Pagina 4 din 32 PrimulPrimul 123456789101424 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 480

Subiect: La o vorba

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Re: La o vorba

Citat Citat din Ilia Vezi post
    Camelia, si eu m-am luat de tine odata.
    In putinele mele posturi.
    Mi s-a parut ca i-ai dat cu maciuca-n freza lui Tixti, la o chestie cu "vina".
    Si acum mi se pare ca i-ai dat. Sunt convinsa insa ca nu cu rea vointa, cred ca mai degraba asa a "sunat".
    Insa, puteam sa-mi spun opinia mai frumos, nu sa dau cu parul de asemenea.
    Nu m-am abtinut, pentru ca asa e "moda" pe forum si-am raspuns la "moda" pentru integrare, supravietuire, nu mai conteaza.
    Am prostul obicei sa apar "omul/animalul lovit", iar daca vad ca 10 sunt impotriva unuia, sar in ajutorul aceluia "unul" chiar daca ceilalti 10 au dreptate, deoarece mi se pare nepotrivita o alianta spre a starpi, mai ales cand cei ce vor sa starpeasca vor sa fie receptati ca oameni ai iubirii. Si mai cred ca orice poate fii indreptat, insa nu lovind.
    Si uite asa criticul e criticat.
    Te rog sa ma ierti, sincer. Iarta-ma!
    N-o sa mai dau cu paru`, o sa scriu numai pamflete
    draga mea, dar nici nu mai stiu unde am facut asta
    chiar, unde?
    ))))))))))
    eu de obicei cand raspund pe forum zambesc
    pe bune
    la propriu
    o fi fost un "spirit de gluma" nereusit???

si de tixti? chiar mi-ar parea rau, ca el imi e cu deosebire simpatic

TIXTIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!
    UNDE TE-AM NECAJIT?? SA TE PUP SI SA ITI TREACA??

in privinta a ceea ce ai zis tu...zau daca imi aduc aminte... habar nu am...
    nu iti face griji!!
    te rog mult
    |dar acum arata-mi unde, sa vad si eu cat e de grav?_))))))))))
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

asa ca, ii rog pe cei care vin pe forum si care au ceva d e spus, sa o faca. pot considera interventiile dure ale altora ca pe niste provocari.

si ii indemn pe toti sa le faca fata, macar la acest nivel virtual, deoarece curajul te formeaza frumos . si asa zisele infarangeri de pe un forum sunt ca o colectie de probleme rezolvate, prin care inveti metoda de a invinge in viata. fiecare pas conteazaL

si da, raspundeti, faceti caz de ceea ce va pasa, spuneti-va parerile voastre cu curaj si nu dati inapoi. certati-va, impacati-va, daca altfel nu se paote, dar nu renuntati.

CONSTANTIN NOICA SPUNEA
    NU LASA LUMEA IN PACE!

miscarea face bine spiritului,

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Mai sa stii ca-mi vine sa-mi pun problema: oare numai noi doua aveam nevoie de o discutie sanatoasa, deschisa pe forum?
    Daca totul era minunat si noi suntem doi virusi, suntem spam?
    Nu despicam nici o invatatura, nu disecam nici un sfant, nu avem in vizor fenomene extraordinare, inexplicabile, nici extraterestrii, nici gauri negre, nici fizica cuantica, nici cuvinte pompoase, nici trairi extraordinare,......, mult prea simplu. O fii spiritual ce facem, in miezul forumului?
    vorbim despre noi si problemele noastre.
    unde o fii spiritualitatea asta, in exterior sau in noi?
    noi suntem numai vorbe frumoase?
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

ai randare

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Citat Citat din Camelia Vezi post
    draga mea, dar nici nu mai stiu unde am facut asta
    chiar, unde?
    ))))))))))
    eu de obicei cand raspund pe forum zambesc
    pe bune
    la propriu
    o fi fost un "spirit de gluma" nereusit???
    nu mai stiu topicul, e mult de atunci.
    tixti poveastea despre sotia lui ca petrece mult timp la scoala si cand vine acasa e tot cu probleme de scoala, lucrari de corectat etc.
    i-ai raspuns ceva de genul "si daca nu stiai e vina ta, in sensul ca e nemultumita de el, chestii din astea.
    ti-am raspuns asa dur, cum poti sa dai cu vina-n oameni si nu stiu ce argumentam eu pe acolo

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

aaaaaaaaaa
    da
    dar sensul nu era acesta
    era acela ca deobicei cand un partener " se ingroapa" in munca, e bine ca partenrul sa isi puna problema daca nu cumva e msi vina lui ca nu il distrage din starea acesta nedorita

nu este bine ca oamenii sa exagereze cu muca asta duce la anxietate si la oboseala cronica.
    si el ca barbat tre sa gasesva metodele sa o faca sa isi doresca, daca ma intelegi , sa scape cat mai reped ede alea ca s aajunga la el in brate. dar asta nu inseamna ca ea e multumita de el. cam asta era ideea.

in general am un mp cu barbatii mai timizi sau care lasa lucrurile asa cum sunt asteptand cumva ca ele sa se indrepte d ela sine. uneori tre sa actionam pe alte cai decat cele stiute.
    in cazul lui era nevoie de ceva mai putin .. serios.. o atitudine cumva
    nus ce mi-ai zis tu

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

i-ai spus asa sec, ai decretat. si nu era - e si vina ta, ci este vina ta (reiese ca numai a lui).
    L-ai pedepsit, biciuit

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

i-ai spus asa sec, ai decretat. si nu era - e si vina ta, ci este vina ta (reiese ca numai a lui).
    L-ai pedepsit, biciuit
    aoleu!
    sa vedem ce zice tixti
    i-am raspuns acum
    sper sa nu zica deja ca am continuat supliciul

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

de fapt eu am vrut sa nu ii dau mura in gura ci sa il pun pe el pe ganduri
    poate cine stie, gasea el o solutie
    asta am vrut sa fac
    apoi mi-a fost lene sa va mai raspund la amandoi
    uneori mi s eintampla

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

stii, acum ma gandesc, (asa, ca am inceput o "noua era"), m-am suparat ca mi s-a parut ca ai fost prea dura cu Tixti, ca nu te-ai exprimat e si vina ta, ci ai spus este vina ta, insa de ce sare un om in apararea altuia si mai ales cand pe celalalt nici nu-l doare capu`? Sau poate-l doare, da nu se arata
    trebuie sa recunosc, si eu fac parte din cei care imi gasesc de lucru si chiar fac lucruri utile, ca sa evit "plictiseala/necomunicarea/nemultumirea" in doi, lucruri pe care le-as lasa bucuroasa balta, oricat de utile sunt, pentru o apropiere. Insa daca ma identific cu sotia lui Tixti, se pune intrebarea: de ce ii iau "apararea" lui Tixti?
    Doamne, Tixti, te rog sa ma ierti ca te-am luat la disecat, te rog sa fii atent, vorbesc defapt despre mine.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

L-ai pedepsit, biciuit
    uite vezi?
    asta este unul din cazurile d ecare vorbeam mai devreme. eu in realitate nu am vrut decat sa fiu un pic misterioasa... sa las o clipa d esuspans pentru ca intre timp interlocutorul meu sa se obiosnuiasca cu ideea ca e posibil sa fie si asa
    sa se gandeasca la asta

dar efectul acesta de care spui este dat nu d emine, de tonul meu sau de ceea ce am scris, ci de diferenta f mare dintre ceea ce gandea toata lumea si o idee complet nopua care lovea in moalele capului starea de normalitate , calduta si confortabile in care toti erau in acord.

aceste aspecte insa nu sunt luate in seama in graba, ca si cauzse sau efecte. pentru ca e normal sa nu fie. decat d eo pri9vire avizata.
    ceea ce ar putea salva situatia ar fi rabdarea si faptul de a proceda exact invers decat ceea ce te supara
    adica, daca unul pare a avea un ton, si d emulte ori doar pare, sa nu urmam acelui ton
    deloc
    ci sa fim noi insine
    in acel caz sigur nu ar mai fi nimic si lucrurile s-ar lamuri
    deci reterta este simpla

nu reactionati , ci actionati!!!

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

stii, acum ma gandesc, (asa, ca am inceput o "noua era"), m-am suparat ca mi s-a parut ca ai fost prea dura cu Tixti, ca nu te-ai exprimat e si vina ta, ci ai spus este vina ta, insa de ce sare un om in apararea altuia si mai ales cand pe celalalt nici nu-l doare capu`? Sau poate-l doare, da nu se arata
    trebuie sa recunosc, si eu fac parte din cei care imi gasesc de lucru si chiar fac lucruri utile, ca sa evit "plictiseala/necomunicarea/nemultumirea" in doi, lucruri pe care le-as lasa bucuroasa balta, oricat de utile sunt, pentru o apropiere. Insa daca ma identific cu sotia lui Tixti, se pune intrebarea: de ce ii iau "apararea" lui Tixti?
    Doamne, Tixti, te rog sa ma ierti ca te-am luat la disecat, te rog sa fii atent, vorbesc defapt despre mine.

din aceleasi motive in care tu i-ai luat pararea lui tixti, din acelesi motive am simtit si eu nevoia sa il scot din starea d esomn.
    asta a fost metoda mea
    pentru ca era normal ca si el sa iasa din ceea ce impunea sotia sa cu munca aia, si sa aiba propriile atitudini in conformitate cu ceea ce doreste. astfel ar fi mai simplu

stii,m parterea mea este ca atunci cand un partener are o atitudine "ingrosata" intr-o directie, cum ar fi retragerea in munca, de fapt, irational, lanseaza un semnal. ceva d egenul
    alo, nu vezi, nu observi ca ceva e in neregula?

este o atitudine irationala, pentru ceva care exista deja si care doare.
    si pentru c apers din diverse motive nua re cusraj sau poate nu stie cum sa discute p-e fata, lanseaza mesaje irationale, ne constientizate, cuma ar fi acest fel de a spune mereu ca e ocupat, ca are treaba etc
    cine face asa, ori vrea sa scape d epartener ori evita o problema care exista intre cei dori si o paseaza in acest fel subtil spre rezolvare celuilalt

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

trebuie sa fac o precizare la cele de mai sus.
    Si eu am momente cand fac asta, nu este o stare naturala. Insa am folosit metoda. Si mi se pare ca se practica la scara larga. Cine arunca cu pietre?

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

trebuie sa ai mare atentie cu pers astea care nu au curajul sa vb deschis. eu cunosc poe cineva care nu si-ar fi cerut iertare pe fata, cinstit , nici sa il pici cu ceara.
    ba mai mult., el nu era niciodata, dar absolut niciodata vinovat. avea un obicei tampit
    de ex cand ii reproseai ceva ii spuneai vreo nemultumire care tinea de comportamentul sau, intrebarea lui era ai patit ceva?
    ai necazuri acasa?
    adica eu nu eram in stare de discernamant. clar era vb de faptul ca proiectam asupra lui vina altora, el era personificarea perfectiunii. cum adica sa greseasca el?
    eu faceam proiectii))))))))
    intr-o zi mi-am zis sa ii dau sa pape exact gogoasa pe care si-o dorea. sa ii spun, da d, draga, uite am devenit constienta, asa e. eu fac proiectii, si am facut., tu nu ai gresit . tu ai fost o floricica minunata.

sunt si astfel de oameni. care musai sunt atast de minunati incat e imposibil sa fi cauzat suferinta cuiva

eu cred ca in special pe astia trebuie s aii infrunti, chiar dac ala final te lasi pagumbas

dar asta poate fi considerata o alta poveste, desi tot despre iresponsabilitate e vorba

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •