Pagina 15 din 15 PrimulPrimul ... 59101112131415
Rezultate de la 211 la 219 din 219

Subiect: O noua viziune asupra vietii

oxyygen este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Implicit Re: O noua viziune asupra vietii

Citat Citat din nihil Vezi post
    -sprijinul spiritual il consider inexistent,incerc sa mi-l creez prin iluzie,sa-mi para palpabil desi mi-e greu sa-l accept,insa incerc sa-l consider real,respingator al ideii : sunt om,nu sunt nimic sfant
    -savantii-i consider indispensabili,incitanti,mi-as forma incontinuu obsesii,dependente de ei
    -pe oxyygen il consider numai bun de admirat tocmai prin straduinta,entuziasmul ori lejeritatea cu care ne bucura,informeaza mintile amortite...e valabil si ptr ceilalti care-si astern randurile pe aici

Ca pamantean consider ca este o onoare ca sunt om,iar ca om imi este rusine ca traiesc pe Pamant din anumite considerente.Omul ramane din pacate om, chiar daca cineva il ridica la rangul de sfant, el tot acelasi om ramane cu defectele sau elementele sale pozitive.Iar pana la urma si savantii sunt tot oameni.....

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Citat Citat din oxyygen Vezi post
    Draga padme,
    Parerea mea despre tine este una extrem de pozitiva in masura faptului ca esti dintre putinii care au o continuitate coerenta in cele spuse pe forum.
    multumesc, dar nu sunt eu persoana cea mai coerenta! sunt o gramada de persoane care chiar daca intra rar isi mentin ideile. unul dintre cei mai cursivi este chiar... lovelife!

Tu vezi lacomie eu vad zacaminte! Mi-a atras atentia tocmai faptul ca Adam fiind singur, sa presupunem, ce ar fi facut cu metalele si rocile respective??? El nu stia la ce folosesc, dar cine l-a pus acolo mai mult ca sigur stia! Chiar gasisem undeva la ce foloseste bdeliul si ce este, din pacate nu mai imi amintesc, trebuie sa caut din nou!
    Tu vezi o poveste inventata, eu vad o fiinta creata pentru a munci nu pentru a gandi. In mod straniu, chestia asta imi aduce aminte de “Eu Robotul” a lui Asimov. Creatorul robotilor are o teorie conform careia robotii vor evolua “pe cale naturala” ceea ce se si intampla cu creierul pozitronic, iar unul dintre roboti este “altfel”. Facand o extrapolare la povestea biblica, apare sarpele care ii ispiteste pe cei 2, care in urma consumarii fructului (unii zic ca a fost mar, altii ca rodie, eu zic ca nici una nici alta, e tocmai constienta, evolutia) devin constienti de sine si de propria conditie-cunoasterea/adevarul in sine poate avea uneori urmari destul de neplacute. Tu incerci sa demonstrezi ca povestile sunt false, inventate, eu vreau sa vad adevarul din ele, deci punctele noastre de vedere nu sunt chiar comune. Ce ma face sa gandesc asa o sa-ti scriu mai jos ultimele descoperiri stiintifice privitoare la evolutie.

"Gradina" este in sens metaforic, nicidecum nu se refera la ceva de 1000 mp pe care se cultiva rosii, atata timp cat conform descrierilor din versete este un teren care contine zacaminte??!! Nu esti singurul care a facut cercetari in ceea ce priveste gradina edenului, era un documentar si pe Discovery, nu mai imi amintesc intinderea si locatia (nu ma gandeam ca o sa am o asemenea conversatie), dar oricum se aseamana cu ceva ce zici, adica Etiopia, Africa, Iraq.
    Cat despre denumiri, hmm, pai Ur cel mai vechi oras atestat este in Iraq, parca. Am o cunostinta care a fost in Iraq si imi arata fotografii ale unui loc ingradit si pazit de soldati, imi spune ca era bordeiul lui Avraam. Quar’an-ul si biblia sunt cam la fel (din quar’an am citit doar cuprinsul) asta e unul din motivele pentru care nu se exclud denumirile. Profetii au insa interpretari diverse. Am vazut de curand un documentar in care se sustine teoria conform careia vechii evrei se numeau hyksos-regii pastori, ar fi ocupat Egiptul de Jos, stabilindu-si "capitala" in orasul Avaris, lucru tinut secret de egipteni, am inteles din cauza temei ca Israelul ar avea pretentii de retrocedare??!! O chestie destul de stupida as zice, dar..ma rog! Dupa care au fost alungati pe timpul nu stiu carei dinastii, anumiti studiosi sustin ce evreii au fost alungati din egipt pe timpul lui Ramses Cel Mare. Migratia era cam la fel de dezvoltata ca si azi, daca nu chiar mai mult. Numai ca atunci erau popoarele migratoare, acum se migreaza in grupuri rastranse. Convertirea e perfect valabila si atunci si acum. Daca stai sa pui toate astea cap la cap, rezulta ca e posibil ca aceste scrieri sa fie o insumare de povesti din perioade diferite de timp si chiar locuri diferite, nu mai zic si de asemanarile dintre ele. Plus paginile lipsa! Deci, baza sa fie aceeasi, preluarea si interpretarea diferite. Dar sa faci o paralela si o patrundere adanca in miezul problemei, inseamna sa citesti tot ce inseamna scriere antica pana la ora actuala. Din ce am citit eu, cam nici un scriitor nu prea a reusit. Dupa parerea mea nimic nu este nou, omul modern nu a inventat religia, roata sau apa calda, totul vine din urma si este adaptat la viata actuala.

Acum cateva zile am vazut un documentar in care cercetatorii au prelevat o mostra de adn de la omul de neanderthal si au descoperit cu stupoare ca face parte dintr-o specie diferita de cea a omului. Dupa care au mai cercetat ei ce au mai cercetat si au ajuns la concluzia ca de fapt pe pamant s-au dezovltat 2 specii diferite umanoide care au un var comun, deci nu exista celebra veriga lipsa. Specia homo sapiens fiind mai dezvoltata a spupravietuit iar neanderthal a disparut nefiind foarte evoluata si nefacand fata concurentei-sapiens. O teorie destul de interesanta nu? Le-a luat cam 200 de ani sa ajunga la concluzia asta si nu stiu de ce am senzatia ca nu e una definitiva.

Teza respectivului Opal e chiar hilara! Eu nu cunosc atata fizica cata stii tu, chiar nu stiu deloc, dar ma indoiesc ca o asemenea teza nu ar fi fost combatuta in mod vehement de lumea stiintifica. Se scriu multe lucruri, tocmai de aceea trebuie sa le citesti sa sa le filtrezi.

Nimeni care e de genul lui Love sau altii pe care ii cunosc personal, nu o sa scrie o lucrare stiintifica despre existenta, consistenta sau absenta sufletului. Stii de ce? Pt ca oamenii nu sunt pregatiti pentru anumite lucruri! Chiar daca isi exprima credinta in anumite lucruri pe majoritatea daca-i intrebi nici ei nu stiu sigur in ce cred. Spuneai pe undeva ca ai citit Experimentul Philadelphia, eu am cartea lui Brad Steiger. Am citit si Proiectul Montauk, care este practic continuarea. Autorul, Preston Nichols, alaturi de Alfred Bielek-coautor al Experimentului Philadelphia, sustine ca ambii sunt participanti la experiment. Descrie in carte lucruri facute si explicate de oameni de stiinta, apoi negate bineanteles-cartile astea fac parte din categoria literatura underground- fac pariu 98% ca daca citesti ce scrie in proiect, lucruri facute chiar de parintele calculatorului John Von Neumann, care a studiat cca 10 ani esoterism ca sa inteleaga anumite elemente privitoare la spatiu-timp si de ce este imposibila calatoria fizica in timp, nu ai crede! nu ca nu vrei, ci pentru ca pur si simplu creierul tau refuza sa creada ceva ce nu intelege, nu percepe, sau nu i se pare logic, refuza din start (folosesc o exprimare impersonala) etc.Nici daca ti-ar aparea ceva in fata ochilor nu ai vede sau nu ai crede! Pe Nicola Tesla l-au crezut nebun dupa demonstratiile pe care le facea in public. A fost si el participant la experiment, Einstein nu a vrut sa participe.
    E amuzant faptul ca dai exemplu tocmai dacii! Se credeau nemuritori(ti se pare cunoscut?), filozofia medicala daca era-daca psiho(spiritul) e bolnav, e bolnav si trupul, deci pentru a vindeca trupul trebuie vindecat intai psiho(spiritul)-chestia asta o gasesti pe un site de dacologie. Si aici a fost o discutie despre daci, nu stiu daca contine si informatia asta. Iideea e, ca cei ce fac aceste cercetari vor doar sa dezlege/inteleaga misterele lumii inconjuratoare si sa-si depaseasca conditia, nu e ceva nou. Chestia cu paranormalul poate sa fie foarte bine o evolutie naturala a speciei precum cea descrisa mai sus, iar ceea ce azi e paranormal peste cateva sute de ani e ceva normal.Biblia va fi alta, iar altii ca noi vor dezbate in sww(space wide web) problema scrierilor antice gasite intamplator in retea cu denumirea-forumul santamia:a existat sau nu oxyygen, dar padme cine era? Experimente in domeniul paranormalului si folosirea oamenilor cu capacitati.. diferite, sa zicem, se fac de mult timp! O data ce accepti ca exista experimentele respective, nu mai poti nega existenta unor astfel de oameni si existenta unui astfel de domeniu!
    app. eu stiam ca sufletul are 23 gr.

normal ca si savantii sunt tot oameni tu ce-ai fi vrut sa fie?
    Ultima editare de padme : 27 mar 2009 la 19:44

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

O alta chestie! cu totii stim de mitul Isisis, Osiris, Horus! pe stela de pe pieptul sfinxului exista o scriere cu privire la Atlantida precum si la faptul ca sub sfinx pe platoul din fata, s-ar afla o sala unde este depozitat varful piramidei mari precum si alte documente importante cu privire la rasa umana! Zahi Hawass incercand da demonteze aceasta teorie, spunea cercetatorului prezent la fata locului, ca sub sfinx, dar in alta parte decat cea mentionata in stela, se afla doar mormantul lui..... Horus, gol! intrebarea logica ar fi, daca Horus nu a existat de ce are mormant? unde se termina realitatea si unde incepe mitul, sau invers? dar deja... am scris suficient sf azi!

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Citat Citat din padme Vezi post
    multumesc, dar nu sunt eu persoana cea mai coerenta! sunt o gramada de persoane care chiar daca intra rar isi mentin ideile. unul dintre cei mai cursivi este chiar... lovelife!

Nu era voba de lacomia ta propriuzisa ,ci de o insusire motivanta a soiului uman.Exact,autorul bibliei a blufat aici. Si morala finala pe care nu am spus-o este faptul ca daca o carte ca biblia incepe cu o minciuna ,atunci nu stiu ce rost a mai avut inradacinarea celor 10 porunci.Cu privire la acest bedileu: nu am gasit nici o explicatie inafara de cele crestinesti:ce anume este si la ce se foloseste.
    Exemplul cu dacii a fost un exemplu aiurit la fel ca versetul 14.din biblie.

Sunt si pe forumul ezoterist al lui Oreste,se vorbeste mult despre energia universala in care nu cred.Esta amuzant cum unii si-ar da si o mana ca sa dovedeasca acest lucru.

Despre suflet ce sa zic.Am ascultat multe pareri,am citit lecturi si filozofii orientale,de la Aristotel,Seneca, pana la acest dr Opal am gasit distorsiuni in explicatii,scrieri.Nu este un consens pentru o finalizare acceptabila a unei definitii despre suflet.Cum pot sa cred in acest fel?

Am o deosebita stima fata de lovelife.Este o persoana extrem de deosebita din toate punctele de vedere.Vreau sa spun ca eu iau in serios tot ce se scrie aici pe forum.Idea comunicatiei intre oameni este numai benefica.

referitor la acea teorie despre omul primitiv,vreu sa va spun ca biserica,cea catolica face eforturi financiare pentru a demonstra veridicitatea bibliei,prin propaganda vizuala,mediatica.Este destul de trist deoarece acesti bani ar putea ajuta multi oameni saraci.

Iar acele 23 de gr hmm,daca are masa atunci este alcatuita din molecule,si
    daca totusi luam in considerare ca exista molecule , care de obicei au in compozitia lor Carbon,Oxigen,Azot,si Hidrogen atunci media masei al atomilor este de cca 15g/mol.Deducem de aici ca o molecula a sufletului are 31021 de atomi fata de ADN care are doar 109 buc.Am uat in comparatie AdN ul ca molecula cea mai mare a corpului uman.Nu tine
    (masa unei moecue Adn este de cca 4 ori 10 la minus 11 gr)
    Ultima editare de lovelife : 28 mar 2009 la 09:40 Motiv: Prea lunga citarea si era greu de urmarit

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

"Nu era voba de lacomia ta propriuzisa ,ci de o insusire motivanta a soiului uman"- da stiu si eu tot impersonal am scris!

"Exemplul cu dacii a fost un exemplu aiurit la fel ca versetul 14.din biblie."

m-a amuzat si am scris ceva neaiurit!

pai teorii despre suflet ca si despre multe alte lucruri o sa fie intotdeauna o multime, depinde doar "cum te formezi", exact ca la scoala! inteleg ca tu vrei una cu care sa fie de acord tot globul!

nu stiu daca doar biserica catolica tine neaparat sa ateste veridicitatea bibliei intrucat sunt multi studiosi care sunt curiosi sa vada daca povestile sunt adevarate, ceva in gen: troia sau mormantul lui tutankhamon (sper ca am scris bine). biserica catolica in mod normal n-ar trebui sa depuna nici un efort, doar sa deschida biblioteca.

"Iar acele 23 de gr hmm,daca are masa atunci este alcatuita din molecule,si
    daca totusi luam in considerare ca exista molecule , care de obicei au in compozitia lor Carbon,Oxigen,Azot,si Hidrogen atunci media masei al atomilor este de cca 15g/mol.Deducem de aici ca o molecula a sufletului are 31021 de atomi fata de ADN care are doar 109 buc.Am uat in comparatie AdN ul ca molecula cea mai mare a corpului uman.Nu tine
    (masa unei moecue Adn este de cca 4 ori 10 la minus 11 gr) "

da, aici nu pot decat sa-ti dau dreptate intrucat nu am inteles nimic

si tu de fapt incerci sa explici anumite lucruri tot pe cale stiintifica! daca ai fi asa multumit cum te declari ai lectura o enciclopedie si ar fi suficient!
    daca e sa luam biblia pe cale literara, in general e scrisa la persoana a 3-a, deci exista un povestitor! dar, nici istoria nu e scrisa de persoanele care au trait-o ci de istorici! tocmai de aceea sunt lucruri interpretabile, documentarele istorice cuprind date care nu se gasesc in cartile de istorie, anumite texte sunt criptate, etc. nici teoriile stiintifice nu sunt batute in cuie. in general omul a fost reticent fata de nou.

Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    186

Citat Citat din padme Vezi post
    "Nu era voba de lacomia ta propriuzisa ,ci de o insusire motivanta a soiului uman"- da stiu si eu tot impersonal am scris!

"Exemplul cu dacii a fost un exemplu aiurit la fel ca versetul 14.din biblie."

m-a amuzat si am scris ceva neaiurit!

pai teorii despre suflet ca si despre multe alte lucruri o sa fie intotdeauna o multime, depinde doar "cum te formezi", exact ca la scoala! inteleg ca tu vrei una cu care sa fie de acord tot globul!

nu stiu daca doar biserica catolica tine neaparat sa ateste veridicitatea bibliei intrucat sunt multi studiosi care sunt curiosi sa vada daca povestile sunt adevarate, ceva in gen: troia sau mormantul lui tutankhamon (sper ca am scris bine). biserica catolica in mod normal n-ar trebui sa depuna nici un efort, doar sa deschida biblioteca.

"Iar acele 23 de gr hmm,daca are masa atunci este alcatuita din molecule,si
    (masa unei moecue Adn este de cca 4 ori 10 la minus 11 gr) "

da, aici nu pot decat sa-ti dau dreptate intrucat nu am inteles nimic

si tu de fapt incerci sa explici anumite lucruri tot pe cale stiintifica! daca ai fi asa multumit cum te declari ai lectura o enciclopedie si ar fi suficient!
    daca e sa luam biblia pe cale literara, in general e scrisa la persoana a 3-a, deci exista un povestitor! dar, nici istoria nu e scrisa de persoanele care au trait-o ci de istorici! tocmai de aceea sunt lucruri interpretabile, documentarele istorice cuprind date care nu se gasesc in cartile de istorie, anumite texte sunt criptate, etc. nici teoriile stiintifice nu sunt batute in cuie. in general omul a fost reticent fata de nou.
    nu stiu ce anume este de neinteles.Este foarte simplu: daca stim densitatea moleculelor si greutatea, putem afla nr. de molecule componente ale sufletului.Am precizat ca aceste molecule sunt mai mari ,extrem de mari in comparatie cu cea mai mare molecula a organismului ,molecula ADN.Atunci reiese ca aceste molecule trebuiau,era pur si simplu obligatoriu, sa se vada la vre-o analiza medicala.Nu am auzit pe nimeni spunanad ca au vazut molecula sufletului.deasemenea este obligatorie ca aceste molecule ale sufletului care impreuna fac 23 gr sa se afle in organism pentru a transmite mai deperte acese molecule la noii nascuti.Aceasta teorie este motivata de exemplul insamantarii artificiale.Daca sufletul ar fi inafara corpului atunci la o insemantare artificiala noul nascut sar naste fara suflet. Deasemenea aceste molecule la moarte trbuie sa se transforme automat in neutriniu,singura particula care poate penetra un zid de ex.Asta, in contextul in care cineva moare inchis intre ziduri,sufletul lui are nevoie de acesta forma pentru a putea iesi.Si asa pot sa dau multe exemple care nu se leaga.etc.etc.(este si normal ca in bibliografie am luat informatii din Lexiconul enciclopedic al organismului femeii editia 1991.Nici eu nu le stiu pe toate)

Ai dreptate: fiecare carte de istorie in general a fost scrisa de unii istorici si modificata ulterior de altii.Dar biblia nu trebuie interpretata ca istorie ci trebuie luata ad literam pentru ca este cuvantul lui d-zeu.Desigur greselile din biblie au fost "vazute" si de teologi,popi,calugari si au vrut, si doresc sa ascunda aceste brese,fante ale neadevarului printr-o propaganda.Nu este mai usor sa torni un film documentar in care sa intaresti povestile din biblie??
    Daca tinem cont de numarul celor care vad aceste documentare in care se arata lumina credibilitatii,si facem un raport intre cei naivi,creduli,si cei ce nu cred in asa ceva balanta ar atarna in fafoarea credulilor.In paranteza: daca in biblie s-ar fi scris de Minotaurs,de zborul lui Ikarus spre Soare era adevarat sau nu?

tocmai ca omul a fost a fost reticent fata de nou a generat oameni de neinteles pentru cealalta jumatate.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Oxygen, din cata fizica stii ai fi observat ca exista si particule subatomice, si de ce tot sustii ca sufletul trabuie sa fie format din atomi, sufletul este considerat ca nu este contruit din materia cunoscuta de noi astazi, si nu are forma de organizare a materiei, informatiei si energiei cunoscute de stiinta de astazi, dar daca stiinta nu poate demonstra ceva la ora actuala nu inseamna ca nu exista, pentru ca efectele sufeltului se vad si se simt,
    Si in legatura cu forta de greutate ti-am mai explicat, este ceva diferit de masa si nu presupune existenta unor atomi, lumina exercita o anumita forta asupra materiei din jur si nu are masa descoperita, si totusi ea se supune fortelor de gravitatie.

Despre lumina nu se stie inca din ce este formata, dar este acceptata ca atare pentru ca ii vedem efectele. Se presupune existenta fotonilor, dar nu sa putut demonstra, exista mai multe teorii privind lumina dar nici una fara cusur, si totusi lumina exista, probabil daca nu era in spectrul vizibil si masurabil de noi am fi spus ca nu exista, si apoi aparatele de masura au o limita de sensibilitate, nu pot percepe decat anumite lungimi de unda. Daca noi nu putem masura dincolo de acele lungimi de unda nu inseamna ca nu exista nimic.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

)Aveti multe de zis si chiar imi pare rau ca nu credeti in nimic din ceea ce ar fi dupa aceasta viata..

Spuneti ca nu exista suflet,fizic nu exista desigur..
    Dar, dorintele,durerea, suferinta,sentimentele de orice fel?
    Acestea toate le-ati simti,ati stiut ca le aveti in dvs. dar niciodata nu "le-ati vazut".
    Ati iubit cu sufletul si v-ati putut spune dvs.ce inseamna dragostea iubirea,iertarea,mila,deznadejdea,toate sunt sentimente,pe care le-ati simtit din plin si poate inca le simtiti.

Cum puteti simti ceva ce nu vedeti,nu exista fizic?Suntem formati pe langa corp fizic cu toate aceste sentimente.
    Ce imi puteti spune despre ele?
    DAca eu v-as spune, nu exista domnul meu nimic,sunt vrajeli,nici durerea nu exista ,si ce daca curge sange?!
    "Aratati-mi durerea in mana"..iar dvs. poate va zvarcoliti pe jos de durere...asta ar insemna ca imi aratati ceva nu?dar nu se vede,pt. ca fizic nu exista,nu se vede,ci doar se simte!
    Asa si cu sufletul,este acolo,nimeni nu il vede,altii zic ca vin toate din inima...desi inima e o mana de "carne" nu cred ca daca ati privi o inima,ati vedea sentimentele din ea...
    Asa este si cu sufletul si cu D-zeu..nu se vede ,nu exista fizic, se simte..

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

eu as zice ca primul indiciu despre suflet se afla in vt, geneza, cap 6(stricaciunea oamenilor); 3 "Atunci Domnul a zis: Duhul Meu nu va ramaneapururea in om, caci si omul nu este decat carne pacatoasa:totus zilele lui vor fi de o suta douazeci de ani"

Pagina 15 din 15 PrimulPrimul ... 59101112131415

Subiecte Similare

1. o noua intrebare?!
    De alex in forum Astrologie
    Replici: 8
    Ultimul post: 27 ian 2009, 11:23
  2. Berea, noua arma antitero
    De cristicarstea in forum Discutii libere
    Replici: 5
    Ultimul post: 12 ian 2009, 15:19
  3. O noua Descoperire arheologică la Sarmizegetusa
    De Catalin in forum Istoria Dacilor si Romanilor