Pagina 4 din 9 PrimulPrimul 123456789 UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 134

Subiect: preferința pentru anumite culori

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Implicit Re: preferința pentru anumite culori

1. Esti nepoliticoasa cu userii. Califici nepoliticos postarile lor. Gaseste-ti alt ton.

2.A te indeparta de viata nu inseamna a muri. Una este sa traiesti viata si alta sa reflectezi asupra ei.

3.Scrii aceleasi... pe toate subiectele. Ramai on topic!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din cris Vezi post

In schimb, mari intelepti ai lumii considerau negrul culoarea intelepciunii ,de aici si statuile negre sau vopsite in negru .Intelepciunea si viata sunt considerate atribute feminine ale divinitatii,iar intelepciunea este reprezentata metaforic prin negru.
    E prima oara cand aud asa ceva, nu cred ca un slujotor a lui Dumnezeu a spus de negru ca este culoare a intelepciunii, in nici o aura nu am perceput negru asociat cu ceva bun, cel putin eu nu am vazut asta, negru este o forma de intuneric, intunericul fiind lipsa luminiii (me refer la lumina cu origine divina si nu cea luciferica), doar lumina luciferica are culoarea neagra, si erau unii asa zisi intelepti care spuneau de negru ca este o culoare "buna" dar intamplator acei mai "intelepti" nu il slujeau chiar pe Dumnezeul pe care vrem noii sa il slujim ci pe unii din ingerii alungati

Sa nu uitam ca totusi albul si negru nu sunt in realitate culori

Albul este compunere a tuturor culorilor, si dupa mine semnifica impletirea tuturor caracteristicilor benefice, tuturor formeleor de iubire manifestate de fiecare nuanta in parte a fiecarei culori
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din lovelife Vezi post
    E prima oara cand aud asa ceva, nu cred ca un slujotor a lui Dumnezeu a spus de negru ca este culoare a intelepciunii, in nici o aura nu am perceput negru asociat cu ceva bun, cel putin eu nu am vazut asta, negru este o forma de intuneric, intunericul fiind lipsa luminiii (me refer la lumina cu origine divina si nu cea luciferica), doar lumina luciferica are culoarea neagra, si erau unii asa zisi intelepti care spuneau de negru ca este o culoare "buna" dar intamplator acei mai "intelepti" nu il slujeau chiar pe Dumnezeul pe care vrem noii sa il slujim ci pe unii din ingerii alungati

Sa nu uitam ca totusi albul si negru nu sunt in realitate culori

Albul este compunere a tuturor culorilor, si dupa mine semnifica impletirea tuturor caracteristicilor benefice, tuturor formeleor de iubire manifestate de fiecare nuanta in parte a fiecarei culori
    Ai auzit de madona neagra?
    Este simbolul Poloniei.Madona neagra zgariata pe un obraz.
    Nu este vorba de aura,doamne iarta-ma!
    Este vorba despre culoare vizibila cu ochii,adica o partialitate,si o reprezentanta partiala doar ptr ochi,un simbol al celui de-al 3-lea ochi,intelepciunea.Nu este vorba de simbolul intunericului.Este vorba strict de culoarea pe care o vezi,negrul.
    Ea exista la hindusi,madona neagra,Isis este neagra,este vorba de intelepciunea ,viata care iese din neant,din creatie,din sine...este simbolul Tacerii divine care creaza Logosul.Nu este vorba de intunericul interior,de orbire,este altceva.Tacerea este negru,prin creatie da logos-alb.
    Fiii lui Belial sunt altceva.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

La cele statui eu cred ca semnifica misterul, lucruri nevazute, prin negru nu se vede, privirea nu trece de negru
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Privirea nu trece de negru,dar omul nu este privirea sa,ca dovada orbii care vad radiografia altui om,stii ce zic.
    Da,este misterul ,iar misterul este intelepciune.Intre astri ,in calatorie,este negru,dar infinit,este profund.Intre astri este negru,dar nu bezna,este un infinit.Este un " negru" adanc,infinit,nu este opac si limitat ca o foaie colorata in negru,este un negru plin de lumina,in care poti fi oricand lumina,desi nu exista nici negru,nici lumina propriu zisa vazuta cu ochii.
    Ps: chipul mamei divine este simbolizat negru.Mama divina nu apare " neagra" ,dar simbolul ei este negrul.Este mama dezvaluita.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

O fi mama divina la unii simbolizata cu negru dar la foarte putini, intre astri nu este negru, pentru ca de acolo se ved stelele cu lumina lor, daca era negru nu se vedea nimic
    Misterul nu este egal cu intelepciunea, uneori pot coexista impreuna, dar nu se conditioneaza nici pe departe, poate fi mister dar dincolo de acel mister sa fie pura prostie sau rautate
    Intelepciunea este caracteristica daor celor indreptati spre divin, dar cei care sunt indreptati in cealata directie pot aveam mister dar nu detin decat inteligenta nu si intelepciune
    Un site
    si un

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Si calugarii sunt imbracati in negru..

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din gabryna Vezi post
    Si calugarii sunt imbracati in negru..
    Candva calugarii erau imbracati in rosu,alb...crestinismul mistic autentic a adus negrul,eu n-am vrut sa mentionez intentionat acest fapt.
    Monakhoi sunt inteleptii,simbolizati prin negru-excelent Gabryna.

Si nu e vorba de intelepciune divina (care nu are nevoie de prezentare),ci de starea de sine inteleapta,sinele transcens.Negrul monahal anunta: eu m-am transformat,sunt altul mai sus,mai profund,nu sunt simturile mele ,nu sunt corpul meu,este simbolul castigului spiritului asupra materiei /materialului,simturilor materiale.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din lovelife Vezi post
    O fi mama divina la unii simbolizata cu negru dar la foarte putini, intre astri nu este negru, pentru ca de acolo se ved stelele cu lumina lor, daca era negru nu se vedea nimic
    Misterul nu este egal cu intelepciunea, uneori pot coexista impreuna, dar nu se conditioneaza nici pe departe, poate fi mister dar dincolo de acel mister sa fie pura prostie sau rautate
    Intelepciunea este caracteristica daor celor indreptati spre divin, dar cei care sunt indreptati in cealata directie pot aveam mister dar nu detin decat inteligenta nu si intelepciune
    Mama divina intotdeuna este neagra si " de 3 ori barbat",adica pura/virgo/virgina/fecioara.Valul ei este negru sau albastru,este nici negru nici albastru.
    Intelepciunea este baza ,din intelepciune s-a creat totul.Acest totul este misterios ptr neinitiati,este invaluit(opac negru).
    Nu exista prostie si rautate ,exista nestiinta(opac negru).
    Intelepciunea(profun infinit negru) este dobandita prin vointa,inteligenta este nativa,inteligenta este razboinica,intelepciunea este credinta.Ea creste odata cu dorinta de a iubi neconditionat.
    Omul de obicei este fericit cu inteligenta nativa.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

intre simbolistica unor culori, printre care si nonculoarea negru si realitatea psihologica este o mare diferenta.

din cate stiu, la calugarii ortodocsi, haina cernita simbolizeaza penitenta, retragerea din lume, asceza si asumarea pacatelor omenesti, pentru mantuirea carora se roaga si canonesc.

de asemnea, purtarea negrului ca doliu reprezinta tot asa, un semn pentru comunitate de intelegere a situatiei in care se afla persoana, si anume de retragere, asceza, reculegere.

de altfel, preferinta negrului de catre adolescenti sau alte persoane ceva mai rebele, reprezinta tot un fel de demarcatie intre societate, grup si individ, cu scop de protectie, de subliniere a diferentelor de opinie si atitudine. centrarea pe sine si pe problemele personale. tot o categorie a izolarii, a dorintei de a se demarca de grup si de cerintele comune.
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

chiar si preferinta pentru negru in cazul hainelor de ceremonie sau pt ocazii speciale, tot in categoria "izolarii" intra, deoarece idee de baza este de a ..bara preocuparile diurne pentru culori, hrana, viata, atitudini de impartasire cu altii si o atitudine sobra in care nu ramane decat persoana care iese in evidenta si eventualele bijuterii, insemne ale ceremoniei, pana la urma.

de altfel, si la adolescenti, care sunt intr-o perioada aparte a vietii lor, si la cei in doliu, si la vaduve, si la calugari, aspectul esential este faptul ca nu mai impartasesc nimic din cele lumesti. nu mai este comuniune, nu mai este amestec, aceeasi comunitate din care faci parte. ci este o centrare pe sine, o cautare de sine, o rezolvare reflexiva a problemelor.

oricat am dispretui cercetarile oamenilor de stiinta si oricat de refractari am fi, cercetarile lor arata clar ca o persoana nu suporta sa stea intr-o incapere neagra fara sa dezvolte comportamente anxioase.
    vrem nu vrem, aceasta este realitatea. omul nu suporta negru ca mediu exsistential, ba dimpotriva, pentru el nonculoarea este traumatizanta.

nu acelasi lucru se intampla cu alb.

sanatos pentru om este sa traiasca intr-un mediu colorat.

folosirea lui in imbracaminte are ca scop izolarea de grup si semnalizarea unei perioade de reflectare. de centrare pe sine in cel mai bun caz, daca nu cumva chiar de reculegere si asceza.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din anima Vezi post
    1.

2.A te indeparta de viata nu inseamna a muri. Una este sa traiesti viata si alta sa reflectezi asupra ei.

!
    io nu stiu ce e asa de greu de inteles in ce zice anima. pai atitunile filozofice, culturale, reflexive nu sunt atitudini naturale. si cultura si natura sunt opuse. cel putin pana la o intelegere cu totul si cu totul aparte, cum ar fi cea spirituala.
    si chiar si asa, dezvoltarea spirituala, reflectia filozofica presupun izolare, meditatie, gand. intoarcerea dinspre exterior spre interior. de la extravertire la introvertire.
    asa stau lucrurile . vrei s aiti dezvolti interiorul, te rupi de exterior. si atunci instinctiv porti negru, ca sa semnalizezi sa fii lasat in pace.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Anna91 Vezi post
    [COLOR=Black]Imi place negru...

De aici ce sa inteleg eu... ca sunt excepptia care incalca regula?? )

tu intri la adolescenti

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Preferinta pentru anumite culori reflecta starea psihica momentana. Unul din putinele teste aplicabile copiilor.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Camelia Vezi post
    chiar si preferinta pentru negru in cazul hainelor de ceremonie sau pt ocazii speciale, tot in categoria "izolarii" intra, deoarece idee de baza este de a ..bara preocuparile diurne pentru culori, hrana, viata, atitudini de impartasire cu altii si o atitudine sobra in care nu ramane decat persoana care iese in evidenta si eventualele bijuterii, insemne ale ceremoniei, pana la urma.

de altfel, si la adolescenti, care sunt intr-o perioada aparte a vietii lor, si la cei in doliu, si la vaduve, si la calugari, aspectul esential este faptul ca nu mai impartasesc nimic din cele lumesti. nu mai este comuniune, nu mai este amestec, aceeasi comunitate din care faci parte. ci este o centrare pe sine, o cautare de sine, o rezolvare reflexiva a problemelor.

oricat am dispretui cercetarile oamenilor de stiinta si oricat de refractari am fi, cercetarile lor arata clar ca o persoana nu suporta sa stea intr-o incapere neagra fara sa dezvolte comportamente anxioase.
    vrem nu vrem, aceasta este realitatea. omul nu suporta negru ca mediu exsistential, ba dimpotriva, pentru el nonculoarea este traumatizanta.

nu acelasi lucru se intampla cu alb.

sanatos pentru om este sa traiasca intr-un mediu colorat.

folosirea lui in imbracaminte are ca scop izolarea de grup si semnalizarea unei perioade de reflectare. de centrare pe sine in cel mai bun caz, daca nu cumva chiar de reculegere si asceza.
    Sanatos ptr om este chiar mediul actual ,colorat ,corect.
    Non culoarea este traumatizanta ptr non-sine ,ptr confuzia sine=societate.
    Alminteri spiritul universal este non-culoare.

Subiecte Similare

1. Replici: 1
    Ultimul post: 30 dec 2008, 10:07

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •