Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 12345678 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 134

Subiect: preferința pentru anumite culori

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit Re: preferința pentru anumite culori

adica, mai pe romaneste, care vrea un foc, sa vina la mine. Am destul pentru toata lumea.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

iarina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    18

Draga Tixti,
    Asta vroiam sa-ti spun si eu:da-i inainte,ca e de bine ! E o culoare superba,nu stiu de ce nu indraznesc sa o folosesc...imi place insa sa o vad la altii !

Mikutza Oaspete

Apropo de culori am o obsesie pentru rosu si nu suport negru cu greu port unele haine de culoare neagra chiar daca este o culoare eleganta dar pur si simplu o resping are cineva vro explicatie .... si prefer culoarea rosie indiferent de anotimp tendinte de moda si asa mai departe ....

iarina este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    18

Am citit pe undeva ca negrul este o culoare care absoarbe energia celor din jur...poate ca de-asta doliul are la noi culoarea negru ,pentru ca cel care sufera sa depaseasca momentul durerii ,atat cat se poate,ajutat de energiile celor din jor. Ma uitam de dimineata la fetele celor din tramvai imbracati in haine de culoare inchisa:era o doamna cu o canadiana inchisa la culoare si o caciulita neagra,cu o fata trista,privea in gol...parca chiar pierduse ceva important...cred ca lipsa energiei din noi ne face sa alegem inconstient negrul.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Este corect,Iarina,rosul este cum spui .
    Esenta rosului spirituala este nivelul egipten de inflorire.

Eu sunt in negru ,mai departe nu stiu ce culoare am.Probabil paleta culorilor.
    Una este sa alegi culoarea ,alta este sa porti ce iti permiti.
    Depinde in totaliate de persoana,haina este doar haina.
    Depinde mult ce constienta are cineva ,poate poarta o culoare doar ca asa zice unul sau altul-vezi religia.
    Un hindus mort este in alb.Calugarii hindusi sunt in alb.La ei,culoarea mortii este alb.
    In misticismul intelept ulterior nivelului hindus ,negrul este culoarea intelepciunii.Asta nu inseamna ca un popa sau o una oarecare imbracati in negru sunt intelepti.
    Culorile sunt alese de inconstient dupa transformarea constienta a sinelui,a esentei.Este un impuls personal,nu uniforma.Popii au uniforma,toti.Precum si atitudinea,este invatata.Ca si cainii mei dresati ptr expozitie.
    Un spirit constient este cel care influenteaza inconstienta materiei.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Culorile in care ma simt cel mai bine: galben, corai, caramiziu, in general culorile toamnei. Din pacate tinuta zilnica include mult negru, dar intotdeauna descopar ca imi asigur cite un accesoriu viu colorat (galben, rosu, portocaliu cum se nimereste prin vreo esarfa, cordon ceva acolo...).

Cind sunt acasa, ma simt bine intr-o aglomeratie de culori, probabil ca sa compensez negrul de peste zi. Asa ca realizez o adevarata "varza": roz, rosu, verde, galben, dupa cum imi vine la mina...

Am mai observat ca la noi, la romani, negrul este aproape o uniforma: e suferitor, nu se cunoaste mizeria sau locurile care se tocesc de la prea mult purtat. Ce e mai rau este ca si la copii se poarta culorile "suferitoare"!
    Incaltamintea negra ca se asorteaza la orice, haina neagra ca merge la tavaleala si uita asa omorim orice urma de vibratie la culori sau de "cereri" ale sufletului pentru anumite culori.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

La noi ,la romani?
    Cine sunt romanii astia,ca eu de 4 ani nu vad unul in negru decat popi si amaratii care tocmai au plans la o groapa ,nu dupa banii dati neaparat ,poate dupa mostenire.
    Cazul fericit: cei care pierd un om iubit.

Ps: negrul este o culoare " cumplita" ,daca este purtata doar "trendy" -ca se asorteaza si subtiaza,vedeti ca va imbolnaveste.Nu purtati negru,mai oameni buni.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din cris Vezi post
    La noi ,la romani?
    Cine sunt romanii astia,ca eu de 4 ani nu vad unul in negru
    Ps: negrul este o culoare " cumplita" ,daca este purtata doar "trendy" -ca se asorteaza si subtiaza,vedeti ca va imbolnaveste.Nu purtati negru,mai oameni buni.

Da, la noi la romani. Uite la tinerele care poarta de vreo doi ani paltoane lungi, negre, pentru ca asa arata moda de prin reviste, uite la hainele de fis (negre sau negre-cu-putina-culoare) pe care le poarta tinerii, uite-te la pantalonii negri si flanelele cit mai inchise la culoare pe care le poarta majoritatea adultilor. Iar vitrinele magazinelor de incaltaminte afiseaza zece perechi din piele neagra, doua-trei maro si una (poate) de alta culoare.
    Despre tinutele pentru ocazii, ce sa mai zic. Negrul este considerat de multi ca fiind sobru/elegant si vezi multe rochii+costume negre la nunti si petreceri. Miri imbracati in costume negre, nasi imbracati in negru, etc.

Mikutza Oaspete

da ai dreptate in legatura cu negru eu oricum il resping involuntar nu ma simt bine nu e vorba numai de haine dar si daca o incapere este stiu eu cu negru are gresie neagra sau mai stiu nu ma simt bine apropo la mine si camera e rosie deci nu tine de trend sau asa....

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

mie imi place negru numai vara la mare pe pielea unora....
    in rest, aleg altceva.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Anna91 Avatar
    Anna91 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    2

Mie imi place foarte mult negru...sau negru+alb sau rosu...
    Defapt cel mai bine ma simt daca ma imbrac in negru...mi se pare a fi o culoare puternica...plina de forta...
    Nu stiu in schimb daca e de bine...

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din savanah Vezi post
    Da, la noi la romani. Uite la tinerele care poarta de vreo doi ani paltoane lungi, negre, pentru ca asa arata moda de prin reviste, uite la hainele de fis (negre sau negre-cu-putina-culoare) pe care le poarta tinerii, uite-te la pantalonii negri si flanelele cit mai inchise la culoare pe care le poarta majoritatea adultilor. Iar vitrinele magazinelor de incaltaminte afiseaza zece perechi din piele neagra, doua-trei maro si una (poate) de alta culoare.
    Despre tinutele pentru ocazii, ce sa mai zic. Negrul este considerat de multi ca fiind sobru/elegant si vezi multe rochii+costume negre la nunti si petreceri. Miri imbracati in costume negre, nasi imbracati in negru, etc.
    Hm,poate ca ,dar la romani unde traiesc eu nu vad cele de mai sus.
    Iar la incaltaminte,nici vorba sa gasesti ceva negru.
    Miri si nasi chiar nu vad,dar o colega a mea s-a casatorit de curand in cizme albe,fusta " frunze" gri si bluza neagra mulata pe gat.Deci poate ca-i asa .Oricum,vad ca sunt 2 Romanii,mai nou,de care vorbim?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Anna91 Vezi post
    Mie imi place foarte mult negru...sau negru+alb sau rosu...
    Defapt cel mai bine ma simt daca ma imbrac in negru...mi se pare a fi o culoare puternica...plina de forta...
    Nu stiu in schimb daca e de bine...

Salut,albul e o culoare " dura" ,ca si negrul.Una e simbolul mortii,celalalt al vietii.
    Imi place mottoul tau.Fain.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Tixti Vezi post
    mie imi place negru numai vara la mare pe pielea unora....
    in rest, aleg altceva.
    deci tu te cam uiti la negrul de pe piele,nu la piele in sine!
    Penitenta si pocainta,nene Tixti: apa cu paine fara ...mare!

Daca ai bani ,platesti o mantuire rapida: 50 de ron.

Parerea mea: du-te la mare si uita-te cat poftesti! Toate bune.

Mikutza Oaspete

deci si in concluzie pe mine nu m-a lamurit nimeni cu nimic

Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 12345678 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Replici: 1
    Ultimul post: 30 dec 2008, 10:07

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici