Rezultate de la 1 la 14 din 14

Subiect: transpirația excesivă

Gabico este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Implicit transpirația excesivă

pacient: bărbat 40 ani
    ocupația: inginer
    activitate: fizică și psihică
    problema lui: transpiră foarte mult în zona capului atunci când depune un efort intelectual, dacă mai face și efort fizic hainele lui arată ca după ploaie; când doarme, perna este fleașcă.
    dacă temperatura mediului ambiant este sub 25 gr, pielea în zona capului îi rămâne uscată, dar la creșterea acesteia îi apar broboane de sudoare inclusiv în păr, pe frunte transpirația îi curge șiroaie.
    Din pct de vedere inforenergetic cum îl pot ajuta?
    Care sunt organele implicat și în ce ordine trebuie acționat astfel încât toxinele să fie eliminate fără să suprasolicităm alte organe...

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: transpirația excesivă

cred ca ar trebui inceput cu sistemul endocrin

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Meli este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Poti sa ajuti pacientul tau trimitandu-l la un medic. Transpiratia excesiva mai este denumita si hiperhidroza. Transpiratia face parte din mecanismul complex de reglare a temperaturii corpului nostru. Prin glandele sudoripare de la nivelul pielii se elimina in special apa si sare precum si alti electroliti ajutand astfel la mentinerea echilibrului intre fluidele organismului. Hiperhidroza poate fi localizata , doar in anumite zone sau generalizata. In momentul cresterii temperaturii corporale prin intermediul Sistemului Nervos Autonom aceste glande sudoripare sunt stimulate si apare transpiratia. Tratamentul poate cuprinde mai multe alternative in functie de gradul hiperhidrozei. Hiperhidroza se poate diagnostica in cabinetul medicului prin pulverizarea unei substante la suprafata pielii , care isi schimba culoare in functie de cantitatea de transpiratie. De asemenea se poate prescrie un 1)antiperspirant sau 2) un medicament anticolinergic 3) tratamentul aplicat de un dermatolog ( ionoforeza - nu sunt sigura daca aceasta este denumirea) 4)se poate merge in cazuri avansate ceea ce nu cred ca e cazul si la excizia chirurgicala a glandelor sudoripare. Repet trimiteti-l la un medic bun dermatolog sau endocrinolog. Acestea sunt indicatiile in cazul in care diagnosticul este hiperhidroza. Transpiratia excesiva poate sa aibe si alte cauze ( hypoglicemie etc) ar trebui sa i se faca un examen complet. Este normal sa transpire si la nivelul parului deoarece si in scalp avem glande sudoripare. Prin transpiratie se elimina toxine DAR transpiratia face parte din mecanismul de reglare al temperaturii corpului uman. Sper ca v-am ajutat in luarea unei decizii favorabile pacientului. Numai bine.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Mulțumesc Meli, s-a rezolvat. mama natură a făcut toată treaba, s-a răcit vremea și a terminat cu transpirația excesivă. până la vară...

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Pana cand vor fi din nou conditii de disconfort poate ii verificati indicele de masa corporala si reusiti sa-l scadeti prin mijloacele obisnuite si simple, ca timp este suficient. Nu stiu de ce dar am impresia ca este undeva la sau peste limita de sus a normalitatii.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

înălțime 1.82, greutate 96 kg
    perfect adevărat

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Daca tot spuneti ca este inginer, puteti sa-l ajutati sa constientizeze ce inseamna surplusul acela pentru structura fizica proprie si sa-si calculeze uzura pe care i-o produce suprasarcina acelor kg in plus. Inginereste. Eventual sa-si proiecteze singur modalitatile de eliminare a lor. Tot inginereste.
    Ceva informatii de baza se gasesc aici:
    INGRIJIREA SEZONIERA A SANATATII

Mai departe depinde de dansul. Succes!

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

si eu tot inginer sunt, si fiind in domeniul electric nu prea stiu sa calculez elementele de uzura si rezistenta materialelor.

-

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Asta inseamna ca ati cam tras chiulul la partea cu rezistenta materialelor. Deh, pacatele tineretii... Nu este nici o problema, luati problema din punct de vedere electric si vedeti ce inseamna suprasarcina pentru un circuit electric si vedeti daca va sar sigurantele sau nu. Eventual daca va iese fum din izolatie.

Nu cred ca asta e o problema: specializarea inginereasca. Nu stiu de ce dar am impresia ca e mai mult o musca intarziata pe caciula scoasa prematur.

Incercam sa arat ca algoritmii de viata sanatoasa se obtin cel mai simplu si mai usor daca se utilizeaza cunostintele rationale cele mai avansate ale persoanei care are ceva de constientizat in ceea ce o priveste.

Tipul acela de transpiratie, cumva selectiv, nu era decat un semnal ca lucrurile nu sunt in ordine. Si din punctul de vedere al IMC persoana este pe galben la limita de rosu.

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Mulțumesc Dl Furtună pt informația cu indicele corporal; o știa, eu i-am mai povestit despre asta, dar problema lui este pofta exagerată; nu a avut în viața lui o zi de concediu medical, o singură problemă cu sciatica, pe care am rezolvat-o repede!
    Cum să mă creadă el că alimentația exagerată îi dă această problemă! e greu cu mentalitatea....

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Gabico Vezi post
    Mulțumesc Dl Furtună pt informația cu indicele corporal;
    Cu foarte multa placere!
    o știa, eu i-am mai povestit despre asta, dar problema lui este pofta exagerată;
    Daca bea un pahar de apa inainte de masa si incepe fiecare masa cu fructe efectul poftei se diminueaza.
    nu a avut în viața lui o zi de concediu medical, o singură problemă cu sciatica, pe care am rezolvat-o repede!
    Transpiratia e un semn, criza de sciatica al doilea, urmatoarele il vor deranja mai mult daca nu le da importanta acestora.
    Cum să mă creadă el că alimentația exagerată îi dă această problemă! e greu cu mentalitatea....
    Puteti sa-i aratati filmul prezentat la http://www.forum.santamia.ro/showpost.php?p=1943&postcount=46

Are o portiune de desen animat care arata efectele actiunilor noastre asupra celulelor. Fara explicatii complicate si savante astfel ca sa priceapa oricine. Si chiar ca nu este de joaca. Filmul s-ar putea sa il gasiti la presedinta de la Craiova (mi-aduc aminte ca i l-am dat acum vreo doi-trei ani). Daca nu, vorbim pe MP si gasim o solutie.
    Ultima editare de Ion Furtuna : 19 sep 2008 la 10:30

Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    89

Nu reușesc să deschid acel link, mă duce în prima pagină și sincer nu mă descurc
    Am să vorbesc cu Angela (sper să reușesc pentru că ieri când a fost ziua ei nu am reușit deloc!)
    Vă mulțumesc mult pentru atenția pe care o dați acestei probleme.
    Sunt convinsă că vom reuși până la urmă
    Eu știu că, dacă acest bărbat va rezolva această problemă cu transpirația, își va îndrepta mai mult atenția asupra credinței pe care acum o ignoră!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Gabico Vezi post
    Nu reușesc să deschid acel link, mă duce în prima pagină și sincer nu mă descurc
    Este postul #46 de la discutia "Apa preia gandurile si sentimentele noastre!" (pag.4)

PS Intre timp am pus si link-ul upgradat.

Meli este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Cu multa placere Gabico

Subiecte Similare

1. Oboseala excesiva
    De Etienne in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 42
    Ultimul post: 19 mar 2009, 11:38