Pagina 5 din 9 PrimulPrimul 123456789 UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 134

Subiect: preferința pentru anumite culori

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit Re: preferința pentru anumite culori

mamaaaa, ce de discutii de la amaratul ala de negru. De fapt treaba e asa: negrul e urat, dar are si frumusetea lui. De fapt pe mine nu ma deranjeaza negrul deloc, dar este trist sa vezi oamenii imbracati in culori intunecate pe strada. Chiar si iarna, vara, etc.
    Dar va intreb si eu ceva: de unde stim noi ca negru e negru si nu e rosu de fapt? Si de ce nu zicem ca verdele e negru de fapt. Adica: atunci cand ne nastem nu stim nimic. Mama ne-a invatzat ca treaba aia inchisa la culoare e culoarea neagra. Baticul bunicii, gandacul, furnica, etc. Daca in loc de negru, mama ii zicea verde si despre frunze ne spunea ca sunt rosii? Adica daca inlaturam conventia asta... presupunand prin absurd ca o forta exterioara sterge informatia asta din mintea tuturor pamantenilor. Si ca acea forta amesteca culorile si de maine rosul va fi albastru si altele. Cum ar fi?
    Ce facem cu filozofia asta mareata legata de culori si de semnificatia ei?
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

luminos1 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    30

culorile ne ajuta foarte mult in viata
    daca vrei intr-o zi sa porti rosu - simti nevoia de vitalitate
    culorile inchise sunt pentru zilele mai depresive, mai "rele" pe care le presimtim, s.a.m.d.

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Convenția este valabilă numai la nivel de formă a cuvântului. Până la urmă, aceleiași culori i se zice diferit în limbi diferite, deși se referă la aceeași realitate.
    Toată "filosofia" de care spui tu, Tixti, este cauzată de faptul că mare parte din semnificații au fost stabilite empiric.
    Iar mama te învață când ești mic, cum a auzit și ea la rândul ei, deci se mai deformează conținutul informațiilor.

Totuși, asociațiile nu sunt arbitrare (baza lor a fost pusă de inițiați, de cei care știau - aici poate ne ajută Cris cu niște detalii). Culorile au influența lor asupra oamenilor, având anumite vibrații, și corespondențe cu organele, structurile, biocâmpurile, chakrele noastre cu care rezonează.
    Iar faptul că ai o preferință pentru o culoare sau alta, la un moment dat sau altul, denotă de regulă o lipsă, un necesar din culoarea respectivă pentru un dezechilibru undeva în ființa ta.

Așa cum este și cu sunetele.
    Totul este interconectat, totul este cu un rost și cu o logică divină creat. Nimic nu e întâmplător, nimic nu e fără sens.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

luminos1 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    30

Citat Citat din onixrg Vezi post
    Convenția este valabilă numai la nivel de formă a cuvântului. Până la urmă, aceleiași culori i se zice diferit în limbi diferite, deși se referă la aceeași realitate.
    Toată "filosofia" de care spui tu, Tixti, este cauzată de faptul că mare parte din semnificații au fost stabilite empiric.
    Iar mama te învață când ești mic, cum a auzit și ea la rândul ei, deci se mai deformează conținutul informațiilor.

Totuși, asociațiile nu sunt arbitrare (baza lor a fost pusă de inițiați, de cei care știau - aici poate ne ajută Cris cu niște detalii). Culorile au influența lor asupra oamenilor, având anumite vibrații, și corespondențe cu organele, structurile, biocâmpurile, chakrele noastre cu care rezonează.
    Iar faptul că ai o preferință pentru o culoare sau alta, la un moment dat sau altul, denotă de regulă o lipsă, un necesar din culoarea respectivă pentru un dezechilibru undeva în ființa ta.

