Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate de la 31 la 42 din 42

Subiect: Mai exista limba romana?

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Mai exista limba romana?

Citat Citat din doi Vezi post
    La logare am primit urmatorul mesaj: You have been banned for the following reason:
    utilizarea unui limbaj intolerabil ....hmmmm
    Da, acestea este motivul pentru care ati obtinut de la mine un ragaz de timp de 3 luni.
    Exprimarea pe forum nu este un drept ci o favoare. M-as bucura sa tineti cont de acest aspect.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

doi
    doi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    11

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Da, acestea este motivul pentru care ati obtinut de la mine un ragaz de timp de 3 luni.
    Exprimarea pe forum nu este un drept ci o favoare. M-as bucura sa tineti cont de acest aspect.
    pentru asa ceva????????????????????

""Terminator, esti obratznic si nu ai pe ce, adica esti si nepriceput pe deasupra. Nici nu ai învatat sa fii respectos......etc...etc.
    .

Da,poate nivelul meu intelectual este,pluteste la nivelul mediocritatii, insa cum ai spus-o ma sus tu ai cu un neuron in plus, care nu te ajuta sa ghicesti faptul in sine, ca tot ce ai invatat la facultatea de litere a fost si este in continuare un tip de manipulare.Nu doresc polemica cu persoane inhibate cu un tip de ratiune,dar ti-as sugera sa mai citesti si alte pareri ale unor lingvisti,istorici straini.In alte ordine de idei ar trebui sa fi mai flexibil in discutii pentru a nu ramane dl stie tot, pentru ca toata dreptatea din lume ar fi varsata,turnata in personajul pe care-l reprezinti.Si acum inchei definitiv acest tip de discutie cu tine care a luat o turnura de prost gust.
    cu stima oxyygen,

Fi serios d-le,unde gasesti limbaj jignitor?Am ajuns sa ma favorizezi ca sa spun ce gandesc desi nu am acest drept? Faci parte din PCR? Iar ce ai facut; ori te-a detrminat cineva sa-mi retezi "favoarea ", ori tema respectului fata de semeni te-a sarit la scoala! Cu alte cuvinte esti si dictator!!! Esti prea aspru cu cine nu trebuie.Sau Forumul nu a fost creat pentru discutii chiar si contradictorii? Auzi,pt.favoare! Hmmm
    Da,noi suntem umilii, iar voi, dati exemle de etica si moravuri. 3 luni? Asta este detentia minima sau maxima? Hai sterge tot sa nu ramana urme ca le aveti in sange !! Mai sunteti multi?
    Bucura-te tin cont de sfatul tau,dar nu sunt deacord cu ele.Nu ma ajuta la nimic!!!!

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Citat Citat din doi Vezi post
    pentru asa ceva????????????????????

""Terminator, esti obratznic si nu ai pe ce, adica esti si nepriceput pe deasupra. Nici nu ai învatat sa fii respectos......etc...etc.
    .

Da,poate nivelul meu intelectual este,pluteste la nivelul mediocritatii, insa cum ai spus-o ma sus tu ai cu un neuron in plus, care nu te ajuta sa ghicesti faptul in sine, ca tot ce ai invatat la facultatea de litere a fost si este in continuare un tip de manipulare.Nu doresc polemica cu persoane inhibate cu un tip de ratiune,dar ti-as sugera sa mai citesti si alte pareri ale unor lingvisti,istorici straini.In alte ordine de idei ar trebui sa fi mai flexibil in discutii pentru a nu ramane dl stie tot, pentru ca toata dreptatea din lume ar fi varsata,turnata in personajul pe care-l reprezinti.Si acum inchei definitiv acest tip de discutie cu tine care a luat o turnura de prost gust.
    cu stima oxyygen,

Fi serios d-le,unde gasesti limbaj jignitor?Am ajuns sa ma favorizezi ca sa spun ce gandesc desi nu am acest drept? Faci parte din PCR? Iar ce ai facut; ori te-a detrminat cineva sa-mi retezi "favoarea ", ori tema respectului fata de semeni te-a sarit la scoala! Cu alte cuvinte esti si dictator!!! Esti prea aspru cu cine nu trebuie.Sau Forumul nu a fost creat pentru discutii chiar si contradictorii? Auzi,pt.favoare! Hmmm
    Da,noi suntem umilii, iar voi, dati exemle de etica si moravuri. 3 luni? Asta este detentia minima sau maxima? Hai sterge tot sa nu ramana urme ca le aveti in sange !! Mai sunteti multi?
    Bucura-te tin cont de sfatul tau,dar nu sunt deacord cu ele.Nu ma ajuta la nimic!!!!
    Domnule doi/oxxygen si ce nickname-uri mai aveti,

Probabil ca nu sunteti de acord cu decizia administratorilor acestui forum dar dl. Furtuna are tot dreptul sa va suspende, chiar si fara sa se justifice. Avand in vedere ca acesta este un spatiu "privat" de discutii in care primeaza regulile celui/celor care au creat acest forum (chiar daca vi se pare ca vor contraveni parerilor dvs.), dvs. puteti sa va supuneti sau nu acestor reguli, cu urmarile de rigoare. Am recitit postarile si pe langa faptul ca aveti tendinta de a fi agresiv in exprimare sustineti si erori privind limba romana (cum ca ar fi aproape 50% de origine slava). Aveti dreptul sa va sustineti cu probe pararea atata timp cat o faceti intr-un mod civilizat.

Cat despre limba romana, ea clar nu a fost niciodata de origine slava fiindca slavii nici macar nu erau prin preajma acestui teritoriu in perioada 5000 i.Hr-600 d.Hr, si daca limba nu s-a schimbat prea mult de pe vremea lui Decebal, nu vad de unde s-a ajuns la acest procent... In orice limba exista procesul de imprumut intre natiunile vecine, dar faptul ca s-a scris in romaneste cu litere chirilice nu inseamna ca ne-au influentat slavii incat sa ne schimbe substratul si stratul principal al limbii ("language core"). Mai mult, limba romana este de tip "satem" pe cand latina este de tip "centum" iar limbile slave nu se apropie in nici un fel nici de latina nici de romana.
    Daca nu aveti pregatirea de filolog nu aveti cum sa intelegeti anumite fenomene lingvistice, etimologice si fonetice care au loc in timp. Orice limba este vie si evolueaza insa isi pastreaza esenta ei. Schimbarile fonetice sunt inevitabile insa se intind pe perioade foarte mari de timp, existand o legatura intrinseca intre vechile si noile pronuntii.

Claudiu
    Ultima editare de Claudiu : 22 mar 2011 la 14:13
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

doi
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    11

Citat Citat din Claudiu Vezi post
    Domnule doi/oxxygen si ce nickname-uri mai aveti,

Probabil ca nu sunteti de acord cu decizia administratorilor acestui forum dar dl. Furtuna are tot dreptul sa va suspende, chiar si fara sa se justifice. Avand in vedere ca acesta este un spatiu "privat" de discutii in care primeaza regulile celui/celor care au creat acest forum (chiar daca vi se pare ca vor contraveni parerilor dvs.), dvs. puteti sa va supuneti sau nu acestor reguli, cu urmarile de rigoare. Am recitit postarile si pe langa faptul ca aveti tendinta de a fi agresiv in exprimare sustineti si erori privind limba romana (cum ca ar fi aproape 50% de origine slava). Aveti dreptul sa va sustineti cu probe pararea atata timp cat o faceti intr-un mod civilizat.

Cat despre limba romana, ea clar nu a fost niciodata de origine slava fiindca slavii nici macar nu erau prin preajma acestui teritoriu in perioada 5000 i.Hr-600 d.Hr, si daca limba nu s-a schimbat prea mult de pe vremea lui Decebal, nu vad de unde s-a ajuns la acest procent... In orice limba exista procesul de imprumut intre natiunile vecine, dar faptul ca s-a scris in romaneste cu litere chirilice nu inseamna ca ne-au influentat slavii incat sa ne schimbe substratul si stratul principal al limbii ("language core"). Mai mult, limba romana este de tip "satam" pe cand latina este de tip "centum" iar limbile slave nu se apropie in nici un fel nici de latina nici de romana.
    Daca nu aveti pregatirea de filolog nu aveti cum sa intelegeti anumite fenomene lingvistice, etimologice si fonetice care au loc in timp. Orice limba este vie si evolueaza insa isi pastreaza esenta ei. Schimbarile fonetice sunt inevitabile insa se intind pe perioade foarte mari de timp, existand o legatura intrinseca intre vechile si noile pronuntii.

Claudiu
    D-le Claudiu,

Eu nu pot fi deacord cu un abuz de putere mai ales in conditiile in care postarile mele au avut un continut expresiv adecvat si nici pe departe jignitor(recunosc,contradictoriu in mare masura: ce este extrem de firesc intr-o discutie).Exista reguli de conduita verbala pe acest forum cu care am fost deacord si sunt in continuare, insa intentia sau faptul in sine ca nu pot fi deacord cu anumite lucruri nu da dreptul moral,etic,crestinesc sa-ti arati o autoritate de prost gust cu atat mai mult ca acest forum este "privat".(mai ales ca pentru forumisti este un privilegiu cu ancora ca sa se logheze pe acest forum)

Sa fiu mai explicit - nu ati citit cu atentie postarile mele prin simplul fapt, ca nu afirmatia mea a fost componenta cuvintelor in limba romana(cea cu slavona) ci am subliniat ca este Cihac(remarcabil linvist) si multi altii.Trebuie sa fiti dacord cu mine ca acest subiect foarte sensibil poporului roman putea fi discutat in conditii civilizate fara acuze de autoritate.D-le:-- EU am fost jignit,facut prost ,nestiutor etc. si tot eu am fost "pedepsit" Discutiile de acest gen se puteau purta int-un cadru mai civilizat.Tapul ispasitor eu am fost(si cred ca voi mai ramane)

"Aveti dreptul sa va sustineti cu probe pararea atata timp cat o faceti intr-un mod civilizat."
    In primul rand nu suntem la tribunal ca sa probam niste pareri,iar afirmatia cu "civilizat" nu pot sa o inteleg.Scoateti din postarile mele macar o fraza in care parerile mele au trecut granita unor discutii civilizate (in sensul normal al acestui cuvant,fara inventii.)

D-le, sunteti un om destept,cunoscator, mai ales in pasaje spirituale si multe altele dar intelepciunea(ma refer mai mult la experienta de viata) va este palida.(fara suparare; asa cred )

Eu personal ce am invatat acum 60 de ani la scoala nu mai este valabil intr-un procentaj anume, cu ce a ce se invata acum.(cu probe)
    Despre formara limbii romane: doar atat pot sa va spun ca diferenta de predare a cursurilor filologice ntre anii 1957-1962 difera enorm fata de cursurile predate in acesti ani.(tot cu probe).Nu lungesc acest capitol ca nu merita energia care se pierde pe aceasta tema.

Cu aceasta ocazie il rog pe dl Fortuna sa-si revizuiasca atitudinea extremista,si sa cantareasca cu calm si intelepciune un spatiu de discutii de domeniul public chiar daca acesta este privat.

Nu-mi pasa daca ma mai restrictionati inca 3 luni!!
    cu respect oxyygen alias oxyygen 1 alias oxyygen21,alias terminator1(toate au fost restrictionate) si nu in ultimul rand doi

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Domnule doi,

Nu sunteti in masura sa cuantificati experienta mea de viata, intelepciunea sau altele... oricum eu nu m-am legat de aceste aspecte cand m-am adresat dvs - adica v-am aratat respectul cuvenit ceea ce dvs nu faceti. Si ca sa intelegem putin mai bine cum e cu intelepciunea asta...sursa ei este cam in alta parte: cu cat reusim sa manifestam virtutile divine cat mai aproape de modul in care ele au fost manifestate de Mantuitorul ca om, cu atat suntem mai intelepti. Varsta terestra are o participare cam mica in comparatie cu ceea ce am spus si adevarata intelepciune este conferita tocmai de cat de mult Il manifestam. Adica puteti sa aveti 65-70 ani terestri si sa fiti mai putin intelept decat cineva care are jumatatea varstei dvs. sau chiar un adolescent, persoane care reusesc sa realizeze aceasta manifestare intr-o masura mult mai mare.

Nu cred ca dl. Furtuna v-a restrictionat numai pentru ceea ce ati discutat aici ci pentru atitudinea dvs. in general (banuiesc caci nu am discutat cu dansul despre dvs.)

Acum despre subiectul in cauza, fiindca ati mentionat pe acel lingvist "remarcabil" in acest mod inseamna ca impartasiti ceea ce dansul a afirmat, nu? Si sa stiti ca am citit toate postarile caci nu am obiceiul sa ma arunc in apa fara masuri de siguranta.

Al dvs.,
    Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Mai mult, limba romana este de tip "satam" pe cand latina este de tip "centum" iar limbile slave nu se apropie in nici un fel nici de latina nici de romana.

Claudiu
    Poate explici putin. Merci! Si atunci de ce toata lumea stie ca romana este o limba de origine "neo latina" cum imi zicea cineva in Italia si in general noi stim ca face parte din limbile latine alaturi de franceza, italiana, etc?! Auzisem si eu la TV o discutie facuta de cineva de la Academia Romana si... cam atat... a ramas la nivel de discutie sau ce??!!!

icsx este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Posturi
    23

Limba romana sa format din unirea dacilor cu romannii. Romanii vorbeau latina iar dacii vorbeau limba dacă care este o limba indo-europeană inrudita cu limba traca.

doi
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    11

Domnule doi,

Nu sunteti in masura sa cuantificati experienta mea de viata, intelepciunea sau altele... oricum eu nu m-am legat de aceste aspecte cand m-am adresat dvs - adica v-am aratat respectul cuvenit ceea ce dvs nu faceti. Si ca sa intelegem putin mai bine cum e cu intelepciunea asta...sursa ei este cam in alta parte: cu cat reusim sa manifestam virtutile divine cat mai aproape de modul in care ele au fost manifestate de Mantuitorul ca om, cu atat suntem mai intelepti. Varsta terestra are o participare cam mica in comparatie cu ceea ce am spus si adevarata intelepciune este conferita tocmai de cat de mult Il manifestam. Adica puteti sa aveti 65-70 ani terestri si sa fiti mai putin intelept decat cineva care are jumatatea varstei dvs. sau chiar un adolescent, persoane care reusesc sa realizeze aceasta manifestare intr-o masura mult mai mare.

Nu cred ca dl. Furtuna v-a restrictionat numai pentru ceea ce ati discutat aici ci pentru atitudinea dvs. in general (banuiesc caci nu am discutat cu dansul despre dvs.)

Acum despre subiectul in cauza, fiindca ati mentionat pe acel lingvist "remarcabil" in acest mod inseamna ca impartasiti ceea ce dansul a afirmat, nu? Si sa stiti ca am citit toate postarile caci nu am obiceiul sa ma arunc in apa fara masuri de siguranta.

Al dvs.,
    Claudiu
    d-le Claudiu,
    Intai si mai intai nu trebuie cuantificat,adica despicat in mai multe bucatele ce a ce este evident.Va aduc umil aminte ca discutii cu tente lipsite de autocontrol au existat intre noi in lecturarea spirituala a faptelor.
    Nu ma indoiessc de intelepciunea dv.,cu atat mai mult, aveti ceva mai aparte fata de altii,insa eu v-am atras atentia rudimentarului lipsei de experieta in viata.I-mi pare nespus de rau dar, nu toti dau dovada de senilitate la o varsta inaintata.Banuesc ca pe cei ce trec de o anumita varsta ar trebui sacrificati pentru nu stiu cine....Cand folositi cuvantul Mantuitor la cine va referiti? :la Iisus sau la Jehva ?Sau sariti de la unul la altul pentru anumite privilegii sa zicem: intelepciune? (am glumit nu trebuie sa va doara)
    "
    "Si ca sa intelegem putin mai bine cum e cu intelepciunea asta...sursa ei este cam in alta parte:"

Ati abordat un domeniu restrictiv pentru un muritor de rand.Nu uitati ca dv.sunteti robul lui Dzeu caruia ii datorati viata si cu tot ce ati fost dotat la nastere.Aveti deplina libertate de constiinta ca sa va rugati sa va pastrati aceste privilegii.(si aici sunt deacord) Dar ce se intampla cu miile de oameni care sau nascut fara ratiune,sau nascut bolnavi traind iadul in locul raiului,oameni care habar nu au de existenta mantuitorului? Ei nu vor avea niciodata intelepciune adecvata pentru multumirea darurilor vietii primite?
    Intelepciunea nu vine de la mantuitor ci din experienta de viata.Inchide un copil nou nascut itr-o incapere,tine-l izolat,nu-l invata nimic si vei vedea ce intelepciune a primit.......

D-l Fortuna este un om usor influentabil,nu analizeaza cu corectitudine cazurile extreme.Repet:-nu am folosit niciodata ,nici pe forum si nici in viata cuvinte care ar jigni demnitatea vreunui om.Am fost si voi fi in continuare ironic cu toti acei care "vad doar datorita ochelarilor".In alte ordine de idei spun ce gandesc.

Nu este vorba doar de un singur lingvist care poate destrama educatia dictatoriala fata de formarea limbii si poporului roman.Aici ma abtin ca acest subiect dupa cum am mai spus sensibilizeaza instictele primare.Nu doresc discutii fara rost.
    Daca doriti discutii despre spiritualitate le accept intr-un cadru in care lasati la o parte dogmele in care ati fost educat ,iar formele adevarate de credinta le-as prfera sa parvina din ratiunea dv.
    cu stima oxyygen,

doi
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    11

Citat Citat din icsx Vezi post
    Limba romana sa format din unirea dacilor cu romannii. Romanii vorbeau latina iar dacii vorbeau limba dacă care este o limba indo-europeană inrudita cu limba traca.
    Iti recomand sa citesti:

Alfabetul chirilic român
    Moldova alfabet
    lista Swadesh în limba română
    limba Aromuna
    limba Meglenoromana
    limba Istroromana
    Ultima editare de doi : 22 mar 2011 la 21:43

doi
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    11

Citat Citat din padme Vezi post
    Poate explici putin. Merci! Si atunci de ce toata lumea stie ca romana este o limba de origine "neo latina" cum imi zicea cineva in Italia si in general noi stim ca face parte din limbile latine alaturi de franceza, italiana, etc?! Auzisem si eu la TV o discutie facuta de cineva de la Academia Romana si... cam atat... a ramas la nivel de discutie sau ce??!!!
    draga pad-me,
    Stiu ca nu sunt multi deacord cu mine dar iti redau cateva fragmente din oceanele istoriei limbii romane.Iata fragmentele;

Unii lingvisti, cum ar fi Ovidiu Densusianu, Sextil Puscariu, Theodor Capidan, Alexandru Rosetti, Emil Petrovici, George Ivanescu, etc, au sustinut ca limba româna s-a format in prezenta poulatiei trace în Peninsula Balcanica, i.e.n. in anul 229.procesul de romanizare propriu-zisa a început cu romanizare a tracilor si prin ocuparea Daciei de catre romani (era noastra anul 106)

Apoi s-a continuat cu aducerea în numar mare din toate colturile Imperiului Roman,colonii ce vorbeau latina -vulgara. Colonistii de limba latina au fost aduse pe teritoriul Daciei care au fuzionat cu populatia bastinasa într-o perioada relativ scurt de timp din cauza reprimarii dure impotriva populatiilor locale decimate. Prin urmare, limba dacilor a fost pe cale de disparitie, cu exceptia câtorva sute de cuvinte. Teoria este ca dupa 275 trupele romane sau retras si cea mai mare parte a populatiei a ramas si s-a autotitulat; popor dacoroman

{(Alti lingvisti, inclusiv Robert Roesler, Gustav Weigand si Alexandru Philippide, sustin ca singurul loc în care limba româna s-a dezvoltat au fost în zonele de sud de Dunare din cauza imigrarii populatiilor din nord In sec 10.} (a se vedea detaliile in descrierile formarii poporului roman si a limbii romane cu privire la originea românilor).)

Limba populatiei romanizate, care au fost numiti proto-români, si nu (neo-latin)au fost influentati de populatia slava veche, care a început in sec. 7 lea,cand slavii au aparut în masa,in Peninsula Balcanica. Apoi, a început separarea limbilor romanice de est de cel din sud, iar proto-slavii au fost interesati de vorbitorii de limba româna din rândul acestor grupuri.

Epoca migratiilor în acest domeniu aduc,implementeaza si alte limbi (limbi germanice, limba turca,greaca etc) care afecteaza usor limba româna. Doar în afara vocabularului de baza cu aceste cuvinte straine gramatica latina a prins radacini fara a schimba structura de bazaa limbii.

Mai târziu, în cursul istoriei, are un impact mai mare în vocabularul roman limba maghiara si limbile slave din jur (bulgara, sârba, ucraineana, turcia otomana si limba greaca), care afecteaza structura limbii. Cele mai multe dintre aceste efecte apar in secolul 18. De la sfârsitul secolului 18 limba româna s-a transformat primind cuvinte din limbile romanice occidentale, în special din franceza si italiana.

Textul cel mai vechi care a supravietuit, este un text din Campulung-Muscel unde un negustor a scis o scrisoarea lui Neacșu către primarul municipiului Brasov, insusi lui Johannes Benkner În anul 1521 scrisă în alfabetul chirilic. Limbaj ușor de înțeles si astăzi, de orice vorbitor de limbă română.

bibliografie:
    Giurescu, Constantin C. [1972]: The Making of the Romanian People and Language Meridiane, Bukarest.
    Philippide, Alexandru [1894]: Istoria limbii române . Tipografia Națională, Iași.
    Rosetti, Alexandru [1978]: Istoria limbii române de la origini pînă în secolul al XVII-lea Editura pentru literatură, Bucuresti
    Rosetti, Alexandru; Cazacu, Boris [1961]: Istoria limbii române literare Editura știintifică, Bucuresti.

cu stma oxyygen,

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Bag de sama ca pe aici s-a bagat necuratu coada. A-ti inceput sa va certati insa eu va dau de lucru in continuare. De unde a venit in limbaju nostru cuvintu DRAC? Care are mai multe variante de indentificare a aceluiasi personaj in folcloru nostru. De exemplu: aghiuță, demon, diavol, drac, incoronatul, lucifer, naiba, necuratu, sarsaila, satana, satană, scaraoțchi, tartor. O sa gasiti o etimologie vasta care identifica acest personaj dar care e cuvintu real in cultura GETO-DACILOR SAU DACILOR? Domnilor va reamintesc totusi ca ne aflam pe un forum de spiritualitate romaneasca nu intr-un plan virtual al spiritualitati haotice de zi cu zi (care il gasesti la momentu de fata pretutindeni unde te-ai afla). Ar trebui sa venim cu noi teorii, cu argumente care sa restabileasca adevaratu sens al evolutiei nu involutiei abstracte. Nu vreau decit sa felicit pe aceasta cale pe cel care v-a impaca filozofia cu pshihologia si stinta culturalizata demonstrind inca o data ca suntem un popor nemuritor. Poate graiu la vremea aceasta ni s-a modificat putin de-a lungu timpului. De aceea se spune " cine nu sapa nu culege". La momentu de fata poate "nu sunt mandru" ca sunt roman dar sper ca intr-o zi v-om fi un exemplu pentru celelalte culturi spirituale inflorite in spatii atemporale.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

doi
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    11

Citat Citat din Guguam Vezi post
    Bag de sama ca pe aici s-a bagat necuratu coada. A-ti inceput sa va certati insa eu va dau de lucru in continuare. De unde a venit in limbaju nostru cuvintu DRAC? Care are mai multe variante de indentificare a aceluiasi personaj in folcloru nostru. De exemplu: aghiuță, demon, diavol, drac, incoronatul, lucifer, naiba, necuratu, sarsaila, satana, satană, scaraoțchi, tartor. O sa gasiti o etimologie vasta care identifica acest personaj dar care e cuvintu real in cultura GETO-DACILOR SAU DACILOR? Domnilor va reamintesc totusi ca ne aflam pe un forum de spiritualitate romaneasca nu intr-un plan virtual al spiritualitati haotice de zi cu zi (care il gasesti la momentu de fata pretutindeni unde te-ai afla). Ar trebui sa venim cu noi teorii, cu argumente care sa restabileasca adevaratu sens al evolutiei nu involutiei abstracte. Nu vreau decit sa felicit pe aceasta cale pe cel care v-a impaca filozofia cu pshihologia si stinta culturalizata demonstrind inca o data ca suntem un popor nemuritor. Poate graiu la vremea aceasta ni s-a modificat putin de-a lungu timpului. De aceea se spune " cine nu sapa nu culege". La momentu de fata poate "nu sunt mandru" ca sunt roman dar sper ca intr-o zi v-om fi un exemplu pentru celelalte culturi spirituale inflorite in spatii atemporale.
    ai ce ai cu dracul
    Dracul este un cuvant de provenienta ebraica,in greaca satan,in latina satanas, sub forme diferite amintite de tine.Cuvantul si formele derivate se pot intalni atat in biblie,in coran cat si in scrierile apocrife (apocrif ,cuvant de origine greaca ce ace inseamna: ascuns)Aceste cuvinte apocrife au o origine biblica ,mai ales in testamentul nou,unde intelesul satanei este echivalentul dracului.In evul mediu dracul este personificat cu Azazellel, Belzebubbal, Beliallal, Samaellel, Mefiszto, Lucifer etc.Crestinii folosesc acest personaj cu nume diferite ca dusmanul lui d-zeu.

In alte ordine de idei eu nu contrazic pe nimeni in sensul respectuos al cuvantului.Eu doar explic ce a ce am citit.Oricine trebuie sa-si dea seama ca istoria,orice scriere, este relativa, care contine doar cca.60-80% de adevar pornind din punctul in care orice forma de comunicare care a fost scrisa ulterior, inainte s-a transmis prin viu grai.Unii cred ca stilul de interpretare a datelor mele este "agresiva,necuvincioasa" mai ales atata timp cat parerile sunt oarecum paralele.Daca dorim sa fim deacord cu totii asupra unui fapt atunci eu cred ca modul cel mai primitiv ar fi o adunare in care parerile nu ar fi impartite.

Ai incheiat ceva cu intunericul: nu uita ca acest intuneric te ajuta la refacerea trupului in somn,refacerea spiritului.Si nu in ultimul rand apocalipsa nu se va desfasura in intuneric,deoarece asasinarea omenirii se va face cu foc; ce a ce dizolva intunericul unde s-ar presupune apocrifa dracului."Quot capita, tot sententiae."-cati oameni atatea pareri-
    sau "Si duo idem faciunt, saepe non est idem." -cand doi sunt deacord acest fapt practic nu este acelasi-

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Subiecte Similare

1. Exista sau nu exista Dumnezeu
    De lovelife in forum Crestinismul
    Replici: 47
    Ultimul post: 15 ian 2011, 21:27
  2. Exista sau nu exista demoni?
    De gabryna in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 274
    Ultimul post: 18 oct 2010, 21:08
  3. Limba aramaica
    De cris in forum Crestinismul