Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate de la 31 la 37 din 37

Subiect: Zamolxismul

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Implicit Re: Zamolxismul

Stimate domnule, cu tot respectul pentru disponibilitatea dv. pentru dialog va spun ca nu veti afla nimic folosind mijloacele stiintei clasice. Tonul pe care il folosesc este tonul pe care il folositi si dv. cand afirmati ca religia este asa si pe dincolo sau yoga nu are legatura cu mai stiu eu cine. Asta inseamna ca deja stiti totul despre tot. Aveti in posturile mele de mai sus de la acest subiect legaturi pentru a incepe daca vreti un studiu despre spiritualitate. Stiinta clasica foloseste cu litera de lege conceptul care afirma ca orice fenomen se poate reproduce identic in conditii identice. In spiritualitate nu este asa. Dar... se pare ca stiti mai bine si asta nu-i asa?
    Izvoarele istorice despre daci sunt foarte putine si rastalmacite dupa vointa unora care considera ca au puterea. "Cei care vor sa repete trecutul trebuie sa controleze predarea istoriei." citat din Franck Herbert ciclul de romane sf. "Dune". O sa ma intrebati ce legatura are literatura sf. cu istoria, religia, yoga etc. Nu stiu, dar citatul se potriveste nu-i asa?

Florin Croitoru este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

Vezi că tu ai început. Nu te mai ascunde după o vorbire formal politicoasă.Subiectul este religia dacicilor. Deocamdată văd că bateți cîmpii despre nemurire, gura de rai din Bucegi etc.
    Nu am afirmat că știu totul despre tot așa că nu-mi pune tu în cont ceea ce nu există.
    Nu mă interesează credința ta despre spiritualitate.
    Știința clasică nu a firmat că orice fenomen se poate reproduce; asta îi închipui tu. A afirmat că unele fenomene se pot arăta experimental.
    Literatura SF are legătură cu istoria precum coada vacii cu ștampila primăriei.Ioga, tot așa.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Citat Citat din Florin Croitoru Vezi post
    Vezi că tu ai început. Nu te mai ascunde după o vorbire formal politicoasă.Subiectul este religia dacicilor. Deocamdată văd că bateți cîmpii despre nemurire, gura de rai din Bucegi etc.
    Nu am afirmat că știu totul despre tot așa că nu-mi pune tu în cont ceea ce nu există.
    Nu mă interesează credința ta despre spiritualitate.
    Știința clasică nu a firmat că orice fenomen se poate reproduce; asta îi închipui tu. A afirmat că unele fenomene se pot arăta experimental.
    Literatura SF are legătură cu istoria precum coada vacii cu ștampila primăriei.Ioga, tot așa.
    Am inceput ce? Nu ma ascund. Dacii nu exista decat in imaginatia manipulata a unor exaltati. Nemurirea nu e un subiect de batut campii pentru muritori. Daca nu stii atunci de ce te faci ca stii? Aici este forum de spiritualitate, pentru materialisti exista alte forumuri. Pentru cultura generala a augustei dv. personalitati daca un fenomen nu poate fi reprodus in laborator in conditii pe cat posibil identice sau nu poate fi modelat matematic se spune ca nu e stiintific, e mistic si bun de luat in ras. Literatura SF in general nu are legatura cu nimic dar unele lucrari ale sale au legatura cu tot ceea ce ne inconjoara pentru cine are ochi sa vada si minte sa priceapa.
    Zamolxismul nu exista si oridecate ori cineva cum ar fi Napoleon Savescu sau alti istorici de la noi indraznesc sa zica ceva despre istoria noastra apar oameni care in avantul lor incearca sa distruga tot ce ii sperie. Dar nu-i nimic ca dupa 2012 li se pregateste ceva direct proportional cu cu violenta si ignoranta care zace in ei de cateva mii de ani.
    Avand in vedere atitudinea pe care o manifesti, nu meriti mai multa atentie din partea mea iar aceste sunt ultimele mele cuvinte. Dumnezeu sa te ierte!
    Ultima editare de Ion Furtuna : 10 feb 2011 la 08:10 Motiv: eliminare violente de limbaj

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Citat Citat din oinaldecs Vezi post
    Dacii nu exista decat in imaginatia manipulata a unor exaltati. Zamolxismul nu exista si oridecate ori cineva cum ar fi Napoleon Savescu
    Vezi ca faci confuzii mai ales cand il mentionezi pe Savescu care tocmai, incearca sa demonstreze ca suntem urmasii dacilor...

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

Am inceput ce? Nu ma ascund. Dacii nu exista decat in imaginatia manipulata a unor exaltati. Nemurirea nu e un subiect de batut campii pentru muritori. Daca nu stii atunci de ce te faci ca stii? Aici este forum de spiritualitate, pentru materialisti exista alte forumuri. Pentru cultura generala a augustei dv. personalitati daca un fenomen nu poate fi reprodus in laborator in conditii pe cat posibil identice sau nu poate fi modelat matematic se spune ca nu e stiintific, e mistic si bun de luat in ras. Literatura SF in general nu are legatura cu nimic dar unele lucrari ale sale au legatura cu tot ceea ce ne inconjoara pentru cine are ochi sa vada si minte sa priceapa.
    Zamolxismul nu exista si oridecate ori cineva cum ar fi Napoleon Savescu sau alti istorici de la noi indraznesc sa zica ceva despre istoria noastra apar oameni care in avantul lor incearca sa distruga tot ce ii sperie. Dar nu-i nimic ca dupa 2012 li se pregateste ceva direct proportional cu cu violenta si ignoranta care zace in ei de cateva mii de ani.
    Avand in vedere atitudinea pe care o manifesti, nu meriti mai multa atentie din partea mea iar aceste sunt ultimele mele cuvinte. Dumnezeu sa te ierte!
    văd că ți-a fost editată postarea pt violențe de limbaj. Tu ai început cu violențele de limbaj și văd că tot tu continui.
    Despre nemurire discută în altă parte.
    Eu nu m-am făcut că știu. Constat că nu înțelegi ceea ce citești. Știu bine că toți oamenii sînt muritori. Știu, nu mă fac că știu.
    Muzeele sînt pline de exponate dacice, vagoane, dar tu spui că ei nu există. Nu există; au existat. Există urmașii lor și aceia sînt romînii.
    Zomolxismul nu există. Există însă oameni care își închipui diverse chestii despre zamolxism.
    Nu am nevoie de iertarea zeului tău în care eu nu cred. Nu cred în vreun zeu.Cere-i-o pt tine.
    Nu ești un om de dialog. Ești pus doar pe făcut valuri.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Citat Citat din padme Vezi post
    Vezi ca faci confuzii mai ales cand il mentionezi pe Savescu care tocmai, incearca sa demonstreze ca suntem urmasii dacilor...
    Nu se stie daca dacii isi spuneai siesi daci. Numele de daci a fost editat ca si intreaga noastra istorie de cei care inca de atunci incearca sa ne desfiinteze ca neam. Asta o afirma si Savescu dar este obligat sa foloseasca acest cuvant "daci" pentru ai desemna pe stramosii nostri pentru ca alt cuvant nu avem.

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    27

Nu se stie daca dacii isi spuneai siesi daci. Numele de daci a fost editat ca si intreaga noastra istorie de cei care inca de atunci incearca sa ne desfiinteze ca neam. Asta o afirma si Savescu dar este obligat sa foloseasca acest cuvant "daci" pentru ai desemna pe stramosii nostri pentru ca alt cuvant nu avem.
    Dl Dr Săvescu nu susține așa ceva. Chiar a scris de mai multe ori că e normal ca țara să se numească Dacia.
    Daci în sens etnic a fost o denumire folosită de romani.Este normal ca ei să se fi desemnat în mai multe feluri așa cum și romînii au făcut mai tîrziu de ex olteni, argeșeni, bîrsani, lăpușneni etc. Dacii nu au avut un nume generic așa cum nici un alt popor mai tîrziu nu a avut de ex noi, germanii, francezii.De așa ceva este nevoie în cazul formării de state mari de ex a fost nevoie după unificarea Munteniei cu Moldova.
    Denumirea de traci se poate folosi dar e prea generală, traci au fost din Asia Mică pînă la Marea Baltică.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •