Pagina 1 din 15 123456711 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 219

Subiect: O noua viziune asupra vietii

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Implicit O noua viziune asupra vietii

James Redfield si Profetiile de la Celestine..

Sunt vechi,insa le-am citit intr-un moment in care aveam nevoia de a gasi taria in mine...mi-au placut,nu m-au marcat,nu m-au schimbat/transformat,insa mi-au raspuns la unele intrebari pe care mi le puneam inca de cand eram mica...

Dar eu ma incant cu orice imi place..nu pot spune ca iau totul "motamo",pentru ca imaginatia umana poate zbura foarte sus, foarte departe...dar totusi sunt niste chestioare pe care cu totii le traim,le simtim..deci chiar daca e foarte intuitiv acest scriitor, trebuie totusi si sa recunoastem ca incepem sa ne trezim,noi oamenii incepem sa simtim ca nu am venit in lume numai pt. a manca,a ne imbraca ,a trai si a muri..

A-10 a viziune mi-a placut.cand am citit Profetiile nu stiam de o continuare a cartii,dar in mintea mea am facut singura un rezumat la ceea ce ar urma si a batut..ma gandeam exact la acea trezire, la faptul ca daca am fi atenti la noi ca persoane,am fi capabili sa ne amintim de ce ne-am nascut si ce am uitat pe parcursul vietii..

Secretul Shambhalei la fel..adica facea parte din rezultatul continuarii facut de mine in minte...Numai ca asta poate si insemna ca de fapt cartile fiind "simplu explicate,scrise..aproape ca la un film in care intuiesti finalul..am nimerit-o,neavand nimic de-a face cu nici o treaba mai deosebita.."

Deaceea intreb si eu pe aici pentru ca am constatat cu mare admiratie ca sunteti "mai mult decat inteligenti, spirituali, deschisi si ajunsi la un grad mult mai inalt de elevare decat am impresia ca voi ajunge eu vreodata"..cat din aceasta carte reprezinta SF(desi am gasit cartile la sectiunea spiritualitate si religie) si cat adevar???Adica voi vedeti aure,ati trait "acea trezire",ati simtit ca sunteti una cu D-zeu si a-ti depasit "frica"pt. a fi mai buni, pt. a trai in armonie si iubire atat cu natura cat si cu fiecare fiinta umana(fara importanta daca este vorba de cineva fara carte, fara cultura, fara sa fie cineva..fiind chiar rai,mitocani si alte alea)???

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Re: O noua viziune asupra vietii

da... uneori.. iti povestesc numai daca vrei neaprat...
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Chiar vreau!de aceea tot insist cu cartile astea...vreau sa aflu mai multe,adica nu vreau sa cred ca "tot ce zboara se mananca"..
    Si..mai cred sau simt ,nu sunt sigura..ca "aceste lucruri" au mai mult efect in grup..

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din gabryna Vezi post
    James Redfield si Profetiile de la Celestine..

Deaceea intreb si eu pe aici pentru ca am constatat cu mare admiratie ca sunteti "mai mult decat inteligenti, spirituali, deschisi si ajunsi la un grad mult mai inalt de elevare decat am impresia ca voi ajunge eu vreodata"

..cat din aceasta carte reprezinta SF(desi am gasit cartile la sectiunea spiritualitate si religie) si cat adevar???

Adica voi vedeti aure,
    ati trait "acea trezire"
    ,ati simtit ca sunteti una cu D-zeu si a-ti depasit "frica"
    pt. a fi mai buni,
    pt. a trai in armonie si iubire atat cu natura cat
    si cu fiecare fiinta umana(fara importanta daca este vorba de cineva fara carte, fara cultura, fara sa fie cineva..fiind chiar rai,mitocani si alte alea)???
    draga mea,
    ce scriu aici este doar parerea mea personala si te rog sa o iei ca atare

multumesc foarte mult pt cuvintele frumoase adresate tuturor., dar:
    cei ce scriu pe aici nu sunt nici pe departe mai destepti, mai curati si mai uscati ca tine.. ci doar MAI EXERSATI. asta e singura diferenta.

se spune ca atunci cand am fost creati Bunul Dumnezeu ne-a inzestrat pe fiecare cu cate o luminita, pentru a putea sa vedem in eternitate. un crampei din EL INSUSI. o rafama de Dumnezeu care a fost la fiecare dintre noi LA FEL. Apoi ne-a trimis sa calatorim pentru a deveni unici, la fel prin origine, altfel prin cunoastere. de ce a facut asta? pentru a se spori pe SINE si implicit experienta, cunoaterea si diversitatea binelui si a manifestarilor sale. in decursul calatoriiei, fiecare a ales prin liberul sau arbitru, calea, modalitatea, metoda si stilul propriu, cum s-a pricept fiecare. astfel, fiecare a inceput sa sporeasca in invelisuri si in petale, in structuri . ce sunt acestea? un fel de organe nevazute de simt , organe ale cunosterii superioare, prin care noi evaluam si intelegem lumea vazuta si nevazuta. interpretand si cunoscand tot mai mult. numai ca, aceste invelisuri uneori sunt mai curate, alteori mai murdare, la fiecare dupa cum s-a priceput sa se foloisesca de elementele vietii pentru a ajunge la aprofundarea adevarurilor si pana a urma a lui DUMNEZEU INSUSI.

DACA EXISTA DIFERENTE INTRE NOI, CUMVA,acestea sunt date mai mult d estil, ca sa zic asa, datorat acestor petale noi si diferit colorate si/sau curate. cei mai exersati, de care spuneam, invata in timp sa isi curete aceste petale prin sporirea intelegerii. pentru ca stii.. e ca la lampa cu gaz. lmina din interior este la fel de curata si de mare, lumina de la bunul Dumnezeu este aceeasi. dar acum depinde de cat este sticla de curata. daca e murdara, lumina lumineaza puitin. daca e sticla curata, lumina devine mai puternica prin srticla decat daca nu ar exista.
    ei asa e si cu noi, petalele alea cu cat sunt mai curate, cu atat puterea noastra d ea vedea in eternitate este mai mare, mai adanca si deci capacitatea d einaintare pe calea cunoasterii lui Dumnezeu mai mare.
    ei si cum e omul la drum cand e senin pt ca are tot ce ii trebuie?! e vesel, e in armonie. pe cand cel ce orbecaie pe calea sa prin intuneric, va fi tot mai bnnecajoit si mai speriat, mai trist si va spune ce viata nenorocita am!
    ca atare, cei cu minte la cap se indelednicesc cu aceasta, anume sa aiba LUMINA cat mai amre si mai clara in fiinta lor.

cand ai preocupari spirituale, omparte din tine se ridica la nivele inalte de gandire si reflectare a vietii, a existentei. aceste momente dedicate spiritului te formeaza, te civilizeaza, te transforma dintr-un simplu mancatori si bautor, sau lucrator al acestei lumi, intr-o fiinta cu atribute superioare. de exemplu constientizezi empatia, compasiuna, responsabilitatea, devii un facator d epace si de bine in lume.
    de aceea exersatii par ca au anumite potente subtile ce lipsesc altora. de fapt nu lipsesc chiar asa, decat arareori, dar exercitiul dezvolta.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Acum, ca am lamurit primul aspect, acela al diferentelor, sa trecem la urmatorul.
    sincer, nu stiu daca toate acele carti sunt SF sau adevaruri cunoscute nemijlocit de autori, dupa mine insa, poti sa le iei ca modele de interpretare a lumii.
    unele pot fi revelatii, altele traite efectiv de autor,
    dar stii, problema e ca fiecare dintre cei ce primescd informatii le decodifica diferit si atunci, uneori, informatia vine explicit pe modelul lor de intelegere.

pt mine acelea pot parea SF-uri, dar modelul existential ce sustine povestea, modelul de interpretare a lumii sigur este veridic, deoarece chiar si cand e vb de un exercitiu de imaginatie, informatia exista ca atare in univers.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

"Adica voi vedeti aure,
    ati trait "acea trezire"
    pt. a fi mai buni,
    si cu fiecare fiinta umana(fara importanta daca este vorba de cineva fara carte, fara cultura, fara sa fie cineva..fiind chiar rai,mitocani si alte alea)???"

da, unii da. tot ce ai scris tu mai sus
    in ceea ce ma priveste, pot spune ca din fiecare cate putin, uneori.

in privinta aurei
    mi-am vazut propria aura de mai multe ori. este in majoritate aurie si are si oranj, verde, ea schimbandu-se in timp in functie de ceea ce gandesti faci si cum te porti. totusi, stiu ca pe eporioade lungi de timp, aura ramane aproape la fel, in fondul general, chiar daca apar si dispar alte culori

prima data cand mi-am vazut aura a fost acum 16 ani in urma, cand eram insarcinata cu baiatul meu. era februarie sau amrtie, afara era o vreme foarte urata, intunecata. era amiaza, iar eu stateam intinsa pe pat, si atipisem. stateam pe o parte, dormind pe o mana
    la un mom dat, am simtit c amana mea e luminoasa si am iontredeschis ochii. primul gand a fost unul d efericire.
    ia te uita, e soare afara, ce minune...ma gandeam. privind spre geam, mi-am dat seama ca era o vreme gri. dar mana mea lumina in continuare. discret.. aurie, cu nuante portocalii.. si in centru verziu..
    si stiu ca am ramas in liniste privind mana si gandindu-ma ca iata imi vad aura..
    nu facusem nici un fel de curs, sa stii
    baiatul meu mi-a schimbat f mult viata, pentru ca de cand a venit el toata viata mea a luat alt curs

am mai vazut aura la parintele tanase, celd e la valea plopului, albastra si verde, tivita cu auriu.o aura foarte puternica. si al inca alte persoane
    apoi, dupa gradul 4, vedeam lumina ce iesea din palma la tratament., si dupa culoarea ei stiam cine il ajuta pe pacient si pe mine.. dar asta dupa multi, multi pacienti

ceea ce pot sa iti spun este ca ce este copmun tuturor acestor momente in care vad lumina, este starea de seninatate.. nimic altceva... NIMIC OSTENTATIV , NIMIC IN PLUS SAU IN MINUS.. E DOAR PACE..CA CERUL SENIN...
    o iluminare blanda si linistita...

de c efac aceasta precizare..pentru ca multi cred ca trebuie sa te concentrezi, sa fii concentrat, sa fii cumva nefiresc.
    altii dimpotriva, au impresia ca trebuie sa te relaxezi total. nu. ca nu dormi pe tine.
    nu e nici starea alfa.. e seninatate, e singura explicatie pe care pot sa o dau
    fireste si concentrarea si relaxarea sunt folositoare si ele cand este cazul. dar pentru c evorbeam aici, e nevoie de seninatate...

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

pt. a fi mai buni,
    si cu fiecare fiinta umana(fara importanta daca este vorba de cineva fara carte, fara cultura, fara sa fie cineva..fiind chiar rai,mitocani si alte alea)???

pot spune ca frica am depasit-o in mare masura, in ziua in care mi-am depasit prejudecatile si am spus ca eu nu am nici o imagine de aparat, ca sunt libera sa fac tot ce doresc si ca raspund pentru experientele mele de viata si pentru faptul ca mi le-am permis.

deoarece uneori nu poti invata doar din carti. mi-am asumat riscul sa gresesc, sa pacatuiesc cum s e spune, pt ca altfel nu intelegeam. mantuierrea mea vine prin experienta si intelegere. ca atare nu pot sa fac pe virtuoasa daca nu simt ca sunt asa. ma oripileaza falsitatea.. desi iubesc teatrul dar e alta poveste..
    si da, in acea clipa am inceput sa traiesc,, cu bune si cu rele, ceea ce sunt.
    toate ne sunt permise, dar nu toate ne fac bine. asa e. dar uite ca pana la acest nivel, mai avem inca ceva din curiozitatea maimutei si trebuie sa traim, asa rele cum sunt, pt a intelege de ce sunt rele.
    parintii mei au incercat s ama tina asa, intr-un pahar d ecrristal si sa ma fereasca de tot ce e urat. si nu au facut rau, deoarece una este sa experimentezi la maturitate si alta cand inca nu ti-ai terminat formarea..

insa azi gandesc cumva ca nici experientele de maxima nocivitate - alcolul, prostitutia, drogurile etc - nu au ce sa te invete, dar nici prea multa securizare a vietii nu e buna.
    experientele mele nu au ajuns la asa ceva in nici un caz, ele fiind mai degraba de sorginte relationala, insa cand gusti din suferinta, indiferent de sorgintea ei, inveti sa te feresti de oricare alte probleme.

pe partea celalata, actiunile mele pe calea spirituala nu au fost o ravna, o stradanie, o munca.. sincera sa fiu am ales calea usoara.. am primit si facut totul asa, cu palcere si fara efort..
    nici macar, cand a trebuit sa ma las de fumat, cu ani in urma, nu am facut nici macar o zi d eefort, pentru ca nu ma pricep.. asa ca, intr-o zi, dimineata, mi-am dat seama ca nu mai fumez de o saptamna, si de atunci chiar asa a fost, nu mai fumez de mult timp...

dar fiecare are drumul sau..
    cu oamenii
    ma refer la atitudine, cred ca toti sunt oameni si deci al fel, nu am facut diferente nici in copilarie nici acum..

dar sa stii ca atitudinea fara de oameni s einvata.. este educabila si nu e mnostenita.. asa ca.. e simplu si cu siguranta benefic. daca toti ne-am purta frumos si nu am raspunde la provocari) , tot cu ton ridicat, sigur planeta asta ar fi altfel...

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

ceea ce nu vreau eu sa trec cu vederea in acest ...discurs, este sa precizez ca avem momente bune si rele, ca nu cred c aun om este liniar, ca sunt clipe in care traiesti extazul, altele in care stii si simti ca esti in DUMNEZEU si altele in care totul este diferit..
    ca suntem mai buni si mai rau dar ca nu e cazul sa ne judecam ci poate doar sa ne gandim de ce suntem asa.

uneori sunt mai frumaosa, alteori nu, uneori sunt mai buna, alteori nu, uneori am un acees informational uluitor, alteori nu. sunt momente in care l-as bate pe cate unul, apoi ma pufneste rasul.. dar pe masura ce trece timpul... te linistesti... pacea vine si ea..incet incet.. numai sa nu abandonezi, ci sa mergi inainte..

am avut si eu destule necazuri..unele mi le-am pricinuoit singura, alteori le-am incasat de la altii, pt ca i-am iubit fara masura.. ce sa fac.. nu imi pare rau d enimic..

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

despre trezire ..alta data...

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Citat Citat din Camelia Vezi post

am avut si eu destule necazuri..unele mi le-am pricinuoit singura, alteori le-am incasat de la altii, pt ca i-am iubit fara masura.. ce sa fac.. nu imi pare rau d enimic..
    fără măsură e bine. e și mai bine când e și necondiționat. dacă nu ai nicio așteptare de la cel căruia îi dăruiești, orice ar face, nu te tulbură.
    dar așa învățăm, ce să-i faci

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

exprimarea "iubire neconditionata" desi este foarte folosita imi pare pleonastica... azi! si da, nu credeam sa invat invat vreodata.

e frumos ce ai scris.. da, aici ajungem )

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Offf cand sa trimit un lung mesaj, in care mi se parea mie ca sunt destul de explicita..mi s-a spus ca nu sunt logata,desi eram..si s-a sters..Poate nu era ceea ce trebuia sa postez?

In fine..ce vroiam sa zic..Iti multumesc pt. mesaje, habar nu ai cu cat drag le citesc...

<"pe partea celalata, actiunile mele pe calea spirituala nu au fost o ravna, o stradanie, o munca.. sincera sa fiu am ales calea usoara.. am primit si facut totul asa, cu palcere si fara efort..
    nici macar, cand a trebuit sa ma las de fumat, cu ani in urma, nu am facut nici macar o zi d eefort, pentru ca nu ma pricep.. asa ca, intr-o zi, dimineata, mi-am dat seama ca nu mai fumez de o saptamna, si de atunci chiar asa a fost, nu mai fumez de mult timp... ">

Ma intreb de ce totul pare atat de usor spus de tine??si nu ma refer doar la aceasta parte extrasa din tot contexul tau..Sa fie oare varsta ta..experienta ta..sau pur si simplu taria cu care ai imbracat aceasta "stare de liniste si pace pt. intregul curs al vietii"..?

Eu fac 29 de ani peste doar cateva zile si desi mereu am perceput viata ca pe ceva mai mult decat ceea ce facem zilnic, adica respiram,mancam, muncim,dormim...plus infinite intrebari existentiale puse de cand ma stiu...Nu am reusit sa simt ca fac ceva concret pe aceasta cale,ca pot avea aceasta pace/liniste, ca imi pot pastra aceasta viziune/energie pozitiva..
    Stiu si sunt constienta "ca eu trebuie sa fac ceva,eu trebuie sa lucrez cu mine...si ca nimeni nu imi baga nimic in traista"
    Cum spuneai tu..toti ne nastem cu "acea farama de D-zeu si deci toti trebuie sa gasim in noi ceea ce cautam..."
    Eu nu gasesc, dar nu stiu de ce ,nici nu ma pot lasa si sa iau drept urmare, lucrurile si viata asa cum sunt..simple si fara "intrebari fara raspuns"..sa fiu ca ceilalti din jurul meu si sa ma rezum la rutina de zi cu zi..

Dar..pt.ca la mine mereu este si un "dar"..cand credeam ca inteleg si eu mici farame din ceea ce inseamna de fapt "viata,sau chiar alegerile noastre.." se intampla "tragedia de la Petrila"..pai eu sunt din Uricani, la "o aruncatura de bat" de Petrila,iar sotul meu e tot miner si asta de 15 ani..si credeti-ma ca masmedia nu a exagerat zilele astea cu ceea ce a spus la tv, din asta se traieste aici, din minerit!..Drept urmare...ce sa mai zic eu de iluminare si alte cele..cand,desi suntem in anii in care suntem..pt. noi toti cei de aici..viata se rezuma tot la "ziua de azi si poate cea de maine"..adica-azi avem mancare,azi am un sot..maine.. nu se mai stie.Adica lumea e amarata..rau de tot..iar cei care au necesarul..il au pt. ca ei coboara la 1000 m adancime..E drept ca a fost alegerea lor sa faca astfel de munca..insa ce te faci cand nu ai de unde alege si iei ceea ce poti...?

Nu stiu daca din ceea ce spun se intelege ceva...dar incerc sa ma refer la acea "liniste,gandire pozititva.."
    Stiu ca daca nu obtii aceste luscruri esti si mai mort decat esti deja...insa reusesti oare sa faci fata vietii ,sa iti pastrezi viziunea pozitiva cand esti jos de tot..si nu ai sanse sa schimbi nimic fizic in viata ta..?

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

da si mie imi apare de multe ori asa, dar tre sa te loghezi si sa astepti, pentru ca daca ai dat comanda de postare, se posteaza ce ai scris. in fine...

multumesc pentru cuvintele frumoase... eu incerc sa fiu cat mai explicita si poate chiar reusesc!

"Ma intreb de ce totul pare atat de usor spus de tine??si nu ma refer doar la aceasta parte extrasa din tot contexul tau..Sa fie oare varsta ta..experienta ta..sau pur si simplu taria cu care ai imbracat aceasta "stare de liniste si pace pt. intregul curs al vietii"..?"

draga mea,

crede-ma ca toti trecem la inceput prin nelinisti si intrtebarile existentiale nu ne parasesc nici mai tarziu. numai ca TONUL pe care le punem este altul. si eu am trecut prin suferinte mari si poate, dupa parerea unora, nici acum nu sunt scutita de ele. depinde cine evalueaza viata mea. unii ar spune ca este sublima, altii ca e banala, altii ca este ingozitoare. totusi, singura persoana care poate spune cum este sunt doar eu. deoarece, atata vreme cat am invatat sa am rabdare si sa accept ce imi da Dumnezeu, inseamna ca am devenit mai senina si gasesc mai usor solutiile.
    Oamenii au, pe o scara destul de larga, cam aceleasi probleme, inima cu care le primeste fiecare in parte, difera.
    era o vorba zen care mie mi-a placut . suna cam asa: inainte de iluminare, mergeam in padure si taiam lemne. dupa iluminare, merg in padure si tai lemne.
    viata e aceeasi... ea curge odata cu timpul nostru, indiferent ca suntem sau nu iluminati, indiferent ca vrem sau nu, indiferent ca ne place sau nu, indiferent ca ne intrebam sau nu. viata isi vede de ale ei. si o data cu ea si noi. crestem ne casatorim, avem copii, mancam, dormim, avem sau nu avem bani, etc...

ceea ce inseamna spiritualitatea ta este altceva si nu opresti nimic din viata, crezand ca va fi altfel sau ca te va ajuta. nu. spiritualitatea este lumina care iti lumineaza drumul in viata. drumul este acelasi. tu esti aceeasi. doar lumina e mai mare sau mai mica dupa cum alegi. tu o sporesti prin ce faci si mai ales prin meditatie asupra intamplarilor din viata. este totul ca un exercitiu.
    faza intai este starea de neliniste
    apoi urmeaza observatia
    apoi incep sa apara cunostintele
    apoi incepe lumina sa isi dea rodul ei..
    si mai departe nu iti spun pentru ca difera. la unii trecerea e lina , la altii e ca un cutremur, depinde cat de incapatinat esti de fel..

intr-o zi intelegi ca orice, dar absolut orice ti se intimpla, este spre binele tau si ca nu ai de ce sa te temi sau sa te ingrijorezi sau sa iti para rau. ci doar s aparticipi cu drag si sa crezi! credinta te salveaza totdeauna. nu inseamna ca nu mai ai greutati ci ca le gestionezi altfel.

viata ta este frumoasa, nu te indoi de asta. este minunata. bucura-te de ea. crede-ma ca se poate...

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

"Stiu ca daca nu obtii aceste luscruri esti si mai mort decat esti deja...insa reusesti oare sa faci fata vietii ,sa iti pastrezi viziunea pozitiva cand esti jos de tot..si nu ai sanse sa schimbi nimic fizic in viata ta..?"

da...DA!)

TI-am spus, eu nu am facut eforturi. ci am incercat sa inteleg. atat. sa observ, sa meditez... starea asta de a medita e a doua mea natura.. asa cred ca sunt multi oameni, e ceva care se poate invata...
    apoi am vrut totdeauna sa pun in practica. mie nu imi palce sa constat ca ceva e in neregula si sa zic asta e. nu am ce face. ci totdeauna ma gandesc si care ar fi solutiile de remediere sau rezolvare A UNEI SITUATII? asta am invatat cand ma duceam pe la manastiri. calugarii au un stil foarte interesant d ea trai. se priveaza d efoarte multe si din nimic fac o imparatie. cand intri intr-o manastire totul e curat, plin d eflori si da impresia de bogatie. asta pt aca acolo e incorporata multa munca si rugaciune, credinta in Dumnezeu.

asa am inteles ca daca vrei s a iti fie bine tu trebuie sa muncesti, sa te bucuri, sa iti vezi de ale tale, cu drag si sa il imbratisezi pe Dumnezeu tot timpul. sa il intrebi, sa il rogi, sa nu faci nimic fara el. si atunci se intampla cele bune si sporesc.

cat despre suferinta... ehe.. am suferit si eu destul, pana am invatat sa limitez suferinta la "o zi proasta" pe care o astept sa treaca...

mi prea exista oameni perfecti care s anu aiba si stari nashpa . ceea ce poti sa faci cu adevarat,meste sa le limitezi pe ele ca atare si efectul lor. sa te mentii cat poti mai mult in starea cea buna
    cu timpul se raresc si apoi pot sa si dispara...

adica stii..poti sa te intrebi si sa rasucesti toate pe diferite fete si fara sa fii suparat , trist sau nelinistit. se paote si fara.. dar asta inveti

uite eu nu am invata sa fac asa incetul cu incetul..si am primit o suferinta de am zis ca nu ma mai ridic de jos, una sufleteasca, uriasa, care m-=a afecta pe tot parcursul vietii.. si de atunci..nimic nu mai este sau nu mai paote fi atat de rau...
    dar nu e musai sa ajungi aici...

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

buna dimineata!

iata, incepe o noua zi! mai rupoem o foaie din calendar, intr-un gest automat, lipsit de semnificatii.. si chiar daca nu o facem cu gesturi, o facem cu mintea... desi acea pagina este simbolul timpului ce trece, timpul nostru. totusi suntem cuprinsi de o indiferenta de neinteles ce frizeaza amorteala mintii..

de multe ori imi aduc aminte de acea vorba care a devenit si ea, in marea contemporaneitate devoratoare de sensuri, un cliseu: sa traim ca si cum ar fi singura, ultima noastra zi din aceasta viata! chiar in aceasta secunda, cititnd, fiecare si-a spus "ah, da, stiu , e veche,"...
    oare stim ce inseamna ultima zi din viata?
    ma intrebam ce mi-ar placea mie sa fac in aceasta ultima zi? si mi-am dat seama ca nu as putea sa fac ce mi-as dori ,,, deoarece ..eu nu as vrea sa fiu singura..iar nesimgura nu am cum sa fiu, din moment ce SINGURA pentru mine are o anume semnificatie si nesingura inseamna ceva ce nu am cum sa contruiesc intr-o zi, sa gasesc intr-o zi. sa fiu intr-o zi...

oare propozitia aceea celebra este o prostie? intr-un fel da. intr-un fel nu, pentru unii da, pentru altii... oare exista si astfel de oameni pentru care aceasta fraza este posibila?

pentru ca stiti ce am descoperit/ am descoperit ca, daca nu le traiesti pe toate sau aproape pe toate ca si cum ar fi ultimele, pe acea ultima nu ai cum s a o traiesti cu adevarat ...

va doresc o zi buna!

Pagina 1 din 15 123456711 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. o noua intrebare?!
    De alex in forum Astrologie
    Replici: 8
    Ultimul post: 27 ian 2009, 11:23
  2. Berea, noua arma antitero
    De cristicarstea in forum Discutii libere
    Replici: 5
    Ultimul post: 12 ian 2009, 15:19
  3. O noua Descoperire arheologică la Sarmizegetusa
    De Catalin in forum Istoria Dacilor si Romanilor