Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 47

Subiect: Astrologia in Biblie!

stroeloretta este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

Implicit Re: Astrologia in Biblie!

Da si eu sunt de acord ca multi ar trebui sa se hotareasca dar fiind grupuri probabil ca pe citi de numerosi sunt pe atita de multe sunt opiniile si barcile,problema e ca aceste institutii cred ferm ca lumea masa populatiei nu este pregatita de informatii si ca ne-ar soca daca ne.-ar spune si noua ce concluzii au tras eu sunt de parere ca cine se socheaza sa ramina socat cine nu se socheaza merge, evolueaza mai departe.Insa eu cred ca ar putea sa lase la latitudinea noastra pe ce drum am luao in fond de-aia suntem creati liberi ca sa gindim liberi.In fond la ce le foloseste daca fac experimente doar pt. ei?Sa ne zica oficial si noua uite asta am descoperit asa arata asta se intimpla, asta vor de la noi sau nu vor nimic,si sa ma lase pe mine sa trag concluziile...Dar probabil ca au depus vreun juramint de secretosenie,sau intai studiaza apoi trag foloasele si cind folosul s-a dus si nu mai este aflam si noi muritorii de rind,gloatele,sper sa nu fie asa...ori ei stiu de niste mari comori lasate de extraterestri omenirii dar facindu-le publice ar putea fi folosite gresit si ar duce natiunile spre pieire ca si cum s-a intimplat cu toate celelalte civilizatii.Insa aici exista si alte pareri ca au atins un alt nivel si sunt defapt in alta "parte "dar nu-i vedem percepem noi...poate asa stiind secretul am pleca toti si poate nu suntem pregatiti inca.Voi ce parere aveti?

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din stroeloretta Vezi post
    acum tot biserica incurajeaza astronomia,semenle de pe cer pe care ei le studiaza sunt planetele stelele,si miscarile lor bla ,bla.
    Este bine de mentionat inca o data care biserica.
    Biserica Ortodoxa Romana NU incurajeaza astronomia, astrologia si alte stiinte oculte. Ca e bine sau nu, ramane la latitudinea fiecaruia.
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

atentie, astronomia nu este stiinta oculta! iar daca biserica ortodoxa nu ar incuraja/fi de acord cu ea, nu am fi mai departe de episodul Giordano. app. nasterea lui Isus stie cineva cum a fost cunoscuta? (e o intrebare retorica pt a sublinia ceva). faptul ca se stie mai mult despre astronomie acum mi se pare normal, am mai evoluat si noi... unii )))))))

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din padme Vezi post
    atentie, astronomia nu este stiinta oculta!
    NU ESTE stiinta oculta, dar BOR o baga in aceeasi oala cu cele oculte.
    Sxriam pe undeva mai sus: ramane la latitudinea fiecaruia dintre noi daca cutare sau cutare lucru este pacat si daca trebuie spovedit sau nu.
    ...Puiu la ele!

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

faptul ca se stie mai mult despre astronomie acum mi se pare normal, am mai evoluat si noi... unii )))))))
    si despre fertilizare in vitro se stiu mai multe azi, decat acum 100 de ani. se poate spune ca e vorba de evolutie? in sensul pozitiv sau negativ?
    idem clonare
    idem atatea alte lucruri si activitati care pana nu demult nu existau si care astazi e greu sa definesti limita subtila dintre bun si rau.

Ideea este ca, conform titlului acestui thread, astrologia din punct de vedere strict bisericesc ortodox este pacat (asa spun preotii) in ciuda faptului ca in insasi Biblie se gasesc cateva repere astrologice (bine, in biblie nu scrie de planete retrograde, karme, conjunctii si alte alea cum este interpretata astazi astrologia), dar daca e sa ne referim la stele si planete, si in Biblie se pomenea de ele. Si iarasi notiunea de pacat e relativa.
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Citat Citat din Etienne Vezi post
    si despre fertilizare in vitro se stiu mai multe azi, decat acum 100 de ani. se poate spune ca e vorba de evolutie? in sensul pozitiv sau negativ?
    idem clonare
    idem atatea alte lucruri si activitati care pana nu demult nu existau si care astazi e greu sa definesti limita subtila dintre bun si rau.
    draga, este un pas in evolutie a omului aceasta descoperire! si pe mine probabil ca tot stiinta ma va ajuta sa am un copil! deci, d.p.d.v al meu este un lucru bun! gheata insa este subtire-aceste descoperiri/tehnologii sunt foarte puternice, depinde pe mana cui incap, intelegi? nu d-aia se zice ca daca vrei sa stii viitorul uita-te in trecut! daca te uiti in urma vezi la ce si cui au folosit anumite descoperiri/tehnologii! insa ca specie, probabil ca suntem una foarte incapatanata intrucat nu vrem sa invatam din greseli! parerea mea!

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

draga, este un pas in evolutie a omului aceasta descoperire! deci, d.p.d.v al meu este un lucru bun! gheata insa este subtire-aceste descoperiri/tehnologii sunt foarte puternice, depinde pe mana cui incap, intelegi? nu d-aia se zice ca daca vrei sa stii viitorul uita-te in trecut! daca te uiti in urma vezi la ce si cui au folosit anumite descoperiri/tehnologii! insa ca specie, probabil ca suntem una foarte incapatanata intrucat nu vrem sa invatam din greseli! parerea mea!
    draga, nu stiu de ce esti asa afectata.

PS: nu tin nici cu ursul din padure, nici cu ursul panda.

PS2 Pana nu stii clar parerea cuiva, nu vad sensul 'afectarii' de parca te-ar fi atacat cineva.Aici se discuta, nu se polemizeaza, asa ca lasa supararea la o parte ca si asta iti afecteaza fertilitatea!

PS3: daca vrei sa stii viitorul, intai de toate trebuie SA MERITI sa il stii, apoi nu trebuie decat sa privesti PREZENTUL, nicidecum trecutul. Trecutul e deja stantat, prezentul insa se poate spune ca e intr-o continua modelare si derulare. Deci, modeland prezentul, influentezi viitorul.Trecutul iti este de folos in cazul in care esti suficient de elevata ca sa poti intelege lucrurile din trecut, sa le poti accepta si ierta.

si pe mine probabil ca tot stiinta ma va ajuta sa am un copil!
    DRAGA, daca stiinta te poate ajuta mai mult decat Dumnezeu, ce pot sa-ti spun ...iti urez rabdare pana cand rezultatele stiintei vor intrece Planurile Divine. Probabil ca am atins un subiect sensibil la tine (desi nu asta era intentia mea), cand am spus de clonare si fertilizare.Si, daca nu ma insel, tu faci niscaiva terapii IE (ma scuzi de nu-i asa si te confund)...drept urmare, poti cere niste lamuriri suplimentare in privinta fertilizarii in vitro, sa vezi daca e ok sau nu. Personal nu vad scris de mine mai sus NU FACE ASTA ...desi, intr-adevar, nu aprob o astfel de conceptie.

Iar cursuri de comunicare gasesti pe net, daca doresti sa-ti imbunatatesti modalitatea de a comunica cu cei de langa tine.

Sanatate si-un praz verde !
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

tu nu stiu de ce ai impresia ca daca cineva vorbeste cu tine este rau intentionat! eu cu "draga" vorbesc de obicei! foarte rar pe forum, ce e drept, il folosesc in general fata de persoanele pe care le cunosc oarecum! cand m-am referit la trecut, este o vorba care zice exact chestia asta si ma refeream la istoria lumii si nu la trecutul meu personal, iar viitorul nu stiu daca vreau sau nu vreau sa-l stiu, nu prea m-am aratat interesata de acest aspect!
    probleme de comunicare nu am, chiar deloc, n-am avut niciodata, ba dimpotriva! in general caut sa evit certurile, nu imi plac, nu am obiceiul sa reprosez nimanui nimic! nu fac terapie ie si nici fertilizare in vitro! chestia am zis-o pt ca mi se pare o descoperire importanta si nu sa reprosez cuiva ceva!
    poate textul este scris cam repezit pt ca ma grabeam si nu am mai dat atentie formei! eu am invatat sa nu mai trag concluzii pripite, mai ales din textele scrise, eventual le citesc de cateva ori.
    merci pt praz, imi place!

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

merci pt praz, imi place!
    macar cu asta am nimerit-o !
    ...Puiu la ele!

inger este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    3

Am gasit in Biblie
    "Si m-am sarguit in inima mea sa urmaresc si sa cercetez cu intelepciune tot ceea ce se petrece sub Cer;aceasta e o indeletnicire trudnica pe care Dumnezeu a dat-o fiilor omului ca sa-si framante mintea cu ea."Eclesiastul 1:13
    "Cunosti tu,pravilele cerului?
    Indeplinesti tu,pe pamant,scriptura lor?"Iov 38:33

stroeloretta este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    122

foarte interesant ce ai gasit...

redlander este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    1

Ce am citat, vad ca a fost postat de gabryna, dar nu ma adresez numai ei

"Dar exista si pasajul din Deuteronom 10:11-14 – „Sa nu fie la tine nimeni care sa-si treaca pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care sa aiba mestesugul de ghicitor, de cititor in stele, de vestitor al viitorului, de vrajitor, de descântator, nimeni care sa intrebe pe cei ce cheama duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care sa intrebe pe morti. Caci oricine face aceste lucruri este o urâciune inaintea Domnului si din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul, Dumnezeul tau, pe aceste neamuri dinaintea ta. Tu sa te tii in totul totului tot, numai de Domnul Dumnezeul tau. Caci neamurile acelea pe care le vei izgoni, asculta de cei ce citesc in stele si de ghicitori; dar tie, Domnul, Dumnezeul tau, nu-ti ingaduie lucrul acesta."
    Aceste cuvinte sunt adresate poporului evreu la un moment dat si nu inseamna ca sunt valabile in cazul tuturor oamenilor. Este de remarcat propozitia „tie, Domnul, Dumnezeul tau, nu-ti ingaduie lucrul acesta." ""

Iata de ce astrologia este un pacat:

1." Caci oricine face aceste lucruri este o urâciune inaintea Domnului "
    Afirmatia este categorica. Este clara si generala. Aceasta nu mai depinde de context.
    Plus, observa din pasaj ca nu numai pentru evreii de atunci astrologia era rea, dar si pentru celelalte popoare de atunci.

2. Bine, dar nu cumva pasajul se rezuma doar la “atunci”? Nu, si iata de ce: un lucru vazut in Biblie si recunoscut printre “atributele” lui Dumnezeu (adica faptul ca este creatorul, ca e omniprezent etc.) mai este si faptul ca nu se schimba (in cuvinte mai destepte, e “imuabil”). Si acest fapt sta la baza credintei si sperantei credinciosului, mai exact ca ce a spus El va si implini… Deci pozitia lui de atunci ESTE si cea de acum cu privire la acest subiect.

Ideea este urmatoarea: Dumnezeu pur si simplu se opune practicilor din acea lista. Si omul cand alege astrologia, de exemplu, este impotrivitor lui Dumnezeu. Dupa cum se vede, Scriptura il numeste o “uraciune”.

De aceea e gresit sa vezi lucrurile la modul "daca astfel te ajuta astrologia si desigur D-zeu" (gasisem intr-un alt post o formulare chiar mai buna pt ce vreau sa zic acum, dar nu mai dau de ea…), pentru ca Dumnezeu n-are cum sa ajute pe cineva implicat in astrologie, ca sa inteleaga mai bine lucrurile prin astrologie, din moment ce El este impotriva practicii. S-ar implica doar in sensul de a te scoate din pasiunea pentru astrologie. Si se si implica, postul meu e un exemplu!(sa nu razi, sau sa nu se enerveze cineva… se stie ca Dumnezeu lucreaza prin oameni )

PS: stiu ca nu tu ai scris articolul, si poate nu e o informatie care sa schimbe dramatic lucrurile, dar merge ca un “PS”: Enoh este recunoscuta ca parte a Biblie din cate stiu doar de catre Biserica Ortodoxa Etiopiana. Celelalte biserici n-o vad ca o carte autentica.

Ultima editare de redlander : 09 mar 2010 la 00:14 Motiv: n-am avut grija sa previzualizez mai inati...

psensor este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Posturi
    2

Totul în Biblie este un subiect de interpretare, prin urmare, acesta este un text inutil.

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Citat Citat din gabryna Vezi post
    ASTROLOGIA ÎN BIBLIE
    Astrologia este o stiinta multimilenara, pe care oamenii au studiat-o si la care au facut apel in momentele lor dificile din viata. Cu toate acestea, religia oficiala a avut totdeauna o pozitie contrara astrologiei, referindu-ma acum strict la religiile derivate din Israel, iudaismul si crestinismul.
    În acest articol prezint elementele „pro" si „contra" astrologiei din perspectiva biblica precum si cauzele care dupa parerea mea au dus la aceasta situatie.
    Începem cu Geneza 1:14 – „Dumnezeu a zis: "Sa fie niste luminatori in intinderea cerului, ca sa desparta ziua de noapte; ei sa fie niste semne care sa arate vremurile, zilele si anii;"
    Psalmi 104:19 – „El a facut luna ca sa arate vremurile; soarele stie când trebuie sa apuna."
    Aceasta expresie „vremurile" este cheia: luminatorii (Soarele, Luna, dar si stelele) sunt semnele care arata evolutia evenimentelor. Cine stie sa citeasca aceste semne, intelege orânduirea universului si rostul fiecarui lucru, iar acest lucru este cu siguranta placut lui Dumnezeu, caci astrologul veritabil stie ca in spatele acestei orânduiri este un Creator.
    Cartea lui Enoh, cap.32: "Portile Cerului erau deschise si am vazut iesind din ele stelele. Atunci am socotit timpul la care au iesit si am notat exact cifrele. Mi-am notat, in acelasi timp, numele lor, drumul lor mereu reinnoit, incercarile prin care trec, toate pe masura ce Uriel, care era cu mine, mi le deslusea. [...] El mi-a facut cunoscut numele lor, locul lor si inrauririle pe care le au"
    Cartea lui Enoh, cap.74: "Am vazut douasprezece porti in Cer, la marginile Pamantului, prin care ies Soarele si Luna si stelele si toate lucrarile Cerului la rasarit si la apus."
    Despre aceasta citim in Psalmi 19:1-3 – „Cerurile spun slava lui Dumnezeu, si intinderea lor vesteste lucrarea mâinilor Lui. O zi istoriseste alteia acest lucru, o noapte da de stire alteia despre el. Si aceasta, fara vorbe, fara cuvinte al caror sunet sa fie auzit."
    Primul lucru pe care trebuie deci sa-l stie un astrolog este ca exista aceasta armonie universala, in care toate lucrurile se petrec la timpul (vremea) lor, iar acest moment este aratat de stele:
    Ecleziastul 3:1-9 – „T oate isi au vremea lor, si fiecare lucru de sub ceruri isi are ceasul lui. Nasterea isi are vremea ei, moartea isi are vremea ei; saditul isi are vremea lui, si smulgerea celor sadite isi are vremea ei. Uciderea isi are vremea ei, si tamaduirea isi are vremea ei; darâmarea isi are vremea ei, si zidirea isi are vremea ei; plânsul isi are vremea lui, si râsul isi are vremea lui; bocitul isi are vremea lui, si jucatul isi are vremea lui; aruncarea cu pietre isi are vremea ei, si strângerea pietrelor isi are vremea ei; imbratisarea isi are vremea ei, si departarea de imbratisari isi are vremea ei; cautarea isi are vremea ei, si pierderea isi are vremea ei; pastrarea isi are vremea ei, si lepadarea isi are vremea ei; ruptul isi are vremea lui, si cusutul isi are vremea lui; tacerea isi are vremea ei, si vorbirea isi are vremea ei; iubitul isi are vremea lui, si urâtul isi are vremea lui; razboiul isi are vremea lui, si pacea isi are vremea ei."

Ecleziastul 3:11 – „Orice lucru El il face frumos la vremea lui;"
    Aceasta armonie universala nu trebuie sa-l faca pe astrolog sa se inchine stelelor, ci sa inteleaga ca in spatele asa-zisei „influente" a lor sta voia lui Dumnezeu:
    Psalmi 136:3,7-9 – „Laudati pe Domnul domnilor, pe Cel ce a facut luminatorii mari, Soarele ca sa stapâneasca ziua, Luna si stelele, ca sa stapâneasca noaptea"
    Dumnezeu ii avertizeaza pe oameni sa nu se lase inselati de aparente ci sa inteleaga ca in spatele stiintei semnelor din cer (astrologia) este legea si vointa Sa:
    Deuteronomul 4:19 – „Vegheaza asupra sufletului tau, ca nu cumva, ridicându-ti ochii spre cer, si vazând soarele, luna si stelele, toata ostirea cerurilor, sa fii târât sa te inchini inaintea lor si sa le slujesti: caci acestea sunt lucruri pe care Domnul, Dumnezeul tau, le-a facut si le-a impartit ca sa slujeasca tuturor popoarelor, sub cerul intreg."
    Avertismentul a fost dat, dar oamenii l-au ignorat, au facut doar dupa capul lor, fara sa asculte voia lui Dumnezeu:
    Isaia 47:10-11 – „Caci te incredeai in rautatea ta si ziceai: "Nimeni nu ma vede!" Întelepciunea si stiinta ta te-au amagit de ziceai in inima ta: "Eu si numai eu." De aceea, nenorocirea va veni peste tine, fara sa-i vezi zorile; urgia va cadea peste tine, fara s-o poti impaca, si deodata va veni peste tine prapadul, pe neasteptate."
    Mai departe se spune in Isaia 47:12-15 – „Vino dar cu descântecele tale si cu multimea vrajitoriilor tale, carora ti-ai inchinat munca din tinerete; poate ca vei putea sa tragi vreun folos din ele, poate ca vei izbuti. Te-ai obosit tot intrebând: sa se scoale dar si sa te scape cei ce impart cerul, care pândesc stelele, care vestesc, dupa lunile noi, ce are sa ti se intâmple! Iata-i, au ajuns ca miristea, pe care o arde focul, si nu-si vor scapa viata din flacari: caci nu va fi ca un carbune, la care se incalzeste cineva, nici un foc, la care sta. Asa va fi soarta acelora pe care te oboseai sa-i intrebi si cei cu care ai facut negot din tineretea ta se vor risipi fiecare intr-o parte: si nu va fi nimeni care sa-ti vina in ajutor."
    Astfel, in fata pacatelor noastre, astrologia singura nu ne poate ajuta. Toti astrologii din lume, nici macar cei mai buni, nu ne pot salva de consecintele faptelor noastre. Suntem singuri responsabili in fata lui Dumnezeu pentru ce ni se intâmpla.
    Dar citatul biblic de mai sus ne atrage atentia si asupra situatiei astrologului: acesta, beneficiind de o incredere deosebita din partea oamenilor, devine responsabil pentru ceea ce spune oamenilor, putând suferi mult in cazul in care da sfaturi gresite, care nu tin cont de legile spirituale.
    Alte referinte la astrologie in Biblie: despre imparatul Manase ni se spune in Cronici 2, 33:6 – „Si-a trecut fiii prin foc in valea fiilor lui Hinom, umbla cu descântece si vrajitorii, si tinea la el oameni care chemau duhurile si care-i spuneau viitorul. A facut din ce in ce mai mult ce este rau inaintea Domnului, ca sa-L mânie."
    Leviticul 20:6 – „Daca cineva se duce la cei ce cheama pe morti si la ghicitori, ca sa curveasca dupa ei, Îmi voi intoarce Fata impotriva omului aceluia, si-l voi nimici din mijlocul poporului lui."
    Cele 2 citate de mai sus sunt cazuri in care astrologia este practicata in scopuri malefice si interdictia lui Dumnezeu de a folosi astrologia in aceste scopuri este fireasca.
    Ieremia 29:8-9 – „Caci asa vorbeste Domnul ostirilor, Dumnezeul lui Israel: "Nu va lasati amagiti de proorocii vostri, care sunt in mijlocul vostru, nici de ghicitorii vostri, n-ascultati nici de visatorii vostri, ale caror visuri voi le pricinuiti! Caci ei va proorocesc minciuni in Numele Meu. Eu nu i-am trimis, zice Domnul."
    Dar exista si pasajul din Deuteronom 10:11-14 – „Sa nu fie la tine nimeni care sa-si treaca pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care sa aiba mestesugul de ghicitor, de cititor in stele, de vestitor al viitorului, de vrajitor, de descântator, nimeni care sa intrebe pe cei ce cheama duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care sa intrebe pe morti. Caci oricine face aceste lucruri este o urâciune inaintea Domnului si din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul, Dumnezeul tau, pe aceste neamuri dinaintea ta. Tu sa te tii in totul totului tot, numai de Domnul Dumnezeul tau. Caci neamurile acelea pe care le vei izgoni, asculta de cei ce citesc in stele si de ghicitori; dar tie, Domnul, Dumnezeul tau, nu-ti ingaduie lucrul acesta."
    Aceste cuvinte sunt adresate poporului evreu la un moment dat si nu inseamna ca sunt valabile in cazul tuturor oamenilor. Este de remarcat propozitia „tie, Domnul, Dumnezeul tau, nu-ti ingaduie lucrul acesta."
    Ieremia 10:2 – „Asa vorbeste Domnul: Nu va luati dupa felul de vietuire al neamurilor, si nu va temeti de semnele cerului, pentru ca neamurile se tem de ele."
    Dumnezeu le spune deci israelitilor sa nu practice astrologia, spre deosebire de alte neamuri. De ce aceasta interdictie adresata poporului evreu?
    Horoscopul Israelului (data infiintarii statului Israel: 14 mai 1948, ora 4:37 PM EET, Tel Aviv) este un horoscop extrem de elocvent pentru tot ceea ce inseamna cultura si civilizatia evreiasca. Aceasta pentru ca este momentul de inceput al existentei oficiale a statului evreu prin implinirea unui vis de milenii, si astfel devine foarte tipic pentru evrei. Ne vom uita in acest horoscop pentru a cauta elemente care sa lamureasca situatia astrologiei in cazul poporului evreu.

Astrologia sta in mod natural sub influenta lui Mercur (traditional) si Uranus (modern). Ambele planete, in tema Israelului, sunt in Gemeni, zodia cunoasterii, al studiului, in casa VIII care este casa ocultismului, a misticismului. Iata deci ca astrologia este folosita in scopuri mistice, oculte. Sunt foarte bine aspectate amândoua, Uranus are un sextil cu Marte, iar Mercur un trigon cu Neptun si un sextil cu Pluto, ceea ce conduce la un potential astrologic si ocult fantastic de puternic. Kabbala, ca sistem esoteric deosebit de profund si eficient, este rezultatul acestui potential.
    În schimb modul de folosire al acestor informatii probabil ca nu a fost cel corect, iar acest lucru ne este aratat de cuadratul dintre Saturn, ca guvernator al casei III (informatiile), si Nodul Lunar Nord (vointa lui Dumnezeu pentru noi). Acest aspect este separant – se refera in special la trecut. Saturn este in Leu, in casa X, aratând ca modul eronat de folosire al informatiilor a fost justificat de dorinta de putere, de a controla pe cei din jur. Aspectul de cuadrat are loc in semne fixe si nu este mediat de alte aspecte armonioase, astfel incât este unul dificil de controlat.
    Un alt element de luat in considerare in ceea ce priveste informatia este Jupiter, aflat in Sagetator in conjunctie cu cuspida casei III. Jupiter este in miscare retrograda, in casa II, departându-se de cuspida casa III. Acest lucru are semnificatia folosirii informatiilor – casa III (in special cele religioase, pentru ca Jupiter si Sagetatorul sunt legate de religie) in scopul obtinerii de bunuri materiale – casa II.
    Iata motivele pentru care, cred eu, Dumnezeu a impus evreilor interdictia de folosire necorespunzatoare a informatiei astrologice, interdictii care sunt citate mai sus, din Biblie.
    articol scris de Radu Moisoiu
    Draga Gabryna,
    Nu ne-am "intalnit" de mult pe forum,dar volumul de cuvinte postate aici cu atata patima si incredere mau facut sa tresar.Din puctul tau de vedere ai dreptate.Astrologia are un rol puternic inradacinat in educatia omenirii.Curios este faptul ca toti astrologii se rezuma la sistemul nostru solar.Nu am auzit nici o parere despre vreo afectare a vietii terestre de vre-o, sau mai multe planete din alte sisteme solare de care nu am auzit niciodata, dar au efecte asupra calitatii vietii.

Lai amintit pe Enockh.Cartea scrisa de el este o dilema din cauza scoarerii lui din Biblie.Tot ce se scrie in cartea amintita de tine, este o fictiune scrisa de scribii antici.De altfel in cartea originala exista un pasaj elocvent care da de gandit asupra viziunii raiului-iadului,sufletului omului.Enockh a fost un patriarh(si nu sfant,sfinti ce se fabrica pe banda rulanta de catre biserica)iubit de D-zeu foarte mult,in care a avut incredere mult mai omogenizat din p.d.v. afectiv decat cu restul oamenilor lui de incredere ,dar si mai afectiv decat cu fiul lui Iisus.Acesta din urma a fost chinuit,batjocorit,la urma omorat.Dupa ce a murit l-a luat la el. In oponenta cu Enockh care pur si simplu a fost rapit in viata cu trup cu tot.Enockh ar fi legatura moleculara dintre d-zeu si persoana lui.Exista cartea lui numit cartea lui Enockh la pe care nu pre au norocul sa-l citeasca asa de multi.(ma refer la adevaratele scrieri).

Tudor STEFAN este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

De ce nu ar trebui să ne intereseze înfluența pe care o exercită astrele asupra felului nostru de a fi? Desigur că astrele în momentul nașterii produc un câmp energetic "de fond" cu care copilul trebuie să rezoneze, în caz contrar el nu se poate naște. Desigur că trăsături de caractrer, "predispoziții" în felul de a fi există în funcție de poziția astrelor în momentul nașterii. De ce nu ne-ar interesa? Pentru simplul motiv că din cuvântul Domnului Iisus Hristos (care cuvânt este materializarea divinului printre noi) rezultă că un creștin trebuie să se schimbe, "să se nască din nou", respectiv acesta trebuie să anuleze volitiv comportamentul dictat de influențele astrelor și să fie un bun creștin. Acum ce ar putea însemna a fi un bun creștin? Poate cel mai evident mod de comportare posibil prin faptul că însuși Mântuitorul ne jalonează prin pilde cum trebuie să fim. În Evanghelii se spune că semnele vremurilor pot fi deslușite, că dacă bate vântul dinspre răsărit, va fi ploaie... deci se acceptă citirea acestor semne pentru a desluși evoluții macro nu pe cele la nivel de individ, căci dacă pornim pe calea ascezei spirituale este firesc să anulăm volitiv predispoziții induse de cerul astral în momentul nașterii care, din punct de vedere al trăsăturilor personale de caracter dar și din punct de vedere al sorții nu mai corespund, creștinul adevărat fiind născut a doua oară în duh sfânt și primește caracteristi specifice (creștine). Această naștere din nou reprezintă o poticnire chiar și pentru cei care aprofundează Noul Testament și niciunde nu se oferă semnificația acestei necesități de "a te naște din nou".
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Ce este pacatul in biblie?
    De cris in forum Alte confesiuni
    Replici: 48
    Ultimul post: 23 iun 2011, 15:37
  2. Texte din Biblie
    De Ion Furtuna in forum Crestinismul
    Replici: 278
    Ultimul post: 15 feb 2010, 12:37