Totul este interconectat, totul este cu un rost și cu o logică divină creat. Nimic nu e întâmplător, nimic nu e fără sens.

asa este f. important, in casa, la birou, ce culori va inconjoara
    va influenteaza si fara sa va dati seama
    sau din contra, pur si simplu, la un moment dat doriti brusc alta culoare, ceea ce e destul de dificil, nu poti zugravi la 6 luni
    atunci, zic eu, parerea mea, ar fi bune culori neutre bej deschis, gen parchet
    o mobila neagra, parerea mea, intristeaza si agita

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Mai tixti, la praful care e in Romania si mizeria generala, numai hainele colorate ne mai lipseau. Dupa asta scriem Rromania in loc de Romania

)

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din onixrg Vezi post

In negru sunt organele ...inima ,ea emite iubire.
    In negru este creierul ,el radiaza.
    Interiorul EU SUNt ,D-zeu ,este in bezna ,totusi el este lumina lumii.
    Intelepciunea este mister ,pana este descoperita ,scoasa in fata .
    Soarele ...nu este lumina ,soarele in cosmos este in frig si bezna ,pamantul este cel care il face lumina.
    Negrul arata ca fiecare om neinsemnat este el insusi ,in sine,lumina.
    Voi ,toti,noaptea,in bezna existati,traiti si iubiti.Acest negru poate fi numit D-zeu daca este iubire si daruire.
    Nu exista negru,este un simbol.

Negru cu adevarat,simbolic " intunericul uman" este cerul gurii egoismului uman,este in om.
    Spectrul luminii ochiului nu este nimic daca ochiul este separat de sine.
    Nu dati masura ochiului ,nici egoismului /constructiilor interioare.
    Libertatea nu are masuri sau culori.Liberatea/numita si Tatal este tacere,negrul este culoarea tacerii.
    Tacerea este creatoare: ea are cuvant .Negrul devine lumina,creaza dupa chip si asemanare.
    La origini,atata sunt: negrul si albul.manifestare din nemanifestare.D-zeu si LOgos/
    DUMNEZEU din VOI ,LOGOS Prin VOI.Este formula : chip si asemanare de Dumnezeu.Este sfant numele sau si sfanta creatia sa.

Negrul a fost simbolul tacerii creatoare tot timpul, tacerea este Tatal,intelepciunea (credinta) creatoare este Mama .
    Intotdeauna intelepciunea este baza frumusetii,splendorii,cresterii ,geneticii,transcederii ...
    si azi,fenomenul Isus este in negura....ptr ca el este idolizat si nu idealizat in sine....el este in ntuneric,bun,intelept,ascuns,misterios ...este in om ,dar este cautat in afara,in lumina soarelui,nu in " negrul" inimii ,propriei inimi.

Cerul...biblic, paradisiac nu exista fizic,este in materie ,in om.
    Cerul fizic este limitat ,dincolo de cerul vazut cu ochii e bezna in univers si frig.Lumina straluceste in intuneric.
    "Voi sunteti lumina lumii".
    Voi care credeti ca sunteti intunericul sunteti lumina lumii.Voi,care cititi aici,sunteti un d-zeu manifestat nu unghii si matreata de d-zeu/
    Ultima editare de cris : 05 dec 2008 la 23:55
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Gabico este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Smile Re: preferința pentru anumite culori

citat "in nici o aura nu am perceput negru asociat cu ceva bun, cel putin eu nu am vazut asta, negru este o forma de intuneric, intunericul fiind lipsa luminiii (me refer la lumina cu origine divina si nu cea luciferica), doar lumina luciferica are culoarea neagra, si erau unii asa zisi intelepti care spuneau de negru ca este o culoare "buna" dar intamplator acei mai "intelepti" nu il slujeau chiar pe Dumnezeul pe care vrem noii sa il slujim ci pe unii din ingerii alungati

[/quote]"

Trebuie să învăț cât mai multe despre culorile din aură... mă puteți ajuta?

îmi cer scuze moderatorilor m-am încurcat în butoane.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Dar va intreb si eu ceva: de unde stim noi ca negru e negru si nu e rosu de fapt? Si de ce nu zicem ca verdele e negru de fapt. Adica: atunci cand ne nastem nu stim nimic. Mama ne-a invatzat ca treaba aia inchisa la culoare e culoarea neagra. Baticul bunicii, gandacul, furnica, etc. Daca in loc de negru, mama ii zicea verde si despre frunze ne spunea ca sunt rosii? Ce facem cu filozofia asta mareata legata de culori si de semnificatia ei?
    Mai trebuie sa iei in seama si cunoasterea fiecaruia asupra culorilor existente. Poti fi invatat de un om care stie diferenta intre albastru, bleu-marin, bleu, albastru-iris, albastru-levantica sau de cineva care stie doar de albastru inchis si albastru deschis.
    Pentru un necunoscator de la albastru-levantica pina la lila nu mai e decit un pas, dar pentru un pictor sau pentru un om cu astfel de inclinatii este un sacrilegiu sa bagi in aceeasi oala cele doua nuante.
    Sau ce te faci cu cei care sufera de discromatopsie, cu daltonistii pe care starea sufleteasca ii indeamna sa se imbrace in rosu, dar nimeresc o bluza... verde

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Cred ca preferam culorile in functie de felul in cale le folosim. Ne place sa ne imbracam in negru dar nu ne place sa locuim intr-o camera neagra! Ne place o fetitza imbracata in roz, dar ca barbat nu te simti in largul tau sa porti pantaloni roz!)

Este o mare diferenta intre preferintele coloristice in materie de vestimentatie si cum te simti privind pur si simplu o culoare! Sa nu imi spuna mie cineva ca se simte bine privind negreu!

Mie imi plac culorile pastelate sa le privesc. De imbracat ma imbrac in culori care nu sar in ochi. Dar in camera mea prefer accente vii de culoare. Invioreaza!

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Aseară am fost într-un cabinet de medicină alternativă. Am privit-o pe Doamna terapeută: ciorapi negri, bluză neagră, peste ea o haină albă. Simțeam doliul din sufletul ei. S-ar fi putut îmbrăca în alb toată și tot aș fi simțit durerea cauzată de decesul tatălui.
    După câtva timp a intrat o tânără de vreo 30 ani, înaltă suplă îmbrăcată TOATĂ în negru. Nici măcar o bijuterie nu avea de altă culoare.
    Am privit-o și am simțit "moda"
    Nu avea nimic din negrul cernit.
    Acum cred că orice culoare este influențată de aura noastră.

iarina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    18

Numele tinerei incepe cumva cu litera L,iar numele doamnei,cu R?

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Nu știu cu e literă începe numele tinerei, nu o mai văzusem până aseară...Numele doamnei începe cu D, Dana.

iarina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    18

Am crezut ca mergem la acelasi cabinet .Oricum,lumea e mica,dovada ca am gasit pe cineva inscris pe acest forum,care merge ca si mine la un cabinet de terapii complementare.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Normal ca la o petrecere sau la o intalnire de afaceri nu te poti duce cu un costum rosu sau galben deschis. Dar poti sa iti pui un costum negru si o camasa roz (e la moda rozul si la barbati). Sau o cravata rosie, sau un ac de cravata mai fistichiu. Sa se vada si ceva pofta de viata la tine. Acel clasic costum negru si camasa alba si cravata gri... deja e si demodat si cam trist. Cat despre imbracamintea stradala... chiar sa vrei o geaca rosie, n-ai de unde sa o cumperi. Eu am o geaca de iarna alb cu albastru. Si mai am una portocaliu cu alb. Le port pe amandoua. Se murdaresc, e adevarat, dar nu atat de tare. Ma simt mai bine astfel decat cu hanoracul maro. Normal ca atunci cand trebuie sa fiu mai sobru, scot de la naftalina paltonul (gri ) inchis ). Sunt oameni care prefera culorile intunecate numai pentru ca ii e teama ca ar iesi in evidenta daca apare cu ceva alb sau rosu. Si daca iese in evidenta care e problema?
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Gabico Vezi post
    Simțeam doliul din sufletul ei. S-ar fi putut îmbrăca în alb toată și tot aș fi simțit durerea cauzată de decesul tatălui.

Acum cred că orice culoare este influențată de aura noastră.
    spiritul tau de observatie fin la care se adauga si extrasensibilitatile te fac sa vezi mai mult. ai SIMTIT ca este cernita. culoarea era aceeasi.
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Subiecte Similare

1. Replici: 1
    Ultimul post: 30 dec 2008, 10:07

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •