Vezi rezultatele sondajului: Credeti ce scrie in aceste carti?

Votanti
33. Nu puteti vota in acest sondaj
  • Da

26 78,79%
  • Nu

7 21,21%
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345
Rezultate de la 61 la 75 din 75

Subiect: Radu Cinamar

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: Radu Cinamar

Mai studiaza un pic poate afli si adevarul, vezi ca Densusianu nu avea nimic a face cu Ceausescu, chiar a am impresia ca a fost interzis de acesta.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Va propun sa ne concentram asupra faptelor. Radu Cinamar este un pesonaj fictiv. Oridecateori serviciile secrete occidentale au de ascuns ceva opiniei publice il transforma in fictiune il "legendeaza" cum spun ei. Astfel oricine afla ceva palpabil despre subiect poate fi decredibilizat usor prin raportarea la fictiunea creata. Astfel putem aduce noi dovezi cate vrem despre ce ar putea fi in Bucegi. Datorita lui Radu Cinamar nu mai suntem credibili. Existenta unei unitati militare pe muntele Dichiu este vizibila pe Google Maps, lipsa temporara de semnal se poate experimenta in toate retelele de telefonie mobila in Valea Ialomitei de la Scropoasa mai la deal (salvamontul are numar 0-salvamont adica 0725 826668 ...daca iti functioneaza telefonul). O teava de inox coboara de la 7 izvoare cu cea mai pura apa minerala din lume. Prin padurile aferente apar tot felul de vile de care e bine sa nu aflam ca s-ar putea sa nu se stie... La Babele se construieste o cabana a Garzii de Mediu presupun in timp de toate pasunile alpine si padurile sunt deja proprietate privata si sunt pline de oi si vaci. Pe vremea lui Ceausescu era interzis pasunatul pe platoul Bucegilor langa Babele deoarece acolo mai vana doar el caprele negre de pe valea Jepilor. Acu e o stana chiar sub Baba Mare. Datorita pasunatului excesiv potecile au devenit santuri de scurgere a apei si in curand alunecarile de teren vor fi tot mai multe.
    Dar toate aceste nu exista... Exista doar Radu Cinamar cu extraterestri preistorici prin tunele secrete in timp ce telecabina a devenit proprietatea a Royal Bank of Scotland s.a.m.d..
    Unii taximetristi din Busteni stau la telecabina si va invita sa mergeti cu ei in munti. Pentru doar 200 de lei noi va plimba pe la Sinaia pe drumul Dichiului pe valea Ialomitei pana la Pestera.
    Totusi Radu Cinamar scrie frumos nu? Agentii secreti se pricep sa scrie ca doar o viata intreaga scriu minciuni credibile in rapoartele misiunilor lor.

PS: Drumul de acces catre Pestera Ialomitei nu va fi reparat si nici modernizat deoarece nume grele din politica si afaceri se lupta de ani de zile pentru intietate la jaful din zona si se cam calca pe picioare unii pe altii. Asa ca nu mergeti acolo cu masini de oras ca e vai si amar de suspensiile lor...

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Va propun sa ne concentram asupra faptelor. Radu Cinamar este un pesonaj fictiv. Oridecateori serviciile secrete occidentale au de ascuns ceva opiniei publice il transforma in fictiune il "legendeaza" cum spun ei. Astfel oricine afla ceva palpabil despre subiect poate fi decredibilizat usor prin raportarea la fictiunea creata.
    Sunt de acord cu tine, cel mai usor este sa ascunzi adevarul printr-un noian de fictiune, astfel incat daor cine trebuie poate face separarea dintre adevar si fictiune, si pana la urma sub pseudonimul sa scris un roman, nu o carte de istorie. Pe mine ma intrigat asocierea opera lui Densusianu cu aceeasi opera a serviciilor, dar am inteles apoi in mesajele private, am inteles eu gresit si de aceea imi cer scuze
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Pe mine ma intrigat asocierea opera lui Densusianu cu aceeasi opera a serviciilor, dar am inteles apoi in mesajele private, am inteles eu gresit si de aceea imi cer scuze
    Scuzele sunt acceptate. Cred ca eu ar trebui sa fiu mai clar.
    Ti-am trimis mesaje private tocmai pentru a clarifica problema deoarece am intuit ca ar putea fi o neintelegere.
    Dar chiar de aici de la acesta neintelegere as dori sa incep deoarece am ajuns ca noi romanii sa nu ne mai intelegem intre noi deoarece:
    de peste 2000 de ani se incearca cu incapatinare sa ne uitam istoria si identitatea noastra de romani. Nu stiu cine si de ce incearca acest lucru dar consuma resurse uriase in acest sens. Nu ma pricep la modul stiintific la istorie adica nu activez in domeniu dar chiar saptamana trecuta am vorbit cu cineva care se pricepe si care era oripilat de-a dreptul de manualele actuale de istorie. Nu mai particip emotional la nici un sistem axilogic si nici nu am o ordine clara a valorilor. Dar constat la rece ca nu am mai vazut nici un cetatean al altei tari care sa-si injure tara din care provine ca noi romanii, nici macar africanii care mor de foame la propriu nu fac acest lucru fata de tarile lor.
    Nu stiu daca ati observat dar Romania are cele mai multe posturi TV si ziare din Europa de Est CARE NU SUNT ROMANESTI DEOARECE AU PATRONI STRAINI si care ne spun zi si noapte cat de rai, de corupti, de incapabili si nu mai stiu cum suntem.
    Practic ura noastra fata noi insine ni se cultiva zilnic iar Radu Cinamar e una din caramizile puse la propaganda antiromaneasca aiuritoare in care unii nici nu constietizeaza ca se afla.
    Ma opresc aici deoarece constat ca va exista in mod sigur cineva care sa ma eticheteze cumva dupa acest post. Oare mai sunt oameni care sa observe faptele nefiltrate de propriile emotii starnite de asa zisele autoritati mass media?
    Va doresc o zi frumoasa!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Practic ura noastra fata noi insine ni se cultiva zilnic iar Radu Cinamar e una din caramizile puse la propaganda antiromaneasca aiuritoare in care unii nici nu constietizeaza ca se afla.
    Nu am citit toate cartile, doar 2 dar nu mi sa parut ca in ele este propaganda antiromaneasca, eu le-am considerat carti SF care au ca obiectiv trezirea constiintei nationale, e clar ca sunt carti scrise cu un scop, sunt bine gandite, avand ceva comun si cu cele de Pavel Corut, probabil acelasi laborator.
    Cu restul postului tau sunt de acord
    Un site
    si un

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

eu le-am considerat carti SF care au ca obiectiv trezirea constiintei nationale
    Eu nu am citit decat una si ceva si mi-a ajuns. Ele sunt doar un coverup grosolan de tip american. Americanii au mai folosit asa ceva pentru faimoasa Area 51 de la Groom Lake, Nevada tot cu extraterestrii si alte nebunii...
    Ar putea fi un fel de trezire nationala de genul "ce am fost si ce am ajuns" sau " cooperativa avantu' prabusirea".
    Cred ca ar fi interesant sa le transmitem tinerilor care se entuziasmeaza la citirea acestor carti despre cum se face manipularea constiintei si isi vor da seama si singuri ca unii sunt deosebit de inteligenti.
    O minciuna bine ticluita este credibila spre deosebire de adevar care nu are nevoie de credibilitate.

corinuta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Posturi
    27

Cum poti sa pui o eticheta unei serii de 4 volume dupa ce ai citit doar "1 si ceva"?
    Poate in acelasi fel in care vorbesti cu o persoana despre arta gatitului si cresterea copiilor si-apoi ii pui o eticheta?

