Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 60

Subiect: Simpozionul de Inforenergetica - Ploiesti - 2009

mihaella Avatar
    mihaella este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    42

Implicit Re: Simpozionul de Inforenergetica - Ploiesti - 2009

credeam ca este o intelegere intre voi....

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din mihaella Vezi post
    credeam ca este o intelegere intre voi....

NU
    NU STIU NIMIC
    SI NU CRED CA UIT ASA REPEDE

SAR ASTEPT CU RABDARE SA IMI SCRIE , EVENTUAL PE EMAIL SA IMI SPUNA DESPRE MCILE... DETALII..
    AM RABDARE
    AVEM TIMP
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

morosanul este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Posturi
    16

Citat Citat din Camelia Vezi post
    din ce in ce mai misterios
    Va cer scuze ,stimata doamna,am sa fiu mai explicit pe viitor.DOAMNE AJUTA.

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Citat Citat din morosanul Vezi post
    Ai bagat-o in ceata si mai tare...

anima Avatar
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Mai bine ii scrii pe e-mailul lasat pe subiectul asta, ca dupa cum am citit eu ultima ei postare, nu cred ca mai da curand pe aici..

http://www.forum.santamia.ro/showthr...html#post14670

Data inscrierii
    iulie 2008
    Posturi
    16

NU
    NU STIU NIMIC
    SI NU CRED CA UIT ASA REPEDE

SAR ASTEPT CU RABDARE SA IMI SCRIE , EVENTUAL PE EMAIL SA IMI SPUNA DESPRE MCILE... DETALII..
    AM RABDARE
    AVEM TIMP
    Cu siguranta va voi contacta pe email,rabdare este bine sa avem iar de timp...pana la toamna cand cu siguranta ne vom vedea,cu dvs si cu toti cei care vor participa,sanatate sa avem si DOAMNE AJUTA.

anima Avatar
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Cu siguranta va voi contacta pe email,rabdare este bine sa avem iar de timp...pana la toamna cand cu siguranta ne vom vedea,cu dvs si cu toti cei care vor participa,sanatate sa avem si DOAMNE AJUTA.
    Ce pacat ca nu ai intrat pe forum putin mai devreme.. Poate o prindeati, cred ca s0ar fi bucurat..

mihaella Avatar
    mihaella este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    42

Camelia intra aproape zilnic pe acest forum...Anima,la cine te-ai referit?

anima Avatar
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

La ea m-am referit. Nu ai vazut ce a scris? Eu asa am inteles.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

SPER SA FITI.. pentru ca noi ne-am gandit sa rezolvam anumite probleme cam pana in vara, deoarece, ca de obicei, vine apoi vacanta si nu s emai face nimic. iar la toamna va fi deja prea tarziu. asa ca, cine doreste sa ne ajute, ar fi bine sa se gandeasca de pe acum sa o faca.

va multumim anticipat,

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Da, nu stiu ce va mai fi, insa cel putin pentru simpozion cu siguranta voi da toate lamuririle necesare. mai mult, catalin are grija sa nu imi lipsesca notificarile pt orice mesaj primit, asa ca voi fi la curent zilnic cu tot ce trebuie.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Pentru cei ce vin din alte orase, voi prezenta in continuare cateva repere turistice care va pot atrage in Ploiesti si chiar in imprejurimi.

Subordonare: Muzeul Judetean de Istorie si Arheologie Prahova
    Judet: Prahova
    Adresa: Str. Nicolae Simache nr. 1
    Cod postal: 100032
    Telefon: 0244/542.861
    Program: 9:00 - 17:00; luni: inchis
    Anul infiintarii: 1963
    Director: Lia Maria Dulgheru
    Profil principal: Stiinta si tehnica
    Profil general: Stiinta si tehnica
    Adresa web: http://www.cimec.ro/Muzee/ceasuri/ceas.htm
    Persoana de contact: Elisabeta Savu
    Functia: sef sectie
    Descriere: Cladirea muzeului este monument de arhitectura in stil neogotic, de pe la 1910. A fost casa particulara a lui Luca Elefterescu, apoi casa particulara a lui Th. Masterson, iar dupa nationalizare, sediul unor societati stiintifice si culturale. Din 1973 este muzeu. Valorifica o bogata colectie de ceasuri (peste 4.000 de piese in patrimoniu): cadran solar, primul ceas de buzunar, ceasuri cu apa si nisiparnite, piese realizate de mari ceasornicari londonezi si parizieni (George Prior, Eduard Prior, Courvoisier - secolul al XVII-lea), ceasuri monumentale de masa, ceasuri cu mecanisme muzicale, ceasuri realizate la Sighisoara, Sibiu, Brasov, Fagaras in secolele XVIII - XIX; ceasuri decorative: de perete, de postament, cu carcase realizate in stilurile artistice din secolele XVIII - XIX sau in stil popular, ceasuri de buzunar si ceasuri bratara, mecanisme pentru ceasuri de turn.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova
    Judet Prahova
    Localitatea PLOIEȘTI
    Comuna
    Adresa Str. Toma Caragiu nr. 10
    Cod postal 100042
    Telefon 0244/514.437; 0244/522.656; 0244/521.247
    Fax 0244/544.437; 0244/522.656; 0244/521.247
    Acces autobuz: 1, 2, 30, 44 (stația Gara de Sud), în centru Tribunal, Poștă
    Program 9:00 - 17:00; luni: închis
    Anul înființării 1953 -1955
    Director ia Maria Dulgheru
    Descriere Clădirea în care funcționează muzeul istoriei prahovene a fost construită în stil neoclasic după planurile arhitectului Al. Orăscu, autorul proiectelor Universității din București, a Librăriei Academiei, etc. Grație valențelor sale artistice și istorice, clădirea se înscrie în categoria monumentelor de arhitectură din România. De la punerea pietrei de fundație la 31 mai 1865 și finisare în 1867 și până în 1970, data la care a devenit adăpost al muzeologiei prahovene, aici au funcționat instituții de învățământ de prestigiu, începând cu primul gimnaziu ploieștean - "Sf. Petru și Pavel", din timpul domniei lui Al. I. Cuza. În decursul timpului clădirea a fost de mai multe ori restaurată, fiecare intervenție fiind marcată de grija pentru conservarea caracteristicilor inițiale ale monumentului. Ultima restaurare, de mare amploare, a avut loc între anii 1990 și 1995. Cu acest prilej, respectându-se cu rigurozitate personalitatea arhitecturală a monumentului, clădirea a beneficiat de consolidările și modernizările cerute de noua concepție tematică a Expoziției permanente. Ideea care a coordonat reorganizarea tematică a Expoziției permanente a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, a fost acea a individualizării sale în contextul instituțiilor de profil din țară, prin valorificarea patrimoniului propriu, a studiilor și cercetărilor întreprinse de specialiștii din diversele domenii (arheologie, istorie medie, modernă și contemporană, numismatică și medalistică, etc.). Până în prezent din tematica generală a muzeului, au fost realizate, în funcție de mijloacele materiale avute la dispoziție, etapele care ilustrează descoperirile arheologice din județul Prahova- rezervatiile arheologice Targsoru Vehi si Budureasca, începuturile orașului Ploiești, evenimentele de la mijlocul secolului XIX (184 și ecoul lor în Prahova, cabinetele de numismatică și medalistică, aspecte ale vieții culturale prahovene antebelice. La exterior, intrarea muzeului este încadrată de Statuile Sfinților "Petru și Pavel", patroni ai Gimnaziului care a funcționat aici, încă din 1868. În curtea din fața muzeului, pentru crearea unui ambient evocator, au fost plasate busturile domnitorilor: Mircea cel Bătrân, Vlad Țepeș, Mihai Viteazul și Aleaxandru Ioan Cuza mari personalități ale istoriei naționale, a căror viață și operă sunt strâns legate de istoria Ploieștiului și a meleagurilor prahovene. În curtea interioară a muzeului au fost puse în valoare, în cadrul unui cuprinzător Lapidarium, piese litice romane., dar și monumente comemorative - crucea monumentală de la Valea Urloi (Urlați), care menționează răscoala seimenilor și dorobanților de la 1655.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova
    Cod deținător 6960901
    Denumire Muzeul de Artă Populară
    Judet Prahova
    Localitatea PLOIEȘTI
    Comuna
    Adresa Str. Erou Călin Cătălin nr. 1
    Cod postal 100066
    Telefon
    Fax
    Acces
    Program 9:00 - 17:00; luni: închis
    Anul înființării 1960
    Director Lia Maria Dulgheru
    Descriere Muzeul este adăpostit în Palatul Culturii, monument de arhitectură în stil neoclasic. Expune piese de port popular din Prahova, țesături, covoare muntenești și oltenești din secolele XVIII - XIX, scoarțe, ștergare, ceramică și obiecte de cult, artă în lemn, os, piele, icoane pe sticlă și lemn, obiecte de uz casnic.
    Categoria Muzeu județean
    Profil general Etnografie
    Profil principal Etnografie
    Adresa WEB
    Adresa E-MAIL
    Publicații
    Persoana contact Mariana Voicu

Data inscrierii
    iulie 2008
    Posturi
    16

cred ca sunt mai multe aspecte in care ai putea, eventual, sa ne ajuti, daca vei putea.

- gasirea unor sponsori, chiar daca sumele oferite de ei nu sunt mari, ele vor fi cu siguranta bune.
    - popularizarea evenimentului in diferite medii culturale si nu numai
    - oarece relatii, daca va fi nevoie, pe ici pe colo, prin ploiesti. Dar asta se dicuta pe parcurs.

daca esti amabila si doresti sa vb mai mult, imi poti scrie pe adresa cameliaradu@gmail.com

multumesc foarte mult pentru ca te-ai oferit sa ne sprijini.

ps
    am uitat sa precizez ca pentru sponsorizare, se asigura publicitate pe toate materialele informationale ce vor fi editate cu prilejul simpozionului
    ASA SA FIE,pentru inceput postati un numar de cont in lei la o banca si unul in dolari pentru ca unde ma voi afla in urmatoarele 2 luni poate o sa primiti si un ajutor de acolo,cat despre popularizarea evenimentului cu siguranta in unele medii,iar pentru alte detalii va voi contacta personal la timpul potrivit.Sper ca am fost destul de clar doamna CAMELIA. DOAMNE AJUTA.

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Previziuni astrologice pentru anul 2009
    De Camelia in forum Astrologie
    Replici: 92
    Ultimul post: 12 oct 2009, 10:22
  2. Replici: 0
    Ultimul post: 20 mar 2009, 14:19

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente