu ar fi in muladara ... dar sunt plasate amandoua in acelasi loc... iar circuitul incepe prin Muladara ... si doar prin muladara se trezeste...

PS: Am uitat la inceput sa pun inca o "putere" si anume Teleportarea...

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

zici undeva (Andu) ca puteri paranormale, sau cel putin cele enumerate de tine le poate avea oricine ??! (adica si moi ))) spune-ne despre una care nu o poate avea oricine, asa mai necunoscuta !

Klavs este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2007
    Posturi
    73

Question Re: Puterile Paranormale

Citat Citat din Andu-Marian Vezi post
    PS: Am uitat la inceput sa pun inca o "putere" si anume Teleportarea...
    Cunosti pe cineva care poate manifesta vreuna din puterile mai mult sau mai putin comune, expuse de catre tine? Sau poate poti tu? Sursa informatiei tale este vie, sau litera de carte?
    "Moneda falsa straluceste intotdeauna mai puternic decat cea adevarata."

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din padme Vezi post
    zici undeva (Andu) ca puteri paranormale, sau cel putin cele enumerate de tine le poate avea oricine ??! (adica si moi ))) spune-ne despre una care nu o poate avea oricine, asa mai necunoscuta !
    Oricine poate sa si le dezvolte... pe toate...de oarece sunt in noi... adormite de mult... tot din cauza noastra...
    tu, eu,oricine...

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din Klavs Vezi post
    Cunosti pe cineva care poate manifesta vreuna din puterile mai mult sau mai putin comune, expuse de catre tine? Sau poate poti tu? Sursa informatiei tale este vie, sau litera de carte?
    Eu personal am experimentat... ceva pe ici pe colo... si stiu si pe cineva(nu doar unul... care au pe ici pe colo cate ceva...ce pot face...)...

App. Cris... cred ca am ceva ptr tine legat de bilocatie ce am patit eu... am stat si m-am gandit si parca a fost ceva mai de mult... dar nu a fost fizica... adica eu in doua corpuri fizice... ci unul fizic(asta a meu) si unul asi putea spune spiritual... a fost ca o proiectie in alta dimensiune...ptr a verifica daca functioneaza ce gasisem printr-o carte... si stiu ca am vb cu doua persoane... am uitat nume si alte chestii... m-am simtit chiar foarte bine... si nu necesita prea mult efort... nu am mai facut decat de 2 ori parca tot perioada aia... da dupa m-am lasat din maimulte motive... Nu stiu daca e bilocatie neaparat... desi percepeam si fizic si spiritual... poate era doar o proiectie mentala... imaginatia mea...

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Uitasem de bilocatie ,eu tot nu m-am lamurit .
    Ce am gasit pe net interesant este despre Padre Pio ,dar nici asa nu e clar ,sunt doar povestiri despre el ,eu le cred .
    Ce spui tu poate fi bilocatie ,ceea ce ti s-a-ntamplat ,dar poate fi si proiectie astrala ,desi stiu ca la proiectii astrale nu te privesti in ochi din 2 parti ,corpul ramane mai amorf...cum sa zic/
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

eu de padre pio stiam ca e celebru datorita stigmatelor sale, n-am auzit nimic de bilocatie legat de el, cel putin ce am vazut eu pe la tv prin documentare !

apropo de bilocatie si eu stiu, alte locatii in afara corpului. citeam acum cativa ani un articol, din pacate nu mai imi amintesc unde si nici perioada in care se petrecea actiunea respectiva, cred ca era din alt secol, ajunsa la noi datorita marturiilor celor prezenti. se pare ca doi soti sunt despartiti de razboi, in sensul ca tipul pleaca, sotia ramane acasa. se pare ca ea ii ducea dorul atat de mult, incat si-a dorit sa fie cu el/sa-l vada ! colegii de.. camera ai sotului spun ca au vazut-o cum a venit l-a mangaiat, fara sa vorbeasca si a disparut ! bineanteles asta ca si confirmare pentru respectivul ca nu a avut halucinatii! chestia se petrecea intr-o perioada cand nu exista avion, sau alt mijloc de transport, sau altceva de mare viteza si oricum daca ea ar fi venit pe o cale "traditionala" ce femeie se intalneste cu barbatu' fara sa-i zica nimic ! sa fim seriosi . concluzia celui care a scris articolul a fost ca in momentul in care ai o dorinta foarte mare "te poti deplasa" sau ceva de genu'. problema e ca si eu mi-am dorit sa fiu undeva asemanator, dar nu mi-a iesit faza

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

eu de padre pio stiam ca e celebru datorita stigmatelor sale, n-am auzit nimic de bilocatie legat de el, cel putin ce am vazut eu pe la tv prin documentare !

apropo de bilocatie si eu stiu, alte locatii in afara corpului. citeam acum cativa ani un articol, din pacate nu mai imi amintesc unde si nici perioada in care se petrecea actiunea respectiva, cred ca era din alt secol, ajunsa la noi datorita marturiilor celor prezenti. se pare ca doi soti sunt despartiti de razboi, in sensul ca tipul pleaca, sotia ramane acasa. se pare ca ea ii ducea dorul atat de mult, incat si-a dorit sa fie cu el/sa-l vada ! colegii de.. camera ai sotului spun ca au vazut-o cum a venit l-a mangaiat, fara sa vorbeasca si a disparut ! bineanteles asta ca si confirmare pentru respectivul ca nu a avut halucinatii! chestia se petrecea intr-o perioada cand nu exista avion, sau alt mijloc de transport, sau altceva de mare viteza si oricum daca ea ar fi venit pe o cale "traditionala" ce femeie se intalneste cu barbatu' fara sa-i zica nimic ! sa fim seriosi . concluzia celui care a scris articolul a fost ca in momentul in care ai o dorinta foarte mare "te poti deplasa" sau ceva de genu'. problema e ca si eu mi-am dorit sa fiu undeva asemanator, dar nu mi-a iesit faza
    Este foarte posibil sa fi avut loc intamplarea de mai sus,de ce nu?

Stigmatele adesea au loc prin autosugestionare ,nu ca s-ar vrea ,dar unele persoane sunt asa impresionate de "patimile" lui Isus incat manifesta simptome similare.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

pai... eu cred ca a avut loc, numai ca 90% din persoanle carora le-as spune povestea si ce cred eu mi-ar recomanda... xanax !

prin italia inainte de pasti de obicei apare cate unu-doi "stigmati". stigmatele nu sunt chiar similare cu ale lui hristos, cateodata au si arsuri ???!! pe corp ! lucruri ciudate !

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

pai... eu cred ca a avut loc, numai ca 90% din persoanle carora le-as spune povestea si ce cred eu mi-ar recomanda... xanax !

prin italia inainte de pasti de obicei apare cate unu-doi "stigmati". stigmatele nu sunt chiar similare cu ale lui hristos, cateodata au si arsuri ???!! pe corp ! lucruri ciudate !
    Aoleu,eu am citit "xanadu" in loc de xanax. Nu stiu ce-i xanax,banuiesc ca e un tratament local contra bilocatiei!!!
    Iara se ia cineva de mine ,dar stigmatii nu arata un pic fanatici?
    Nu-i judec,intreb doar.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

da, cam asa ceva !
    pai daca stigmatizatii, sau stigmatii, sau etc. ar primi acest "semn" al iubirii fata de isus, papa ar trebui sa fie stigmatizatul fruntas !
    interesant este ca vaticanul nu se repede niciodata sa declare aceste stigmate "minuni" ci "se abtine de la comentarii". si pe padre pio l-au banuit ca si-a facut singur ranile, ca si le mentine cu substante chimice si pana la urma tot nu s-au lamurit care a fost faza- aici poate ma insel- greu au acceptat ceea ce sustinea parintele.
    de altfel tot ceea ce tine de categoria "minuni" vaticanul este foarte reticent. mi-aduc aminte cum intr-o localitate vecina a inceput sa "planga" o icoana. reprezentantii bor evident s-au deplasat la fata locului sa vada daca este adevarat sau este o simpla strategie de marketing din partea preotului. puteti sa va luati de mine, mai exista si varianta asta !
    in fine, bor nu s-a lamurit de nimic, cel putin eu nu am aflat, in schimb imaginatia oamenilor a intrecut orice limite ! au inceput sa circule tot felul de povesti. cum ca o femeie care era necredincioasa, dar atentie, nu a declarat ea, au dedus "enoriasii" pentru ca a intrat in biserica si i-a luat foc caciula de blana ! pai era suficient sa se fi apropiat de o lumanare din gresala... si ma rog, alte povesti sf, dintre care ca un copil mut ar fi inceput sa vorbeasca- despre aceasta minune nu am auzit vorbindu-se absolut deloc la tv, ori ar fi fost o chestie medicala destul de interesanta. dar.. ma rog, asta e parerea mea !

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

eu am observat că treaba cu stigmatele e o chestie specifică catolicilor. nu știu de unde și cum a reușit să se transforme într-un cult la ei.
    mie personal mi se pare o chestiune de orgoliu nemăsurat - să te consideri vrednic de chinurile Mântuitorului. și apostolii când au vrut ceilalți să îi răstignească, au cerut să fie răstigniți cu capul în jos, că nu sunt vrednici

în ortodoxie nu am auzit de așa ceva (nu că le-aș fi auzit eu pe toate )
    poate pentru că în ortodoxie ar fi considerați demonizați și tratați ca atare.

(pentru eventualii catolici care citesc postul, îmi cer iertare pentru eventualele asocieri. e o observație)

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    ianuarie 2008
    Posturi
    455

Citat Citat din onixrg Vezi post
    eu am observat că treaba cu stigmatele e o chestie specifică catolicilor. nu știu de unde și cum a reușit să se transforme într-un cult la ei.
    mie personal mi se pare o chestiune de orgoliu nemăsurat - să te consideri vrednic de chinurile Mântuitorului. și apostolii când au vrut ceilalți să îi răstignească, au cerut să fie răstigniți cu capul în jos, că nu sunt vrednici

în ortodoxie nu am auzit de așa ceva (nu că le-aș fi auzit eu pe toate )
    poate pentru că în ortodoxie ar fi considerați demonizați și tratați ca atare.

(pentru eventualii catolici care citesc postul, îmi cer iertare pentru eventualele asocieri. e o observație)
    am observat si eu stigmatizarea asta a Apusului... dar cine suntem noi sa-i judecam... gandestete ca in brazilia astea se crucifica la nu stiu eu ce sarbatoare(sau in alta tara...nu mai tin minte, dar stiu ca am vazut un documentar mai demult)... chipurile sa-i simta cu adevarat durerea... se pun pe cruce si accepta sa li se bata cuie ... asta ego... sa te pui ca Mantuitorul pe Cruce sa-i vezi suferinta.... Iisus a facut-o din iubire si nu de dragul suferintei... iar suferinta lui nu a constat intr-o amarata de crucificare...

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

da, cam asa ceva !
    pai daca stigmatizatii, sau stigmatii, sau etc. ar primi acest "semn" al iubirii fata de isus, papa ar trebui sa fie stigmatizatul fruntas !
    interesant este ca vaticanul nu se repede niciodata sa declare aceste stigmate "minuni" ci "se abtine de la comentarii". si pe padre pio l-au banuit ca si-a facut singur ranile, ca si le mentine cu substante chimice si pana la urma tot nu s-au lamurit care a fost faza- aici poate ma insel- greu au acceptat ceea ce sustinea parintele.
    de altfel tot ceea ce tine de categoria "minuni" vaticanul este foarte reticent. mi-aduc aminte cum intr-o localitate vecina a inceput sa "planga" o icoana. reprezentantii bor evident s-au deplasat la fata locului sa vada daca este adevarat sau este o simpla strategie de marketing din partea preotului. puteti sa va luati de mine, mai exista si varianta asta !
    in fine, bor nu s-a lamurit de nimic, cel putin eu nu am aflat, in schimb imaginatia oamenilor a intrecut orice limite ! au inceput sa circule tot felul de povesti. cum ca o femeie care era necredincioasa, dar atentie, nu a declarat ea, au dedus "enoriasii" pentru ca a intrat in biserica si i-a luat foc caciula de blana ! pai era suficient sa se fi apropiat de o lumanare din gresala... si ma rog, alte povesti sf, dintre care ca un copil mut ar fi inceput sa vorbeasca- despre aceasta minune nu am auzit vorbindu-se absolut deloc la tv, ori ar fi fost o chestie medicala destul de interesanta. dar.. ma rog, asta e parerea mea !
    Si bor aici au avut asemenea sentimente fata de arsenie boca ca si fata de padre pio.
    Si la nicula plange o icoana cu pompite in spate,dar o vindecare efectiva n-am vazut si n-am auzit decat, spun localnicii ca " sunt minuni" dar ei n-au auzit niciuna,si nici n-au vazut,ca ei macar animalele le-ar duce la asa ceva.
    Si eu am o ruda cu care am fost la un pasti ,la tara , la biserica,ea a luat foc de la lumanare...pe mine m-au ciupit de fund betivii.In biserica ,ma refer ,la inconjuratul de n ori ca nu-mi amintesc decat ca ma tot ciupeau de fund in intuneric si imi bagau mana intre picioare (aveam 14 ani).

Ps: si Blaga a fost mut .A vorbit direct la 5 ani daca nu ma insel.

Cat despre papa ....infailibil ...asa e , istoria papalitatii e deschisa tuturor, imi plac " cotetele papale" in care se ascund infailibilii.Oare de ce ascund acolo ,ca sunt " urmasii lui D-zeu " de neatins...
    Ce-mi plac mie povestile din putul gandirii...exista un " catavencu local" ?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Alchimiel Vezi post
    am observat si eu stigmatizarea asta a Apusului... dar cine suntem noi sa-i judecam... gandestete ca in brazilia astea se crucifica la nu stiu eu ce sarbatoare(sau in alta tara...nu mai tin minte, dar stiu ca am vazut un documentar mai demult)... chipurile sa-i simta cu adevarat durerea... se pun pe cruce si accepta sa li se bata cuie ... asta ego... sa te pui ca Mantuitorul pe Cruce sa-i vezi suferinta.... Iisus a facut-o din iubire si nu de dragul suferintei... iar suferinta lui nu a constat intr-o amarata de crucificare...
    Isus nu a suferit ,ptr ca era Hristos.Nu a spus " bateti-va in cuie pe par" ,a spus altele.De ce nu incearca intai sa manifeste in ei pe Isus,si dup-aia sa incerce restul?
    Cineva se intreba pe alt forum cum ramanea situatia daca nu era " par " ci streang.Desigur ,e o ironie, fina ...eu nu judec ,aflu ,cercetez , intreb ,analizez ,intreb din nou ,gasesc raspunsuri...oamenii spun " bucura-te Marie ,cea plina de har" si ei se bat in cuie ....in loc sa se bucure ca Isus a existat, ei se crucifica ...fiecare cu tulburarile sale,cu calea sa.

Subiecte Similare

1. Sunt utile capacitatile paranormale?
    De Ion Furtuna in forum Paranormal
    Replici: 270
    Ultimul post: 06 dec 2013, 22:38

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile