Pagina 4 din 15 PrimulPrimul 1234567891014 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 219

Subiect: O noua viziune asupra vietii

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Implicit Re: O noua viziune asupra vietii

Multumesc frumos si ma bucur ca suntem "consateni"..as fi spus mai multe dar ma abtin
    Ma bucur sincer sa va cunosc!

oxyygen este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Citat Citat din Camelia Vezi post
    mda...
    mergi la biserica si plateste la preot slujbe pentru tot anul ce vine.. stie parintele ce fel de slujbe , sunt unele ce se fac pentru morti, pentru a li se ierta din pacate. astfel de slujbe tiu trebuie sa ii faci tatalui tau pentru cel putin 1 an...

si mai citeste si tu niste acatiste, rugaciuni pentru el, mai ales acum ca este post... si in post pentru ca esti mai smerit ca d eobicei, mai audnat si mai constient de tine, rugaciunile au mai mare efect..

cred, de asemnea, ca este bine sa faci si niste slujbe de dezlegtare pentru tine .. de dezlegare de pacatele pe neam..

si masluri pentru ca sa reusesti sa nu mai ai acele momente de furie si de agresivitate...
    Draga Camelia,
    La sfarsitul anilor 50 si cativa ani buni chiar din anii 70 am fost extrem de fascinat de paranormal,de viata de dupa moarte,despre morti care nu-si gasesc liniste etc.Di intamplare am rasafoit o carte a carei autor a fost un doctor eminent in acea vreme si am citit toate experientele celor decedati clinic repovestite ulterior acestui scriitor-doctor.Sintetizez sa fiu scurt:toti au plutit pe undeva deasupra corpurilor lor materiale ca spirit,toti au vazut o lumina puternica care-i atragea si fiecare stie deznodamantul.E bine,pe atunci nu aveai acces la informatie,nu gaseai carti sa verifici.O intamplare descrisa de doctor mia atras atentia si de atunci stiu cu siguranta ca nu este viata de dupa moarte. Cam asa suna povestirea: o femeie a decedat clinic si medicii se chinuiau sa o ajute.In acest timp,pacienta plutea deasupra corpului ei si privea cum se chinuie medicii. Deodata din senin a zarit o lumina putermica si era atrasa de farmecul,frumusetea privelistea ei,simtind nevoia sa urmeze acea lumina.Si s-a deplasat spre ea.Dupa relatare a fost un drum lung,dar a retinut cu certitudine ca in drumul ei catre lumina a vazut un castel medieval in fata caruia se certau niste arbi,italieni si alte tipuri de nationalitati.Aici a simtit nevoia reintrarii in trup si iata povestea....Acum in zilele noastre este explicat acest fenomen de plutire si de lumina din lipsa oxigenului din creier.Dar faptul ca un spirit nematerial care conlocuierste cu tine in trupul tau circula in doeniul mortii in corp uman si mai vorbeste si alte limbi trece orice imaginatie,si este contrar invataturilor crestinesti.
    Ai sfatuito pe Gabryana sa platesca un preot care sa dea o dezlegare sau ma rog nu stiu ce.Acum iti pun o intrebare: Daca Gabryana traia intr-un trib din padurile amazoniene cu alte credinte decat cele crestinesti,in ce masura l-ar fi ajutat un preot ortodox sau catolic,francescan etc.??Mai ales daca ar fi platit pentru asta?
    cu respect oxyygen,

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Placerea este de partea mea,iubesc oamenii si ma intereseaza opiniile,crezul,simtamintele,adica orice care se regaseste intr-o comunicatie umana, chiar daca unele aspecte deranjeaza pe moment vre-un EU.

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Eu as fi curioasa sa imi spuneti totusi care este dupa o viata traita,concluzia dvs.despre viata?
    Ce credeti ca se intampla dupa ce murim..de ce nastem?LA ce concluzie ati ajuns dupa atatia ani?
    Am observat ca nici biblia nu o credeti,sau nu va place,nu stiu sigur

Numai bine!

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

oxygen, da,tipa a vazut alte nationailitati si ? nu cred ca e interzis!
    sunt o gramada de englezi care marturisesc ca pe langa ei trec intregi legiuni romane si asta in stare constienta, chiar cineva care repara un zid a trebuit sa-si intrerupa lucrul pana a trecut trupa! (sursa discovery) eu cred ca este vorba despre o memorie a pamantului.
    si eu stiu pe cineva care s-a vazut de sus, era in casa, singura, n-a povestit la nimeni, genul asta de povesti nu prea le faci publice. daca ai citit despre asa ceva, inseamna ca ai citit si despre reancarnari. ce parere ai despre persoanele care au amintiri din vieti anterioare? despre unele doar am citit, insa despre un pustiulica englez am vazut un documentar, facut de doctorul care se ocupa de asemenea studii, evident totul a fost cum zicea pustiu', mai putin ca el nu era cine a crezut initial ca este, dar traise atat de mult cu familia respectiva incat se credea si ei il credeau ca un membru al lor.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Daca Gabryana traia intr-un trib din padurile amazoniene cu alte credinte decat cele crestinesti,in ce masura l-ar fi ajutat un preot ortodox sau catolic,francescan etc.??Mai ales daca ar fi platit pentru asta?
    cu respect
    draga Anton,

iti voi spune ceea ce cred eu. concluziile la care am ajuns in timp si la care au contribuit si anumiti autori dragi mie, de parerea carora am tinut cont.
    cred ca omul are diferite stadii de exolutie si ca toate acestea se regasesc pe Terra, schis si sub forma de organizare sociala si ca atare si de credinta. Nu ma indoiesc d efaptul ca Dumnezeu este unul si ca intr-o zi vom avea o singura religie sau nu ne vom mai poticni ca unul este musulman, altul ortodox. importanta este trairea si implicarea. aceasta zideste, sinceritatea cu care crezi, cu care te dedici, cu care te implici.. e ca in dragoste. poti fi fluturas, sa gusti de colo putin de colo mai mult sau sa iubesti pur si simplu. mult, putin, cat poti, dar sa iubesti, sa te adancesti in relatie si nu sa o extinzi..

daca Gabrina era o mamica intr-un trib, si trebuia sa se duca la samanul ei, ii spuneam sa fie cat mai dedicata credintei ei. acolo unde este ea.
    nu cred ca e intampaltor ca ne nastem intr-o religie sau ca simtit mai mult o religie. acolo putem intelege si simti. si este important sa faci toul in credinta cu dedicatie, cu devotament, caci omului ii foloseste asta si PENTRU EL ESTE.

era o data o vindecatoare oarba, Vanga, care spunea ca cel mai bun efect terapeutic nu il au plantele din alte parti ale lumii, ci alea din locul in care te-ai nascut, daca s epaote din curtea ta. acel loc cu minerale lui cu tipologia lui este recunoscut de organism cel mai bine. la fel este si cu mama care te naste si te creste, care nu poate fi niciodata inlocuita, la fel este si cu tipul de invatatura primita, la fel este si cu religia.
    ai modele in jurul tau, informatiile iti vin din mediu intr-un anume fel, si recunosti si pe alte cai decat cele constiente relatia dintr etine si ceilati, dintr etine si biserica sua preot.
    continui
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

AM si un exemplu in acest sens. eram inca in orasul meu, prin anii 90, cadn la braiala au venit niste budisti sau musulmani, nu mai stiu, care aud eschis o scoala de spiritualitate. erau din india si veneau pe filiera engleza. organizarea se numea CALEA SFINTILOR si a fost mare valva in oras din pricina ei.
    la ora aceea, infometati de cunoastere, toti tinerii si toti nonconformistii s-au dus acolo. si au inceput s ainvete despre corpurile energetice, despre mantre, despre tot felul de lucruri interesante si care aveau drept scop sa puna in evidenta prezenta sufletului si a interactiunilor dintre el si lume..
    la un mom dat, nu mai mergea traba. lumea incepea sa nu mai fie atenta, sa vina asa, de dragul cunosterii si cam atit. vazand aceasta, organizatorii au chemat un maestru spiritual sa vorbeasca si sa sfatuiasca membrii.
    tin minte si azi ce imi povesteau amicii mei. guru acela sau ce era el, i-a intrebat: de parintele vasile de la manastirea x stiti? nu, au raspuns ei. dar de calugarul z dela manastirea Putna? nu, au raspuns ei. si tot asa.
    atunci acesta a spus clar. pai nu va cunosteti p[ropriile religii, nu le traiti, nu le intelegeti, nu va dedicati lor si vreti sa intelegeti una noua, despre care sufletul vostru nu stie nimic?
    daca nu sunteti ins tare de devotiune si de traire pentru ceea ce cunosteti , cum veti fi pentru ceea ce nu ati trait inca?
    Ultima editare de Camelia : 13 feb 2009 la 14:27

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

si mai cred ceva. putin ocntradictoriu, dar.. se verifica..... un om nu le stie pe toate.. dar s esimte atras de multe aspecte ale vietii.. cunosteri, trairi, enigme, etc.. el nu trebuie sa si le refuze.. sa fie crstin , sa mearga la biserica, sa de dedice acolo, in clipa aceea lui Dumnezeu , si daca ajunge acasa, paote s ail citeasca si ep Eliade, despre mituri si samanism, desopre yoga, despre zen.

sa sstie, sa invete, sa fie curios si viu.
    si daca simte c anu a gasit raspunsurile, sa mearga mai departe, cu toate. cu cititul, cu rugaciunile, cu toate. pentru ca astfel isi imbogateste viata, iar la sfarsit , s-ar putea s aprimeasca in dar si intelgerea sau, daca nu, macar va avea sufletul plin si multumit.

Anton este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Posturi
    56

Citat Citat din Camelia Vezi post
    draga Anton,

iti voi spune ceea ce cred eu. concluziile la care am ajuns in timp si la care au contribuit si anumiti autori dragi mie, de parerea carora am tinut cont.
    cred ca omul are diferite stadii de exolutie si ca toate acestea se regasesc pe Terra, schis si sub forma de organizare sociala si ca atare si de credinta. Nu ma indoiesc d efaptul ca Dumnezeu este unul si ca intr-o zi vom avea o singura religie sau nu ne vom mai poticni ca unul este musulman, altul ortodox. importanta este trairea si implicarea. aceasta zideste, sinceritatea cu care crezi, cu care te dedici, cu care te implici.. e ca in dragoste. poti fi fluturas, sa gusti de colo putin de colo mai mult sau sa iubesti pur si simplu. mult, putin, cat poti, dar sa iubesti, sa te adancesti in relatie si nu sa o extinzi..

daca Gabrina era o mamica intr-un trib, si trebuia sa se duca la samanul ei, ii spuneam sa fie cat mai dedicata credintei ei. acolo unde este ea.
    nu cred ca e intampaltor ca ne nastem intr-o religie sau ca simtit mai mult o religie. acolo putem intelege si simti. si este important sa faci toul in credinta cu dedicatie, cu devotament, caci omului ii foloseste asta si PENTRU EL ESTE.

era o data o vindecatoare oarba, Vanga, care spunea ca cel mai bun efect terapeutic nu il au plantele din alte parti ale lumii, ci alea din locul in care te-ai nascut, daca s epaote din curtea ta. acel loc cu minerale lui cu tipologia lui este recunoscut de organism cel mai bine. la fel este si cu mama care te naste si te creste, care nu poate fi niciodata inlocuita, la fel este si cu tipul de invatatura primita, la fel este si cu religia.
    ai modele in jurul tau, informatiile iti vin din mediu intr-un anume fel, si recunosti si pe alte cai decat cele constiente relatia dintr etine si ceilati, dintr etine si biserica sua preot.
    continui
    Draga Camelia,

L-ai citat pe OXYYGEN, nu pe mine.

Multumesc ptr. explicatie

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

draga Gabryna,

Este greu de explicat doar in cateva cuvinte cam ce cred eu despre toate astea,dar voi incerca sa fiu cat mai scurt posibil pentru ca nu imi plac descrierile lungi.Mai intai as incepe cu biblia, cartea de temei al crestinitatii, care este prezentat ca o carte scrisa dupa o dictare cuvant cu cuvant ruta: dumnezeu-Moise.In tineretea mea era la moda filozofia,se citea mult Seneca,Kant etc.Eram fermecat de cele scrise, dar numi dadeam seana ca toata filozofia lor era valabila doar in timpul lor.Dar cand am aterizat cu picioarele pe pamant am simtit nevoia de o schimbare a personalitatii mele.Am hotarat sa am personalitatea mea proprie si sa nu mai depind de oamenii din jurul meu care aveau si din pacate au si acum reflexe de haita care gemenizeaza cumva personalitatea tuturor.Asa am inceput sa citesc biblia.Cu timpul am ajuns la mai multe concluzii dar prima care conta, era ca biblia incepe cu o minciuna si anume: autorul bibliei nu poate fi Moise care s-a nascut in anul 1571 i.e.n in Egipt si amurit in anul 1451 i.e.n. in Arabia pe muntele Nebo,deoarece foloseste in descrieri regiuni,tari,popoare,civilizatii care sau format dupa moartea sa cu mult peste 500 de ani,si ca atare nu putea sa foloseasca aceste denumiri.Ba mai mult, cititorii experimentati in hearoglife ca Champollin,de Rouge, de Saulcy,Oppert, Rawlinson etc.au demonstrat ca biblia a fost scrisa cu mult dupa moartea lui Moise in timpul sclaviei evreilor in Persia. S-a demonstrat ca scrierile persanilor sunt mult mai vechi decat biblia,ba mai mult,multe din legendele lor se regasesc in biblie.Cum sa crezi in ceva care incepe cu o minciuna?Asta pt.inceput.
    Acum despre viata si moarte: cncluzia mea este strict personala si mi lam format in multi ani.Nu cred ca dumnezeu a creat Universul planetele,omul.Eu cred ca ne-am adaptat conditiilor acestei planete.Noi la inceput ,inainta de ne adapta, construind scheletul osos,apoi muschii pentru a invinge forta garavitationala a Terrei,trebuia sa fim fiinte inteligente probabil intr-0 alta forma decat cea de azi.Milioane de ani sau scurs pana acum,si inca nu am ajuns la evolutia bazica.Aici pe Terra totul are un inceput apoi apogeu si cele mai dureros sfarsitul.Chiar si obiectele nascute pe Pamant au un sfarsit, dar, o viata cu mult peste a noastra,fara vulnerabilitati pe care omul le are.De aceea sustin ca noi ne-am adaptat.Iarasi trebuie sa ma intorc la reflexia de haita a omului care simte nevoia sa fie condus de regula de ceva supranatural,simte nevoia de a-si pune speranta tot in ceva supranatural si asa m.d. ajungand sa creada ca va trai si dupa moarte.(vezi mitologia persana si cea egipteana).Parerea mea ca dupa moarte dispari ca persoana fizica,materiala,spirituala daca vrei asa,Dar totusi vei trai daca ti-aitransmis mai departe genele.Multa lume reproseaza dupa moarte :a murit si n-a facut nimica,a fost doar o rotita umila. Nu este asa pt.ca genele tale isi vor face odata peste timp efectul renascind poate un geniu.
    Aud multa lume spunand: dupa moarte vei fi judecat de catre d-zeu si conform pacatelor tale iti vei primi pedeapsa.De ar fi asa ,pentru ca as fi extrem de curios: dumnezeu cum ar judeca milioanele de crime pe care le-a comis,hai sa incepem cu omorarea copiilor batranilor, a animalelor in fine, a tuturor fiintelor in macelul cu potopul? Tu cam ce crezi?Asa in general!Mar interesa doar ideile tale formate
    cu mult respect oxyygen,

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Nu cred ca v-ar interesa parerea mea..am si eu multe de zis..dar problema este ca eu inca sunt in cautare de raspunsuri..si ce simt acum a fi o parere ..este posibil sa nu mai simt peste alte cateva luni...

Oricum interesant punctul dumneavoastra,pana acum chiar nu l-am mai auzit,dar ati spus defapt ca e personal)

Despre Biblie aceasi impresie am si eu...cred ca ceva adevar gasim in NT..cat sa stim ca Isus a existat,el a semanat Iubire si a insemnat iubire....a iubit lumea si a invatat-o sa iubeasca..dar cam atat..

Momentan..il cred pe Ramtha..ma mai gandesc inca ..dar pare sa fie singurul care chiar imi raspunde la intrebari..si cumva se leaga si de ceea ce ziceti dvs ca singuri am evoluat.. din Dumnezeu iesiti dar singuri facuti/creati..

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Momentan..il cred pe Ramtha..ma mai gandesc inca ..dar pare sa fie singurul care chiar imi raspunde la intrebari..si cumva se leaga si de ceea ce ziceti dvs ca singuri am evoluat.. din Dumnezeu iesiti dar singuri facuti/creati..[/quote]
    citat:
    „Ramtha spune ca încarnarea sufletelor pe acest plan - material - are scopul de a face necunoscutul cunoscut, si de aceea traim un lant de vieti prin care trebuie sa experimentam tot ce se poate trai si sa acumulam toata întelepciunea, ca apoi sa ne putem întoarce „ acasa”

Cam glumet acest Ramtha alias mediumul JZ Knight.Ma rog sa facem o mica socoteala: momentan suntem mai mule miliarde, si suntem in continua crestere demografica.Pana acum au murit de zece ori,de n de ori mai multi.Acest Ramtha nu ne spne cati au ajuns la D2, D3 sau ma rog la cel mai inalt nivel D12.Acest Ramtha imi aduce aminte de un sarlatan pe nume john-john care a cerut participantilor din secta sa sa se sinucida.Cam peste 100 de victime .Asta se petrecea prin anii 70.
    Citat ""nvataturile lui Ramtha ne ofera o perspectiva unica prin care sa privim misterul vietii. Ele ne ofera un cadru în care întrebarile la care filozofia, stiinta si religia nu au putut da un raspuns, capata un nou înteles. Aceste învataturi pot largi raza de actiune a experientei umane, dincolo de granitele stabilite de stiinta si de diversele religii din lumea de azi. Sistemul de gândire al lui Ramtha nu este nici religie, nici interpretare filozofica a realitatii. El este adevarul obtinut si verificat prin experientele unui membru al rasei umane. În acest fel poate fi explicata cunoasterea lui Ramtha - stiinta lui Ramtha. Dat fiind ca s-a pasit deja pe aceasta cale, portile sunt deschise pentru aceia care doresc sa o exploreze si sa faca propria calatorie în necunoscut.""

Ma rog, ce mie Ramtha,iisus Budha, Coficius,Allah?Nici unul nu a auzit de fizica cuantica,nu fac diferenta dintre legatura meterie- energie.Parerea mea ca aceasta Carte Alba este un S.F.si aceasta JZ o reincarnare nereusita.

R.

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Citat Citat din padme Vezi post
    oxygen, da,tipa a vazut alte nationailitati si ? nu cred ca e interzis!
    sunt o gramada de englezi care marturisesc ca pe langa ei trec intregi legiuni romane si asta in stare constienta, chiar cineva care repara un zid a trebuit sa-si intrerupa lucrul pana a trecut trupa! (sursa discovery) eu cred ca este vorba despre o memorie a pamantului.
    si eu stiu pe cineva care s-a vazut de sus, era in casa, singura, n-a povestit la nimeni, genul asta de povesti nu prea le faci publice. daca ai citit despre asa ceva, inseamna ca ai citit si despre reancarnari. ce parere ai despre persoanele care au amintiri din vieti anterioare? despre unele doar am citit, insa despre un pustiulica englez am vazut un documentar, facut de doctorul care se ocupa de asemenea studii, evident totul a fost cum zicea pustiu', mai putin ca el nu era cine a crezut initial ca este, dar traise atat de mult cu familia respectiva incat se credea si ei il credeau ca un membru al lor.
    draga padme,

Este vina mea ca nu m-am facut inteles.Relatarea acelei doamne si nu numai,a contint cateva greseli logice elementare.Conform bibliei dupa moarte se face trecerea din stadiul material in unul spiritual ,lasandu-ti corpul in pamant(dupa caz).In relatare, nu numai ca s-a transformat in spirit ,urmand ma rog biata de lumina dar a facut si viceversa ,adica s-a retransformat iarasi in material.Trebuie sa stim ca orice transformare de orice tip necesita energie.Ca sa fierbi apa pentru obtinere de vapori ai nevoie de o anumita energie,iar ca sa combini hidrogenul cu oxygenul pentru a obtine apa, iti trebuie un altfel de energie, si mai mare ,plus inca ceva conditii calorice.Daca asemanam aceste transformari putem concluziona ca relatarea a fost S.F.pe deoparte, iar pe alta intra in contradictie cu biblia.Oamenii care vorbeau ,erau umani ,in loc de spirit pe taramul spiritului.Cam asta este o mica concluzie.Iar despre unele emisiuni de tip Discovery .ch cum ar fi fantomele, nu sunt nici pe departe logice.Nu stiu in ce masura crezi in dumnezeu daca amintesti cu atata patima despre reincarnare,o alta discutie controversata si neverificabila.
    cu stima oxyygen

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

continui

Draga Camelia,
    In mare masura m-am referit la rugaciuni scrise intro carte de rugaciuni. De aceea am "transferat-o" pe Gabryna in padurea amazoniana pentru ca acolo cu siguranta nu se gaseste asa ceva.Intrebarea mea parea logica: in cazul Gabrynei ce efect ar fi avut dansul,ierburile vraciului de acolo, in loc de o rugaciune spusa de un slujbas al bisericii?Sunt cu totul de acord cu tine inafara religiei.Din pacate religia de orice natura ar fi ea,dar mai ponderent este crestinismul care functioneaza dictatorial. De ce spun acest lucru? O spun pentru ca copilul imediat dupa nastere este botezat in religia parintilor fara sa fie intrebat daca vrea sau nu vrea,exact cum il intrebi ce meserie iti alegi,la o anumita varsta.Intr-o educatie de orice tip educatului trebuie sa i se dea alternative din care sa aleaga.Cu religia este altfel:copilul creste ,nu i se povesteste despre alte religii,nu stie nimic si i se pare ca religia dobandita este cel mai bun.Nu este corect.Daca copiii aveau alternative,nu erau botezati la nastere ,numai cu acordul lor, astazi crestinismul era in minoritate covarsitoare.Si.... cred ca nu exista cartea cu rugaciuni.
    cu stima oxyygen,

gabryna Avatar
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Pai bine draga Oxigen si atunci ce suntem sau ce vom fi?
    Suntem niste ceva acolo..care isi lasa genele pe aici ca si urmasi..apoi nu mai suntem nimic nimic?

Nu stiu daca ai vazut filmultele astea..http://www.forum.santamia.ro/showthr...ate-762p3.html
    Daca nu le-ai vazut,iti recomand sa o faci..sunt curioasa ce vei zice despre ele..
    Ultima editare de gabryna : 14 feb 2009 la 11:58

Subiecte Similare

1. o noua intrebare?!
    De alex in forum Astrologie
    Replici: 8
    Ultimul post: 27 ian 2009, 11:23
  2. Berea, noua arma antitero
    De cristicarstea in forum Discutii libere
    Replici: 5
    Ultimul post: 12 ian 2009, 15:19
  3. O noua Descoperire arheologică la Sarmizegetusa
    De Catalin in forum Istoria Dacilor si Romanilor