Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 19 din 19

Subiect: curatirea colonului

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: curatirea colonului

Citat Citat din Amethyst Vezi post
    Eu am invatat la cursul de yoga,alt tip de curatare:se bea apa cu sare apoi se face un set de miscari dinamice pana se produce eliminarea pe cale naturala.Chestia e ca trebuie sa reiei procesul pana cand elimini apa curata.Dupa ce termini,mananci un bol de orez fiert.Nu am cum sa descriu aici exercitiile(din pacate).Pentru persoanele hipertensive se inlocuieste apa cu sare cu o supa in care au fiert morcovi.
    Trebuie sa sacrifici o zi intreaga pentru asta
    Metoda aceasta, numita SHANK PRAKSHALANA este descrisa destul de bine la : http://www.promasaj.ro/sanatate5.php
    Ce nu se spune este ca ea este utila celor care au musculatura abdominala destul de dezvoltata. Altfel, metoda nu functioneaza in cazul constipatiilor rebele.
    Yoghinii o folosesc si functioneaza bine la ei tocmai fiindca au un program sustinut de exercitii fizice care le dezvolta si musculatura abdominala.
    Riscul metodei este dat de cantitatea mare de sare implicata si care poate conduce la un blocaj renal si retentia apei timp de cateva zile.
    Altfel metoda este una care respecta un sens natural, usor de efectuat (cand faci corect miscarile) la domiciliu. Efectuata de 2-4 ori pe an ajuta la mentinerea sanatatii celor care au grija de ea.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

maramureseanca este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2009
    Posturi
    4

As putea sa va ofer o sansa de a face curatarea colonului la un pret rezonabil si realmente modest. Ceea ce contin acele pastile scumpe pt. veniturile romanilor ar fi in principal cele doua plante :taritele de psyllium, patalgina noastra numita pupular frunza de minciuna, cea care se punea spalata pe o zgarietura, sau chiar pe o taietura, si se gaseste la plafar la cred 1 sau 2 lei pachetul de 150 gr. si tot acolo este si al doilea component important si cam la acelasi cost/gramaj, semintele se in. Se utilizeaza in acelasi mod, cum e mai sus descris . Ar fi probabil mai greu pt. cei care au munca de teren,dar inventivitatea si inteligenta romanului exista, se vor descurca, in fond ce mare lucru sa cumperi mai multe pungi. te mai scuteste si de drumuri; eu cu 39 de lei am cumparat 4 pachete de psyllium si 3 de sem de in, acum la drum se pot mute aceste pulberi deja amestecate intr-un flacon si pune direct intr-un pahar. costurile sunt reale, intradevar ajuta disparand efectele de constipatie si in plus scaunul se elimina total, nu fractionat si asta inseamna ca toxinele nu mai trec prin capilarele intestinului gros in interiorul organismului. Este un pas semnificativ in detoxifierea organismului. Eu consider, ca abia apoi are sens sa cumparam produse de detoxifiere destul de costisitoare ca cele pe baza de aloe. A le utiliza doar pe acelea si a nu avea grija sa eliminam complet materia fecala inseamna ca nu suntem intelepti si vom avea rezultate partiale fara sa stim din ce cauza, vom avea si un ten frumos apoi si piele fina, in fond, cine nu-si doreste sa traiasca frumos si sanatos asa cum a gandit Creatorul corpul pentru om.

maramureseanca este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2009
    Posturi
    4

As vrea sa va mai impartasesc ceva, trebuie sa fim atenti atunci cand avem de luat medicamente si facem si detoxifierea cu tarate, stim ca in amestec cu apa ele devin gelatinoase si se depun pe peretii intestinului, de aceea se face golirea in totalitate a colonului, dar in cazul in care trebuie sa introducem in organism anumite substante lipsa, trebuie sa o facem inainte de a lua acele medicamente/tarate. Asa nu se pierde substanta care trebuie introdusa in organism si vom face si detoxifierea. Ideal ar fi sa curatam o perioada colonul si abia apoi asimilarea de aloe, etc. Prin 1988 am primit o reteta de detoxificare cu ulei de floarea soarelui crud,stors la presa la rece.Este cea mai buna reteta dintre toate, scoate absolut tot din organism,e-uri,toxine, NICOTINA. Atunci nu stiam, si nu intelegeam de ce atunci cand fumam, tigara nu mai avea savoare. Eu ramasesem cu tabietul si oridecate ori il reluam asa cum eram obisnuita ,cu o carte sau un rebus,ceva nu era O.K.! Asta pana m-am uitat in oglinda si am descoperit ca tenta sumbra a scrumului de tigara din fata mea disparuse, si chipul meu radia lumina aidoma chipurilor pruncilor pana-n doi anisori. Marea minune se petrece la nivel celular, ganditi-va ce mult poate sa insemne in activitatea de baza a celulei sa fie degajata de tot ce o impiedica pe ea ca sa-si desfasoare rolul ei in organism,putem sa ne-o imaginam ca pe un calator coborat din tren plin de bagaje si angajat intr-o cursa contra cronometru pana in celalat capat al orasului, o va castiga desigur fara bagaje. Necazul ar fi ca, acum desi ceea ce se gaseste in comert, este la presa la rece obtinut, e un produs rafinat. Merge si asa, insa nu se obtin rezultate spectaculoase (atat de eficient era cel nerafinat!). Nu incercati sa inlocuiti uleiul de floarea soarelui cu cel de masline, din cate eu retin (era o reteta a unui biolog rus al carui nume cu regret nefiind vorbitor de l.r. nici nu stiu daca am putut macar sa-l citesc corect ) era foarte clar specificat de autorul metodei ca ceea ce contine planta floarea soarelui nu contine fructul arborelui de maslin si ca intre ele nu exista comparatie. Nu putea fi vorba de o aberatie in Russia cea prea intinsa inainte de schimbarile politice pe care le stim,in mod sigur aveau si cultura maslinului posibila.Iata de ce cred eu in sinceritatea respectivului biolog. Si sa mai luam in calcul ca fiecarui produs, cel ce il produce ii face reclama.Sincer nu stiu ce efecte detoxifiante are uleiul de masline, insa va pot spune ca acesta al nostru care costa in jur de 10 lei 1 litru , chiar si rafinat cum este, e util. Eu am scapat de o dependenta (avuta timp de 5-6 ani )data de picaturile nazale Bixtonim ce contin hidrocortizon, cu detoxifierea cu ulei de floarea soarelui, obtinut la presa la rece, din comert, asa cum e el acum rafinat.Efectele devastatoare ale hidrocortizonului se stiu, si pe mine m-a intrebat uimita, o doamna medic de familie, cum am reusit sa scap si i-am oferit metoda imediat. Acum o sa va arat cum a fost ea intitulata de autor, se numeste MULGEREA GINGIILOR , si cere 20 de minute trezire mai devreme dimineata.Se compune din ulei, o periuta noua de dinti, un sapun lichid cu care ne vom spala bine tot ce inseamna carnita in cavitatea bucala si inca o periuta de dinti normala, cea pe care o avem deja si o schimbam la 3 luni. Cura se poate face numai dimineata pe stomacul gol, nu se bea apa, se elimina posibilele secretii si se ia o lingura de ulei in gura, care se va trece printre dinti astfel, dinspre interior spre exterior,si se absoarbe in interiorul cavitatii bucale,apoi se mai poate efectua si un fel de absorbtie pe verticala, atunci ies f. bine toxinele prin zona alveolelor dentare, practic pe aici ies din tot organismul uman, tot ce ne incurca, toxinele noastre, cele preluate prin consumul de carne, dragutele e-uri,si tot ce e de eliminat.Acum, e necesar sa stim, ca fiecare este diferit si poate avea nevoie de o cantitate mai mica sau mai mare de ulei, ideea este ca trebuie sa poata respira 15 minute cu gura inchisa, si totodata sa aiba suficient ulei de dirijat interior-exterior, caci e necesar. dupa ce au trecut cele 15 minute ( putin o sa ne doara muschii faciali, dar merita), eliminam ceea ce am mestecat si spalam cu apa calduta si sapun lichid, tot ce este in cavitatea bucala, obraji,gingiile intern-extern, dinti, limba, ambele parti,facem si o gargara cu apa calduta cu sapun lichid in cea de a doua etapa a folosirii sapunului, e bine sa fim scrupulosi pentru ca si toxinele sunt multe, de aceea utilizam de doua ori in fiecare dimineata la spalat sapunul lichid, si o sa observati ca la baza gatului este inca ulei plin de toxine pe care il eliminam si NU -L INGHITIM, acum putem sa ne spalam normal pe dinti si maine reluam programul. Cei ce vor, pot sa faca ei singuri, sapunul lihid, dintr-un sapun pt. copii cat mai putin parfumat si cu ph neutru. E foarte simplu,se taie cu un cutit mare de bucatarie acel sapun in bucati : daca se aseaza pe sapun cutitul si va lasati cu toata greutatea corpului pe el o poate face oricine,nu va cere forta si dupa ce e maruntit se pune intr-un borcan sub care vom aseza un cutit uscat si il vom umple cu apa fierbinte (metoda de la muraturi,asa nu va crapa borcanul),mai agitam din cand in cand, si dupa racire avem sapunul lichid de care avem nevoie. Sigur ca cineva scrupulos ar putea merge pana la a cauta retete stravechi de facut sapun de fata in casa, din lapte si galbenus,chiar nu are rost, poate iese inghetata ! Unicul meu regret e ca cei ce produc acest uluei nu ne pun la dispozitie si varianta nerafinata, chiar si de 3 ori mai scumpa , dar sa existe. Eu din acel ulei cu consistenta inspre miere si culoarea spre auriul deschis al lanurilor de grau,nu aveam nevoie in trei saptamani decat de un sfert de litru, si era atat de bun ca nu rezistam sa nu mananc din el vinerea in zi de post cu o salata, si interesant, uneori imi cerea organismul sa iau mici cantitati cu paine.Eu ascult glasul corpului meu atunci cand imi cere un anumit aliment. Dragii mei sa va fie de folos, si daca aveti sansa sa stiti undeva la tara functionand o oloiernita din batrani funcionala,sunt si eu clienta, cu conditia sa fie presa la rece, sau sa-l convingeti pe unchiul dv. sa faca intai ulei la rece si apoi la cald.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Metoda garantata pentru curatarea rapida a colonului

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •