Rezultate de la 1 la 11 din 11

Subiect: Intalniri la gura sobei..

Virgil este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    16

Implicit Intalniri la gura sobei..

Poate sunt prea 'scriitor' in exprimare, dar mesajul meu este unul transparent. Ce ar fi daca ar fi si s-ar povesti sa ne vedem noi cei de pe acest forum in fel de fel de orase? Sa ne reunim si sa depanam la amintiri si sa ne potolim setea cu un pahar de vorbe? Bineinteles, nu e musai sa migram unul in orasul celuilalt ( ) dar de o intalnire, cel putin, ad-hoc pentru cei ce stau in acelasi oras zic eu ca poate fi vorba. Astept, sugestii, pareri, critici (mai putin..). Salutari din Galati.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Intalniri la gura sobei..

Pai da,minunata ideea.
    pe langa jud Cluj e cineva?
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Gabico este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Ar fi intersant.
    Craiova?

mariuskl este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    16

Hmm, Timisoara.

Suntem cam raspanaditi prin tara. Trebuie sa ne gasim un punct comun de intalnire.

valiprofi Avatar
    valiprofi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

tatal meu (70 ani)e cel mai mare povestitor al fam.noastre.Ne mananca timpul tuturor cu povestile lui auzite de n ori-ii tot spun sa le scrie,sunt grozave dar,dupa ce le tot auzi an de an....te saturi.

Abia il mai suport!Dar,sunt povesti f.interesante,tata a fost politist.
    Cum sa-l conving sa le scrie?

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din valiprofi Vezi post

Spune-i ca ar fi pacat ca numai voi sa beneficiati de talentul si memoria lui. Ar fi frumos ca si stra-stra-nepotii lui ca citeasca povestile pe care el le stie. Odata cu aceasta ii oferi si un caiet mai deosebit (legat, copertat, ceva mai altfel decit un caiet obisnuit), citeva instrumente de scris (stilou sau pix ce stii ca prefera sa foloseasca) si te poti oferi sa incepi sa scrii tu, la dictarea lui, prima poveste cu care sa incepeti caietul....

La mine a functionat cu doua persoane. Bunicul sotului meu si-a scris memoriile. La vremea aceea zimbeam toti pe la spatele lui (ei, un batrin acolo, care isi gaseste ocupatie...). Am avut o surpriza de proportii cind am vazut caietele atit de savuros completate, un deliciu de povestiri (traite de un om care a avut extrem de multe de indurat in viata lui) si care povesteau istoria adevarata nu cea cosmetizata sau denaturata a anilor razboiului si ai acomunismului...
    A doua persoana a fost mama mea. A inceput sa scrie poezii cu citiva ani inainte de a muri. Initial erau niste foi pe care le tot gaseam prin casa, apoi am convins-o sa le adune in caiete, sa le transcrie (fara sa arunce foile initiale) si sa le pastreze. M-au ajutat sa trec peste zilele de dupa moartea ei.
    Si intr-un caz si in altul, scrierile astea au o cu totul alta savoare odata cu trecerea anilor.
    SI am mai descoperit, recent, un lucru pe care incerc sa il elucidez acum: se pare ca am avut un unchi solomonar! Bunicul povesteau ceva despre un frate al lui care avea o toporisca pe care o folosea intr-un fel ciudat ca sa alunge sau sa aduca ploaia, care umbla cu o pelerina deschisa la culoare si care era strigat (de cei foarte apropiati lui) Avram Solomonarul... Apelativul era folosit doar cind era in cercul de prieteni si mereu cu "voce joasa". Uimirea a fost mare cind am citit intimplarile cu unchiul Avram si acum incerc sa gasesc in familie poze cu acest om si sa aflu cit mai multe despre el. Dar nu as fi aflat asta niciodata daca batrinul nu incepea sa isi scrie memoriile...
    Incearca si tu sa stimulezi cit mai mult memoria tatatului tau si sa va povesteasca lucruri cit mai variate din ce a trait

Gabico este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Citat Citat din valiprofi Vezi post
    tatal meu (70 ani)e cel mai mare povestitor al fam.noastre.Ne mananca timpul tuturor cu povestile lui auzite de n ori-ii tot spun sa le scrie,sunt grozave dar,dupa ce le tot auzi an de an....te saturi.

Abia il mai suport!Dar,sunt povesti f.interesante,tata a fost politist.
    Știu că e scump, dar un reportofon cred că l-ar ajuta; pt unii oameni este greu să aștearnă pe hârtie cuvintele; dar un repotofon ascultă și înregistrează. Apoi cineva cu răbdare le poate transcrie.
    Sunt tot felul de reportofoane acum, cele digitale mi se par cele mai ușor de folosit, se descarcă memoria în calculator și se poate refolosi aceeași cartelă de memorie. Eu îmi doresc unul, e în jur de 250 lei.
    Cu toții avem nevoie să ne știm neamurile de mult duse... e bine să păstrăm aceste informații... eu sunt uimită de ce aud de la unchi și mătuși despre bunici și străbunici...

anima Avatar
    anima este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    404

Inregistreaza-l

Ben_Gal este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    5

Unchiul Avram - Povești dintr-o altă Moldovă
    Din ciclul: De la corespondentul nostru din BenGal

Avreimic s-a născut în 1902. De mic a dovedit aptitudini deosebite. La 8 ani a construit un receptor radio care drept galena avea un cartof. Prea multă osteneală cu învațatul nu și-a dat. Fugea de la școală să pescuiască nLacul Ciric, Iași. La 17 ani a trecut examenul de bacalaureat cu o notă medie minimă. Și vine Avreimic la tat-su, bunicul meu, și-i spune:

"Tataie, vreu să învăț la Conservatorul de Muzică"
    "Muzăcant, scripcar, să cînți la nunți și bălciuri cu țiganii. Nu, tu ai sa fi advocat."

Și se pune Avreimic pe tocit avocatura și termină cu un an mai devreme. Primește o diplomă "Cum Laudae", o înramează frumos și o prinde cu un cui deasaupra patului tătăne-su.

"Acum pot să fiu muzicant, tataie".
    "Fii ce vrai".

Și iar se pune omul pe studiat. Acum nu mai e Avreimic ci Avraham (se pronună Avraam). Nu trece un an și Avraham, în vîrstă de doar 21 de ani, este numit Șeful Orchestrei Clubului Macabi-Iași. Am o fotografie ngălbenită de vreme în care îl vezi pe Avraham megînd țanțoș in mijlocul străzii Stefan cel Mare, Iași, în fruntea unui grup mare de muzicanți cu tromboane si alte cele. Se ocupă și de sport. E înalt, 1,80m și mușchiulos și e nebun dupa schi în Poiana Brașov. Vine criza anului '29 și bunicul dă faliment. Își vinde căsoiul în care a crescut 12 copii și trece în gazdă. Avraham începe să dea lecții de pian și vioară și aduce toți banii acasă. E încă burlac. Și vine războiul, Pogromul din Iasi și comuniștii și prin '47 Avraham decide: Palestina. Cu o bocceluță pe cap trece înnot Dunarea în Iugoslavia. Se mai plimbărește el prin Europa vreo cinci ani. În Spania își căstigă pîinea căntînd la ghitară. Voce nu are, dar un țigan, spaniol andaluzean, cîntă pt. el zarzuele și alte cele. In '52 ajunge în Israel. Dupa un an se insoară și-l are pe Moshe, un afon total, ca și maică-sa. Trăiește Avraham pînă la vîrsta de 96 de ani compunînd muzica și învățînd elevi.
    A avut o viață plină, Avraham ăsta. A lucrat fericit în profesia pe care a vrut-o.
    Se pare că Andersen era medic.
    "Marea taină a existenței umane nu constă în a trăi, ci în a știi pentru ce trăiești!..." – Dostoievski.

Ben-Gal

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Citat Citat din Gabico Vezi post
    Știu că e scump, dar un reportofon cred că l-ar ajuta; ........ Eu îmi doresc unul, e în jur de 250 lei.
    Cu toții avem nevoie să ne știm neamurile de mult duse... e bine să păstrăm aceste informații... eu sunt uimită de ce aud de la unchi și mătuși despre bunici și străbunici...
    A trecut mai bine de un an... dar cu 40-50 de lei iti iei scula buna. Cauta pe www.okazii.ro si gasesti o gramada de MP3-playere care au si functia de inregistrare. Cu o memorie de 1 GB inregistrezi vreo 20 de ore de voce. Sau cu un telefon mobil obisnuit (acum cam toate telefoanele au si inregistrare voce), cumparat din targ de la baietzasi.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Calypso este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2009
    Posturi
    6

Fie ca toate spiritele benefice si oamenii puri sa continue povestea iubirii asupra Universului si asupra oamenilor

Subiecte Similare

1. Gura de Rai - Un loc deosebit din muntii Bucegi
    De lovelife in forum Paranormal
    Replici: 16
    Ultimul post: 03 dec 2012, 17:46
  2. In gura mare
    De Eolh in forum Discutii libere
    Replici: 92
    Ultimul post: 17 feb 2009, 13:07

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici