Pagina 5 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 77

Subiect: Farmece

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Re: Farmece

Si eu am auzit un caz cand un barbat s-a insurat cu o femeie fara nas ,el n-a vazut niciodata ca ea nu are nas decat cand ea a murit ...zicea: " dar cine i-a taiat nasul? " ...bietul om se zvonea ca tot cu farmece l-a legat femeia aceea .ceea ce pare plauzibil,l-a anihilat de tot ca entitate umana.Doamne-fereste!
    Ps: nici sa nu scrii ceea ce stii pe aici,mai intra copii ,mai intra diversi oameni ,acesta nu este un subiect care sa fie dezvaluit .

Eu cred ca superstitiile fac parte din natura fiecarei zone ,nu cred ca tine de cineva sa le interzica ....e drept ca tineretul de azi nu mai pune pret pe ritualuri ca pe vremuri,viata s-a schimbat mult in prezent fata de viata de acum 20 de ani ,dar'mite fata de cea de acum sute de ani.
    Azi lumea circula ,sta pe net ,la tv ,nu se mai desfasoara viata doar in vatra satului.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

denisa_diana este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    2

buna,m-ar interesa daca faptul ca in casa se aud trosnituri e semn de ca cineva ne-a facut vreun farmec?

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Citat Citat din denisa_diana Vezi post
    buna,m-ar interesa daca faptul ca in casa se aud trosnituri e semn de ca cineva ne-a facut vreun farmec?
    Dupa mine TROSNITURILE inseamna un sem. De multe ori in prajma se afla o intitate. Mi se intimpla des in tinerete la vremea pubertati cind lucruri puse intr-un loc apareau in alt colt al casei. Asa si cu sunetele care de multe ori nu le asociem cu o imagine in ansamblu. Sfatu meu nu le da importanta. Cum au aparut asa vor disparea. Farmecele si blestemele sunt niste vibratii produse de creier. Nu toti oameni au acest har.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

sau pur si simplu trosniturile sunt de la mobila...n-au nici o legatura cu "farmecele"

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din padme Vezi post
    sau pur si simplu trosniturile sunt de la mobila...n-au nici o legatura cu "farmecele"
    Perfect adevarat, si aparatura electronica mai produce uneori trosnituri din motive pur fizice, apoi peretii casei datorita coeficientilor diferiti de dilatare ale materiaelor din care este facuta, de obicei astea sunt cauzele si nu farmece sau vraji
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

denisa_diana este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    2

multumesc pt raspunsuri......doar ca s-au mai intamplat lucruri ciudate in casa,de ex s-au spart toate vasele din dulap fara sa le fi atins cineva......asta ce inseamna......chestia e ca ne merge tare rau in ultima vreme si tare cred ca cineva si-a bagat coada in familia noastra.

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Citat Citat din denisa_diana Vezi post
    multumesc pt raspunsuri......doar ca s-au mai intamplat lucruri ciudate in casa,de ex s-au spart toate vasele din dulap fara sa le fi atins cineva......asta ce inseamna......chestia e ca ne merge tare rau in ultima vreme si tare cred ca cineva si-a bagat coada in familia noastra.
    Da, cred ca ai o acumulare de energie negativa. Aceasta energie poate veni din interior de la un menbru de familie sau exterior. Daca cu membri se poate face ceva cu exterioru e mai greu. De regula asemenea semne sunt prevestitoare la alte evenimente. Si e mai greu de combatut. Un sfat neprobat din partea mea. Incearca sa NU PI IN DISCUTIE aceste evenimente in cercu de prieteni. Ai sa observi ca doar o parte simt evenimentele din caminu tau. Iar alti nu sesizeaza. E aceste persoane care au o sensibilitate mai mare au si un rol benefic al rezonantei spirituale. E ceva asemanator cu festania. Insa lucrurile prevestitoare trebuie analizate amanuntit. Cum spun alti: diferente de temperatura, iluzie, fenomene electrice.... Cauta si vei gasi...

fialaisabela este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    9

aceste vibratii negative, odata ce au fost trimise , ele isi vor produce efectul mai devreme sau mai tarziu, dar totul mai depinde si de tine, de puterea ta de a purifica zona in care stai.trebuie sa scapi in primul rand de teama de frica fata de aceste fenomene , iar mai apoi sa poti duce la indeplinire un ritual de energizare pozitiva a locuintei. in cazul in care aceste semne prevestesc ceva rau ce se va putea intampla pe viitor, trebuie mai intai sa incepi sa iei seama foarte bine cand apar , in ce ordine aparsi sub ce forma apar. nu trebuie sa te sperie absolut nimic, pentru a reusi sa sa poti discerne anumite fenomene de altele.

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Da asa e. Teama de sine inseamna SINUCIDERE CURATA. In gind ar trebui sa-l cauti pe tatal ceresc. Ruga catre divinitate e la indemina oricui. Se spune ca d-zeu a facut fiara si tot d-zeu o stapineste. E doar o supozitie. Insa mai devreme sau mai tirziu lucrurile se clarifica. Asa ca curaj.

oradeauravietii Avatar
    oradeauravietii este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Domnul sa ajute!
    Sper ca informatiile si solutiile propuse si verificate de par.Ilarion Argatu sa ajunga la cei care au nevoie de ele!
    Cartea poate fi descarcata de aici : http://www.scribd.com/doc/4006433/Pr...U-Despre-vraji

Mult timp am desconsiderat existenta acestor vraji, farmece sau blesteme! De fapt aceste energii si informatii malefice vin pe “necuratia inimii si vietii noastre”(pacate , vicii, metehne, obiceiuri ,atitudini gresite, ganduri rele sau lipsa gandurilor bune, marire de sine, mandrie si cate altele) . Ele pot fi mostenite din neam! Si nu e usor sa cureti prin felul tau de vietuire “neamul”!Sa nu uitam ca la romani , pe vremuri, era un obicei, ca macar unul din copii sa devina calugar sau calugarita! Si acela curata neamul !
    Dar cel mai adesea vin din contactul cu mediul in care traim, cu oameni nedusi pe la biserica, care nu se preocupa de aflarea Adevarului, adica cautarea lui Dumnezeu si invataturilor Lui si aplicarea si trairea lor in viata de zi cu zi, -din superstitii, prejudecati , intelegeri gresite, denaturarea adevarului sau prezentarea lui distorsionat, ca sa nu mai zic de automatisme de limbaj prin pomenirea sau trimiterea la “uratul”, mai ales la necaz, la furie sau manie! In Romania sunt f multe persoane care apeleaza la actiunile magice la necaz, la urari de rau cand ii merge rau sau cineva i-a facut rau, in loc sa isi vada greselile si sa le asume si sa isi asume si consecintele greselilor lui si ale celor apropiati stiuti si nestiuti si sa binecuvanteze..... Mass media, ziare , reviste, reclame, filme si emisiuni TV imbacsite de fel de fel de personaje decazute devenite eroi , vedete, sau modele demne de urmat pentru cei cu sistemul valorilor denaturat sau altfel spus cu sistemul imunitar duhovnicesc slabit ……si asa energii si informatii malefice ne invadeaza viata, creierul, sufletul!
    Iar aceste informatii si energii sunt suportul de care duhurile de aceasi vibratie au nevoie ca sa vina sa locuiasca! Si chiar la o curatienie generala IE sau “seturi”sau “portii” mai mari sau mai mici de curatenie luate prin participare la slujbele de dezlegare, la maslu si spovedanie si impartasanie la biserica, duhurile pleaca, dar daca omul sau cei apropiati revin la vechile obiceiuri si nu isi sfiintesc trairea si viata- conform poruncii Dumnezeiesti “ Fiti desavarsiti precum Tatal Meu este”, duhul care a plecat , cheama in ajutor alte asemenea lui si ocupa din nou locul de unde a fost alungat! De fapt aceasta porunca, este un indemn spre sfiintirea vietii!
    Exista si o inregistrare cu par Ilarion Argatu, legat de aceste subiect! Fiecare intelege si aplica la masura lui!

fialaisabela este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    9

Intre om si Divinitate, exista un culoar de legatura; multi il constientizeaza, dar cei mai multi nu.
    Confunda aceasta legatura cuobisnuinta ,cu notorietatea.
    Ne-am facut un obicei sa mergem la biserici sa ne rugam, insa cei mai multi se roaga ca si cand ar spune o poezie si atat; cu mintea si sufletul cine stie pe unde umbla in momentele respective......

chris_dx este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    2

Stie cineva sa mi imi spuna ce simbolizeaza penele cusute in forma de floare si legate cu ata rosie gasite in interiorul unei perine.
    Multumesc.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

De multe ori, penele, bucatele de lemn, nasturi, bani marunti sau alte obiecte legate in carpe, sau cu ate colorate (rosii sau negre) sunt folosite de "vrajitoare" care lega si dezleaga tot felul de actiuni (maritis, dragoste, plecat/sosit a persoanei alese, sau mai stiu eu ce alte nebunii mai promoveaza femeile alea).

Cert este ca nimic din ce gasesti "pregatit" in acest fel nu va avea nici o sansa de reusita asupra ta daca nu vei crede in asa ceva si daca vei avea credinta ca cei care te apara sunt mult mai puternici decat cateva carpe legate cu noduri.
    Am vazut astfel de obiecte/pachete sau zi-le cum vrei si m-am lamurit ca sunt apa de ploaie in fata credintei adevarate si a unui suflet senin. Doar cei care au inceput sa se framante, sa isi faca ganduri negre din cauza acelor pene, sa li se para ca orice zvacnet de muschi e semn ca li se intampla ceva din cauza vrajilor au avut de suferit...
    Asa ca fruntea sus, inima curata si credinta ca ingerul tau pazitor si sfantul tau ocrotitor sunt mult mai puternici decat mama Omida si ceata ei intunecata care au cusut penele alea.

P.S. Citeste despre acest subiect. Discuta cu duhovnicul tau aceste lucruri, gasesti si aici, pe forum, destule opinii despre asta, gasesti pe Scribd.com carti in care este tratat subiectul.

chris_dx este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    2

multumesc pentru raspuns .
    Aceste lucruri ascunse in perne nu le-am gasit eu. povestea este destul de veche. Bunicii mei nu au dorit ca parintii mei sa se casatoreasca si au fost pe la tot felu de babe pentru a impiedica asta, insa casatoria parintilor mei i-au facut sa se duca la aceste persoane din ce in ce mai des, mama gasea din ce in ce mai multe obiecte ciudate prin casa.
    Dupa 26 de ani de cand sunt casatoriti, zilele trecute mama a gasit in cateva perne tot felu de pene inodate, hartii pline de sange, ce ma intristeaza cel mai mult este ca una dintre perne imi apartinea mie (dormeam cand eram bebelus in urma cu 25 de ani) in acesta perna fiind cele mai multe pene inodate si legate cu ata rosie.
    Se pare ca erau acolo de peste 20 de ani fara ca cineva sa le descopere.
    E trist sa ajungi sa doresti raul unui bebelus.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din chris_dx Vezi post
    multumesc pentru raspuns .
    Aceste lucruri ascunse in perne nu le-am gasit eu. povestea este destul de veche. Bunicii mei nu au dorit ca parintii mei sa se casatoreasca si au fost pe la tot felu de babe pentru a impiedica asta, insa casatoria parintilor mei i-au facut sa se duca la aceste persoane din ce in ce mai des, mama gasea din ce in ce mai multe obiecte ciudate prin casa.
    Dupa 26 de ani de cand sunt casatoriti, zilele trecute mama a gasit in cateva perne tot felu de pene inodate, hartii pline de sange, ce ma intristeaza cel mai mult este ca una dintre perne imi apartinea mie (dormeam cand eram bebelus in urma cu 25 de ani) in acesta perna fiind cele mai multe pene inodate si legate cu ata rosie.
    Se pare ca erau acolo de peste 20 de ani fara ca cineva sa le descopere.
    E trist sa ajungi sa doresti raul unui bebelus.
    Asta e inca o dovada ca toate lucrurile acestea nu au nici o importanta daca intre oameni exista dragoste. Decat sa fiti trista, mai bine aplicati terapia iertarii fata de bunici si pastrati numai amintirile placute fata de ei.

Pagina 5 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •