Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 30 din 30

Subiect: Buna!

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Implicit Re: Buna!

Uite un verset din Matei:
    34.Nu vă îngrijiți de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei.

Prin urmare sa ne mai ingrijim si de cele facute in alte vieti..?Pai nu ne ajunge viata pe care o avem..?

Angelina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    10

Poate unora nu le este suficienta viata asta, vor sa stie mai mult decit li se ofera in prezent, e ceva rau in asta? E ceva rau sa vrei sa cunosti mai mult, sau sa te cunosti mai bine? Eu nu cred. E bine ca setea de cunoastere sa nu ti se astimpere niciodata. Indiferent de ce vei afla, doar prin cunoastere poti evolua tu ca om, ca spirit sau ca orice altceva.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Pai da desigur
    "cere si ti se va da,cauta si vei afla"
    DAr eu tot nu gasesc logica..adica habar nu am ce menire am in viata asta..si pe ce lume traiesc..si ma chinui sa aflu ce si cum am de facut acum,in aceasta viata,sa nu traiesc degeaba..prin urmare tu ai aflat deja care ti-e menirea si ai trecut la alte existente..?Atunci complimente,spune-mi si mie..SAu ai doar impresia ca pe baza a ceea ce vei afla iti va fi mai usor acum si daca e asa din nou te rog sa imi spui si mie cum ai ajuns la aceasta concluzie??

Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    10

Pai tocmai asta e, ca n-am gasit o explicatie a vietii mele pe pamint, o caut peste tot si oriunde, tocmai de aceea imi pun tot felul de intrebari, sperind sa dau un sens vietii mele. Nu stiu daca pe baza a ceea ce voi gasi imi va fi mai usor, poate imi va fi mai greu, dar simt ca trebuie sa stiu. Daca intr-adevar a existat o viata anterioara(pentru ca nici de asta nu sunt sigura, n-am gasit dovezi palpabile), atunci inseamna ca aceasta viata are o legatura cu ce s-a intimplat atunci. Dar cred cu tarie ca faptele pe care le face acum, oamenii cu care interactionam au un scop precis, de aceea incerc de fiecare data sa gasesc cite o explicatie la tot ce se intimpla. Chiar si faptul ca vorbesc cu tine, nu cred ca este intimplator, tu ce crezi?

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Iată un citat din Osho ce relevă același sens al vieții:

"Oamenii traiesc cate 70 de ani, vieti la rand, fara sa stie ce este viata. Ei nu ajung la maturitate, nu se integreaza, nu sunt centrati. Ei nu traiesc decat la periferie.

Daca periferia voastra se intalneste cu periferia altora, ciocnirile sunt inevitabile. Pe de alta parte, daca sunteti tot timpul preocupati de greselile altora, nu puteti trai decat la periferie. Daca veti realiza ca " Eu sunt singurul responsabil pentru existenta mea. Orice s-ar intampla, eu sunt cauza care a generat acest lucru.", atunci constiinta voastra trece brusc de la periferie in centru. Abia acum incepeti sa deveniti centrul existentei voastre.

De acum inainte veti putea face foarte multe lucruri. Daca nu va place ceva, puteti renunta la acel ceva; daca va place altceva, il puteti adopta. Daca vi se pare ceva adevarat, il puteti urma; daca simtiti ca nu este adevarat, puteti sa-l evitati, caci acum sunteti centrat si inradacinat in sine".

Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    10

Citat Citat din anima Vezi post
    Iată un citat din Osho ce relevă același sens al vieții:

"Oamenii traiesc cate 70 de ani, vieti la rand, fara sa stie ce este viata. Ei nu ajung la maturitate, nu se integreaza, nu sunt centrati. Ei nu traiesc decat la periferie.

Daca periferia voastra se intalneste cu periferia altora, ciocnirile sunt inevitabile. Pe de alta parte, daca sunteti tot timpul preocupati de greselile altora, nu puteti trai decat la periferie. Daca veti realiza ca " Eu sunt singurul responsabil pentru existenta mea. Orice s-ar intampla, eu sunt cauza care a generat acest lucru.", atunci constiinta voastra trece brusc de la periferie in centru. Abia acum incepeti sa deveniti centrul existentei voastre.

De acum inainte veti putea face foarte multe lucruri. Daca nu va place ceva, puteti renunta la acel ceva; daca va place altceva, il puteti adopta. Daca vi se pare ceva adevarat, il puteti urma; daca simtiti ca nu este adevarat, puteti sa-l evitati, caci acum sunteti centrat si inradacinat in sine".
    Perfect adevarat, trebuie sa ne constientizam existenta si apoi vom trai cu adevarat.

anima Avatar
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

„Cuvintele individ, libertate, capitalism, libertatea de exprimare – sunt numai atat, cuvinte. In spatele ecranului, aceiasi politicieni, aceleasi fete urate, aceleasi minti perfide – cred ca numai oamenii perfizi sunt atrasi de politica. Cel perfid, cel josnic, care stie ca poate sa faca un lucru numai daca are putere.

Ai nevoie de putere numai cand faci lucruri rele, altfel iubirea si compasiunea sunt de ajuns.

Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    10

Corect, dar multi dintre noi nu pot darui iubire, si cu atit mai mult compasiune. Multi dintre noi sunt prea plini de ei ca sa poata vedea iubirea, sunt atit de orbi. Mie, personal mi-e mila de ei.

dinel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2007
    Posturi
    94

eu stiu daca ar trebui sa ne fie mila de toti ...darui iubire si ai un spate intors ...cred ca anumite sentimente nu trebuie exteriorizate ...poate ca excesul in ceva ne face, uneori, sa ne pierdem identitatea sufleteasca
    "Jertfeste lui Dumnezeu jertfa de lauda si indeplineste Lui fagaduintele tale " [ David]

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din dinel Vezi post
    eu stiu daca ar trebui sa ne fie mila de toti ...darui iubire si ai un spate intors ...cred ca anumite sentimente nu trebuie exteriorizate ...poate ca excesul in ceva ne face, uneori, sa ne pierdem identitatea sufleteasca
    De unde stii ca ai un spate intors? Poate ca nu.Poate ca da ,dar daca trec 10 ani si " spatele intors " te tine minte cu ce ai facut ptr el ,cu ce iubire si daruire ai actionat?
    Nu ti-ai pierdut identitatea deloc ,caci nu construiesti " comori " pe pamant.
    Nu te pripi daruind ,caci n-ai tras linie inca.
    Parerea mea,numai bine!
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Angelina Vezi post
    Corect, dar multi dintre noi nu pot darui iubire, si cu atit mai mult compasiune. Multi dintre noi sunt prea plini de ei ca sa poata vedea iubirea, sunt atit de orbi. Mie, personal mi-e mila de ei.
    Cei care nu pot darui iubire o vor face candva .
    Sunt niste frati mai mici,au nevoie de rabdare.
    Si tu ,in alta viata ai fost asa si cineva ti-a intins o mana ...incearca sa intelegi ca daca unii oameni urasc alti oameni sunt orbi dar vor evolua.
    Nu te cobori cu nimic daca ii ajuti asa cum sunt ei.
    Si tu ai fost asa,si te ajuti pe tine cum altii te-au ajutat pe tine candva.
    Numai bine!
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Pai tocmai asta e, ca n-am gasit o explicatie a vietii mele pe pamint, o caut peste tot si oriunde, tocmai de aceea imi pun tot felul de intrebari, sperind sa dau un sens vietii mele. Nu stiu daca pe baza a ceea ce voi gasi imi va fi mai usor, poate imi va fi mai greu, dar simt ca trebuie sa stiu. Daca intr-adevar a existat o viata anterioara(pentru ca nici de asta nu sunt sigura, n-am gasit dovezi palpabile), atunci inseamna ca aceasta viata are o legatura cu ce s-a intimplat atunci. Dar cred cu tarie ca faptele pe care le face acum, oamenii cu care interactionam au un scop precis, de aceea incerc de fiecare data sa gasesc cite o explicatie la tot ce se intimpla. Chiar si faptul ca vorbesc cu tine, nu cred ca este intimplator, tu ce crezi?
    Uite un mic text din Ramtha..poate te va ajuta putin:

"Am descoperit ca multi dintre cei care considera ca aceasta viata este banala si monotona,adesea se gandesc cu placere la trecut,deoarece considera ca trecutul contine o vibratie a vietii,sau respectul de sine pe care simt ca nu-l au acum.Si atunci inventeaza despre trecut lucruri romantice si eroice,deoarece,atunci cand viata de aici este plictisitoare si neinteresanta,pot ajunge la concluzia ca au dat dovada de mult eroism in lupte si au lasat multe femei plangand dupa ei.

Iar cand se intorceau acasa ,tot orasul traia o mare sarbatoare ce dura eoni si eoni.Sau,la acea vreme ,era cea mai frumoasa femeie din lume si toti barbatii ii picau la picioare.

Va voi spune un lucru pt. ca toti sa intelegeti.Cu totii ati trait multe vieti,iar aceste vieti au fost stralucite si romantice,crunte si barbare,iar voi ati fost fie faimosi,fie jalnici.Dar tot ce ati fost in trecut nu va egaleaza maretia de astazi.In acest Acum,sunteti versiunea cea mai grandioasa care ati fost vreodata,deoarece reprezentati cunoasterea cumulata si experienta tuturor vietilor pe care le-ati trai vreodata.

Momentul de Acum,maestre,este scopul a tot ceea ce a fost.

Nu ati fost nociodata mai buni decat in prezent,indiferent de masca,iluzia sau experienta avuta-caci ceea ce aveti acum ca intelepciune,cunoastere si iubire este mai mult decat oricand inainte.Daca ar fi sa va intorc cu cinci vieti inainte de aceasta,nici nu ati sti cine ati fost,deoarece v-ati rafinat elementul numit "Sine",pana in puctul in care ati ajuns sa nu-l mai recunoasteti,fata de ce a fost in trecut.Daca ar fi ca personajele ce ati fost in alte vieti sa va priveasca in aceasta zi,v-ar spune ca sunteti un cavaler,un geniu,un eretic.Ar spune ca sunteti posedati,deoarece aveti intelegere,care este mai mare,mai extinsa decat o aveati atunci.

Nu este intelept sa va uitati la cine ati fost in trecut.Daca va cautati raspunsurile in trecut,nu veti experimenta niciodata momentul prezent din viata si raspunsurile pe care le are acesta pt. viitor,intrucat veti fi prea ocupati sa va uitati in spate,pt.a mai putea observa aparitia lui Acum.

Sunteti curioasi si vreti sa stiti cine ati fost in trecut,dar nici macar nu stiti cine sunteti in prezent.

Invatati sa traiti acest Acum.
    Momentele de acum sunt virgine.
    Ele sunt clipe care permit multe.
    Puteti face ca acest moment virgin sa fie orice vreti voi prin atitudinea pe care o aveti.

Puteti fi nemultumiti,indurerarti,mahniti,nefericiti-toate acestea intr-o clipa.Ori ,in urmatoarea,va puteti schimba atitudinea si puteti deveni incantatori si liberi,fericiti si plini de entuziasm si bucurie.Iar in urmatoarea clipa,care nu este afectata de cele doua dinainte,puteti deveni sobri,stralucitori,dedicati,plini de remuscari,sau orice doriti.

Important este sa stiti cine sunteti in prezent si sa faceti ceva pt. a fi fericiti in aceasta viata.
    DAca vreti ca intr-o viata viitoare sa aveti capacitatea de a va aminti de cea traita acum,faceti ca fiecare clipa sa fie memorabila,ca sa ramana pt. totdeauna vie in sufletul vostru.
    Cartea Alba!

Numai bine.

anima Avatar
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Asa si?

IGNORA-I

ingerrebel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2009
    Posturi
    2

Buna!Sunt noua pe aici aveti un forum minunat ...spre rusinea mea doar de 3 zile am dat de el dintr-o intamplare.Sper sa ma primiti in comunitatea voastra.Imi place aceasta idee de a dezbate idei esentiale pt viata.Ma bucura faptul ca mai sunt persoane cu o gandire profunda!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

te asteptam la discutii
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte Similare

1. La ce este buna reflexoterapia
    De lovelife in forum Reflexoterapia
    Replici: 13
    Ultimul post: 06 oct 2011, 02:40
  2. buna
    De serpendine in forum Sa ne cunoastem mai bine
    Replici: 2
    Ultimul post: 25 aug 2008, 16:14
  3. Final fapta buna
    De Adriana Popa in forum Discutii libere