Pagina 4 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 77

Subiect: Farmece

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Farmece

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Nici parintii nu mai lasa sa stea copii afara la joaca singuri
    Pai, sa iasa cu ei si sa se joace impreuna.
    pentur ca acumparintii numai fac 2-3 copii ci unul singur
    Da' ce, au ologit asa cu totii, deodata?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

De curiozitate... ce treaba are ologeala cu barza?
    Ca mie mama mi-a zis ca barza e aducatoarea de copii. Toate discutiile astea se termina la bani. Majoritatea prietenilor cu care vb despre mai multi copii sunt de acord, dar pana la partea cu "cu ce ii cresti" de unde bani, cariera nu ma lasa... etc. Asa ca... daca n-ar fi barza, ce ne-am face?
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    De curiozitate... ce treaba are ologeala cu barza?
    Ca mie mama mi-a zis ca barza e aducatoarea de copii.
    Daaaa!!! Legatura este: ca barza aia, nu prea poate sa zboare pe langa blocuri, la hipermarket si in general, nu-i plac orasele. Asa ca aduce copiii prin boscheti, prin cranguri, poieni unde nu prea ajung automobilele proprietate personala. Si este un pic de alergatura dupa ea.
    Toate discutiile astea se termina la bani. Majoritatea prietenilor cu care vb despre mai multi copii sunt de acord, dar pana la partea cu "cu ce ii cresti" de unde bani, cariera nu ma lasa... etc. Asa ca... daca n-ar fi barza, ce ne-am face?
    Si credeti ca barza ii crede? Ea saraca nu prea stie ce sunt aia banii.

Mda, copiii pana ajung sa fie adulti, n-au nevoie de bani, nici de auto nici de 1001 de incaperi. N-au nevoie decat de dragoste.

Prin anii '80 aparuse o carte de matematica avansata "Analiza factoriala". Si acolo scria negru pe alb: natalitatea este influentata in proportie de 80% de gradul de cultura al femeii. Asta era atunci: alta societate, alta legislatie, etc.
    Acum, cred ca nici asta nu mai este valabila: dovada "nuj ce sa ma ma fac". S-ar putea sa fie un caz singular, dar copiii parasiti in maternitati parca ar spune ca nu-i chiar asa.

Singura problema este aceea ca acolo unde este cate un copil, apar probleme in ceea ce priveste confortul parintilor, unde sunt mai multi problemele sunt de alta natura. Cand nu sunt, vine pana la urma o vreme cand banii, achizitiile materiale, job-ul nu mai ajung si oamenii simt ca daca ar avea copii s-ar simti impliniti. De cele mai multe ori este prea tarziu. Legea atractiei isi face simtita prezenta: cand ani la rand ai refuzat ca viata sa vina prin tine, s-au creat incompatibilitati pentru asa ceva. Unii mai vorbesc ca li s-ar fi facut vraji, ca sa nu ma traga careva de urechi ca nu sunt in ton cu topicul. Vraja, magia, secretul, taina, indiferent cum vreti sa-i spuneti este la BunaVestire: "Fie-mi mie dupa Voia Ta!" Si asta este motiv ca peste cateva zile sa sarbatorim Craciunul, care nu este numai sarbatoare de mosi, ci bucuria Nasterii Domnului. Asta la crestini.

Revenind la interventia dumneavoastra: daca romanii nu mai vor sa faca copii, exista migratorii moderni care vin si vor face ei mai multi copii. Ca aia se multumesc cu mai putini bani si mai putine conditii pentru false fericiri si responsabilitati inexistente. Dar, asta este o alta problema.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Mai Catalin, cand ai zis ca o persoana credincioasa nu poate fi atinsa de farmece, m-ai facut sa zambesc ! am o matusa care este foarte credincioasa si tot timpul a fost tinta unor atacuri de acest fel ! asta ca si raspuns la intrebarea lui Tixi: de invidie draga, d-aia isi fac anonimii farmece intre ei ! invidie si rautate, unii nu suporta capra vecinului sub nici o forma !
    oricum, imi spunea ca a aflat din sat ??!! ca o verisoara de-a ei ii face farmece ! o intreaba pe respectiva si auzi raspuns: "pai si ce! si mie imi fac altii !" era sa cad jos de ras ! amarata asta se duce tot timpul la biserica, vine cu apa sfintita, si stiu eu ce mai face, din cauza asta sa se protejeze ! acum de curand imi spune ca ii face farmece cumnata ei ! "pai.. de unde stii ?" o intreb eu uimita. "pai am fost la o femeie care citeste..." nu mai imi amintesc ce ! "pai si cum esti asa sigura " insist eu. imi zice "auzi ? prin telefon mi-a zis, nici nu eram de fata, mi-a zis ca cine imi face farmece sta chiar in fata casei si mi-a mai zis cate ceva, da' lasa, poate iti zic la momentul potrivit ". unchiul meu chiar o luase razna intr-un timp si se pare ca pe el il lucreaza ca sa sufere ea (matusa). sunt cazuri si cazuri. cateodata persoana "lucrata" se comporta ciudat si face lucruri ciudate, asa atrage atentia asupra celor din jur !
    "cununiile legate" am inteles ca este o vraja facuta la un mormant, astfel incat persoana careia i se leaga cununiile sa nu se casatoreasca niciodata ! dar sa sustii ca are cununiile legate fara o baza reala, doar pt ca nu si-a gasit copilul pe cineva.. asta e chiar aberant ! mama mea a gasit lumanari legate cu ata rosie, in vestiarul de la servici ! oamenii fac lucruri stranii, din motive si mai ciudate si culmea, dupa ce le fac, evident, se duc la biserica la slujba. le fac la persoanele care se ocupa cu "magia alba"-nimeni absolut nu lucreaza cu "magia neagra" , !

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Citat Citat din Andu-Marian Vezi post
    Scoala(adica cei care iau deciziile din intuneric) a inceput sa manipuleze informatia... spaland efectiv mii de creiere... Faptul caci anumiti copii desi au potential de a invata refuza sa faca acest lucru... este ptr a se proteja... cel putin noile generatii or sa respinga mai tot ce inseamna sistem mainipulator...

Ar trebuie sa va ganditi la chestia asta... ptr ca vremurile se schimba... si manipularea acum e pe fata... si chior de esti o vezi...

Cat despre Farmece... cu cat iti sacralizezi viata mai mult cu atat mai usor iti vine sa te protejezi de acestea...
    Pur si simplu cand este lansat un atac spre tine...acesta se intoarce inapoi la sursa(amplificat) fara macar sa ai habar...ca ai fost atacat... la atacurile foarte puternice ...cand se intorc la sursa acestea il pot chiar omora pe cel care le-a savarsit...
    daca ai o vibratie ridica... atacut este de vibratie joasa si nu te poate afecta... nu poate intra pe aceiasi unda cu tine... asa ca se intoarce...
    Este adevarat.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din padme Vezi post
    Mai Catalin, cand ai zis ca o persoana credincioasa nu poate fi atinsa de farmece, m-ai facut sa zambesc ! am o matusa care este foarte credincioasa si tot timpul a fost tinta unor atacuri de acest fel !
    Pai ma indoies c ca avea o credinta puternica, daca te duci si asisti la slujba, faci 100 de cruci pe zi, dar nici pe alea cum trebuie nu inseamna ca esti credincioasa, credinta inseamna sa iubesti entitatile divine, nu doar sa crezi ca ele exista, demonii sunt foarte convinsi ca exista Iisus au simtit puterea pe pielea lor, dar nu il iubesc ci din contra si ei au ceva pe care as putea sa il numesc "anticredinta"
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

lovelife, poate nu-ti vine sa crezi, dar sunt persoane care chiar cred in biserica, slujbe, agheasma, cruce, festania casei, botezul casei, etc, si nu fac anumite lucruri de florile marului ea este una dintre ele! si stiu ca acorda unor anumite zile din saptamana o anumita importanta privind slujba, nu mai stiu in functie de ce anume ! acuma chiar n-am intrebat-o niciodata daca ea iubeste entitatile divine, probabil nici n-ar intelege si ar crede ca iar inventez "ceva" eu necredincioasa, stii, ea nu sta pe internet si nu citeste ce citesc eu ! ea crede "ca e un dumnezeu acolo sus si vede pe toata lumea " (am incheiat citatul). concluziile le tragi singur ! daca cineva are puterea sa lucreze pe energii o face, nu toata lumea e asa puternica energetic. cred! astfel incat sa respinga singura farmecele! si apropo, cata lume credincioasa cunosti tu care se poate exprima si gandi asa ?? "credinta inseamna sa iubesti entitatile divine, nu doar sa crezi ca ele exista" ???? cata lume credincioasa cunosti tu care merge la biserica, respecta ritualurile inclusiv de sarbatori, posturi, etc. si a citit bilblia ?? ia du-te tu la biserica si intreaba o persoana (sa nu fac discriminari) oarecare de "entitati" Daca tu crezi ca nu se poate intampla daca esti credincios, asta nu e o garantie/o certitudine ca nu se poate intampla !

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

si apropo care sunteti pe IE, parca se lucreaza pe energii, asa ca nu prea cred ca ar conta cat esti de credincios, oricum nu constientizezi, poate sa ai o incarcatura energetica mare si sa respingi "atacurile" inconstient. si ce se intampla cu entitatile "ingerii pazitori" in aceste cazuri ??

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

lovelife, poate nu-ti vine sa crezi, dar sunt persoane care chiar cred in biserica, slujbe, agheasma, cruce, festania casei, botezul casei, etc, si nu fac anumite lucruri de florile marului ea este una dintre ele! si stiu ca acorda unor anumite zile din saptamana o anumita importanta privind slujba, nu mai stiu in functie de ce anume ! acuma chiar n-am intrebat-o niciodata daca ea iubeste entitatile divine, probabil nici n-ar intelege si ar crede ca iar inventez "ceva" eu necredincioasa,

si eu cred in toate astea si chiar le practic, pai a iubi entitatile divine este la fel cum ai iubi pe un prieten pe mama, pe frate etc. Daca vrei sa vezi cat de mult iubeste pe Dumnezeu cineva, fii atent la ce emite cand se roaga, daca nu iubesti pe cineva nu poti sa comunici eficient si nu ii poti primi darurile cum trebuie
    si apropo care sunteti pe IE, parca se lucreaza pe energii, asa ca nu prea cred ca ar conta cat esti de credincios, oricum nu constientizezi,
    Nu este adevarat, cand aplici tehnicile IE cu cat credinta ta este mai puternica, cu cat esti mai apropiat mai mult de Dumnezeu cu atat esti mai eficient, daca nu ai credinta acele tehnici nu prea au valoare, nu au eficienta decat mica. Tehnicile IE nu sunt decat rugaciune directionata spre un anumit subiect si constientizare, in tehnicile IE fara credinta nu ai ce face, de la gradul 4 in sus de inforenergetica credinta in dumnezeu este o conditie esentiala de admitere, ca fara ea nu poti sa faci tehnicile
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

stiu mai lovelife ca esti ortodox practicant, tocmai d'aia si eram putin ironica la inceputul mesajului. ideea e ca omul obisnuit de obicei crede in dumnezeu, merge la biserica si asculta ce zice preotul, ceva gen mura-n gura, nu sta sa faca el cercetari sa vada ce si cum, oricum nu stiu cati ar intelege ! surprinzator nu au nici macar curiozitatea de a citi biblia ! am primit raspunsuri care mai de care mai nastrusnice la aceasta intrebare si atunci ce rost are sa-ti bati capul cu explicatii ??!! la un anumit nivel religiozitatea, ca sa-i zic asa, e un fel de telefonul fara fir, sau transmitere orala a unor lucruri care de multe ori incep cu "am auzit ca e bine sa..."
    cat o priveste pe matusi-mea, si asta am uitat sa mentionez, ea cauta rezolvarea problemelor prin biserici si nu prin vrajitoare, pe undeva face o oarecare diferenta in ceea ce priveste arma de lupta.
    pai cum as putea sa vad ceea ce emite cineva cand se roaga ?? cred ca ma iei drept ceva ce nu sunt
    si pana la urma nu mi-ai raspuns la ceva ce ma interesa mai mult si anume partea cu entitatile pazitoare !

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Pai spuneam ca fiecare are o protectie mai puternica cu cat are credinte mai amre, si credinta adevarata este data de continutul de iubire, stii cum spunea Apostolul Pavel "daca iubire nu e , nimic nu e, credinta fara iubire nu e nimic " nu mai tin minte exact textul dar asta e ideea
    Si nu stiu la ce te referi la entitatile pazitoare
    Un site
    si un

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Interesanta discutie.
    Este adevarat ce spune Padme privind credinta si biblia pe care putini o citesc ,oricum este tradusa discutabil.
    Elementul esential pana la urma este omul care trece printr-o anumita situatie,aici de fatasituatia fiind asa zisele "farmece" .
    Farmecele astea fac parte din folclorul copilariei multora dintre cei de aici.
    Cred ca sunt chiar putini cei care nu au auzit macar o data in viata "ai farmece " sau cutare din familie are.
    Religiozitatea este diferita in functie de zona ,se practica multe superstitii inradacinate in popor ,multe si-au pierdut sensul dar lumea le face.(de ex nu e bine sa te speli miercurea ca dai apa mortilor)
    In general oamenii cauta si alearga dupa solutii venite din afara lor ,din afara propriei persoane.Astfel se ajunge la preot ,la vrajitoare sau la ambii.Disperarea este adesea la baza acestora.
    In zone mai izolate candva preotul si vrajitoarea erau unul si acelasi ,poate si acum se mai gaseste pe undeva aceasta situatie.
    Unde am copilarit eu la biserica se faceau toate.
    De ex auzeam ca un om este "dat la slujbe" -era clar ca acel om murea.
    Probabil ca si omul auzea ,ca adesea patea ceva .Frica era asa mare ca doar daca cineva era amenintat cu "slujbele " se strecura ideea mortii in mintea lui.
    Dar sa revin la "farmece" ,acestea sunt la baza niste formulari constiente exprimate cu o vointa de fier de catre cineva care are constiinta de sine si indreptate catre altcineva care nu are vointa ,constiinta de sine ,si care oscileaza destul de mult in ganduri,fapte ,in viata de zi cu zi.
    Aceste formulari nu sunt emise cu ura ,ci cu vointa.
    Cam asa functioneaza fenomenul.
    Sa nu uitam ca si biblia spune ca oamenii sunt de mai multe feluri ,pe diverse trepte de constienta ,deci si farmecele actioneaza diferit asupra cuiva sau nu actioneaza deloc .
    In Bucuresti la biserica Sf Gheorghe Nou stiu ca o seara pe saptamana se face slujba cu 7 preoti ptr dezlegari de farmece. In schimb nu cunosc daca are efect sau nu.
    De asemenea sunt multe "vrajitoare" care doar iau banii omului si nu fac nimic.
    Persoane capabile sa faca intr-adevar ceva sunt putine.
    Eu am cunoscut o fata care "desfacea" ,ne-am imprietenit candva .
    De la ea am mai aflat una-alta,de ex sunt vraji "legate" cu diverse obiecte dubioase si invocatii si mai dubioase.La acestea nu se baga .
    Nu facea nici chestii de "rau" ,mi-a explicat cum functioneaza fenomenul si cum orice rau vine dupa tine.
    De la ea am invatat ca nu e bine sa gandesti de rau pe nimeni ,sa vrei raul nimanui ...

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

cam asa ceva ! psihicul are puteri nebanuite ! chestia aia cu "datul la slujbe" poate sa fie acelasi lucru cu acatistele, pe la mine cam asa se ameninta lumea . oare in cazul asta nu e un conflict de interese ?? sa vrei raul cuiva prin intermediul binelui ???
    mie imi povestea un fost prieten de maica-sa care se ocupa cu asa ceva ! a insistat ca ea sa nu ma cunoasca ! copil nedorit fiind, am inteles ca l-a si abandonat fara nici o remuscare in momentul in care a divortat, si culmea l-a lasat cu sotul respectiv tatal care n-a vrut nici el sa-l recunoasca ! cu baiatul ala era ceva straniu intrucat am inceput sa am niste sentimente foarte ciudate fata de el, un fel de ura daca as putea sa-i spun asa, fara o baza reala, ciudat rau de tot, pana la urma ne-am despartit. imi povestea ca i-a facut maica-sa un pulover pe care de cate ori il imbraca, lesina, pana la urma si-a dat seama si a scapat de pulover. a vrut sa doarma intr-o seara la ea acasa dar nu aputut inchide ochii din cauza mobilelor care faceau un zgomot foarte mare si s-a trezit pe la 12 noaptea ca maica-sa facea un ritual prin sufragerie !???
    la sate in general, care sunt mai conservatoare in privinta obiceiurilor, superstitiile s-au impletit cu credinta crestina, mai sunt si ramasite ale credintelor precrestine din teritoriu si asta nu e nici un secret ! fiecare religie a venit peste alte credinte, traditii, etc. era aproape imposibil sa nu ramana ceva. pe undeva cam asa s-ar explica diferentele dintre regiuni care au aceeasi religie. ce te faci insa cand preotul nu face diferenta intre religie si superstitie/traditia care nu tine de religia careia ii apartine ??!!
    aia cu "vrajitoarele" care iau bani fara sa faca nimic deja e alta poveste, tine de penal, inrucat au loc ca si "incantatii" amenintari, etc. d-aia pt amatori, ar fi bine sa ocoleasca orice regina, atata timp cat nu e sef de stat, sau cineva despre care citesti prin cartea de istorie

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Da,cred ca este ceva asemanator,n-am aprofundat subiectul ,eram copil si nu ma interesa .
    Ce spui cu prietenul ,am mai auzit la cineva de curand o situatie asemanatoare destul de incurcata care pe mine ma depaseste,sincer.
    oricum e pacat ca oamenii isi folosesc energia in mod inconstient si sau distructiv-constient ....incredibil.
    Preotii cred ca fac bine diferenta intre ce invata la teologie si diversele superstitii locale,dar nu au ce face ,trebuie sa le accepte ,ca li se suie lumea in cap.Am citit un interviu luat unui preot intr-o zona unde se practica ritualuri ciudate si curioase cu apa ,cruci ,nici nu mai stiu exact ,preotul zicea ca n-are ce face ,ca daca le interzice nu mai vine nimeni la biserica.Eu il inteleg .
    Oricum in viata de zi cu zi exista multe superstitii ...si cu vrajitoarele la penal...in Romania?Poate ,dar candva in viitor.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Legat de subiectul de insurat pe cineva cu farmece cunosc un caz cand o tanara a apelat la o vrajitoare sa faca farmece sa se marite cu un baiat anume, vraja a functionat sa maritat imediat cu el el, apoi dupa multi ani cand au ajuns la batranete, femeia sa imbonavit grav si ia spus pe patul de moarte sotului de vraja facut pentru c ao mustra constiinta, sa apelat la cineva care sa faca slujbele potrivite pentru anihilarea vrajii, si dupa ce a fost eliberat acel barbat de vraja cand sa intors acasa nu o mai cunostea acea femeia, i sa sters din minte toata viata cu ea, vraja a fost singurul lucru care ii tinea pe acei oameni impreuna, si au avut si copii

Stiu mai multe cauze pentru care au eficienta vrajile dar nu le pot pune pe forum public, ca nu se stie cine citeste si foloseste informatia ca sa isi perfectioneze vrajile

preotul zicea ca n-are ce face ,ca daca le interzice nu mai vine nimeni la biserica.Eu il inteleg .
    Asta pentru ca nu avea suficienta intelepciune, intotdeauna este o solutie ca sa nu faci cmpromisuri, dar trebuie sa accepti sa faci sacrificii personale, o acceptare a ritualilor nocive sufletului de dragul credintei, distruge chiar credinta, dar sunt si ritualuri benefice

Multe tehnici spirituale au fost transmise dub forma de ritualuri pentru ca nu au fost suficienti oameni intelepti care sa aplice acele tehnici in stare pura, si sar fi pierdut, si altii care nu erau suficient de stabili pe calea iubirii le-ar fi putut folosi cu sens invers pentru magie neagra
    Un site
    si un

Pagina 4 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •