Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 24 din 24

Subiect: Alchimia Spirituala - Terapia cu Lumina pe Suflet

string este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    9

Implicit Re: Alchimia Spirituala - Terapia cu Lumina pe Suflet

Mai degraba as spune autoterapia cu lumina pe suflet - e genul acela de terapie pe care ti-l faci singur dupa ce lasi lumina sa te inunde, si unde se suspenda orice "algoritm" "tratament" recomandare etc.... si ramai singur cu Dumnezeu. oamenii au cateodata momente de acest gen, acestea sunt rare si sunt "revelatorii". A lasa lumina sa te inunde insa cere efort indelungat de constinetizare a intunericului in care te afli. Desi uneori oamenii cad in falsa parere despre ei insisi ca ar fi luminati Nici o terapie cu lumina nu se poate face cu lumina stinsa, pe intuneric, in afara lui Dumnezeu! Nici o terapie cu lumina nu poate dura in afara luminii. A te vindeca cu lumina inseamna sa traiesti in lumina si in adevar. Iar lumina si adevarul nu le poti gasi la oameni ci numai si numai la Dumnezeu. Nu cauta lumina la oameni ci cauta-l pe Dumnezeu. Daca un terapeut IE. spune ca vindeca cu lumina dar se afla in intuneric acela isi pierde vremea cu tine, daca un calugar care nu a auzit in viata lui de IE te vindeca amintindu-ti de Dumnezeu prin intreaga sa fiinta, viata, atitudine si aducandu-te si pe tine in lumina, acela inseamna ca a facut terapie cu lumina. Un terapeut Ie care se duce sa se incarce cu lumina la biserica dupa care se intoarce linistit acasa la certurile zilnice cu vecini, rude, prieteni, dupa care "taie stringurile" nu este terapeut IE ci este practic intr-o mare inselare , dar se straduieste.. Doamne ajuta!
    Lumina este o stare, de adevar profund, de dragoste profunda, de ordine interioara si de armonie. O stare pe care o transmiti involuntar celorlalti, fara nici o concentrare, tehnica etc.... este starea in care vezi ca oamenii se transforma in jurul tau. Si este asa cum am mai spus foarte rara. Sunt foarte multi terapeuti IE care se afla in mare inselare , Domnul sa ii aiba in paza Lui.

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Citat Citat din string Vezi post
    A lasa lumina sa te inunde insa cere efort indelungat de constinetizare a intunericului in care te afli.
    dap . Imi amintesc ca am vrut sa fac o completare la un post, din pacate n-am avut si timp.
    In postul "o noua viziune asupra vietii" Camelia spune "se spune ca atunci cand am fost creati Bunul Dumnezeu ne-a inzestrat pe fiecare cu cate o luminita, pentru a putea sa vedem in eternitate. un crampei din EL INSUSI. o rafama de Dumnezeu care a fost la fiecare dintre noi LA FEL. Apoi ne-a trimis sa calatorim pentru a deveni unici, la fel prin origine, altfel prin cunoastere. de ce a facut asta? pentru a se spori pe SINE si implicit experienta, cunoaterea si diversitatea binelui si a manifestarilor sale. in decursul calatoriiei, fiecare a ales prin liberul sau arbitru, calea, modalitatea, metoda si stilul propriu, cum s-a pricept fiecare. astfel, fiecare a inceput sa sporeasca in invelisuri si in petale, in structuri . ce sunt acestea? un fel de organe nevazute de simt , organe ale cunosterii superioare, prin care noi evaluam si intelegem lumea vazuta si nevazuta. interpretand si cunoscand tot mai mult. numai ca, aceste invelisuri uneori sunt mai curate, alteori mai murdare, la fiecare dupa cum s-a priceput sa se foloisesca de elementele vietii pentru a ajunge la aprofundarea adevarurilor si pana a urma a lui DUMNEZEU INSUSI.

DACA EXISTA DIFERENTE INTRE NOI, CUMVA,acestea sunt date mai mult d estil, ca sa zic asa, datorat acestor petale noi si diferit colorate si/sau curate. cei mai exersati, de care spuneam, invata in timp sa isi curete aceste petale prin sporirea intelegerii. pentru ca stii.. e ca la lampa cu gaz. lmina din interior este la fel de curata si de mare, lumina de la bunul Dumnezeu este aceeasi. dar acum depinde de cat este sticla de curata. daca e murdara, lumina lumineaza puitin. daca e sticla curata, lumina devine mai puternica prin srticla decat daca nu ar exista."
    Chestia asta cu lampa de gaz am mai citit-o cred ca la Ivanhov, este super.
    In cateva fraze, Camelia reuseste simplu sa explice ceea ce altii se chinuie in mii de pagini.
    Adaug: ca sa vezi funinginea de pe sticla lampii de gaz, trebuie sa-ti gasesti mai intai luminita si de-abia la lumina ei poti vedea grosimea funinginii de pe sticla, altfel n-o distingi, si apoi incepi curatarea si o gospodina stie ca nu-i deloc usor
    si uite asa am facut un trei in unul
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

gero este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    51

Mi-a placut ce a scris Camelia si cum ai punctat mai departe, Ilia. As mai adauga ca fiecare in calatoria vietii pe pamant avand luminita de la Dumnezeu, prin cunoastere, avem fiecare un adevar personal functie de experienta noastra de viata, cunoastere care difera mai mult sau mai putin de a celorlalti. Importanta este crearea armoniei intre adevarurile tuturor.
    Gero

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Illia wrote: "Adaug: ca sa vezi funinginea de pe sticla lampii de gaz, trebuie sa-ti gasesti mai intai luminita si de-abia la lumina ei poti vedea grosimea funinginii de pe sticla, altfel n-o distingi, si apoi incepi curatarea si o gospodina stie ca nu-i deloc usor
    si uite asa am facut un trei in unul "

Daca ai funingine nu prea mai vezi nimic. Nici nu stiu daca mai esti capabil sa mai intreprinzi ceva. Oare, nu e mai simplu SA CREZI? Si credinta te va mantui?

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Ilia, unde a scris Camelia ce ai citat tu acolo?

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Citat Citat din Mihaitza Vezi post
    Ilia, unde a scris Camelia ce ai citat tu acolo?
    La postul "o noua viziune asupra vietii"

http://www.forum.santamia.ro/showthr...ietii-846.html

Shirel Avatar
    Shirel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    4

Chiar daca nu s-a scris demult aici nu pot decat sa-ti spun Ilia ca ai foarte mare dreptate D-zeu ne-a facut dar noi oamenii avem libera alegere cum sa traim ,putem sa alegem numai drumul care ni se pare mai convenabil ,mai bun pentru noi si putem deasemnea alege si o alta cale cu un drum gresit ,dar de cele mai multe ori primim si o sansa de a ne intoarce si de a incerca si drumul cel bun.D-zeu nu este vinovat de ceea ce gresim noi si de starea noastra ,singuri vinovati suntem insusi noi.

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

În fața lui Dumnezeu nu există vinovați!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

petruta atanasiu este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    2

Citat Citat din onixrg Vezi post
    În fața lui Dumnezeu nu există vinovați!
    As dori sa stiu ce tratament as putea folosi in cazul unei boli incurabile?

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte Similare

1. Terapia prin post si rugaciune
    De Santamia in forum Medicina naturista
    Replici: 8
    Ultimul post: 13 ian 2012, 14:27
  2. Lumina..mai multa lumina
    De Minerval in forum Sa ne cunoastem mai bine
    Replici: 6
    Ultimul post: 26 nov 2010, 14:25
  3. TERAPIA IERTARII
    De Mihaitza in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic