Pagina 1 din 7 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 91

Subiect: Filme recomandate

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit Filme recomandate

Poate fiecare avem cate un film care ne-a placut in mod deosebit, sau care ne-a schimbat felul de a percepe anume chestii. Deja avem aici pe forum cel putin 3 recomandari. Poate mai sunt si altele, dar nu le-am observat eu. N-ar strica sa avem un loc unde sa facem recomandari. Pe langa cele pe care le stim:
    Insula
    Secretul
    Apa

vin si eu cu o recomandare: The Green Mile
    A fost la TVR1 acum cateva zile, si il recomand cu placere. E vorba despre o inchisoare unde sunt dusi condamnatii la moarte. Un tip mare cat un munte acuzat pe nedrept, are puteri de vindecare si isi foloseste acele puteri... restul, vedeti singuri.
    Daca mai stiti filme care merita a fi urmarite, dati de veste.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Filme recomandate

Frumoasa initiativa domnule Tixti!
    Sa vedem acum daca dl. Catalin reuseste sa schimbe titlul forumului din Literatura in Arte Frumoase. Sau unul si mai potrivit.

Mai acum ceva vreme s-a vorbit pe forum si despre un alt film de referinta:
    Apa preia gandurile si sentimentele noastre!

Drumul verde, adica o traducere mai plauzibila in romaneste, este un film care merita vazut nu numai pentru aspectul paranormal. Exista acolo mesajul clar ca binele invinge totdeauna chiar daca, temporar, raul isi mai face de cap. Locul de desfasurare este si el unul extrem: "rezerva" condamnatilor la moarte, a celor care nu mai au nici o speranta in lumea aceasta.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

".....“What the f...k do we know?”
    Este titlul unui film despre care am aflat de Masaru Emoto, pe care l-am cautat aproape un an de zile și care în final, literalmente, mi-a venit la ușă.
    Pe jumatate artistic, pe jumatate documentar, am înțeles vizionându-l de ce a ajuns în Box Office-ul american pe locul 8 dupa jumatate de an, chiar dacă personajul principal este o persoană cu dizabilitate auditivă. Ca să înțelegi toate mesajele din film trebuie să-l vezi de mai multe ori. Ritmul este alert, informațiile curg, una după alta iar motivația fimului este una de natura spirituală, care oferă suficiente motive pentru meditație. În plus, filmul trebuie vizionat și după apariția clasicului “the end”..."

Asta ca sa fie scris aici negru pe alb .... sau ma rog, verde pe galben.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Asta ca sa fie scris aici negru pe alb .... sau ma rog, verde pe galben.
    Depinde cum v-ati setat.

Titlul pe care l-ati postat este o traducere engleza-engleza. Peste tot, cand apar acele caractere de pe linia de sus a tastaturii, se traduc prin bleep. Adica: What the bleep do we know?

Nu intotdeauna titlul exprima continutul asa cum si ambalajele inseala.
    Dar daca dumneavoastra ati tinut mortis sa punctati aspectul asta ca fiind definitoriu, asta e! Nu mai am comentarii.
    Ultima editare de Ion Furtuna : 19 sep 2008 la 13:00

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

da, n-are nicio importanta, cu toate ca nici dupa ce am vazut a doua oara filmul nu m-am prins la ce ii trebuia un titlu atat de dur. Doar daca privim partea comerciala a lucrurilor. Omul trebuie sa isi vanda produsul si daca nu bagi ceva tare in fatza, nu se inghesuie musterii. Ca si ziarele noastre de sport. 80% fotbal, 19% fatuce despuiete si restul chiar nu mai conteaza. Cui ii mai pasa de un campionat intergalactic de polo pe iarba?
    Si inca ceva. Eu cand am cautat filmul pe torente, am cautat cu "bleep". Nu am gasit nimic. Habar n-aveam ca altul e titlul. Pana la urma am intrat pe IMDB si m-am prins de crudul adevar.

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Depinde cum v-ati setat.
    Cum adică depinde cum ne-am setat? Că eu m-am tot uitat prin setări și nu am găsit opțiunile să schimb fața forumului. Nu că asta nu e frumoasă

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Era mai demult si o asemenea optiune soft. Setarea se poate face si hard simplu utilizand lentile adecvate sau un monitor B&W daca cel actual nu are posibilitatea.
    Ar mai fi si posibilitatea de schimbare a punctului de vedere, ca doar suntem pe forum de discutii.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Un alt film cu aceiasi protagosti si aceiasi tema din "What do we know?", "The rabbit hole" (Vizuina iepurelui).
    Se pare ca la primul film au filmat cu mult mai mult decat au montat. Asa ca, daca primul film a avut succes, l-au facut si pe al doilea folosind secventele care n-au incaput.
    Sunt reamintite unele elemente din primul film si vin cu un soi de "upgrade", zic eu, util pentru cei preocupati sa stie mai multe.

rose este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    30

Mi-a placut foarte mult Spring, Summer, Autumn, Winter... and Spring. O poveste frumoasa si niste imagini absolut superbe. Nu e un film comercial, sunt doar cateva replici in aproape 2 ore si totusi... si totusi nu m-am plictisit nici o clipa, ma bucuram de liniste, admiram imaginile si ma gandeam ca a avut dreptate cel care a afirmat ca "a picture is worth a thousand words". As compara filmul cu o poezie, doar ca-n loc de cuvinte Kim Ki-duk isi scrie poezia folosind imagini.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Aveti dreptate, este un film coreean deosebit, care merita vizionat, chiar daca ultima primavara m-a pus pe ganduri.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Un film la moda in zilele astea: "Codul lui Moise".
    Dupa succesul lui "What do we know?" stilul de film cu marturii ale unor persoane avand o anumita notorietate pare sa prolifereze. A urmat in acelasi stil "The Secret" iar acum "The Moses Code".
    Tema dezvoltata se gaseste in Biblie la Iesirea 3:14 si se refera la Numele Lui Dumnezeu asa cum i-a fost spus lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt".
    Apar in film cam toti autorii americani ale caror carti se gasesc traduse de editura ForYou si care incearca sa descifreze ce este in spatele acestui nume. Am vazut filmul de doua ori si nu prea m-am lamurit ce si cum. Sotia mea, zice ca ea a inteles. Poate ca sunt eu un pic mai greoi acum la capitolul pricepere.
    Editura ForYou a anuntat deja ca la inceputul lunii februarie va apare in romaneste si cartea dupa care s-a facut filmul.

ben
    ben este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    12

mie What do we know,The secret si Zeitgeist mi se par gadilatura la talpa aspra de batran.Inger digital vazurati?mi se pare foarte bine structurat.

Binili invinge!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din ben Vezi post
    mie What do we know,The secret si Zeitgeist mi se par gadilatura la talpa aspra de batran.
    De gustibus non disputandum!
    Inger digital vazurati? mi se pare foarte bine structurat.
    Nuuuu! Dar daca dati si ceva argumente pro, cine stie, poate ma straduiesc?

ben
    ben este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    12

Ai dreptate.Nu am zis ca nu-mi plac,dar mi se par filme tratate superficial,ca si cand ar astepta un Oscar.

Inger digital dezbate problema cipurilor ce se vrea a fi implantate in noi toti la un moment dat,pentru un mai bun control.In ceea ce urmeaza,opiniile or sa se imparta.Totul este prezentat dpdv al bisericii crestine,asa ca fiecare are dreptul de a accepta,crede,cerceta.Se discuta tot problema masonilor,numiti insa satanisti...disparitia religiilor care sa convearga catre un conducator suprem.
    Poate nu suntem de acord cu multe comentarii asupra faptelor,dar baza este adevarata,din cate stiu si din cate cred.

rose este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    30

Ion Fortuna, click aici pentru documentar

Pagina 1 din 7 1234567 UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici