Pagina 5 din 32 PrimulPrimul 12345678910111525 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 480

Subiect: La o vorba

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Implicit Re: La o vorba

Citat Citat din Camelia Vezi post
    este o atitudine irationala, pentru ceva care exista deja si care doare.
    si pentru c apers din diverse motive nua re cusraj sau poate nu stie cum sa discute p-e fata, lanseaza mesaje irationale, ne constientizate, cuma ar fi acest fel de a spune mereu ca e ocupat, ca are treaba etc
    cine face asa, ori vrea sa scape d epartener ori evita o problema care exista intre cei dori si o paseaza in acest fel subtil spre rezolvare celuilalt
    te-am inteles perfect si atunci si acum.
    problema mea de atunci era ca nu era numai vina lui Tixti asa cum mi se parea mie ca ai spus, ci este si vina ei, ca in loc sa rezolve o problema se complace, evita, ingroapa, refuza ca exista (problema). Si aici, intr-un fel cred ca ma certam pe mine pentru momentele cand am practicat metoda (uitare in munca)
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Ilia Vezi post
    trebuie sa fac o precizare la cele de mai sus.
    Si eu am momente cand fac asta, nu este o stare naturala. Insa am folosit metoda. Si mi se pare ca se practica la scara larga. Cine arunca cu pietre?
    io arunc
    sa imi fie rusine, dar o fac!

am retinut ce ai spus chiar din postarea anterioara
    tre sa iti schimbi atitudinea
    desi asa, din cand in cand, e suportabil, dar sa nu fie regula
    ca asa era vb acolo.la tixti

asta inseamna sa pasezi responsabilitatea celulilalt si tu sa astepti sa rezolve el
    si uneori se intampla ca partenerul sa faca la fel ca tixti
    sa astepte
    cea mai paguboasa reactie pt ca trece timpul si trece si trece si problema ramane acolo
    fiecare astepota sa o rezolve celalt
    normal ar fi sa existe exercitiul dialogului
    daca nu e atunci e rau
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

te-am inteles perfect si atunci si acum.
    problema mea de atunci era ca nu era numai vina lui Tixti asa cum mi se parea mie ca ai spus, ci este si vina ei, ca in loc sa rezolve o problema se complace, evita, ingroapa, refuza ca exista (problema). Si aici, intr-un fel cred ca ma certam pe mine pentru momentele cand am practicat metoda (uitare in munca)
    ba da e vina lui
    pentru ca trebuie sa fie constient ca e un semnal
    daca astepta inseamna ca a pasat si el motanul la ea
    si tot asa
    cineva tre s arupa tacerea si traditional e sa o faca barbatul
    mai ales ca ea se arata nemultumita, fireste, in mod irational
    deci urma firesc intrebarea lui
    ce este de fapt?
    dar in loc de intrebare sau atitudine, el da ca replica asteptarea
    ceea ce e nashpa
    intreabarea mea nepusa era
    tixti, oare nu cumva iti convine de fapt?
    dar nu era nici locul si nici cazul sa ma amestec asa in viata lui
    si atunci
    era mai simplu sa am o replkica asa, ca un semnal de alarma, de genul
    esti vinovat
    stiti?
    daca nu, gandeste-te si la acest aspect
    ca eu nu imipot permite sa zic mai mult
    si asa cred c alui tioxti nu ii va conveni discutia asta si cea mai buna reactie a lui ar fi sa nege tot ce scriem noi aici si sa spun a ca batem campii si ca totul e k

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Citat Citat din Camelia Vezi post
    trebuie sa ai mare atentie cu pers astea care nu au curajul sa vb deschis. eu cunosc poe cineva care nu si-ar fi cerut iertare pe fata, cinstit , nici sa il pici cu ceara.
    in opozitie, eu cunosc persoane care-si cer iertare tot timpul si nici nu apuci bine sa ierti, ca se repeta in aceeasi maniera (greseste la fel) si iar isi cere iertare, cainta, yok! Ba mai mult daca nu ierti, e deja problema ta, ea (persoana) cica a pasat-o, a "scapat".

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Eu trebuie sa plec. Ma asteapta iubitul sa iesim la o plimbare. Daca ma suna si-i spun ca am "treaba", taman folosesc metoda
    Noroc ca stie ce fac si e cu ochiu` pe noi
    Va invit pe toti la "o vorba"

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

in opozitie, eu cunosc persoane care-si cer iertare tot timpul si nici nu apuci bine sa ierti, ca se repeta in aceeasi maniera (greseste la fel) si iar isi cere iertare, cainta, yok! Ba mai mult daca nu ierti, e deja problema ta, ea (persoana) cica a pasat
    -o, a "scapat".
    sau., tine asa de tare la persoana careia ii cere iertare, iar aceea face atatea fitze, incat, traieste intr-o continua teroare, aceea de a suporta iar toanele unei fiinte imposibile. si atunci la fiecare pas isi cere iertare.
    eu am trecut prin asa ceva, chiar cu pers de care iti spun.
    era asa de ciufut si de ingrozitor de mincinos, incat am trait clipe de cosmar/ cosmar creat de ipsa onestitate, de comunicare si de repetarea acelorasi atitudini necinstite fata de oameni

asa ca vezi se paote si asa
    sigur ca nu tre sa exagerezi cu cerutul iertarii, dar uneori ajungi si la aceste comportamente deviante
    uneori tre sa ceri iertare mai sus, ca sa zic asa

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

gata, am plecat.
    Camelia iti multumesc pentru dialog
    sa ai o seara frumoasa!

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

si tie

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

unde o fii spiritualitatea asta, in exterior sau in noi?
    iata o intrebare draguta, daca mai vrea cineva sa continuie

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Hai, mai, fetelor, ce sunteti asa serioase!)

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Mihaita, azi n-am avut timp sa ies la o vorba, insa promit s-o fac cu prima ocazie.

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Buna dimineata!
    Se aseaza cineva la o vorba?

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Te-am pierdut! Si azi chiar nu am timp!
    Intr-o zi... )

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

buna dimineata!
    Savanah vin si eu la portia ta de post. Buretii aceia se gasesc in comert?

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

sa nu fiu off topic:"Am sintit inainte ca cineva va muri" , scriu "La o vorba", ca de aceea am infiintat acest topic (unul din motive)
    Meca ne-a intrebat daca vrem sa posteze poza cu "minunea ei".
    M-am simtit intrebata si-am raspuns, vreau, insa dupa botez. Atunci vreau eu. Desigur, decizia ii apartine.
    Nu am sustinut ideea "de ce dupa botez" (poate fii un simplu moft pe care Meca mi-a dat dreptul sa-l exprim) si cu atat mai mult, nu am lansat o alegorie privind botezul.
    drept urmare,
    Citat Citat din cris Vezi post
    Botezul e altceva si nu are loc in apa privind un om inconstient.Un copil mic nu are constienta de sine deloc,nu poate alege ,nu poate fi botezat in nimic ,fie apa sau ...."orice",nu poate scapa din apa sau "orice" daca cineva vrea sa-i innece,nu poate fi decat un pui de om si atat,asa cum pui de om sunt toti copilasii lumii,frumosi,inocenti,albi,negri,gri,galbeni...
    Botezul e mistic si constient,nu "spalat" in apa.In apa nu se spala nimic decat corpul,spiritul e altceva.
    aceasta opinie vrea sa fie un raspuns, insa nu are un obiect generat de cunoasterea mea vis-a-vis de ceva (botez), sau de vreo intrebare a mea exprimata, ci un obiect generat de prezumtia ta, izvorata din intelegerea, sau poate placerea, sau poate nevoia ta, sau poate e pur si simplu exemplu de "cerinta mintii de a croseta caciulite".
    Pe scurt: intelegerea/placerea/nevoia ta genereaza prezumtia ta care genereaza raspunsul tau care genereaza sfatul tau:
    Ar trebui sa te mai interesezi,nu te supara,privind botezul.
    . Unde este opinia mea privind botezul ca sa inteleg sfatul?

Faptul ca te exprimi cu "trebuie" denota o constientizare absoluta (a ta) in ceea ce priveste subiectul (botez) si de asemenea o constientizare absoluta (a ta) a notiunii/simtirii/ cunoasterii mele in ceea ce priveste subiectul.
    De asemenea, verbul "a trebui" exprima o necesitate. Nu lasa loc de alta varianta, trebuie sa faci asta, ca altfel..... ceva.
    Pe de alta parte, sfatul se da cand ti se cere, sau macar cand iti plange cineva pe umeri in speranta ca-l poti ajuta.
    Un subiect poate naste controverse din opiniile diferite ale participantilor. Combaterea opiniei unui participant, civilizat, se face prin dezvaluirea adevarurilor si frumusetilor propiilor opinii, la care se adauga staruinta depusa spre a te face inteles si nu prin incriminare sau nimicirea opiniei celuilalt si cu atat mai putin prin atac la persoana (esti intunecat, prost, bolnav, canceros, mort, mincinos, las, corupt, satanist, o propaganda ieftina etc, astea nu exprima deloc iubirea scrisa in peste o mie de posturi, oricata "vehementa ai avea" si "oricate ai avea de spus").
    ,nu te supara,
    La o analiza simpla a intregului post (mai sunt si altele in aceeasi maniera), un psiholog iti va spune ca cel putin la nivel inconstient, de fapt vrei sa ma supar, Nu-ti mai face griji, te rog, nu ma supar.

Asta pare a fii spusa din spatele unei barne groase:
    Sa nu aruncam cu vorbele.

Ultima editare de Ilia : 30 nov 2008 la 02:14

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •