Pagina 1 din 9 1234567 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 134

Subiect: preferința pentru anumite culori

Gabico este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Implicit preferința pentru anumite culori

De câteva zile îmi doresc foarte mult să am în jurul meu culoarea violet; mi s-a mai întâmplat și altă dată cu alte culori, dar acum e ceva foarte intens.
    Îmi doresc să mă fardez cu violet, să port haine în această culoare.... am găsit o pereche de pantaloni de trening violet, vechi vechi, dar am o poftă nebună să-i port.
    întrebare: are legătură cu o anumită ceackră?
    Din punct de vedere psihic la ce să mă aștept?

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: preferința pentru anumite culori

Sigur are legatura cu ceva, iti lipseste in aceste zile probabil o caracteristica a culorii violet, la tine cred ca in perioada asta trebuie sa iei decizii importante pentru viitorul tau, si culoare violet te va ajuta sa iei decizii care te vor ajuta sa te dezvolti spiritual, asta simt eu pentru tine

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

valiprofi Avatar
    valiprofi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

violet pt.mine e si litera V sau F(pe moment observ ca nu mai stiu);si eu am avut o perioada la fel.V.

Sofia este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    10

Si eu am aceeasi tendinta in ultimul an. Am achizitionat pana si vopsea lavabila in nuanta de lavanda ca sa vopsesc unul dintre peretii dormitorului.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Sofia, ești mai tare ca mine. Eu nu am ajuns pănă acolo, mi-am luat în schimb brățară de ametist în nuanțe de mov, bețișoare parfumate cu miros de lavandă.
    Trăirile mele sunt controversate; acum ajut dezinteresat pe cineva, ca peste 10 minute să fiu foarte rea cu altcineva; acele persoane cu care -mi manifest răutatea sunt "rele", nu înțelegeam de ce mi se urcau nervii la cap și de ce am cuvintele atât de acide când vorbeam cu ele sau despre ele.
    Am pus mâna pe ansă și raportor, în urma măsurătorilor anumitor parametrii am descoperit că nu sunt pe aceeași lungime de undă cu acele persoane
    Nu zic că eu sunt foarte bună, dar analizând parametrii am înțeles că răutatea lor provoacă acea reacție a mea.
    Și încerc din răsputeri să nu intru în rezonanță negativă dar îmi e foarte greu să mă abțin.

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Sunteti influnetate de moda. Se poarta violet, o culoare neglijata pana nu demult.
    Studiourile la Antena 3 sunt violet. E o moda

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Nu prea mă mai uit la televizor, la prezentări de modă nici atât.
    Nu am timp și nici loc (de soț și copil!), abia dacă reușesc să citesc știrile scrise.
    probabil dacă aș avea un televizor în baie și unul în bucătărie, care să funcționeze în timp ce spăl sau gătesc atunci da, aș vedea programele tv.
    Probsbil aveți dreptate. Cu toatea astea mi-am cumpărat o pereche de ghetuțe roșii și parcă nu mai simt povara anilor.

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Eh
    Nu ma pricep cine stie ce, am gasit asta pe net:

Violetul –este culoarea legată de paranormal, dar este și o culoare a suferinței. Are un efect stimulator, neliniștitor si descurajator, dând senzatia de gravitate. Semnificația psihologică este de tristețe, melancolie.

SAU

Violet

Violetul este una dintre culorile favorite ale copiilor, dar datorita agresivitatii si artificialitatii sale nu este placuta si de adulti. In schimb, nuantele mai deschise, lila sunt o alegere buna pentru orice incapere.

SAU

VIOLET: Efecte psihologice: culoare rece, nelinistitoare si descurajatoare; stimuleaza, efect contradictoriu: în acelasi timp atractie si îndepartare, optimism si nostalgie, senzatie de apropiere foarte mare în spatiu

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

LA SPIRITUALITATE ERA

• VIOLET, cealalta fata a lui verde, este profund calmant, favorizeaza dezintoxicarile, mareste puterea sistemului imunitar si stimuleaza sistemul nervos; intensifica activitatea cardio-vasculara, accelereaza respiratia, pozitiveaza cordul si pulmonul. Violet, culoarea rece a luciditatii intelepte are efecte psihologice benefice, ca: detasare, clarviziune, nostalgie, trairi paranormale si spirituale inalte, simultaneitatea optim-nostalgic, atractie-detasare, bucurie-tristete, concret-abstract, prezenta-absenta. Violetul este indicat in celulita, nevroza, insomnie, tulburari de vedere, meningita, enurezis, tumori etc.)

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Purpura

Violetul purpuriu combina stabilitatea albastrului cu energia rosului.

Este asociat cu regalitatea. Simbolizeaza putere, nobilitate, lux si ambitie. Transmite bunastare si extravaganta.

Purpura este o culoare foarte rara in natura de aceea unii oameni o considera a fi artificiala.

• Violetul este regal. O culoare misterioasa, este asociat cu nobilitatea si spiritualitatea.

In trecut familiile regale cheltuiau averi uriase pe pigmentul purpuriu pe care supusii lor il procurau prin prelucrarea unui organism din mediul acvatic, o molusca extrem de rara Murex brandaris. In prezent aceasta a disparut din cauza exploatarii iresponsabile.

Violetul a fost culoarea favorita a reginei Cleopatra. Este asociat cu regalitatea in multe culturi. Robe violet sunt purtate de catre reprezentantii regalitatii sau de oameni cu rang inalt.

"Inima violet" este o decoratiune militara oferita soldatilor raniti in batalie.

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Violetul adanc sugereaza bogatia.

Foloseste violeturi rosiatice pentru scheme cromatice mai calde sau inspre albastru pentru cele mai calme.

Pentru ca violetul este creat prin amestecul unui cald si al unui rece, ambele puternice, are ambele proprietati.

O camera violet poate accelera creativitatea unui copil sau a unui artist. Prea mult violet, la fel ca si albastrul, poate sa duca la depresie.

Daca as avea o camera violet nu as mai intra in ea. E OBOSITOARE

VEZI?
    NU MAI STII CE SA CREZI DIN CE SE SCRIE DESPRE VIOLET.
    PARERI F DIFERITE

iarina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    18

Smile Re: preferința pentru anumite culori

Eu sunt indragostita de galben atunci cand cumpar flori,iar in vestimentatie fac ce fac si ma trezesc ca am cumparat tot ceva in nuante maron-verde-negru.Ar trebui sa port mult albastru pentru ca am probleme cu tiroida,dar in afara de un colier si cercei din sodalit care nu se asorteaza cu nimic,dar la care nu renunt sub nici o forma ,indiferent cu ce m-as imbraca,nu am nimic albastru.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

mie imi place rosu. Ma imbrac in rosu, imi plac florile rosii, etc. Imi place sa vad sange (glumesc, doar nu ati crezut). Nu stiu ce inseamna rosu, dar mie imi place. Si portocaliul imi place, si galben. Oricum, imi plac culorile deschise si aprinse. Urasc negru si culorile inchise. Sunt ok in anumite situatii, adica un costum de haine, sau altele. Dar cand vad iarna pe strada oamenii imbracati numai in negru... parca am fi niste gandaci pe strazi. Daca te uiti de la distanta, sau de sus, nu se vad decat niste pete negre pe asfaltul negru. Putina lume isi cumpara haine de iarna albe, rosii, verzi, galbene, etc. Si ne mai plangem ca suntem un popor trist si pesimist.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Dl Tixti am o veste bună pt dumneavoastră Deși înclinam către culoare a violet, mi-am luat ghetuțe roșii să mă asortez cu cizmulițele fetii!!
    M-a întrebat soțul ce mi-aș dori de ziua mea, am răspuns repede fără să mă gândesc : ghetuțe roșii! m-a pivit mirat și a zis așa să fie. Am mers la magazin și asta am cumpărat. Am recuperat din șifonierul vechi fular roșu, am mai achiziționat o bențită roșie și gata setul. Acum caut mânuși, am găsit numai pt Maria. Fâșul de iarnă este o culoare ciudată, ceva între roz și portocaliu.
    Am observat și eu că toată lumea arată ca libărcile iarna și de aceea prefer să șochez că poate poate mai corup pe cineva să renunțe la negru în îmbrăcăminte.
    Am reușit puțin cu cei din familia mea...

iarina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    18

Am citit in Trepte Subtile in Bioenergie(Rodica Ellaz)ca rosul corespunde ca vibratie chacrei radacina sau Muladhara,responsabila cu intretinerea focului vietii .

Pagina 1 din 9 1234567 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Replici: 1
    Ultimul post: 30 dec 2008, 10:07

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •