Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 42

Subiect: Mai exista limba romana?

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Implicit Re: Mai exista limba romana?

Citat Citat din Florin Croitoru Vezi post
    cînd se scria în slavonă era citit în slavonă. Cînd se scria în romînește cu litere slavone era citit în romînește.Tu îți imaginezi că era altă pronunție din cauza scrisului. Este eronat.
    Antrenează-te mai bine să te exprimi corect.
    Este eronat ce ace ti s-a dat sa inveti.Multe lucruri s-au schimbat in istoria formarii limbii romane.Un dezichilibru complect, aiurea este asimilarea dacilor la limba romana de catre romani dupa pierderea razboiului,iar nu de mult ne dadeam mari ca suntem de fapt francofoni,popor asimilat si reformat de o natiune care a trecut la vorbirea si scrierea in limba slavona dupa toata acestea.Nu intamlator granitele tarii erau inconjurate de catre popoare vorbitoare a limbii slavone,inafara hunilor.Sa nu uitam,ca peste acest pamant pe care traim timp de 1024 de ani au trecut si popoare migratoare,care dupa parerea unor istorici au schimbat fundamental limba si obiceiurile locuitorilor bastinasi.
    Da, mai exersez,ma anrenez si mai bine sa nu te dezamagesc.

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Citat Citat din cris Vezi post
    Cum o fi limba, nicio si niciun tot aiurea suna.
    Totusi,problema asta o au toate limbile.
    (aglutinarea ma refer)
    In 500 de ani banuiesc ca urmasii vor fi convinsi ca sunt urmasii dacilor.
    Adk urm dkc-ilo' ,k s spn "in viitor".
    Cum e cu inelul lui ...divul X -" 2-peu" -tupeu" .Auzi,2-peu.Poate da-ci se spune yeah-ici.Who knows?
    Oricum,cui ii pasa atata timp cat putem discuta?
    Am avut o profa faina care spunea " ce conteaza ce spui ,cat timp celalalt te intelege?"
    Este normal ca o limba sa se transforme in continuu.Daca traim cu minoritati de alta natiune se creaza o asimilare a unor cuvinte pe care le vorbim.Regionalismele vorbite in prezent sunt rodul acestor asimilari. "limba moldoveneasca' este o limba romana cu un accent rusesc mai pronuntat.
    2-peu poate fi citit tu-peu de la two-peu,sau eventual bi-peu,sau o pereche de -peu.Asta apartine deja propriului bun simt si a patrimonului culturii generale.

Florin Croitoru este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

Terminator, termină cu bătutul cîmpilor despre daci, romanizare, dacă răspunzi la ceea ce eu am scris. Acolo am scris clar: scrisul cu litere slavone era citit în slavonă dar se scria și în limba romînă cu litere slavone.
    GRAIUL moldovenesc nu are deloc accent rusesc decît dacă e vorbit de ruși sau persoane care au învățat mai întîi rusa.
    Limba noastră nu e romană ci romînă, mai corect rumînă. Poți să scrii cu â dacă vrei.

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

Citat Citat din terminator1 Vezi post
    Este eronat ce ace ti s-a dat sa inveti.Multe lucruri s-au schimbat in istoria formarii limbii romane.Un dezichilibru complect, aiurea este asimilarea dacilor la limba romana de catre romani dupa pierderea razboiului,iar nu de mult ne dadeam mari ca suntem de fapt francofoni,popor asimilat si reformat de o natiune care a trecut la vorbirea si scrierea in limba slavona dupa toata acestea.Nu intamlator granitele tarii erau inconjurate de catre popoare vorbitoare a limbii slavone,inafara hunilor.Sa nu uitam,ca peste acest pamant pe care traim timp de 1024 de ani au trecut si popoare migratoare,care dupa parerea unor istorici au schimbat fundamental limba si obiceiurile locuitorilor bastinasi.
    Da, mai exersez,ma anrenez si mai bine sa nu te dezamagesc.
    numai tu ești pe aici? Scrii lucruri neadevărate:
    -unii spuneau de francofonie, nu noi toți.
    -în țările romîne nu s-a vorbit slavona de către popor niciodată.
    - slavona s-a vorbit în Bulgaria doar deci nu....înconjurat
    -migratorii au fost puțini și nu au schimbat nicmic. Aproape toți istoricii asta spun.1024 de ani ? Știi tu așa de precis?
    - se zice și se scrie COMPLET, nu complect.Greșeala asta arată că ai puțină școală. Mai învață să scrii, că nu e așa de greu.

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Terminator, termină cu bătutul cîmpilor despre daci, romanizare, dacă răspunzi la ceea ce eu am scris. Acolo am scris clar: scrisul cu litere slavone era citit în slavonă dar se scria și în limba romînă cu litere slavone.
    GRAIUL moldovenesc nu are deloc accent rusesc decît dacă e vorbit de ruși sau persoane care au învățat mai întîi rusa.
    Limba noastră nu e romană ci romînă, mai corect rumînă. Poți să scrii cu â dacă vrei.
    Ma faci sa zambesc copios despre "dar se scria și în limba romînă cu litere slavone." Mai exact chiar crezi ca se scria si cu hieroglife egiptene,sau cu simboluri chineze sau coreene si se citeau in romaneste?

Influenta limbii ruse a avut un efect de asimilare a accentului rusesc in graiul romanesc ,asa cum influentele limbii maghiare,sarbe etc. in ardeal a nascut hibridul graiului ardelenesc.Cea mai pura romana se vorbeste in Muntenia ,unde un taran cu educatie limitata vorbeste mai coerent si mai curat limba romana decat sa spunem un profesor de limba romana din Ardeal sau Moldova.
    Am batut destule campii in viata mea si mai incerc sa urc si pe munte!
    Ce zici de limba Valaha?
    cu respect oxyygen,

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

numai tu ești pe aici? Scrii lucruri neadevărate:
    -unii spuneau de francofonie, nu noi toți.
    -în țările romîne nu s-a vorbit slavona de către popor niciodată.
    - slavona s-a vorbit în Bulgaria doar deci nu....înconjurat
    -migratorii au fost puțini și nu au schimbat nicmic. Aproape toți istoricii asta spun.1024 de ani ? Știi tu așa de precis?
    - se zice și se scrie COMPLET, nu complect.Greșeala asta arată că ai puțină școală. Mai învață să scrii, că nu e așa de greu.

1 Nu eu sunt autorul istoriei limbii si literaturii romane! Dupa Alexandru de Cihac componenta limbii romane este urmatoarea: 45,7% slavona,31,52% latina,8,4% turca,7% greaca,6% maghiara si 0,6% albaneza.(francofonie curta)
    2.Dar ce limba s-a vorbit in "Tarile" romane?
    3.Da,slavona este o limba caracteristica a balcanilor, dar dupa componenta limbii romane date de Cihac, limba romana este o limba specific balcanic.
    4.Nu zau? In timp de un mileniu limba a ramas intacta in ciuda faptului ca se migra pe acest pamant,dar ca pura intamlare, din secolul 17, de la Petru Maior incoace, limba romana este intr-o transformare continua(sa nu vorbim de generatia super,super ok).
    5.sunt vorbitor a mai multor limbi: se mai intampla si la casele mari sa se greseasca.Cat despre scoala pot spune ca nu este de competenta ta de a deduce nivelul pregatirii mele in formarea educatiei dupa cateva cuvinte scrise intr-un mod gresit.
    cu stima oxyygen,

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Implicit Eu zic ca da

Sincer nu am incercat pina astazi sa inversez cuvintu CARD=DRAC.Acum ca stiti limba romana nu va mai doare capu. De aceea se spune "FERESTE-TE CA DRACU DE TAMAIE". http://bestbigdeal.com/rss/index.php/card-drac
    Eu am patit-o aveti grija de voi.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Eu zic ca da

Citat Citat din Guguam Vezi post
    Sincer nu am incercat pina astazi sa inversez cuvintu CARD=DRAC.Acum ca stiti limba romana nu va mai doare capu. De aceea se spune "FERESTE-TE CA DRACU DE TAMAIE". http://bestbigdeal.com/rss/index.php/card-drac
    Acum ati aflat de gaselnita speriosilor pe tema asta?
    Asa se intampla atunci cand se importa tehnologie, odata cu ea vin si cuvinte straine. Corect traducerea pentru card ar fi cartela, carte de acces. S-a preferat folosirea cuvantului card fiindca este mai scurt decat variantele in romaneste.
    Bine ca limba materna nu este engleza si sa avem probleme cu live - viu si inversatul lui evil - intruchiparea raului.
    Pastrati-va cumpatul va rog, chiar daca ati suferit, probabil, o pierdere financiara. Asta ar tine de incalcarea unei porunci din decalog, nu de denumirea importata a instrumentului de acces.
    Ultima editare de Ion Furtuna : 07 feb 2011 la 22:41 Motiv: stergere litera in plus :)

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

[QUOTE=Ion Furtuna;28752]Corect traducerea pentru card ar fi cartela, carte de acces./QUOTE]
    Multumesc ptr. raspuns. Nu intimplator lucrez cu asa ceva cred ca am vindut mii poate sute de mii din '96. Dar niciodata nu am inversat cuvintu acesta. Mai mult in sfera acesta a spiritualitati umane se simte un rasboi din ce in ce mai agresiv. Sa privim lumea economica "colapsu" in care ne indreptam. Nu degeaba se spune ca stramosi nostri DACII nu acordau prea multa valoare aurului ci a invataturilor( nu gasesc cuvintu potrivit). Bratarile DACICE nu au fost purtate niciodata. La fel placutele de la PELES care se spune ca au fost schimbate cu cele de PLUMB. Si se pare ca la ora actuala sunt ingropate multe comori (o intreaga biblioteca) dar nu vor fi descoperite decit atunci cind v-om atinge un nivel superior de spiritualitate. Deja am depasit titlu initial.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

niciodata nu am inversat cuvintu acesta.
    Acum de ce o faceti? Doar fiindca sunt unii care au gasit aici un motiv de frica?
    Mai mult in sfera acesta a spiritualitati umane se simte un rasboi din ce in ce mai agresiv.
    Razboaiele acestea cu bulbuci si balonase de sapun, ar trebui sa le tratati cu calm si pace in sufletul dumneavoastra. De va tulbura atat de tare? Mantuitorul, pe drumul Golgotei se ruga: "Iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac?" Dumneavoastra nu puteti sa faceti la fel?
    Daca intrati in sfera fricilor astfel raspandite, rezolvati ceva?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

[QUOTE=Guguam;28755]
    Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Corect traducerea pentru card ar fi cartela, carte de acces./QUOTE]
    Multumesc ptr. raspuns. Nu intimplator lucrez cu asa ceva cred ca am vindut mii poate sute de mii din '96. Dar niciodata nu am inversat cuvintu acesta. Mai mult in sfera acesta a spiritualitati umane se simte un rasboi din ce in ce mai agresiv. Sa privim lumea economica "colapsu" in care ne indreptam. Nu degeaba se spune ca stramosi nostri DACII nu acordau prea multa valoare aurului ci a invataturilor( nu gasesc cuvintu potrivit). Bratarile DACICE nu au fost purtate niciodata. La fel placutele de la PELES care se spune ca au fost schimbate cu cele de PLUMB. Si se pare ca la ora actuala sunt ingropate multe comori (o intreaga biblioteca) dar nu vor fi descoperite decit atunci cind v-om atinge un nivel superior de spiritualitate. Deja am depasit titlu initial.
    Se numesc greșit brățări. Sînt lingouri în formă de spirală.Sînt făcute din aur aluvionar. La capete sînt lucrate în așa fel încît se se vadă dacă cineva a tăiat din spirală.
    Cine o fi spus că dacii nu acordau valoare aurului?
    Plăcile de plumb sînt originele. Se vede bine vechimea pe ele.
    Nivelul superior de spiritualitate nu prea are legătură cu îndemînarea în a descoperi comori. Cei care găsesc comori au instrumente scumpe mai bune decît arheologii, dar nivelul lor spiritual este mult sub cel al arheologilor.

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

Citat Citat din terminator1 Vezi post
    1 Nu eu sunt autorul istoriei limbii si literaturii romane! Dupa Alexandru de Cihac componenta limbii romane este urmatoarea: 45,7% slavona,31,52% latina,8,4% turca,7% greaca,6% maghiara si 0,6% albaneza.(francofonie curta)
    2.Dar ce limba s-a vorbit in "Tarile" romane?
    3.Da,slavona este o limba caracteristica a balcanilor, dar dupa componenta limbii romane date de Cihac, limba romana este o limba specific balcanic.
    4.Nu zau? In timp de un mileniu limba a ramas intacta in ciuda faptului ca se migra pe acest pamant,dar ca pura intamlare, din secolul 17, de la Petru Maior incoace, limba romana este intr-o transformare continua(sa nu vorbim de generatia super,super ok).
    5.sunt vorbitor a mai multor limbi: se mai intampla si la casele mari sa se greseasca.Cat despre scoala pot spune ca nu este de competenta ta de a deduce nivelul pregatirii mele in formarea educatiei dupa cateva cuvinte scrise intr-un mod gresit.
    cu stima oxyygen,
    Cihac nu știe ce vorbește.
    2) În Țările Romîne s-a vorbit limba romînă
    3)Slavona este o limbă caracteristică Balcanilor. Mai sînt și altele de ex greaca, romîna și albaneza.
    4) Romîna este o limbă mult mai veche.Afară de schimbări de vocabular nu sînt schimbări. Noi vorbim aceeași limbă pe care au vorbit-o : Basarab, Mircea, Alexandru cel Bun. Diferă vocabularul de azi, dar cuvintele de bază sînt în majoritate aceleași, deasemenea sintaxa, morfologia, expresiile în cea mai mare parte.
    Este de competența mea să fac aprecieri.Mi-am arogat acest drept.
    Nu se vede stimă în postarea ta.

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Am citit postarea de pe http://bestbigdeal.com/rss/index.php/card-drac si am ramas uimit cum se poate manipula o anagrama a unui cuvant cu un anumit mit sau legenda.Cardul nu inseamna DRAC sau simbolul 666 (citit invers 999) in insemnul codului de bare imprimate aleatoriu.Codul de bara contine cifre binare adica 1 si 0.Nr 6 binar este 110 iar 666 este 1010011010.Codul de bare este format din linii negre (echivalentul cifrei 1),iar spatiile albe (reprezinta echivalentul cifrei 0 ).Orice cod de bare de pe orice produs marcat in acest fel, poate sa contina cifra 1010011010 adica 666 arbitrar fara intentii de marcare a "semnului satanei 666 sau 999".Despre acest subiect se poate discuta mai detailat, dar am observat ca biserica este rumegatorul sielementul controlat de altfel.

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Astazi intimplator am gasit un nou cuvint de mare semnificatie dezASTRU. Aici http://www.agentia.org/teoria-conspi...biru-8340.html gasiti o relatare mai ampla.
    Eu nu fac decit o simpla legatura cu acel cutremur de "suprafata" din NOUA ZEELANDA de acu citeva ore care e diferit de cele de adancime.
    Mai remarcam doar faptul ca in mod destul de bizar, ca o coincidenta greu de explicat si de lingvisti, cuvantul dezASTRU, contine inglobat in toate limbile cu radacina comuna latina, inclusiv anglo-saxona, termenul ASTRU, cu referire la un corp ceresc de dimensiuni mari, iar intrarea piticei rosii in planul Soareluise va face pe 4 martie, data de trista amintire pentru romanii care au prin cutremurul puternic din 1977. Poate fi vorba despre o alarma falsa, cometariile insa va apartin.

doi
    doi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    11

[QUOTE=Florin Croitoru;28759]Cihac nu știe ce vorbește.(si nici tu)
    QUOTE]

D-le Florin Croitoru

Sub numele de terminator1 am postat replica mea pe care am considerat-o
    ca pacificator intre neintelegerile intervenite in niste discutii banale,ridicole.Nu stiu si nici nu doresc sa aflu rolul tau autoritar pe acest forum, dar cele 2 postari sau evaporat pur si simplu si am fost restrictionat din nou de pe acest forum.Insa sunt un om pe care il dai pe usa afara iar eu intru din nou pe fereastra!Daca este manevra ta,sau ai o obsesie maladiva,ti-as recomanda un psihiatru.Asa sunt eu si asa voi ramane indiferent de ambitiile vitriolate ale tale.Poti sa ma faci cu ou si otet,sau cum doreste inima si sufletul tau pentru ca nu ma poti supara nicicum.(restrictioneaza-l si pe doi)
    Cu simpartie si in acelasi timp cu empatie oxyygen,terminator1si doi,
    PS poate vei lectura cu love aceste randuri unde recunosteti impreuna ca puteam folosi cuvinte extrem de vulgare potrivite pentru unii....

La logare am primit urmatorul mesaj: You have been banned for the following reason:
    utilizarea unui limbaj intolerabil ....hmmmm

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Exista sau nu exista Dumnezeu
    De lovelife in forum Crestinismul
    Replici: 47
    Ultimul post: 15 ian 2011, 21:27
  2. Exista sau nu exista demoni?
    De gabryna in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 274
    Ultimul post: 18 oct 2010, 21:08
  3. Limba aramaica