Nu poti sa-ti dai cu parerea despre ceva ce nu cunosti in totalitate
    sau, cel putin n-ar trebui!

Eu nu prea inteleg!
    Unde este incercarea lui de a manipula?
    Omul - ma rog, grupul de oameni - nu sugereaza decat ca este mai mult decat se vede si se cunoaste la momentul acesta... si numai in Romania ci si in alte tari.. bate moneda pe spiritualizare - poate ca exemplele lui sunt un pic exagerate dar ati auzit cu totii de hiperbola, nu?

Ce-as putea sa mai spun in apararea lui?
    Poate doar ca in loc sa stau cu ochii lipiti de televizorul - pe care-l consider unealta de baza a manipulari - am citit cartile lui, mi-am pus intrebari, am incercat sa-mi raspund la ele, am visat, sper...

E ceva rau in asta?
    Am impresia ca exista tendinta de a repinge si cataloga drept necurat, nepotrivit, manipulator, etc etc... tot ce este nou si relativ necunoscut...
    Suntem totusi pe un site de spiritualitate si inforenergetica... ne mai temem de necunoscut? sau incercam sa descoperim lucruri noi si sa le facem cunoscute

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Cum poti sa pui o eticheta unei serii de 4 volume dupa ce ai citit doar "1 si ceva"?

Dupa ce vad un episod dintr-o telenovela de genul "Tanar si nelinistit" nu mai am nevoie sa vad si restul de cateva mii de episoade...
    Poate in acelasi fel in care vorbesti cu o persoana despre arta gatitului si cresterea copiilor si-apoi ii pui o eticheta?

Nu poti sa-ti dai cu parerea despre ceva ce nu cunosti in totalitate
    sau, cel putin n-ar trebui!
    Da ar trebui cand ai de aface cu ceva serios sa il cunosti cat mai bine dar cand observi ca un lucru e prefabricat ajunge sa te cam plictiseseasca.

Eu nu prea inteleg!
    Unde este incercarea lui de a manipula?
    Incercarea de a manipula este astfel: Este evident ca in Bucegi exista ceva in care isi cam prind urechile toti desteptii care incearca sa inteleaga ce e acolo. Asa ca noi, ceilalti, denumiti de masonul Samuel Brukner (cunoscut ca Silviu Brucan) "prostimea" NU TREBUIE SA INTELEGEM. Informatia oricum apare asa ca ar fi mai bine sa apara povestita de ei. Faptul ca la 7 izvoare este cea mai pura apa din lume ceea ce e dovedit stiintific e de ajuns.
    Omul - ma rog, grupul de oameni - nu sugereaza decat ca este mai mult decat se vede sise cunoaste la momentul acesta... si numai in Romania ci si in alte tari.. bate moneda pe spiritualizare - poate ca exemplele lui sunt un pic exagerate dar ati auzit cu totii de hiperbola, nu?

Ce-as putea sa mai spun in apararea lui?
    Poate doar ca in loc sa stau cu ochii lipiti de televizorul - pe care-l consider unealta de baza a manipulari - am citit cartile lui, mi-am pus intrebari, am incercat sa-mi raspund la ele, am visat, sper...
    Te felicit sincer pentru ca studiezi cu atentie si pentru ca visezi si pentru ca speri! Iti recomand in acest sens si cartea Legendele Dacilor Liberi.
    http://www.universulcartii.ro/carte/...liberi--i18416
    Ceea ce se poate desprinde logic este ca singura religie in care un om devine Dumnezeu este cea a Dacilor. Acest fapt nu vine in contradictie cu vreo religie in esenta sa dar vine in contradictie cu cei care vor sa-si pastreze puterea lumeasca folosindu-se de religie oricare ar fi ea. Asa ca oridecateori e vorba de manipulare sunt unii care nu vor sa-si piarda puterea si inventeaza, fabuleaza, discuta sincer, pe o tema pana cand tema devine desueta.
    E ceva rau in asta?
    Am impresia ca exista tendinta de a repinge si cataloga drept necurat, nepotrivit, manipulator, etc etc... tot ce este nou si relativ necunoscut...
    Suntem totusi pe un site de spiritualitate si inforenergetica... ne mai temem de necunoscut? sau incercam sa descoperim lucruri noi si sa le facem cunoscute
    Ceea ce e in Bucegi nu e nou si nici necunoscut. Doar ca ei care nu au nici un fel de practica spirituala nu simt acolo decat eventual frigul. Cei care stiu ceva dar se duc acolo inbibati cu mizeria pe care zilnic o numim cultura moderna si civilizatie pot chiar avea probleme meteorologice sau cu animale salbatice care apar si le e foame sau alte probleme care apar din senin sau se incadreaza intre cei de mai sus care nu simt decat frigul.
    De exemplu bivolaristii (asa le spun eu celor de la MISA) mediteaza in fiecare vara in Grota Dacilor din Pestera Ialomitei si au planuri mari pentru Valea Ialomitei.
    Proprietarii din zona abia asteapta niste turisti in plus, etc.

Si mie imi place de Cezar Brad dar totusi sa nu exageram, o zi buna iti doresc!

Data inscrierii
    iunie 2011
    Posturi
    27

Draga oinaldecs,

iata explicatia pe care am gasit-o in DEX - ma rog una din ele - pentru verbul a"MANIPULÁ vb. tr. 1. a mânui, a manevra. 2. a antrena, prin mijloace de influențare psihică, un grup uman, o comunitate sau o masă de oameni la acțiuni al căror scop aparține unei voințe străine de interesele lor; a influența opinia publică prin mass-media sau prin alte metode persuasive"

Si revin cu intrebarea referitoare la in ce fel consideri ca aceste carti sunt o incercare de manipulare?
    Radu Cinamar ne manipuleaza sa... ce?
    Ce vrea sa obtina el sau grupul ale caror interese le sustine?
    Ce crezi ca ar putea face oamenii care citesc aceste carti in folosul lor?
    De ce n-ar fi benefice pentru opinia publica aceste carti?
    Ele - cartile - sustin, ca si tine, ca in Bucegi exista ceva.... incearca si sa explice putin ce este acest ceva...
    Daca ti se pare ca nu este adevarat de ce nu ne spui tu ceea ce cunosti?...eu as vrea sa aflu parerea ta in legatura cu ce exista in Bucegi.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

In primul rand Corinuta te felicit pentru deschiderea ta de minte ce a condus la aceste intrebari la care-ti voi raspunde scurt si verde in fata. E foarte probabil sa fie prea greu de digerat din partea ta dar asa e Adevarul...
    Citat Citat din corinuta Vezi post
    Radu Cinamar ne manipuleaza sa... ce?
    Prin lucrarile ipoteticului Radu Cinamar se incearca sa se intoxice opinia publica cu informatii aproximativ 50% reale oferind prezumptia de nonplauzibilitate oricaror evenimete ce s-ar putea petrece cu vizitatorii muntilor Bucegi. Adica in cazul in care cineva va fi martorul unor evenimente de natura psi in vizita sa in Bucegi si va incepe sa raspandeasca informatia cu ce a trait poate fi usor denigrat deoarece exista lucrarile de fictiune ale lui "Radu Cinamar".
    Acesta este stilul american de coverup (acoperire) adica atunci cand vrei sa pastrezi un secret fa-l celebru si nimeni nu-l va mai cerceta serios. Exemple: Area 51, Stargate, Philadelphia (Project Rainbow), Montauk si mai sunt. Exista si secrete care nu se preteaza la asa ceva dar ele nu au o locatie fizica pe Terra si nu "transpira" deoarece nr. de oameni implicati este controlat 100%. Si daca totusi acestea transpira apare imediat de la Hollywood o noua productie SF... La noi e mai greu cu filmul dar avem scriitori "fosti" ofiteri din servicii secrete.
    Ce vrea sa obtina el sau grupul ale caror interese le sustine?
    Orice grup de interese care are putere vrea... mai multa putere. In general oamenii care se aduna in grup considera ca au mai multa putere decat un singur om ceea ce se dovedeste in timp ca e fals... dar asta e alta problema.
    Ce crezi ca ar putea face oamenii care citesc aceste carti in folosul lor?
    Oamenii care citesc aceste carti ar putea sa mearga in Bucegi si sa gaseasca ceea ce... nu e bine sa gaseasca. Si atunci s-ar putea sa nu se stie. De aceea in Bucegi cam toti localnicii sunt cel putin informatori daca nu si ofiteri ai unor servicii secrete nu neaparat romanesti. Ba chiar langa cabana Babele exista o cabana mai mica numita Floare de Colt si locuita permanent de un tip care tocmai de aceea e acolo sa culeaga informatii despre "misterul" din Bucegi.
    De ce n-ar fi benefice pentru opinia publica aceste carti?
    De ce nu e bine sa ne transformam istoria intr-o fantasmagorie? Aici te las pe tine sa iti raspunzi.
    Ele - cartile - sustin, ca si tine, ca in Bucegi exista ceva.... incearca si sa explice putin ce este acest ceva...
    Cartile incearca sa explice putin... cam mult nu crezi?
    Daca ti se pare ca nu este adevarat de ce nu ne spui tu ceea ce cunosti?...eu as vrea sa aflu parerea ta in legatura cu ce exista in Bucegi.
    Eu nu am o parere formata clar si nu pot discerne exact ceea ce este adevar si minciuna in cartile semnate de Radu Cinamar. Ceea ce este clar stiut de toata lumea este ca singura religie din lume in care un om devine Dumnezeu e religia daca. Si aici nu e cazul unui rege care se da drept o zeitate ci este cazul unui om care devine... face ceva pentru a deveni, a evolua la starea de supraom. Cuvantul Zamolxe nu reprezinta o zeitate ci reprezinta o stare de constiinta umana "mocsha" in sanskrita inseamna eliberare. Aceasta stare nu poate fi cunoscuta de noi oamenii din afara decat daca suntem in ea. Ea se obtine prin meditatie si rugaciune avand un trai curat lipsit de violenta. Muntii Bucegi reprezinta locul sacru unde dacii ajungeau la aceasta stare si mai mult decat atat.
    Intotdeauna informatia ca un om poate deveni altceva decat e prin evolutie spirituala a fost denigrata. De vreo 6000 de ani de cand cunoastem cate ceva despre istorie aflam ca de fiecare data cand un om devine invatator de oameni pentru eliberarea din lumea fizica este omorat (mai modern este decredibilizat si apoi omorat).
    In ceea ce ma priveste pe mine personal, practic meditatia si de aceea nu pot suporta anumiti oameni care au in ei atata rautate gratuita ce vine din dorintele lor lascive. Merg in Bucegi inca din copilarie si nu am stiut mai nimic despre legendele acestor munti doar am descoperit eu acolo la fata locului mai ales cand am inceput sa simt energia locurilor si a fiintelor. Zone interesante sunt pe Varful Bucura si pe Piciorul Doamnelor de exemplu. Piatra pe care se sprijina Cabana Varful Omu vazuta dinspre est de pe Moraru apare ca figura unui om ce priveste catre stele mai ales pe timpul noptii.
    Am aflat in mod tacit mai ales in ultimii ani ca nu oricine este acceptat pe crestele Bucegilor si unii oameni sunt predispusi la accidente si chiar moarte si asta nu pentru ca acesti munti se mai numesc si "Bulevardul Carpatior" si e plin de lume ci in mod subtil energetic.
    De exemplu in 2009 m-am intilnit cu un caine pe drumul catre Omu mai jos de Gavanele. Cred ca era un caine de la stana din Valea Cerbului. Era mare si avea niste ochi arzatori ca niste flacari. Putea sa ma rupa ca nu aveam nimic la mine decat un bidon cu apa luata de la Izvorul Ialomitei. L-am privit si m-a privit. Nu mi-era frica de el dar nici lui de mine. Privirea lui m-a facut sa nu-i zic nimic dar nici el nu zicea nimic. Ma cerceta cam ce ganduri am. M-a lasat sa trec dar schimbul de priviri mi-a ramas de atunci in minte si mi-l voi reaminti cat oi mai trece pe acolo. Dupa aceasta intimplare am aflat de Legenda Marelui Lup Alb.
    http://penultimuldac.blogspot.com/20...i-lup-alb.html

PS: Din 2000 incoace, ce cate ori am mers in Bucegi am constatat ca am "codita" (cate un om sau doi acolo de la SRI castiga si ei o paine). Uneori m-am imprietenit cu "codita" ca eram singur si e bine sa fi cel putin doi pe munte sa te ajuti. Cand m-am intilnit cu cainele solitar "codita" era la cabana. Are la Cabana Varfu Omu o tuica de la Bran d-aia tare si curata si fiarta cu piper costa doar 4 lei ca si cana cu ceai. Asa ca avand "codita" ocupata un pic cu tuica fiarta (tuica e nemaipomenita mai ales la -7-8 grade Celsius), informatia cu cainele nu poate fi confirmata. Va doresc o zi buna!

Data inscrierii
    iunie 2011
    Posturi
    27

Draga oinaldecs,

Multumesc!
    deocamdata atat pot sa scriu... mai tarziu vcoi completa, promit!
    nu pot ramane conectata prea mult timp, dar vreau sa sti ca-ti multumesc!

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Draga oinaldecs,

Multumesc!
    deocamdata atat pot sa scriu... mai tarziu vcoi completa, promit!
    nu pot ramane conectata prea mult timp, dar vreau sa sti ca-ti multumesc!
    N-ai pentru ce corinuta, aaaa... sa stii ca nu sunt eu cel care are blogul dat exemplu mai sus. Acolo am gasit pe net mai repede Legenda Marelui Lup Alb. Iti recomand cartea:
    http://www.universulcartii.ro/carte/...liberi--i10929
    care chiar daca a fost scrisa sa acopere unele lucruri totusi e o sursa de... visare frumoasa.

O zi buna.

Data inscrierii
    iunie 2011
    Posturi
    27

Draga oinaldecs,

In afara de faptul ca am observat fara s avreau ca rezolvi multe "pe privat" in sensul ca probabil te explici mai bine cand sti ca te adresezi unei persoane si nu cuiva care poate va citi...vreau sa-ti spun si ca ceea ce tu numesti manipulare se incadreaza mai mult la dezinformare.
    Americanii fac acest gen de filme si scriu acest gen de carti cu intentia de a bagateliza subiecte.
    Adica:
    - sunt convinsa ca exista extraterestri! DAr asta nu insemna ca ei se poarta cu pamantenii asa cum vedem in filmele americane;
    - exista subiecte despre care porbail ca se cunisc ulte, dar adevarul nu este cel pe care-l transmit ei;
    - securitatea a existat, dar nu toti securisti au facut politie politica;
    si exemplele ar putea cotinua
    Ceea ce vreau eu sa spun este ca pe mine nu m-a confuzat deloc seria despre secretele din Bucegi si tunelurile secrete lasate de - poate de stra-stra-stramosii omenirii inainte de primul razboi nuclear? - cine stie cine. M-au facut sa-mi pun intrebari... sa ma gandesc ca cineva "acolo sus" ne iubeste..
    Intotdeauna ne uitam in sus cand asteptam un ajutor nesperat si aproape imposibil, oare de ce?
    De ce oare ne gandim la Dumenzeu "din ceruri"?
    Si mai am o parere proprie - invatata pe propria-mi piele: nimeni, dar absolut nimeni!, nu intelege nimic inainte de a fi pregatit!!
    Aceste carti nu sunt scrise pentru profani ci pentru cei care au mintea deschisa, vad ceea ce trebuie sa vada, aud ceea ce trebuie sa auda si trag concluzii...
    "cine are urechi de auzit sa auda" spunea Iisus cand explica si dadea exemple despre cum ar trebui sa fie lucrurile si cum ar trebui sa se poarte oameni intre ei....
    si cand esti pregatit o sa-ti iasa in cale persoana potrivita care sa-ti explice ceea ce ai nevoie sa afli la momentul acela!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Eu consider ca aceste carti au un efect benefic asupra omlui ca ansamblu, ii reda speranta, mai da un imbold dorintei de a face bine, amplifica iubirea de neam, tara si stramosi, sunt sentimente pe care le-am trait citind 2 dintre carti, si asta chiar daca stiam ca in crti adevarul este deformat in mod voit si cu un scop bine conturat
    Un site
    si un

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Draga Corinuta,

Am discutat prin mesaje private deoarece am experiența trecuta a unor neintelegeri si trebuie sa explic mai clar ce am vrut sa spun precum si despre o excursie in Bucegi despre care am primit informatii interesante dar nu au legatura cu subiectul Radu Cinamar. O sa merg in Bucegi, sper, acum la inceputul lunii august (daca te intereseaza trimite-mi mesaj privat).
    Ai intuit foarte bine ca dezinformarea este primul pas in manipulare. Cea mai simpla dezinformare poate fi prezentarea trunchiata(incompleta) a mesajului de transmis. Este ceea ce fac stirile din mass-media in care se prezinta numai ce se vinde ce este socant dar niciodata imaginea intreaga de ansamblu din care omul sa poata discerne realul de interpretarea sa. Daca mai pui si un pic de romantare rezulta ca exemplu ipoteticul Radu Cinamar cu ce face in opera lui.
    Si eu sunt convins ca exista extraterestri dar hai sa gandim un pic: Daca exista si au ajuns ei primii la noi inseamna ca sunt mai avansati cel putin tehnologic decat noi. De aici rezulta ca ne-am cam ars... Ce s-a intamplat cu indienii din America la contactul cu civilizatia europeana? Au fost pur si simplu decimati ideologic, politic, militar, religios si apropape chiar si fizic.
    Dar sa ne intoarcem la Cinamar:
    Este clar ca aceste carti au si un lucru bun de facut: trezesc sentimentul de patriotism cum spune lovelife si cum bine spui fiecare intelege ce poate.
    Si aici vreau sa subliniez ca din mesajul tau se desprind doua afirmatii de o profunzime intuitiva exceptionala dupa parerea mea:
    1.
    nimeni, dar absolut nimeni!, nu intelege nimic inainte de a fi pregatit!!
    2.
    si cand esti pregatit o sa-ti iasa in cale persoana potrivita care sa-ti explice ceea ce ai nevoie sa afli la momentul acela!
    In primul caz as zice ca pentru a fi pregatita trebuie doar sa iti doresti. Dar sa iti doresti cu adevarat nu asa intr-o doara. Si atunci intelegi exact de ce ai nevoie.
    In al doilea caz as zice ca nu numai o persoana poate veni sa-ti explice ceea ce ai nevoie sa afli ci chiar evenimentele si fenomenele ce se petrec in viata ta sunt menite sa-ti explice ce ai nevoie.

Iti doresc o zi frumoasa!

PS: Zilele astea am citit o carte despre daci si m-am minunat cat de putine lucruri stim despre istoria noastra reala. Cartea poate fi gasita mai jos:
    http://www.carteadecitit.ro/carte/ne...hoenix/136311/

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •